Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie próbuję stworzyć instalację co i c.w.u. na elektryce z buforem. Podzespoły firmy Kospel.

Jak sterować temp. w buforze?

Czy mój schemat jest dobry? Czy czegoś brakuje?

[ATTACH=CONFIG]401636[/ATTACH]

 

Proponuję zając sie tym na czym sie zna. Po co taka komplikacja układu, przeciez wystarczy zastosowac bufor z grzałkami, węzownicą cwu i autoamatyką sterującą. Takie 3w1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno aby Kospel podał schemat bez swojego urządzenia, na szczescie mozna zrobic bez Kospela, czyli tak jak napisałem wczesniej.

 

Ale ja chcę kupić ten piec Kospela. Przecież założeniem tego tematu były instalacje oparte właśnie na takich piecach?

Ponawiam pytanie: Czy schemat jest poprawny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do ilu stopni nagrzeje się ta zimna woda przechodząc przez tą wężownicę w temperaturze 45 - 50 C ?

Przepraszam. A jaki duży ten bufor i jaka długość i średnica wężownicy?

 

Pojemnosc bufora jest uzalezniona od projektowego obciązenia cieplnego budynku, w praktyce stosuję bufory 800 i 1000l. Powierzchnia węzownicy to 8 m2, temperatura na wyjsciu wg pomiarów rzeczywistych jest od 1 do 2 oC nizsza od temperatury góry bufora. Srednica - rura karbowana z nierdzewki DN32

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w lecie grzać prądem ten cały bufor na max, żeby mieć ciepłą wodę?:confused:

 

To mnie właśnie definitywnie odrzuciło od rozwiązania z buforem w domu, bo dość intensywnie go rozważałem.

Wystarczy przekalkulować i bojler elektryczny wychodzi najtaniej.

Ja mam 120l i grzeje w taniej taryfie do 70 C. Przy rodzinie 2+2 wychodzi mi rocznie około 600PLN (przy koszcie samego bojlera około 700 PLN).

Bufor 1000l z wężownicą, grzałkami i automatyką miałem wyceniany na około 9000 PLN :)

 

Nie interesują mnie głosy jakie to kto ma duże wanny i ile to razy dziennie się w nich kąpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele wskazuje na to, że tanie okienko południowe pójdzie do likwidacji. wtedy ciężko będzie zmieścić się 100% w taniej taryfie bez utraty komfortu lub podwyższenia temperatury w domu (czyli większe zużycie). pożyjemy, zobaczymy. w sumie mógłbym grzać w G11, ale do tego jeszcze doszedłby koszt prądu bytowego. może PC zacznie się opłacać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele wskazuje na to, że tanie okienko południowe pójdzie do likwidacji. wtedy ciężko będzie zmieścić się 100% w taniej taryfie bez utraty komfortu lub podwyższenia temperatury w domu (czyli większe zużycie). pożyjemy, zobaczymy. w sumie mógłbym grzać w G11, ale do tego jeszcze doszedłby koszt prądu bytowego. może PC zacznie się opłacać?

 

Prędzej PV z 2,3 kWp. SKoro kWh zdrożeje, to trzeba zmniejszyć ich ilość do opłacenia (grzanie w dzień i prąd bytowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele wskazuje na to, że tanie okienko południowe pójdzie do likwidacji. wtedy ciężko będzie zmieścić się 100% w taniej taryfie bez utraty komfortu lub podwyższenia temperatury w domu (czyli większe zużycie). pożyjemy, zobaczymy. w sumie mógłbym grzać w G11, ale do tego jeszcze doszedłby koszt prądu bytowego. może PC zacznie się opłacać?

 

Gdyby tak się stało, to PV stanie się bardziej rentowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak się stało, to PV stanie się bardziej rentowne.

 

http://energetyka.wnp.pl/nie-chca-taniego-pradu-w-nocy-za-pol-ceny,311609_1_0_0.html

 

padła propozycja, żeby przy okazji zmienić zasady rozliczania prosumentów na mniej korzystne dla nich, ale brak szczegółów. więc nie jestem pewien czy będzie jak piszecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://energetyka.wnp.pl/nie-chca-taniego-pradu-w-nocy-za-pol-ceny,311609_1_0_0.html

 

padła propozycja, żeby przy okazji zmienić zasady rozliczania prosumentów na mniej korzystne dla nich, ale brak szczegółów. więc nie jestem pewien czy będzie jak piszecie.

 

Czyli umiesz liczyć licz na siebie, zamiast 7 kWp w PV na dom, trzeba będzie 5 kWp i akumulator (będzie mniej efektywnie, ale jeśli prosument by zniknął to wyjścia nie ma).

 

Swoją drogą zawsze będą musieli odbierać nadwyżkę energii, pytanie po jakiej stawce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli umiesz liczyć licz na siebie, zamiast 7 kWp w PV na dom, trzeba będzie 5 kWp i akumulator (będzie mniej efektywnie, ale jeśli prosument by zniknął to wyjścia nie ma).

 

Swoją drogą zawsze będą musieli odbierać nadwyżkę energii, pytanie po jakiej stawce.

To na razie debilne propozycje jak zwykle kogoś kto zna się na tym tyle co nic.... Niech wprowadzają sobie super taryfy ale te które są niech zostawią w spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...