Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie rurki 900m, plus rozdzielacze, plus folia w kratkę, plus taśma brzegowa, spinki, 5000zł.

125m2 po podłodze.

Do tego dodatkowe trójniki, złączki, tymczasowy kocioł z pompą, stycznik, naczynie przeponowe, regulator pokojowy, 1000zł.

W sumie OP mam za 6k.

 

Mam baniak 650l gdzieś w krzakach. Mam rurki Cu do niego.

Dodatkowy koszt.

Na razie leży w częściach.

W sumie zmieści się w max 1500zł.

Baniak 650l kupiłem na złomie za 350zł.

Reszta gratów z allegro.

 

Ech, ja to rozumiem, chcesz tanio, umiesz to złożyć, a wręcz wydłubać z odpadów.

 

Ale jak się Kowalski z Nowakiem budują, i powiesz im bufor, to sorry ale po złomowisku elementów kotłowni do nowego domu szukać nie będzie.

 

Kable też nie muszą mieć pięknych sterowników, mogę 100 m2 wyposażyć w kable za 2500 zł, ale wtedy wszyscy na mnie wieszają psy, że tak się nie da (a kupuję kable w sklepie na gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, ja to rozumiem, chcesz tanio, umiesz to złożyć, a wręcz wydłubać z odpadów.

 

Ale jak się Kowalski z Nowakiem budują, i powiesz im bufor, to sorry ale po złomowisku elementów kotłowni do nowego domu szukać nie będzie.

 

Kable też nie muszą mieć pięknych sterowników, mogę 100 m2 wyposażyć w kable za 2500 zł, ale wtedy wszyscy na mnie wieszają psy, że tak się nie da (a kupuję kable w sklepie na gwarancji).

Weź kredyt, zmień pracę :p

Żartuję.

Znajomemu zrobili minimalnie większy dom za 6k na 8%

Ja robiłem sam na 23%

Tyle że zasilanie rozdzielaczy ma z rur PP.

Ja mam z PEX 26, a to podnosi koszty o kilkaset zł.

Do tego kocioł 20kw na węgiel, nie ma jeszcze CWU. W sumie za kocioł podłączony do istniejącej podłogówki zapłacił 13k.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, ja to rozumiem, chcesz tanio, umiesz to złożyć, a wręcz wydłubać z odpadów.

 

Ale jak się Kowalski z Nowakiem budują, i powiesz im bufor, to sorry ale po złomowisku elementów kotłowni do nowego domu szukać nie będzie.

 

.

 

Jedni mogą i chcą uczestniczyc w nieustającym konkursie "kto zrobi taniej", inni są z niego wykluczeni, samo zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cieplowlasciwe zawyża czy zaniża?

 

To zalezy jakiego parametru dotyczy, tak ogolnie to tylko bardzo zgrubny kalkulator. Na pewno trzeba przyjac ze obliczenia opłacalnosci czasu zwrotu to wprost piramidalne bzdury, inne parametry troche dokladniejsze chociaz samo pojecie dokladnosci w tym przypadku to okreslenie zdecydowanie na wyrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

87m2 podłogówki (rozstaw 15cm i 10cm w łazience). 5cm styropianu, folia, spinki rurki, taśma brzegowa, rozdzielacz z pompą, robocizna rozłożenia, podłączenie do rozdzielacza i próba ciśnieniowa.

Całość za 5800 zł. Miało być 6000 zł ale że miejsce pracy było posprzątane wykonawca po wykonaniu roboty obniżył cenę o 200zł.

Byłoby jeszcze taniej gdybym wiedział że PC nie potrzebuje pompy przy rozdzielaczu.

 

Znaczy rozkładanie podlogowki za 10 zł/M2? Nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic tyko kable i kanałówka. Będziesz miał klimatyzację w cenie, a ogrzewanie po kosztach PC.

 

Dzień dobry, czy ktoś się zastanawiał dlaczego "kablarze" sporadycznie lub wcale nie piszą tutaj ? Bo mają dość udowadniania, że nie są wielbłądami. Ewentualny następny dom tylko kable i jedna zwykła PP. Acha, grzeję 170 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, czy ktoś się zastanawiał dlaczego "kablarze" sporadycznie lub wcale nie piszą tutaj ? Bo mają dość udowadniania, że nie są wielbłądami. Ewentualny następny dom tylko kable i jedna zwykła PP. Acha, grzeję 170 m2

 

Powiem tak pompa p-p współpracująca z kablami w wylewce sprawdziła się przy ostatnich mrozach świetnie w wielu lokalizacjach. Temperatura podłogi ustawiona jest na komfortową a na pompie mamy zadaną temperaturę powietrza. Jak jest instalacja dobrze zrobiona to nie ma dyskomfortu tradycyjnych ogrzewań nadmuchowych bo tutaj instalacja pracuje dużo subtelniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używa ktoś ogrzewania sufitowego (infrared)? zastanawiam się czemu tego typu system nie cieszy się popularnością?

ostatnio rozmawiałem ze znajomym ma dom parterowy 122m - wszędzie ogrzewanie sufitowe. Od września średnio płaci 300zł za ogrzewanie domu. Komfort jest bardzo dobry.

