Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy takiej izolacji?! A grzałkę masz zaizolowaną, bo na zdjęciach nie zauważyłem.

Ja mój mam na parterze w pom gospodarczym i nawet jak mam straty to idą one w pow. użytkową więc je nie tracę.

Bofor stoi w nieogrzewanej piwnicy 3 pietra niżej, więc dla mnie wszystko jest stratą. Rura z grzałką jest na zewnątrz bufora w jego ociepleniu, więc przykryta różnie od 10 do 15 cm wełny + plyta g-k + 4 cm styroduru (dołożyłem dodatkowo na plyty g-k. Dwa boki poprawiłem, a dwa i góra tam pozostało 25 cm wełny przylegają do ścian i tego nie poprawię. W powietrze idzie około 3 kWh/dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znajomy właśnie składa grzałkę w rurce do nowego domu.

Taryfa g13.

Rura fi 100mm w środku, dwie grzałki po 3x2kW obok siebie mają być zamontowane po przeciwległych bokach "rury", tak, by się minęły.

Teraz pytanie.

Czy musi w środku zrobić jakieś mieszacze, by woda się nie gotowała?

Dom 110m2 (około) parterówka.

Ściany 25cm styro, strop proszek pigeona. Wylewka 10cm. Brak kominów.

Aktualnie rura gotowa. Teraz potrzeba zrobić wpusty na grzałki plus pozostałe krućce.

Kocioł uzgodniony elektrycznie z elektrykiem.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy właśnie składa grzałkę w rurce do nowego domu.

Taryfa g13.

Rura fi 100mm w środku, dwie grzałki po 3x2kW obok siebie mają być zamontowane po przeciwległych bokach "rury", tak, by się minęły.

Teraz pytanie.

Czy musi w środku zrobić jakieś mieszacze, by woda się nie gotowała?

Dom 110m2 (około) parterówka.

Ściany 25cm styro, strop proszek pigeona. Wylewka 10cm. Brak kominów.

Aktualnie rura gotowa. Teraz potrzeba zrobić wpusty na grzałki plus pozostałe krućce.

Kocioł uzgodniony elektrycznie z elektrykiem.

 

Po co takie kombinacje?, wystarczy króciec 2" 50 cm, do tego dwa trojniki 2/1/2, redukcja 2/6/4, grzałka gwint 6/4 3x4 kW, pompka i co najwazniejsze automatyka sterująca.

To jest całosc, w zaleznosci od temperatury zewnętrznej załącza 1, 2 lub 3 grzałki lub 2 grzałki połaczone szeregowo. Mamy 4 stopnie mocy. Taryfa G13, mieszaczy brak bo grzejniki, jezeli by była podłogówka trzeba dac mieszacz najlepiej ESBE VTA572, kvs-4,5 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co takie kombinacje?, wystarczy króciec 2" 50 cm, do tego dwa trojniki 2/1/2, redukcja 2/6/4, grzałka gwint 6/4 3x4 kW, pompka i co najwazniejsze automatyka sterująca.

To jest całosc, w zaleznosci od temperatury zewnętrznej załącza 1, 2 lub 3 grzałki lub 2 grzałki połaczone szeregowo. Mamy 4 stopnie mocy. Taryfa G13, mieszaczy brak bo grzejniki, jezeli by była podłogówka trzeba dac mieszacz najlepiej ESBE VTA572, kvs-4,5 m3/h.

Mieszacze w samej rurce by w samym "kotle" woda się w jakiś zakamarkach nie gotowała.

Rozdzielacz 12 obw.

Po całości podłogówka.

Grzałki już kupione.

Dwoma grzałkami zmniejszy długość kotła.

Możesz wrzucić link do sprawdzonej grzałki o mocy 8-12kW?

Zabezpieczenie na liczniku 40A.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszacze w samej rurce by w samym "kotle" woda się w jakiś zakamarkach nie gotowała.

Rozdzielacz 12 obw.

Po całości podłogówka.

Grzałki już kupione.

Dwoma grzałkami zmniejszy długość kotła.

Możesz wrzucić link do sprawdzonej grzałki o mocy 8-12kW?

Zabezpieczenie na liczniku 40A.

 

https://allegro.pl/zestaw-grzejny-do-wytwornicy-pary-12kw-i-wiecej-i6022974700.html

 

60 cm całosci tak duzo nie jest, miniatury przy takich mocach zrobic sie nie da.

Jezeli bedzie stały przepłych w zakarmarkach nic sie nie bedzie gotowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/zestaw-grzejny-do-wytwornicy-pary-12kw-i-wiecej-i6022974700.html

 

60 cm całosci tak duzo nie jest, miniatury przy takich mocach zrobic sie nie da.

Jezeli bedzie stały przepłych w zakarmarkach nic sie nie bedzie gotowało.

 

Zobaczymy co wymyśli.

Jutro będę z nim gadać.

A powiedz mi, w mojej sprawie.

Mam bufor w krzakach, a jakoś nie mam kiedy go zrobić.

Wylewki anhydrytowe u mnie 5cm.

Jeśli zrobię nowy kociołek z większą grzałką, da radę grzać zimą?

