Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja czasami szacuję a zwykle liczę, jezeli w tym przypadku miałbym szacowac to wydaje mi sie ze 10 kW czyli ok 10000 kWh/rok na wszystko bedzie za mało. Ile za mało tego nie wiem, tak przy okazji oprócz danych dotyczących ocieplenia i instalacji do jakiegokolwiek oszacowania zapotrzebowania budynku potrzebna jest jeszcze lokalizacja, którą mało który inwestor podaje, ja nie jestem jasnowidzem i zgadywał nie będę, dlaczego ci którzy pytają tu na forum o szacunki dotyczace zapotrzebowania na ciepło nie podaja lokalizacji jest dla mnie tajemnicą.

Rodzaj taryfy nie ma znaczenia bo pytałes jaka instalacja (moc) zapewni pelne pokrycie na calkowite zapotrzebowanie na energię.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam nowo pobudowany dom parterowy 130mk powierzchni użytkowej, ocieplenie fundamentów 20cm styropian ,mury 20cm styropian grafitowy , oraz podłoga 20cm styropian i poddasze 30cm wełna ,Zamontowana Rekuperacja, chce założyć wodne ogrzewanie podłogowe na kocioł elektryczny Kospela z wbudowanym zasobnikiem wody 130l (kocioł trzeciej generacji Kospela) pytanie jakiej mocy musze założyć fotowoltanike aby pokryła mi koszty całego centralnego ogrzewania podłogowego , wody użytkowej i urządzeń elektrycznych (rodzina 3 osobowa) ?

Żeby oszacować ilość paneli, to jak Asolt pisze przydałoby się OZC, ale patrząc na opis Twojego domu, można chyba przyjąć, że masz około 40-50kWh/m2, czyli 130 * 40-50 = 5200 - 6500 kWh na rok na CO. Do tego dochodzi CWU i prąd bytowy. Ten ostatni oszacuj na podstawie aktualnych faktur za prąd i jeżeli mieszkałeś w mieszkaniu, to dodaj jakieś z 20%. CWU już asolt napisał. Wychodzi, że rzeczywiście raczej 10kW przekroczysz. Dosyć duża inwestycja może wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odp , podałem jak jest ocieplony dom.. a jak bym zrobił Taryfe G12w i załozył Fotowoltanike 10KW to bym płacił jeszcze jakies rachunki prócz przesyłowych ..? mniejwiecej?

 

Przepraszam, że się wtrącam ale nie podałeś jak jest ocieplony dom. "20 cm styropian" niewiele mówi. Bo jest styropian i styropian. Oprócz lambdy ważne jest jakiej firmy, ponieważ kiepskie styropiany nie trzymają deklarowanych parametrów a poza tym są powodem powstawania mostków (spore odchyłki kształtu i wymiarów). 30cm wełny (też nie wiadomo jaka lambda) nie jest grubą izolacją. Tak zaizolowany dom raczej nie kwalifikuje się do taniego grzania prądem z fotowoltaiki. (FOTOWOLTAIKA a nie fotowoltanika).

Nawet nie podałeś zakładanego ustawienia instalacji względem stron świata, brakuje kąta nachylenia i opisu otoczenia (zacienienie, ważne głównie w zimie przy nisko idącym słońcu)

Tak jak asolt napisał, można jedynie strzelać i to będzie przynajmniej 10kWp.

