Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moim zdaniem wystarczy że zejdziemy do np 19* w domu o dobrych parametrach izolacyjnych i mamy 30-40% oszczędności względem wyliczonego dla np 22* w pomieszczeniach...

Moim zdaniem obniżenie o 1* temperatury w pomieszczeniach to nie jest 6% oszczędności a znacznie więcej i jest to zależne od parametrów samego budynku jak i pory roku...

 

Dość zbieżne z moimi doświadczeniami , Jak grzeję w domu długotrwale , ale z minimalną mocą cieplną , można zejść do 20*C z temperaturą w domu , jest to wtedy temperatura komfortowa , i moim zdaniem ma to większy udział w obniżeniu rachunków niż te przyjmowane 6% na 1*C .

wcześniej jak ogrzewałem dom ,,skokowo" czyli skoki uzależnione od 2T musiałem utrzymywać wyższą temperaturę w domu.

wykres temperatury ŚCIANY I POWIETRZA DOM PASYWNY.jpg

Patrząc na ten wykres , snuję wniosek że poprzez długotrwałe dostarczanie mocy cieplnej , prawdopodobnie osiągam efekt że posadzka i ściany mają stała , nie wahającą się temperaturę ~ 22* z stąd przy 20* temperatury powietrza w domu jest ciepło .

Tylko zapewne na ten związek temperatury powietrza i przegród budowlanych , duże znaczenie ma to czy budynek je energooszczędny , czy przysłowiowy druszlak . Myślę ze w słabo ocieplonym budynku nie da się uzyskać takiej zależności temperaturowej powietrze/ściana/podłoga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dość zbieżne z moimi doświadczeniami , Jak grzeję w domu długotrwale , ale z minimalną mocą cieplną , można zejść do 20*C z temperaturą w domu , jest to wtedy temperatura komfortowa , i moim zdaniem ma to większy udział w obniżeniu rachunków niż te przyjmowane 6% na 1*C .

wcześniej jak ogrzewałem dom ,,skokowo" czyli skoki uzależnione od 2T musiałem utrzymywać wyższą temperaturę w domu.

[ATTACH=CONFIG]392555[/ATTACH]

Patrząc na ten wykres , snuję wniosek że poprzez długotrwałe dostarczanie mocy cieplnej , prawdopodobnie osiągam efekt że posadzka i ściany mają stała , nie wahającą się temperaturę ~ 22* z stąd przy 20* temperatury powietrza w domu jest ciepło .

Tylko zapewne na ten związek temperatury powietrza i przegród budowlanych , duże znaczenie ma to czy budynek je energooszczędny , czy przysłowiowy druszlak . Myślę ze w słabo ocieplonym budynku nie da się uzyskać takiej zależności temperaturowej powietrze/ściana/podłoga

 

Problem tylko taki, że bardzo energooszczędny dom przez długi czas tego ogrzewania nie będzie chciał nawet wystartować.

 

Dlatego Jasiek ma lepiej, bo częściej mu ogrzewanie wystartuje, pochodzi krótko ale źródło promieniowania będzie wyczuwalne.

 

W domu 2-3 litrowym może przez tydzień podłoga nie ruszyć i jej temperatura będzie oznaczać dyskomfort cieplny, być może trzeba wtedy podnieść oczekiwaną temperaturę posadzki, ale praktyce będzie i tak długo trzymać temperaturę...

 

 

Brakuje mi tutaj przykładów domów energooszczędnych grzanych nadmuchowo. Taki dom nie ostygnie zaraz po wyłączeniu grzania, a i grzać można bardziej na żądanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 12,07,2017 więc czas na podsumowanie roku...

Przez ostatni rok moja chałupa a raczej rodzina w niej mieszkająca zużyła...

1935kWh dziennej taryfy

12067kWh nocnej taryfy

Wylaliśmy 93288L wody w tym 24722L ciepłej ogrzanej do 70*...

Na podgrzanie CWU poszło 1582kWh

Wentylacja zużyła 508kWh

Na ogrzewanie poszło 10294kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 12,07,2017 więc czas na podsumowanie roku...

Przez ostatni rok moja chałupa a raczej rodzina w niej mieszkająca zużyła...

1935kWh dziennej taryfy

12067kWh nocnej taryfy

Wylaliśmy 93288L wody w tym 24722L ciepłej ogrzanej do 70*...

Na podgrzanie CWU poszło 1582kWh

Wentylacja zużyła 508kWh

Na ogrzewanie poszło 10294kWh

 

Ile wyszło ogrzewanie w PLN i przy jakiś średnich temp. w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 12,07,2017 więc czas na podsumowanie roku...

Przez ostatni rok moja chałupa a raczej rodzina w niej mieszkająca zużyła...

