Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy ta rura pod kominkiem jest do niego hermetycznie podłączona, czy tylko dostarcza powietrze pod kominek?

Druga sprawa to wentylacja tego domu wygląda jak ze średniowiecza.

Powietrze dostarczane przez szpary w podłodze i wyrzucane przez dziurę w suficie.

Tak były wentylowane jurty mongolskie i wigwamy indiańskie. Ogrzewane były ogniskiem na środku. Taką rolę ogniska u Ciebie wykonuje kominek.

Ja widziałem takie zbiorcze odprowadzenie powietrza przez dużą kratkę w suficie ostatniej kondygnacji w Kanadzie, ale tam wentylacja byla mechaniczna połączona z ogrzewaniem i klimatyzacją. Ruch powietrza był tam pod pełną kontrolą.

Zaproś jakiegoś fachowca od wentylacji, pokaż mu plany tego domu i poproś o opinię jak to wszystko poprawić.

Bez tego wydasz majątek na ogrzewanie, niezależnie jaką metodę grzania wybierzesz.

 

Narazie żadna kamera termowizyjna nie jest potrzebna. Wystarczy świeczka. :)

 

Ale piankowanie tych wszystkich szpar spowoduje że zablokujesz "wentylację" całkowicie i zaczniesz chodować w domu grzyby i pleśnie. :(

 

Rura nie jest hermetycznie podłączona, jest po prostu pod kominkiem.

Jurty mongolskie i wigwamy? No śmiechłam, ale wychodzi na to, że mieszkam w wigwamie. Postaram się znaleźć fachowca od wentylacji, bo tak to wygląda jak napisałeś. No kurcze, może się da coś naprawić.

Racja, zapiankowałam szpary, ale tam naprawdę ostro wwiewało. Wszystkich nie zapiankowałam na pewno, skoro dalej wentylacja jest ekstremalna.

Mam możliwość przejścia na gaz, jednak wolałabym prąd, poza tym ile ja tego gazu wkotłuje w ten dom, a to i tak będzie hulało.

Dzięki za wszystkie rady, może coś się w końcu uda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wentylacja jest nadal extremalna bo ta rura pod kominkiem dostarcza zimne powietrze z zewnątrz a kratka w suficie powietrze ogrzane wyrzuca.

Zapewne jeszcze szpary w podłodze dostarczają zimne powietrze z tej wentylowanej (grzybkami) pustlki pod podłogą. Sama podłoga jest pewnie też zimna bo pod nią jest zimne powietrze.

Mam wrażenie że konstrukcja tego domu pochodzi z kraju o znacznie łagodniejszych zimach.

Wydaje się że aby ten dom doprowadzić do stanu nadającego się do naszej strefy klimatycznej trzeba trochę zainwestować.

1. Kominek powinien brać powietrze tylko z zewnątrz. (rura podłączona bezpośrednio do kominka)

2. Ocieplona podłoga (min 20cm styropianu) i może zainstalowane wodne ogrzewanie podłogowe.

3. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Jeśli pozostanie wentylacja grawitacyjna (taka jak teraz jest) to trzeba w oknach zainstalować mikrowentylację aby dostarczać świeże powietrze.

4. Ogrzewanie pompą ciepła jeśli będzie ogrzewanie podłogowe lub klimatyzatorem jeśli OP nie będzie.

 

1. Planowałam tak zrobić, bo u innych ludzi tak jest, że ta rura dochodzi do samego kominka. Da się to przeinaczyć prawie bezinwazyjnie?

2. Mam deski sosnowe. Da się je zerwać i docieplić? Czy jak się zerwie to koniec i trzeba kupować nowe?

3. Myślałam o rekuperatorze też ale on jakoś odprowadza to ciepłe powietrze z powrotem do domu. Czy znów jakoś bezinwazyjnie da się to zrobić czy to bardzo inwazyjna sprawa? No i co z tym ciepłym powietrzem? Lecialoby tymi kanałami od DGP kominkowego? No to kanały są tylko na piętrze, na dole żadnego nie ma.

4. Ogrzewanie klimatyzatorem na razie wygrywa. Pompa ciepła raczej odpada.

 

Na tą chwilę poszukuję dalej specjalisty, który mi pomoże, ale chyba to nie takie proste.

 

IMG_20181213_133251.jpgIMG_20181213_132922.jpg

 

Znalazłam te współczynniki U i chyba budowę podłogi.