 

Łączenie taryf dwustrefowych z fotowoltaiką należy dokładnie przeanalizować pod kątem cen Twojego dostawcy. Będzie przecież tak, że prąd w droższej taryfie (z której będziesz na pewno korzystał, bo nie da się żyć tylko w tańszej) nawet po opuście będzie droższy niż prąd po opuście w taryfie jednostrefowej. Tego nikt ci nie podpowie, trzeba to z ołówkiem samemu policzyć. Dochodzi do tego interpretacja ustawy prosumenckiej. Nie jestem przekonany czy zakład energetyczny będzie uczciwie podchodził do dokładnego rozliczania produkcji energii w tańszej strefie żeby potem ją sprzedać z opustem także w strefie tańszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Kuj Pomorskie- Włocławek .Dodam ze bryła budynku jest prosta Projekt domu Kaprys III NF40 127.35m² bez zadnego konina ( straty ciepła..) szyby 3szybowe izolowane specjalnymi tasmami.. do tego rekuperacja Z GWC w najgorszym wypadku jak by moj dom miał zapotrzebowanie 6500 kWh na CO to mysle ze te 10kW FOTOWOLTANIKI by wystarczyło na CO ,wode uzytkową i roczne zuzycie erergii przez urzadzenia elektryczne. Jak do dej pory w Starym domu płaciłem rachunki za 2miesiace 350zł max w tym woda ogrzewana bojlerem 100l całodobowo . a jesli by 10KW fotowoltaniki nie wystarczyło to rachunki za prad beda bardzo niskie... wiem ze 10KW fotowoltaniki to spory koszt... ale to niema dlamnie takiego znaczenia..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. OZC

2. OZC

3. Poczytaj cały ten wątek jak i wątek o PCi

 

Polecam także to samo.

 

Generalnie dobrze, jeśli całe zużycie nie przekracza 7000 kWh. Wtedy instalacja 9 kWp powinna bilansować zużycie do kilkuset złotych w skali roku.

 

O wiele taniej jest zbić zużycie z czystego prądu i ni nadrabiać wielkością instalacji PV. Włącznie z założeniem konkretnego rachunku a energię, co ewentualnie przy akceptacji nie 500 zł a np. 1500 w sakli roku na CO/CWU/reszta pozwoli zmniejszyć koszt PV o naście tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem podlogowke kablami i teraz mam pilne pytanie co z podkladem pod panele? ciezki temat, watki sa, ale nie ma jakos porownania do konca. ma ktos doswiadczenie i moze podrzucic odpowiedz czy ten podklad xps z dziurami prostokatnymi bedzie ok czy dokladac drugie tyle do Arbiton optima MAX ? drozsze nie wchodza w gre

 

Przepraszam, ze ciut zasmiece watek, ale ze 3 odpowiedzi mi stykna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam , czytam więc czas popytać. Na oku domek przy rubinowej 3, czy jest możliwość tak go potermomodernizować, żeby warto było pójść w kable? Wydaje mi się, że problemem może być garaż w bryle co raczej niszczy sens płyty. Jak zmieścić się z tym nowym EP grzejąc tylko kablami czy klimatyzator zmniejszy EP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czytam , czytam więc czas popytać. Na oku domek przy rubinowej 3, czy jest możliwość tak go potermomodernizować, żeby warto było pójść w kable? Wydaje mi się, że problemem może być garaż w bryle co raczej niszczy sens płyty. Jak zmieścić się z tym nowym EP grzejąc tylko kablami czy klimatyzator zmniejszy EP?

 

Jak dasz radę wrzucic 30 cm od gruntu to spokojnie. Polecam tandem pompa p-p plus kable no i szczelny dom z rekuperacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planujących założenie PV.

 

Oblicz ile kWh zużyjesz rocznie. Ogólnie przyjmuje się że typowy domek to 3-5MWh/rok. Jeśli chcesz grzać prądem to trzeba doliczyć. Ogrzewanie wodne na prąd moim zdaniem jest bez sensu. Jesli już wtopiłeś kasę w CO, to ratunkiem będzie zastosowanie pompy ciepła powietrze - woda. Wtedy obowiązkowo II taryfa. Grzejesz pompą tylko w II taryfie i masz dużą szansę zejść poniżej kosztów gazu. Zaprojektuj pompę dla typowej zimy, a nie dla ekstremów. W największe mrozy będziesz używał pompy także w I taryfie.

 

I teraz dobieramy panele jak już masz oszacowany prąd na cały rok. Np. jest to 8MWh.