 

Czy są w tym jakieś ukryte "ale" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, czy ktoś się zastanawiał dlaczego "kablarze" sporadycznie lub wcale nie piszą tutaj ? Bo mają dość udowadniania, że nie są wielbłądami. Ewentualny następny dom tylko kable i jedna zwykła PP. Acha, grzeję 170 m2

 

Grzeje 145m2 kablami + czasami klimą. Mam dość ciepły dom, więc wystarczył rozstaw co 20cm przewodu o mocy 10W/mb. Kable + 1 sterownik łazienkowy kosztowały mnie 3tys. zł. Reszte pokoi steruje modułami fibaro. Od 1 grudnia mam historię zużycia i do tej pory zużyłem 1344kWh na kable w 99% tania taryfa oraz 533kWh na klimę w 70% w drogiej taryfie.

 

Ze względu na zdecydowanie lepszy komfort staram się grzać podłogą. Klima w okresach przejściowych.

 

Powiem tak pompa p-p współpracująca z kablami w wylewce sprawdziła się przy ostatnich mrozach świetnie w wielu lokalizacjach. Temperatura podłogi ustawiona jest na komfortową a na pompie mamy zadaną temperaturę powietrza. Jak jest instalacja dobrze zrobiona to nie ma dyskomfortu tradycyjnych ogrzewań nadmuchowych bo tutaj instalacja pracuje dużo subtelniej.

 

Wg mnie nie da się zgrać ogrzewania podłogi z klimą. Przy ogrzewaniu podłogą utrzymuję niższą temp. w domu niż w przypadku ogrzewania klimą. Sądzę, że różnica to ok 1oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje 145m2 kablami + czasami klimą. Mam dość ciepły dom, więc wystarczył rozstaw co 20cm przewodu o mocy 10W/mb. Kable + 1 sterownik łazienkowy kosztowały mnie 3tys. zł. Reszte pokoi steruje modułami fibaro. Od 1 grudnia mam historię zużycia i do tej pory zużyłem 1344kWh na kable w 99% tania taryfa oraz 533kWh na klimę w 70% w drogiej taryfie.

 

Ze względu na zdecydowanie lepszy komfort staram się grzać podłogą. Klima w okresach przejściowych.

 

 

 

Wg mnie nie da się zgrać ogrzewania podłogi z klimą. Przy ogrzewaniu podłogą utrzymuję niższą temp. w domu niż w przypadku ogrzewania klimą. Sądzę, że różnica to ok 1oC.

 

Splitem może nie ale kanałówki współpracują całkiem fajnie. Najlepiej oczywiście jak podłogówka jest jak najbardziej bezpośrednia czyli maty czy folie pod panele lub maty lub kable pod płytki. Do tego precyzyjne termostaty i jest bdb. Np. ustawiona podłoga na 22,7'C a pompa na 23'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splitem może nie ale kanałówki współpracują całkiem fajnie. Najlepiej oczywiście jak podłogówka jest jak najbardziej bezpośrednia czyli maty czy folie pod panele lub maty lub kable pod płytki. Do tego precyzyjne termostaty i jest bdb. Np. ustawiona podłoga na 22,7'C a pompa na 23'C.

 

Nie ma znaczenia czy kanałówka czy split. To jest inny typ ogrzewania - konwekcyjne. Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim ogrzewanie przez promieniowanie. W tym jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor, PC, kable, dylemat dla domów powyżej 110 m2 izolowanych byle jak.

 

W cenie każdej droższej instalacji centranego ogrzewania mogę mieć ekwiwalent w postaci PV dający taką samą liczbę kWh, za które nie trzeba zapłacić.

 

Z tą różnicą, że PV w praktyce przekłada się tylko na drogie godziny, a centralne ogrzewanie w znakomitej większości na tanie godziny grzania.

 

Efekt?

 

Na centralny system ogrzewania wydajemy 25 000 zł, oszczędzamy na zużyciu ok. 4 000 kWh, wartość w zł - 1080 zł.

 

Na PV o mocy 5 kWp także wydajemy 25 000 zł, oszczędzamy łącznie także ok. 4 000 kWh (odliczam stratę 20% i część na tanie godziny), wartość w zł - 2680 zł.

 

Dyskusja nie powinna być na temat jak najmniej zużyć energii, tylko jak najmniej za nią zapłacić.

 

Czyli tak jak sobie założyłem.

Jeśli uda się u mnie dostać dofinansowanie na pv, pozostaję w g12w.

W nocy będę miał nadal tanio, a droga taryfa dzienna, zostanie zbilansowana przez pv.

Ewentualnie przejście na g12.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak sobie założyłem.

Jeśli uda się u mnie dostać dofinansowanie na pv, pozostaję w g12w.

W nocy będę miał nadal tanio, a droga taryfa dzienna, zostanie zbilansowana przez pv.

Ewentualnie przejście na g12.

 

No właśnie jak to wygląda z PV i taryfami? Ja mam g13 jak oni to później liczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...