Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zgodnie z nowymi zasadami panującymi np w PGE ważne jest zabezpieczenie a nie ilość kW - jeśli dobrze pamiętam to od 11 do 14 kw dają bezpiecznik 16 a od 15-17 32A

 

kiedyś np dla 7 kW można było mieć mocny bezpiecznik - z tego co kojarzę chyba Piczman tak ma u siebie

teraz wszystko ujednolicili - pewnie po to by więcej kasować za zamówiona moc ...

 

do tematu trzeba podejść ostrożnie - wystarczy żelazko, piekarnik, mikrofalówka i coś jeszcze w 1 czasie ... i d... blada wywali bezpiecznik nie ten w domu tylko przy najbliższym słupie , stacji trafo czy jak to się tam zwie ... za włącznie go płaci się każdorazowo - trzeba zamówić energetyków

 

jedyna pocieszającą sprawą jest to że w razie zbyt małej zamówionej mocy można ją "dokupić" dopłacając tylko różnice

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Bo w sumie grzanie na 2 taryfie byłoby ok, a gotowania w nocy robić nie będę. A płytka ciągnie do 9kw.

A rozmrażanie podjazdu trochę trwa i też ciągnie.

 

Autorus

Gotowanie w nocy raczej nie ale jak najbardziej można sobie pozmywać i poprać w godzinach II taryfy,albo po południu albo w nocy :)

17kW brałem ze względu na zabezpieczenie przedlicznikowe 25A,tak mi doradzono ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze doświadczenia, ale planuję zapodać w II taryfie temperaturę o 1 st.C większą niż chciałbym normalnie utrzymywać. Mam nadzieję, że przez dzień spadnie mniej niż 1 st.C. Czas grzania w II taryfie wyjdzie w praktyce - zupełnie nie wiem jak do tego podejść.

 

Moja podłogówka ma kolosalną bezwładność - będę się musiał tego nauczyć (rurki ogrzewania w płycie fundamentowej na dolnym zbrojeniu, czyli ok. 18 cm pod podłogą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stopień w ciągu drogiej taryfy nie spadnie ,ale trza policzyć

To nie tak, temperatura w domu może się różnić o 1stC, ale temp płyty podłogowej będzie miała większe różnice, to właśnie zależy od zapotrzebowania na ciepło. Przykładowo płyta grzewcza wielkości 100m2 grubości 8 cm akumuluje 6,53kWh energii cieplnej przy podgrzaniu jej o 1stC. Zatem jeśli dom potrzebuje na dobę np 50kWh to w czasie drogiej taryfy płyta musi oddać w ciągu 14 godzin 30kWh, dlatego musi mieć wyższą temperaturę o 4,59stC, a w czasie tańszej taryfy ogrzewając dom oddaje 20kWh, oraz musi zakumulować dodatkowo te 30kWh energii. Jak długo potrzebuje się ładować to już zależy od mocy instalacji - w tym przypadku 50/moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja podłogówka ma kolosalną bezwładność - będę się musiał tego nauczyć (rurki ogrzewania w płycie fundamentowej na dolnym zbrojeniu, czyli ok. 18 cm pod podłogą).

 

Nie jestem pewien czy gdyby rurki były wyżej by to coś zmieniło. Płyta nagrzewa się cała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolniej reaguje - ciepło zawsze idzie ku górze i w tym przypadku musi znacznie więcej nagrzać zanim "wejdzie" do domu

 

przynajmniej na rozruchu będzie miał trudniej - później już nie powinno to mieć znaczenia

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab, ciekawe wyliczenia, można coś wywnioskować wstępnie.

 

Grubość płyty nie ma zatem znaczenia - cieńsza podgrzeje się o więcej K, grubsza o mniej, ale czas ładowania będzie taki sam. Jak piszesz, czas ładowania = dane zapotrzebowanie dzienne/moc. Tu znów będzie się to zmieniać w ciągu sezonu grzewczego.

 

Czyli nie ma co się zastanawiać, sterownik pieca (termostat) zrobi to najlepiej.

Wymagana temperatura w domu np. 21 st.C - w II taryfie nastawię 22 st.C i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbabGrubość płyty nie ma zatem znaczenia - cieńsza podgrzeje się o więcej K, grubsza o mniej, ale czas ładowania będzie taki sam.

Wymagana temperatura w domu np. 21 st.C - w II taryfie nastawię 22 st.C i już.

Grubość i wielkość płyty ma znaczenie, ponieważ bez niej nie policzę jej masy (dla w/w przyjmuję 2800kg/m3), ta z kolei jest niezbędna do policzenia jej zdolności akumulacyjnej ciepła (w/w 6,53kWh/K). Cieńsza płyta oczywiście może akumulować zbyt mało ciepła i dla pokrycia zapotrzebowania może w najzimniejszych okresach mieć duże wahania temperatur (w w/w przykładzie podałem 4,59stC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolniej reaguje - ciepło zawsze idzie ku górze i w tym przypadku musi znacznie więcej nagrzać zanim "wejdzie" do domu

 

przynajmniej na rozruchu będzie miał trudniej - później już nie powinno to mieć znaczenia

Nie przesadzajmy, z tym cieplem. Bo mozna to spokojnie zinterpretowac ze w ten sposob plyta pod rurkami sie nigdy nie nagrzeje a my jestesmy

niespelna rozumu. A przeciez sie nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autorus - nie przesadzam taka jest prawda, skoro rurki z woda są u budowlany_laik 18 cm pod podłogą - czyli przymocowane do dolnego zbrojenia - w okresie rozruchowym ze względu na duża bezwładność i głębokość rurek przez kilka dni będzie ogrzewał płytę a później dopiero dom

i tak jak pisze piotrmak teoretycznie może szybciej przestać grzać na koniec sezonu - pod warunkiem że będzie wiedział kiedy ten moment nastąpi ;)

 

nie napisałem że płyta miałaby się nigdy nie nagrzać, nie napisałem też że ktokolwiek jest niespełna rozumu, nie napisałem że to źle - po prostu tak mi się wydaje , ja wcale nie neguje i nie krytykuje płyt z ogrzewaniem wodnym!!

 

rozważamy tylko i wyłącznie głębokość zainstalowania źródła ciepła w płycie i jego wpływ na akumulacje i ciepło w pomieszczeniu

sadze że któryś z ekspertów mógłby to policzyć lub z wizualizować dla przyszłych inwestorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...