Bo te 6kw to mam trochę mało jak na niespełna 10 godzin dużych mrozów,.

Pewnie będę miał duże wahania temperatury podłogi i dyskomfort..

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co wymyśli.

Jutro będę z nim gadać.

A powiedz mi, w mojej sprawie.

Mam bufor w krzakach, a jakoś nie mam kiedy go zrobić.

Wylewki anhydrytowe u mnie 5cm.

Jeśli zrobię nowy kociołek z większą grzałką, da radę grzać zimą?

Bo te 6kw to mam trochę mało jak na niespełna 10 godzin dużych mrozów,.

Pewnie będę miał duże wahania temperatury podłogi i dyskomfort..

 

Zmień na g13 i wymien grzałki ma mocniejsze, po co nowy kociołek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień na g13 i wymien grzałki ma mocniejsze, po co nowy kociołek?

 

W sierpniu podpisałem nową umowę na 2 lata w Tauronie gliwickim.

Mogę zmienić. Wiem.

Kociołek ma 50cm długości, więc pewnie max 8kW da radę wstawić.

Co do taryfy, na razie korzystniej wychodz u mniei g12w.

Jedynie zimą może mi zabraknąć tych 3 dodatkowych godzin.

Przemyślę sprawę jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do taryfy, na razie korzystniej wychodz u mniei g12w.

.

 

Jakim cudem skoro zimą jest 3 godziny więcej niskiej taryfy, a w lecie 6 godzin. Nie wspominam o 6 godz. taryfy posredniej (7-13)

Oplacalnosc danej taryfy wynika z zuzycia na co cwo oraz na potrzeby bytowe. Samo przeliczanie na co i cwu zmienia powoduje ze obliczenia są niepełne a tym samym niewiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie zdublować posta.

Mam podłogówkę w całym domu, planuje ogrzewać akumulacyjnie kotłem elektrycznym w nocnej taryfie G12w. Mam też przygotowaną instalacje na dwa klimatyzatory (parter + piętro).

Czy dam rade w takiej konfiguracji jak poniżej? Czy będzie potrzebny bufor?

 

Budynek piętrowy, 208m2 + poddasze nieużytkowe. Kubatura to 939m3 -> ogrzewana 785m3 (odkryty strop nad sypialniami).

Strefa dzienna i sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej.

 

Dom z silikatów (E24), strop: 26cm monolityczny, posadzki na parterze i piętrze 9cm jastrychu.

 

Ocieplenie:

Pod płytą fundamentową 10cm xps, płyta 25cm + 11,5cm eps

Ściany: 25cm styropianu 0,32

Dach skośny - izolacja nakrokwiowa 18cm PIR

Dach zielony ~40m2 - min. 25cm EPS

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6500 kW

 

Planuje takiego Kospela:

Kospel EKCO.MN3-04/06/08 - a może potrzebny będzie 12kW?

https://www.technika-grzewcza-sklep....-04-06-08.html

 

Pytanie co z cwu (planowana pojemność 200-300l)?

Iść w jakiś bojler np. Atlantic VSRS https://wentsystem.com/product-pol-4...srs-200-L.html

Czy wymiennik?

Galmet Wymiennik cwu SGW(S) z wężownicą spiralną 200L https://www.budujesz.pl/galmet-wymie...08000-3116228/

Kospel Wymiennik C.W.U. SW-200 TERMO-MAX z wężownicą stojący https://www.budujesz.pl/kospel-wymiennik-c-w-u-sw-200-termo-max-z-wezownica-stojacy-3081134/

 

A może większy wymiennik cwu który można użyć też jako bufor? Jest to możliwe?

Będe bardzo wdzięczny za poodpowiedzi jak to rozwiązać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thepilator

W twoim przypadku wygląda ze najlepszym rozwiązaniem będzie bufor ok. 800l plus grzałka lub piec elektryczny o mocy 12kW. Ponadto musisz jeszcze mieć odpowiednią grubość posadzki by trochę w nią wpompować ciepła i złagodzić skoki temperatur.

Jeżeli masz ściany z silki i duże przeszklenia od południa, pomyśl nad odcieńciem się od słońca w okresie maj-wrzesień bo jak rozbujasz tą masę ....

CWU w zależności ilu was w rodzinie jest ale zwykły baniak 300l plus grzałka 3kW w taniej taryfie załatwia sprawę nawet dla 5-iu osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Wylewki anhydrytowe u mnie 5cm.

Jeśli zrobię nowy kociołek z większą grzałką, da radę grzać zimą?

Kolejny babol.

Klaudiusz,nie jesteś tutaj od wczoraj zatem czemu żeś dał dupy z wylewk ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pozwole sobie zdublować posta.

Mam podłogówkę w całym domu, planuje ogrzewać akumulacyjnie kotłem elektrycznym w nocnej taryfie G12w. Mam też przygotowaną instalacje na dwa klimatyzatory (parter + piętro).

Czy dam rade w takiej konfiguracji jak poniżej? Czy będzie potrzebny bufor?