1935kWh dziennej taryfy

12067kWh nocnej taryfy

Wylaliśmy 93288L wody w tym 24722L ciepłej ogrzanej do 70*...

Na podgrzanie CWU poszło 1582kWh

Wentylacja zużyła 508kWh

Na ogrzewanie poszło 10294kWh

 

Jak ja się cieszę, że mam PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, że ogrzewanie tylko i wyłącznie 2ga taryfa. Ale byłbym wdzięczny za podanie stawki ostatecznej jeśli nie problem.

 

Nie wiem czy tylko tania taryfa bo nie mam tego rozdzielonego ale jakieś 200-300kWh pewnie pobrało z drogiej...

A stawki to bodajże 33/68 gr ale mogę się mylić...

Ma to jakieś znaczenie skoro w jednym roku jest 9700kWh a w innym 10800kWh...

Mnie tak naprawdę to interesuje całość energii a to ile poszło na to czy tamto to nie ma znaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już już ,spokojnie...

Dwa głębokie wdechy...

Rachunki sam sobie opłacam więc nie ma potrzeby reagować tak jak byście wy mieli je opłacać...

( Hmm..., No w sumie to po części mi za nie co niektórzy szczęśliwi posiadacze PC płacą...:p)

 

Szczerze to nie wygląda to najgorzej biorąc pod uwagę fakt, że grzejesz kablami a w podłodze jest te 15 cm przy nieizolowanych fundamentach i prostych oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już już ,spokojnie...

Dwa głębokie wdechy...

Rachunki sam sobie opłacam więc nie ma potrzeby reagować tak jak byście wy mieli je opłacać...

( Hmm..., No w sumie to po części mi za nie co niektórzy szczęśliwi posiadacze PC płacą...:p)

 

Nie no spokojnie jasiek, tylko mnie połechtałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też - i nie muszę robić głębokich wdechów :p

biorąc pod uwagę, że kupiłem tanią polską PC - to wszelkie stopy zwrotu były na tyle krótkie, że po tym okresie który już mieszkam, to teraz już "zarabiam" :p

 

To tak jak wszyscy...

Zarabiamy na utrzymanie domu...

Ba..., Trzeba nawet zarobić na jego posiadanie...

 

Mój samochód też już od dawna zarabia tylko że jakoś nie widzę tej fortuny pomimo tego że kalkulator twierdzi co innego...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu ZNOWU, zupełnie bezkompromisowo i wręcz zajadle, cały czas porównujesz rzeczy nieporównywalne i próbujesz udowodnić, że zwrot inwestycji (czyt. włożenia na początek więcej pieniędzy) na PC i "zarabianie" na jej posiadaniu (w stosunku do innych źródeł ciepła), jest absolutnie nie możliwe. Możliwe, oczywiście nie zawsze, ale przy odpowiednich warunkach -- CBDU. Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu ZNOWU, zupełnie bezkompromisowo i wręcz zajadle, cały czas porównujesz rzeczy nieporównywalne i próbujesz udowodnić, że zwrot inwestycji (czyt. włożenia na początek więcej pieniędzy) na PC i "zarabianie" na jej posiadaniu (w stosunku do innych źródeł ciepła), jest absolutnie nie możliwe. Możliwe, oczywiście nie zawsze, ale przy odpowiednich warunkach -- CBDU.

 

A w którym miejscu ja coś porównuję...

Podałem tylko coroczne suche dane a od razu odezwało się kilku " szczęściarzy" z PC...

Ja raczej widzę że posiadacze pomp ciepła muszą się jakoś dowartościować...;)

Nie wiem po co cały czas jest dorabiana do tego jakaś ideologia...

Dziwne że do CWU jeszcze się nikt nie doczepił...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak wcześniej, twierdzę nawet, że u jaśka71 inwestycja w PCi miałaby spory sens... Jeszcze lepiej gdyby to było ileś lat temu - teraz rachunki za CO i CWU byłyby 3 razy mniejsze.

 

Spory sens powiadasz...

Od początku mojej przygody z domem moje CAŁKOWITE zużycie energii to 33417kWh dziennej i 128481kWh nocnej ...

Licznik założony w grudniu 2003 roku a ogrzewamy dom już ponad 12 lat...

 

Ja widzę że nawet przy dzisiejszych stawkach za energię jeszcze bym nie " zarabiał"...

Tak tak zaraz wyliczycie system na pompie z goowna , DZ na rurach z makaronu, GZ pewnie z węża ogrodowego made on China aby udowodnić że się opłaca...

 

Tak swoją drogą to ja jestem zwolennikiem pomp ciepła ale nie zawsze i nie wszędzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...