Edytowane przez EMarta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 4 Jak nie zrobisz ogrzewania podłogowego to rzeczywiście pozostaje tylko klimatyzator z funkcją ogrzewania. Jednak może pomyśl o ogrzewaniu podłogowym na etapie zrywania podłogi i jej ocieplania. W przyszłości, mając OP, możesz zmienić ogrzewanie na PC i cieszyć się ciszą i wygodą.

 

No ale ja czegoś nie kumam. Można zerwać deski i zrobić podłogowe, jasne ale... Jak mam je zrobić? Na prąd? Najpierw muszę dociągnąć gaz a potem zrobić podłogowe? Czy jak ono ma funkcjonować?

Aha, no i jak to podłogowe jak to deski na legarach? Trzeba lać beton w tą dziurę pod deskami? Ja nie wiem jak to ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dzięki Wam wiem już bardzo dużo na temat grzania elektrycznego, kłopotów mojego wigwamu i przynajmniej nakreślone mam, z jakim fachowcem mogę pogadać. Pomimo wszystko nadal nie stawiam na gaz, wolałabym prąd, pasuje mi opcja z klimatyzacją jak poprawię wentylację. Może i uda się podziałać z tą rekuperacją. Ale to jak znajdę człowieka od wentylacji w woj.mazowieckim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda trochę jak domek letniskowy, który Wy użytkujecie jako całoroczny. Ciężko uwierzyć, że zaprojektowano coś takiego w naszej strefie klimatycznej. 12 cm wełny na ścianach i to szkieletowych? Jeszcze żeby to beton komórkowy albo coś takiego... A tak ciężko nawet myśleć, czy bez naprawdę grubej ingerencji w konstrukcję da się poprawić izolacyjność tego domu. Każda inwestycja w kolejne instalacje ogrzewania czy WM z rekuperacją to i tak może być gra niewarta świeczki, skoro ciepło ucieka praktycznie wszędzie. I przez ściany, i przez wentylację (cały dom działa jak komin - zasysa zimne dołem a wyciąga ogrzane górą). Natomiast niefachowe próby izolacji mogą doprowadzić do zaburzenia istniejącego systemu wentylacji grawitacyjnej, a stąd tylko krok do zawilgocenia, grzyba i pleśni. Zwróć uwagę, że napisano w tabliczce o spełnieniu wymogów dot. "punktu rosy". Zmiana wentylacji ścian może to zaburzyć.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda trochę jak domek letniskowy, który Wy użytkujecie jako całoroczny. Ciężko uwierzyć, że zaprojektowano coś takiego w naszej strefie klimatycznej. 12 cm wełny na ścianach i to szkieletowych? Jeszcze żeby to beton komórkowy albo coś takiego... A tak ciężko nawet myśleć, czy bez naprawdę grubej ingerencji w konstrukcję da się poprawić izolacyjność tego domu. Każda inwestycja w kolejne instalacje ogrzewania czy WM z rekuperacją to i tak może być gra niewarta świeczki, skoro ciepło ucieka praktycznie wszędzie. I przez ściany, i przez wentylację (cały dom działa jak komin - zasysa zimne dołem a wyciąga ogrzane górą). Natomiast niefachowe próby izolacji mogą doprowadzić do zaburzenia istniejącego systemu wentylacji grawitacyjnej, a stąd tylko krok do zawilgocenia, grzyba i pleśni. Zwróć uwagę, że napisano w tabliczce o spełnieniu wymogów dot. "punktu rosy". Zmiana wentylacji ścian może to zaburzyć.

 

Nie nie, ściany mają więcej wełny, na pewno, na dniach będę miała informacje ile ale z tych współczynników to wynika i z grubości ścian. Dzieki za uwagę o punkcie rosy. Doczytam i przeanalizuje o co z tym chodzi. Warto wiedzieć na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przecież to całe towarzystwo w chaosie żyje, nawet na konferencje nie potrafią jednolitego tekstu przekazać.

Najważniejsze że w przyszłym roku są wybory wiec żadnych podwyżek nie będzie. Ale martwi mnie to że też na inwestycje w energetyce nic nie będzie i za kilka lat i tak to wszystko wywali się do góry nogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca, nie będzie na inwestycje. Z tego co się narazie wydaje (szczegółów nie znamy) to firmy dostaną mniej więcej tyle ile chcą a przynajmniej dużo więcej niż teraz a różnicę poniesie budżet Państwa. Tak właściwie to dla mnie bez znaczenia w jakiej formie Państwo płaci jeśli ja mam prąd w tej samej cenie. To tak naprawdę przelewanie z jednej kieszeni do drugiej pieniędzy państwowych (czyli naszych).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Fortum od paru miesięcy.