 

Budynek piętrowy, 208m2 + poddasze nieużytkowe. Kubatura to 939m3 -> ogrzewana 785m3 (odkryty strop nad sypialniami).

Strefa dzienna i sypialnie mają duże przeszklenia od strony południowej.

 

Dom z silikatów (E24), strop: 26cm monolityczny, posadzki na parterze i piętrze 9cm jastrychu.

 

Ocieplenie:

Pod płytą fundamentową 10cm xps, płyta 25cm + 11,5cm eps

Ściany: 25cm styropianu 0,32

Dach skośny - izolacja nakrokwiowa 18cm PIR

Dach zielony ~40m2 - min. 25cm EPS

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6500 kW

 

Planuje takiego Kospela:

Kospel EKCO.MN3-04/06/08 - a może potrzebny będzie 12kW?

https://www.technika-grzewcza-sklep....-04-06-08.html

 

Pytanie co z cwu (planowana pojemność 200-300l)?

Iść w jakiś bojler np. Atlantic VSRS https://wentsystem.com/product-pol-4...srs-200-L.html

Czy wymiennik?

Galmet Wymiennik cwu SGW(S) z wężownicą spiralną 200L https://www.budujesz.pl/galmet-wymie...08000-3116228/

Kospel Wymiennik C.W.U. SW-200 TERMO-MAX z wężownicą stojący https://www.budujesz.pl/kospel-wymiennik-c-w-u-sw-200-termo-max-z-wezownica-stojacy-3081134/

 

A może większy wymiennik cwu który można użyć też jako bufor? Jest to możliwe?

Będe bardzo wdzięczny za poodpowiedzi jak to rozwiązać :)

Kospel "do c.o."spokojnie da radę BEZ BUFORA bo masz wystarczającą grubość wylewki,która przejmie i odda to co uzyskał...

Co do cwu,zależy ile jej potrzebujesz ale najlepszym rozwiązaniem będzie kupić osobny bojler do cwu. 140l czy 200l ze swoją nie zależna grzalka od c.o

 

 

Po przerwie czytam porady i normalnie polskie społeczeństwo nam głupieje...

 

Aż tak źle z "głupota"nie było nawet w 2010r przy ekosyfie...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co takie kombinacje?, wystarczy króciec 2" 50 cm, do tego dwa trojniki 2/1/2, redukcja 2/6/4, grzałka gwint 6/4 3x4 kW, pompka i co najwazniejsze automatyka sterująca.

To jest całosc, w zaleznosci od temperatury zewnętrznej załącza 1, 2 lub 3 grzałki lub 2 grzałki połaczone szeregowo. Mamy 4 stopnie mocy. Taryfa G13, mieszaczy brak bo grzejniki, jezeli by była podłogówka trzeba dac mieszacz najlepiej ESBE VTA572, kvs-4,5 m3/h.

 

Mam w planach takie urządzenie. Można jakiś rysunek? Pewnie jeszcze są potrzebne jakieś zawory bezpieczeństwa albo naczynie wzbiorcze.

Jaki sterownik zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież bufor to nie najlepsze rozwiązanie. Jak to podawał ktoś cena ok 15K za kompletny bufor. Kup np. Kospel EKCO.LN2 i zbiornik na CWU i wszystko ok 5-6K. Wychodzi ok 9K różnicy.

Jeżeli chodzi o okres maj-wrzesień to klima z opcja grzania będzie najlepszym rozwiązaniem. Takie jest moje zdanie.

 

Widzisz że mam takie ustrojstwo i całość mnie kosztowała 2250(baniak z ociepleniem)+360(zespół grzewczy 12kW)+250(sterownik)+70(kable i inne pierdoły)=2930zł. Jak nie masz wprawy za 200 kumaty instalator ci to wszystko uruchomi.

Wsadź między bajki cenę 15K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz że mam takie ustrojstwo i całość mnie kosztowała 2250(baniak z ociepleniem)+360(zespół grzewczy 12kW)+250(sterownik)+70(kable i inne pierdoły)=2930zł. Jak nie masz wprawy za 200 kumaty instalator ci to wszystko uruchomi.

Wsadź między bajki cenę 15K.

 

To ja kupie te części a Ty mi poskładaj za 200 zł ok?

 

To tak jakby wprawny mechanik podawał ceny części do aut (pomijam, że tak jest znacznie drożej) i mówił, że ktoś kumaty złoży Ci z tego samochód.

 

Poza tym, o ile sam takiego bufora nie zbuduję, to chciałbym, aby ten co go złoży dał na to gwarancję (bo tam się może woda zagotować). Dasz mi takową?

 

A ile byś wziął za złożenie takiego bufora, montaż i uruchomienie? (tak brutto, przed opodatkowaniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby ten co go złoży dał na to gwarancję (bo tam się może woda zagotować).)

https://allegro.pl/termostat-bimetaliczny-10a-250v-35c-nc-i7338230090.html

Są i takie na 90* i na 110*.

Dajesz po dwa na każdą faze.

Tyle że potrzeba więcej grzałek by zmieścić się w tych 10A.

Jeśli jest coś lepszego, to podajcie.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...