Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

te głupoty dalej pozostają głupotami. Mam znajomego, który ogrzewa dom szkieletowy(!) grzejnikami konwektorowymi właśnie. Dzięki taryfie G12w ma spore oszczędności.

 

Jaki tryb życia ile osób w domu ile płaci?ja nie mówię że się nie da. Zależy od przypadku. Pisałem później o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kupić PC ale to mi się zwróci za 20 lat. PC nie mogę wysterować Wattrouterem więc musiałaby chodzić cały czas lub w II taryfie. Nie mają sprężarek inwerterowych tylko prymitywne ON OFF. Zatem nie da się ich praktycznie wysterować tak żeby używały tylko energii PV bez dogladania systemu przy zmianie pogody.

?

 

Wiekszość PC to już inwentery. Czasy się zmieniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłbym lepiej nieco ten domek doizolować tak czy inaczej. Nie opłaca się 2 taryfy. Dom tak jak pisałem doizolować oczywiście z rekuperacją i będzie naprawdę tanio.

 

Jaki tryb życia ile osób w domu ile płaci?ja nie mówię że się nie da. Zależy od przypadku. Pisałem później o tym.

 

ale po co skoro patrz wyżej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na konkretnym, tylko na swoim! Tak trudno to podać?

Boisz się liczb jak diabeł święconej wody.

Liwko, pewnie nie podales mu ile styropianu na podlodze i na scianach. Jakbys podal to dostalbys odpowiedz- koszty beda satysfaksjonujace i bedzie Pan zadwolony. A na koniec podparte by to bylo "badaniem" za pomoca watomierza z supermarketu i paroma "eksperymentami myslowymi". Nie slyszales, ze on prowadzi badania, ktorych wyniki podwazaja wyniki uznaanych labolatoriow?

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na konkretnym, tylko na swoim! Tak trudno to podać?

Boisz się liczb jak diabeł święconej wody.

 

Już to raz liczyłem tutaj. Przeliczałem sens u siebie G13w oraz g12w. Wtedy na warunkach jakie miałem w tauronie nie opłacało mi się g12w analizując wszystkie dane. Bardziej g13w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono - analizował ktoś ostatnio, który dostawca energii najkorzystniejszy cenowo ?

Teraz mam taryfę sprzedawcy - Tauron G12w (podkarpacie), taryfa mi pasi, ale może sprzedawcę wybrać innego?

Wydzwaniają żeby mi sprzedać taryfę prąd z serwisantem - ale pewnie gdzieś jest haczyć...:/ bo oferta tańsza, jakiś tam serwis w cenie i umowa na 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie daj się namówić na żadnego serwisanta(ani elektryka) jeśli nie musisz...sprowadza się to do dodatkowego ubezpieczenia z którego prawdopodobnie nigdy nie skorzystasz....

a jak już podpiszesz, to zrezygnować z tego nie można (tzn można, ale kosztuje 25zł za każdy miesiąc pozostały do końca umowy)

Kosztuje toto 12,96zł/m (przy umowie na 3 lata) - więc jak będziesz robić kalkulacje, to uwzględnij to jako dodatkowy koszt :D

 

Kolega ostatnio tak wtopił, bo do domku letniskowego wciśli mu co prawda tylko elektryka w pakiecie, ale też coś koło 5-6zł/m (jak dobrze pamiętam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisałem się na dofinansowanie do pv i pc pw.

Fundacja eko dom z Bielska.

5kwp + pc pw około 6kw.

Jeśli coś z tego wyjdzie, to przy wstępnej analizie, zostaje przy taryfie g12w.

Nie opłaca się przechodzić na g11.

Panele wyprodukuje wystarczająca moc, by to zużyć na bytowy. Na CO, to będę mieć tani nocny z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falowniki jednofazowe umożliwiają przepięcie PV i odbiorników na jedną fazę co omija brak bilansowania międzyfazowego.

Awaria jednego falownika jednofazowego to 1/3 zmniejszenia produkcji, a nawet brak zmniejszenia produkcji w okresie od jesieni do wiosny, bo przepinamy panele na drugi.

Trzy falowniki jednofazowe to trzy osobne algorytmy MPPT.

 

Ale po co przepinać, jak mogę równomiernie rozłożyć obciążenie na 3 fazy, poza tym jak przepniesz wszystko pod 1 fazą i nagle przyjdą duże chmury a potrzeba będzie zasilić te odbiorniki to poleci główne zabezpieczenie przed licznikowe. po drugie falownik 3 fazowy ma przynajmniej 2 MPPT także ja nie zdecydował bym się na 3 falowniki. lepiej 1 a porządny.

 

P.s. Przecież działa bilansowanie międzyfazowe, skąd masz informację że jest inaczej. W regionie śląska na pewno bilansują, potwierdzone wśród użytkowników

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co przepinać, jak mogę równomiernie rozłożyć obciążenie na 3 fazy, poza tym jak przepniesz wszystko pod 1 fazą i nagle przyjdą duże chmury a potrzeba będzie zasilić te odbiorniki to poleci główne zabezpieczenie przed licznikowe. po drugie falownik 3 fazowy ma przynajmniej 2 MPPT także ja nie zdecydował bym się na 3 falowniki. lepiej 1 a porządny.

 

P.s. Przecież działa bilansowanie międzyfazowe, skąd masz informację że jest inaczej. W regionie śląska na pewno bilansują, potwierdzone wśród użytkowników

 

Mam instalację już ponad dwa lata. Ty piszesz tak jak byś teoretyzował na podstawie tego co Ci się wydaje.

Np. teraz mam zużycie ciągłe 300W. Chcę włączyć czajnik 2kW. PV produkuje 1500W. Jeżeli rozłożę równomiernie na trzy fazy (PV1500/3=500, konsumpcja 300W/3=100), to czajnik pobierze mniej więcej 2000W moc - 400 W nadprodukcja na tej fazie = 1600 W z sieci. Gdybym wszystko spiął na jedną fazę, to czajnik pobierze z ZE 2000-1200-300=500W. Rozumiesz różnicę?

Równomierne obciążanie faz to mit. Ja bym chciał mieć 10-20 kW na jednej fazie, a nie na trzech.

 

Piszesz że falownik trójfazowy ma 2MPPT, ale to mniej niż trzy falowniki jednofazowe mające minimum 3MPPT. Nie rozumiem argumentu że trójfazowy jest porządny a jednofazowy już nie. To jakieś brednie. Mam trzy falowniki SMA i Froniusa w zapasie. Czy ta firma jest wystarczająco porządna? Znasz lepsze?

 

PS Bilansowanie międzyfazowe nie działa. To mit. ZE łamią prawo. Wiem to z obserwacji licznika. To oczywiste i łatwe. Ponadto mój licznik fabrycznie nie ma takiej funkcji jak bilansowanie międzyfazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...