Jeśli możesz je ustawić na polu, pod idealnym kątem i azymutem, bez cienia to przyjmujesz 1kWp paneli na 1MWh zużycia rocznego plus 10%. To nam daje 9kWh paneli za maksymalnie 40000 zł. Czyli trzy falowniki jednofazowe po 3kW. Jeśli ktoś Cię chce namówić na trójfazowy, to jest debilem i od niego uciekaj.

Okres amortyzacji takiej instalacji będzie długi - ok. 15 lat.

 

Zaprojektowanie instalacji tylko na pokrycie zużycia I taryfy to znacznie szybszy zwrot kapitału. W naszym przykładzie będzie to 4-5kWp. Proponuję wtedy jeden falownik jednofazowy. W zależności od tego gdzie mieszkasz możesz mieć konieczność przepinania odbiorników energii na jedną fazę, ale to ogarniesz potem.

Taka instalacja to koszt 16-20 tys, a jej zwrot to 8-9 lat.

 

Trzecim rozwiązaniem jest budowa instalacji w wersji dla I taryfy, a potem dołożenie drugiej dla pozostałych jeśli nowe hobby Ci się spodoba.

 

Ja mam 10kW, ale w mieście, gdzie jest zabudowa, cień, a montaż na płasko na dachu. Tylko część paneli mam pod kątem. Dlatego u mnie z 1kWp mam tylko 680 kWh/rok a nie 1000 które bym miał w idealnym położeniu. Za to panele mi podwórka nie zajmują a ludzie nawet nie wiedzą że je mam.

https://www.facebook.com/ElektrowniaZary/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planujących założenie PV.

 

Oblicz ile kWh zużyjesz rocznie. Ogólnie przyjmuje się że typowy domek to 3-5MWh/rok. Jeśli chcesz grzać prądem to trzeba doliczyć. Ogrzewanie wodne na prąd moim zdaniem jest bez sensu. Jesli już wtopiłeś kasę w CO, to ratunkiem będzie zastosowanie pompy ciepła powietrze - woda. Wtedy obowiązkowo II taryfa. Grzejesz pompą tylko w II taryfie i masz dużą szansę zejść poniżej kosztów gazu. Zaprojektuj pompę dla typowej zimy, a nie dla ekstremów. W największe mrozy będziesz używał pompy także w I taryfie.

 

I teraz dobieramy panele jak już masz oszacowany prąd na cały rok. Np. jest to 8MWh.

Jeśli możesz je ustawić na polu, pod idealnym kątem i azymutem, bez cienia to przyjmujesz 1kWp paneli na 1MWh zużycia rocznego plus 10%. To nam daje 9kWh paneli za maksymalnie 40000 zł. Czyli trzy falowniki jednofazowe po 3kW. Jeśli ktoś Cię chce namówić na trójfazowy, to jest debilem i od niego uciekaj.

Okres amortyzacji takiej instalacji będzie długi - ok. 15 lat.

 

Zaprojektowanie instalacji tylko na pokrycie zużycia I taryfy to znacznie szybszy zwrot kapitału. W naszym przykładzie będzie to 4-5kWp. Proponuję wtedy jeden falownik jednofazowy. W zależności od tego gdzie mieszkasz możesz mieć konieczność przepinania odbiorników energii na jedną fazę, ale to ogarniesz potem.

Taka instalacja to koszt 16-20 tys, a jej zwrot to 8-9 lat.

 

Trzecim rozwiązaniem jest budowa instalacji w wersji dla I taryfy, a potem dołożenie drugiej dla pozostałych jeśli nowe hobby Ci się spodoba.

 

Ja mam 10kW, ale w mieście, gdzie jest zabudowa, cień, a montaż na płasko na dachu. Tylko część paneli mam pod kątem. Dlatego u mnie z 1kWp mam tylko 680 kWh/rok a nie 1000 które bym miał w idealnym położeniu. Za to panele mi podwórka nie zajmują a ludzie nawet nie wiedzą że je mam.

https://www.facebook.com/ElektrowniaZary/

 

Całkiem logicznie to wygląda.

