Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam instalację już ponad dwa lata. Ty piszesz tak jak byś teoretyzował na podstawie tego co Ci się wydaje.

Np. teraz mam zużycie ciągłe 300W. Chcę włączyć czajnik 2kW. PV produkuje 1500W. Jeżeli rozłożę równomiernie na trzy fazy (PV1500/3=500, konsumpcja 300W/3=100), to czajnik pobierze mniej więcej 2000W moc - 400 W nadprodukcja na tej fazie = 1600 W z sieci. Gdybym wszystko spiął na jedną fazę, to czajnik pobierze z ZE 2000-1200-300=500W. Rozumiesz różnicę?

Równomierne obciążanie faz to mit. Ja bym chciał mieć 10-20 kW na jednej fazie, a nie na trzech.

 

Piszesz że falownik trójfazowy ma 2MPPT, ale to mniej niż trzy falowniki jednofazowe mające minimum 3MPPT. Nie rozumiem argumentu że trójfazowy jest porządny a jednofazowy już nie. To jakieś brednie. Mam trzy falowniki SMA i Froniusa w zapasie. Czy ta firma jest wystarczająco porządna? Znasz lepsze?

 

PS Bilansowanie międzyfazowe nie działa. To mit. ZE łamią prawo. Wiem to z obserwacji licznika. To oczywiste i łatwe. Ponadto mój licznik fabrycznie nie ma takiej funkcji jak bilansowanie międzyfazowe.

 

Piszę jako instalator, na śląsku działa bilansowanie, i nigdy bym nie założył u siebie 3 jednofazowych zamiast jednego trójfazowego.

A równomierne rozłożenie to nie mit a raczej obowiązek. po to masz trzy aby je dobrze rozłożyć. U mnie na jednym przyłączu mam dwa budynki, zużywam 10MW rocznie na zabezpieczeniu 25A, w obu ogrzewanie pompą p-p w obu bojler elektryczny i w jednym indukcja w drugim płyta ceramiczna. Gdyby nie równomierne rozłożenie faz to już dawno by mi te zabezpieczenia wyleciały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piszę jako instalator, na śląsku działa bilansowanie, i nigdy bym nie założył u siebie 3 jednofazowych zamiast jednego trójfazowego.

A równomierne rozłożenie to nie mit a raczej obowiązek. po to masz trzy aby je dobrze rozłożyć. U mnie na jednym przyłączu mam dwa budynki, zużywam 10MW rocznie na zabezpieczeniu 25A, w obu ogrzewanie pompą p-p w obu bojler elektryczny i w jednym indukcja w drugim płyta ceramiczna. Gdyby nie równomierne rozłożenie faz to już dawno by mi te zabezpieczenia wyleciały

 

Nawet jeśli bilansowanie działa to i tak inwerter trójfazowy nie ma żadnych zalet. No może poza miejscem i być może niższą ceną.

Gdybyś zamiast równomiernie obciążać fazy miał jednofazowe przyłącze 75A to na pewno było by Ci łatwiej. Trzy fazy są narzucone przez ZE i zupełnie niepotrzebne w większości przypadków.

 

Na Śląsku podobno są inne problemy z PV i ZE. Naliczanie wysokich opłat za energię bierną oraz oddawanie opustu nie w tej samej taryfie w której jest produkcja, a proporcjonalnie do zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli bilansowanie działa to i tak inwerter trójfazowy nie ma żadnych zalet. No może poza miejscem i być może niższą ceną.

Gdybyś zamiast równomiernie obciążać fazy miał jednofazowe przyłącze 75A to na pewno było by Ci łatwiej. Trzy fazy są narzucone przez ZE i zupełnie niepotrzebne w większości przypadków.

 

Na Śląsku podobno są inne problemy z PV i ZE. Naliczanie wysokich opłat za energię bierną oraz oddawanie opustu nie w tej samej taryfie w której jest produkcja, a proporcjonalnie do zużycia.

 

Chyba z elektryką za wiele wspólnego nie masz, kabel byś musiał dać minimum 25mm2 do przyłącza aby wytrzymał 75A , jak byś go wprowadził do malutkiej skrzynki domowej.

Po za tym spadki napięć w domu będą wtedy bardzo odczuwalne. osobiście nigdy bym tak nie chciał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z elektryką za wiele wspólnego nie masz, kabel byś musiał dać minimum 25mm2 do przyłącza aby wytrzymał 75A , jak byś go wprowadził do malutkiej skrzynki domowej.

Po za tym spadki napięć w domu będą wtedy bardzo odczuwalne. osobiście nigdy bym tak nie chciał

 

Przewód musiałby mieć trzy razy większy przekrój. Za to oszczędzamy na reszcie rzeczy. Nie trzeba mnożyć instalacji jednofazowych i trójfazowych. Zobacz sobie jak jest w innych krajach, gdzie nie ma durnej tradycji zasilania trójfazowego. Podobny stosunek mocy do przekroju jest np. w instalacjach jednofazowych z centralnym uziemieniem.

Nie będzie żadnych spadków napięć, bo zastosujesz grubsze przewody. U nas jest limit 8kW dla jednofazowych. Wystarczy go nieco zwiększyć i dać ludziom wybór a nie narzucać trzy fazy powyżej 8kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód musiałby mieć trzy razy większy przekrój. Za to oszczędzamy na reszcie rzeczy. Nie trzeba mnożyć instalacji jednofazowych i trójfazowych. Zobacz sobie jak jest w innych krajach, gdzie nie ma durnej tradycji zasilania trójfazowego. Podobny stosunek mocy do przekroju jest np. w instalacjach jednofazowych z centralnym uziemieniem.

Nie będzie żadnych spadków napięć, bo zastosujesz grubsze przewody. U nas jest limit 8kW dla jednofazowych. Wystarczy go nieco zwiększyć i dać ludziom wybór a nie narzucać trzy fazy powyżej 8kW.

 

Niemcy, Francja to instalacje 3 fazowe, wiem że w GB używają jednej fazy. Ale czy to lepiej? Kolega który pracował jako elektryk w GB to cały czas mówił jaki to był problem z grubymi przewodami. znacznie łatwiej podłączyć kabel 5x10 niż 3x25, Dobra kończymy bo to nie ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Moja znajoma uważa, że 15 oC to optymalna temperatura w domu.

 

Może w takim, gdzie nikt nie mieszka :p

 

Ja na razie dogrzewam klimą. Podłogówka nie ruszyła bo na dole w przedpokoju nie spadło poniżej 22.5 (chociaż w salonie przy dużych oknach spada rano do 22).

 

Do piątku klima pewnie styknie, ale wtedy w dzień i noc ma być zimno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro się upierasz na kable, to ekonomicznie będzie jedynie w II taryfie.

Klimatyzator za 4000 będzie grzał cztery razy taniej niż te kable.

 

Kable plus pompa p-p i rachunki będą niskie. Ale zacząć należy od dobrej izolacji bo to ona stanowi podstawę. No i bezwzględnie szczelność budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...