Stan licznika podaje dla nich operator OSD. Niestety zużycia na fakturach z Fortum mają się nijak do rzeczywistości - na moją niekorzyść naturalnie.

Reklamowałem 2 pierwsze faktury załączając zdjęcie licznika - uwzględnili.

 

Na trzeciej fakturze odczyty również były niezgodne z prawdą - jednak reklamacja została odrzucona tym razem.

 

Podejrzewam, że operator OSD podaje dane szacunkowe, co zresztą pani na infolinii sama zasugerowała.

 

Miał ktoś podobne problemy? Jak zwyciężyć z nimi?

Pani sugeruje usługę podawania stanu przez telefon, ale kosztuje to 5 zł/miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany_laik - sprawdziłem właśnie ostatnią fakturę. U mnie wszystko jest ok - taki stan licznika jaki jest na fakturze dystrybutora, taki sam jest w Fortum. Czyli wszystko ok. Ale ciekaw jestem, jakie będzie wyglądać rozliczenie, jak 31.12 skończy się umowa z Fortum.

A wszystko pewnie jest ok, bo przyuważyłem kiedyś pracownika OSD, który robił odczyt....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w przyszłym roku buduje dom. Z pregabrykatów keramzytobetonowych. Tak że w okolicach sierpnia koniec. Dom 179m2 po podłogach. Wg. Ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie na co+cwu 13000kWh rocznie. Wychodzi to ok 72kWh/m2/rok z czego wiem ze będzie to lepszy wynik bo budynki w tej technologii osiągają ok 60-65kWh/m2/rok ( i to słabiej ocieplone niż mój) ale przyjąłem juz "bezpiecznie" te 1MWh rocznie. Teraz pytanko planuje bufor 1000-1200L + 2 grzałki 3x3kWh jedna dół bufora druga (awaryjna+na cwu lato) w 2/3 lub 3/4 wysokości bufora. Ale mam problem jak to wszystko sklecić do kupy. Sam zbiornik jak powinien wyglądać? Ma ktoś schemat od a do z sprawdzony? Grzałki jak podłanczać na jakich przewodach? Jakie zabezpieczenie prądowe? Jakie sterowanie? Planuje termostat z wyjściem na podłogówke i cwu przepływowe w górze bufora również z termostatem

 

Proszę o sugestie opinie może znacie już jakieś gotowe rozwiązania może byc również priv.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w przyszłym roku buduje dom. Z pregabrykatów keramzytobetonowych. Tak że w okolicach sierpnia koniec. Dom 179m2 po podłogach. Wg. Ciepłowłaściwe.pl zapotrzebowanie na co+cwu 13000kWh rocznie. Wychodzi to ok 72kWh/m2/rok z czego wiem ze będzie to lepszy wynik bo budynki w tej technologii osiągają ok 60-65kWh/m2/rok ( i to słabiej ocieplone niż mój) ale przyjąłem juz "bezpiecznie" te 1MWh rocznie. Teraz pytanko planuje bufor 1000-1200L + 2 grzałki 3x3kWh jedna dół bufora druga (awaryjna+na cwu lato) w 2/3 lub 3/4 wysokości bufora. Ale mam problem jak to wszystko sklecić do kupy. Sam zbiornik jak powinien wyglądać? Ma ktoś schemat od a do z sprawdzony? Grzałki jak podłanczać na jakich przewodach? Jakie zabezpieczenie prądowe? Jakie sterowanie? Planuje termostat z wyjściem na podłogówke i cwu przepływowe w górze bufora również z termostatem

 

Proszę o sugestie opinie może znacie już jakieś gotowe rozwiązania może byc również priv.

 

Pozdrawiam

 

A dlaczego grzałki z buforem? Ceny prądu w taryfach dwustrefowych aż tak zróżnicowane nie są aby kiedykolwiek wyrównać zrekompensować tę inwestycję.

Jaki rodzaj centralnego ogrzewania planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego grzałki z buforem? Ceny prądu w taryfach dwustrefowych aż tak zróżnicowane nie są aby kiedykolwiek wyrównać zrekompensować tę inwestycję.