 

Ja bym podszedł nieco inaczej: wydaję na PV okrągłe 30 000 zł - bo tyle mi zostaje w kieszeni robiąc kable zamiast wodnej podłogówki z PC.

 

Na jakie 7 kWp powinno wystarczyć.

 

Co mogę zrobić dodatkowo? Zmusić w okresach przejściowych aby klimatyzator/grzałka w zasobniku/nagrzewnica w wentylacji, itd. załączały się w ciągu dnia jak tylko świeci słońce.

 

Ograniczamy ilość kWh odprowadzanych do sieci (czyli na każdej kWh 20%) oraz zwiększamy efektywność PV - klimatyzator biorący z gniazdka 1000 kWh, daje prawie 4000 kWh energii. W praktyce nawet te 50% z tego z PV powoduje, iż instalacja PV będzie dawać dodatkowo 2000 kWh.

 

Oznacza to, iż zarówno stopa zwrotu jak efektywność PV będą wyższe. Z 7000 kWp będzie można wycisnąć ponad 9000 kWh energii (elektrycznej zużytej bezpośrednio skorygowanej o COP).

 

Nie wspominając o chłodzeniu klimą za free :)

 

I tak wydając tyle samo co na inwestycję w OP i PC, zamiast płacić rocznie 3.5 -4k za prąd zapłacimy poniżej 1k (przy założeniu domu około 4-litrowego, 120 m2 powierzchni grzewczej, 3 osoby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczamy ilość kWh odprowadzanych do sieci (czyli na każdej kWh 20%) oraz zwiększamy efektywność PV - klimatyzator biorący z gniazdka 1000 kWh, daje prawie 4000 kWh energii. W praktyce nawet te 50% z tego z PV powoduje, iż instalacja PV będzie dawać dodatkowo

 

Używam urzadzenia Wattrouter za 1600 do tego żeby energia do grzałek była wykorzystywana wyłącznie ze Słońca. Ale ono jest za drogie i spłaci się po kilkunastu latach w przypadku dużej instalacji 8-10 kW. Dla małej nigdy się nie zwróci. Za te pieniądze można postawić 400W PV i lepiej na tym wyjść.

Wattrouter nie spowoduje dużego wzrostu wykorzystania własnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pomału startuję z budową domu szkieletowego o powierzchni użytkowej 82m2.

 

Wg projektu ogrzewanie gazowe kotłem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem i wszędzie grzejniki.

 

Ostatnio zacząłem rozważać czy nie zmienić sposobu ogrzewania z gazowego na elektryczne i zastosować zwykłe grzejniki konwektorowe.

 

Dom parterowy, w posadce 10cm styropianu 0036, ściany 15cm wełny 0035 + 10cm styropianu, strop 25cm wełny 0035.

 

Dodatkowo w centralnym miejscu domu stanie koza to okazjonalnego palenia drewnem.

 

Zdając sobie sprawę z niewielkiej powierzchni domu oraz sporych inwestycji związanych z instalacją gazową, jak również koniecznością (myślę że raz na 10lat) wymiany kotła gazowego - coraz intensywniej rozważam grzanie prądem. Czy ktoś ma podobnych gabarytów dom i może powiedzieć coś o kosztach za CO i CWU? Nie chcę bawić się w taryfy dzienne i nocne, interesuje mnie taryfa całodobowa.

 

W domu zamieszkiwać będzie 3 osobowa rodzina - 2 dorosłych i niemowlę.

 

Wg projektu zapotrzebowanie Ep=95kWh/rok*m2

Ek=83,7kWh/rok*m2

wpółczynnik zapotrzebowania na ciepło = 46,4W/m2

 

Będę wdzięczny za informację.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez motomaniak111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...