Jaki rodzaj centralnego ogrzewania planujesz?

 

Jak nie są zróznicowane jak są?, to teren Tauronu, mamy G12w, G13. Zajrzyj do cennika to bedziesz wiedział ze w G13 I tar to ok 78 gr, II ok 50 gr III ok 27 gr. To małe zróznicowanie? Oczywiscie ceny z tego roku, bez podwyzek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany_laik - sprawdziłem właśnie ostatnią fakturę. U mnie wszystko jest ok - taki stan licznika jaki jest na fakturze dystrybutora, taki sam jest w Fortum. Czyli wszystko ok. Ale ciekaw jestem, jakie będzie wyglądać rozliczenie, jak 31.12 skończy się umowa z Fortum.

A wszystko pewnie jest ok, bo przyuważyłem kiedyś pracownika OSD, który robił odczyt....

Masz na fakturach stan licznika? Bo u mnie tylko zużycie. Mam jedną fakturę z Fortum, zarówno za energię, jak i za dystrybucję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na fakturach stan licznika? Bo u mnie tylko zużycie. Mam jedną fakturę z Fortum, zarówno za energię, jak i za dystrybucję.

 

też mam tylko zużycie - ale od dystrybutora mam stan licznika i zuzycie. I widzę, że to zużycie jest identyczne na obu fakturach. Mam osobną fakturę za energię od Fortum i za dystrybucję od dystrybutora. W momencie podpisywania mojej umowy, nie było jeszcze opcji umowy kompleksowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie są zróznicowane jak są?, to teren Tauronu, mamy G12w, G13. Zajrzyj do cennika to bedziesz wiedział ze w G13 I tar to ok 78 gr, II ok 50 gr III ok 27 gr. To małe zróznicowanie? Oczywiscie ceny z tego roku, bez podwyzek

 

Sorry może za bardzo uprościłem :cool:Na Tauronie świat się nie kończy, i nie zaopatruje on w prąd całej Polski. Obecnie mam cen w II strefie 3x niższą niż w dziennej ale to jest w Fortum do końca br.( z tym że cena brutto całkowita 1 KWh wynosi 24gr -II i 80 gr II) Natomiast jak porównywałem z taryfami PGE do którego wracam od 1 stycznia 2019 to ta różnica jest zdecydowanie niższa. Grzejąc konwektorami elektrycznymi i cuw już obecnie PC przy mojej strukturze zużycia całkowitego zużycia prądu 3:1 (II:I) akumulowanie ciepła z prądu nie ma sensu. Tym bardziej że w tej 1/3 zużycia jest normalne korzystanie z urządzeń domowych i w tym przypadku bufory i grzałki nie pomogą. O ile ta proporcja mogła być korzystniejsza o 15 %??? i dopiero z tej różnicy pomiędzy taryfami pomniejszonej o straty bufora i gorszej od konwektorów sterowalności moglibyśmy liczyć opłacalność inwestycji w bufor z grzałkami.

 

W moim przypadku bufor i centralne nigdy by mi się nie zwróciło bo nie będę żył 115 lat raczej.

 

Dla mnie wodne centralne może mieć sens jako etap przejściowy pomiędzy PC i to jest fajny pomysł ale bez buforów, kupiłbym kocioł elektryczny i zaobserwował jakie będzie zużycie i jakie jest praktycznie zapotrzebowanie na moc . Po montażu PC można kocioł sprzedać, albo zostawić jako awaryjne źródło ciepła przy silnych mrozach i ewentualnej Powietrznej PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty gadasz mi wychodzi 27 do 66gr więc to jest przepaść

 

No co z tego ze przepaść ? Ja mam obecie 24 do 80 groszy i nie opłaca mi się inwestowanie w bufory, dotychczas średnie CAŁKOWITE na wszelkie cele zużycie prądu w moim domu kosztowało mnie 350-380 zł miesięcznie. Obecnie po montażu PC cuw pomimo lekkiej podwyżki w stosunku do Fortum zejdę z rachunkiem do oko lo 300 zł.

 

A wiesz jaką jest twoja struktura zużycia prądu? Ile zużyjesz w jakiej strefie żeby móc podjąć właściwe decyzje. Ja po 15 latach grzania prądem wiem doskonale i nie gdybam.

Edytowane przez gawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...