Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

20cm EPS w podłodze, 20cm grafitu na elewacji, 30cm styro na stropie i 10000kWh/147m2=68kWh/m2 na samo CO? Bez wentylacji i CWU? Nawet jak na Białystok to dla mnie szok. Szybciej poza kołem podbiegunowym bym się spodziewał.

 

A jak to się ma do rzeczywistości?

 

O ile się orientuję to zapotrzebowanie na energię grzewczą w sezonie podaje się łącznie ze stratami na wentylację.

Asolt już pisał, że strefa klimatyczna a szczególnie konkretna lokalizacja (miejscowość) ma wpływ na ostateczny wynik.

Grzeję PCi GW i w sezonie zużywam około 2500-2650 kWh na samo ogrzewanie + cwu.

Dom jest szczelny, sam łatałem wszelkie niedoróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W PGE mazowieckie przewaga G12W (0,36/0,66) nad G12as (0,18 czy 0,19/0,56) jest mocno wątpliwa. Bo przy 1,5m3 to co my w te 2h dziennego okienka zyskamy? Natomiast w nocy można go znacznie taniej naładować do wysokiej temp.

 

Sprwdziłem dokładnie cenniki na rok biezacy PGE obrót i dystrybucja dla regionu warszawskiego (teren) i te ceny są inne. Ja rozumiem ze kazdy chce udowodnic swoje i chociaz zrozumienie cenników poszczgolnych składników energii elektrycznej nie jest proste, to jednak dla dalszej dyskusji nalezało by to skorygowac.

Otóz dla taryfy I w G12as cena calkowita to 55,7 gr/kWh, dla II taryfy juz tak prosto nie jest do mamy dwie ceny, jedna dla zuzycia mniejszego lub równego (inaczej nie przekraczajacego zuzycie w roku poprzednim) koszt ten wynosi 32,47 gr/kWh, dla zuzycia ponad ubiegłoroczne 40,72 gr/kWh

https://pgedystrybucja.pl/Dla-Klienta/Taryfy-i-cenniki - taryfa z 14.03.2018

oraz

https://www.gkpge.pl/Oferta/Dla-domu/Regionalna/Oferta-antysmogowa

 

Jezeli te dane sa nieaktualne prosze o korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również rozumiem, że zrozumienie taryfy nie jest proste. Ale zamiast linkować będę tak miły i Ci wytłumaczę:

1. G12as - ponad zużycie z okresu poprzedniego 0,1494 (0,1215)

2. Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0210

3. Stawka jakościowa 0,0125

 

Razem 0,1215 + 0,0210 + 0,0125 = 0,155 netto = 0,19 brutto.

 

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o taryfach, a skoro chce o nich rozmawiać, to mieć powinien, wie, że G12as ma sens wyłącznie gdy CO+CWU możemy "upchnąć" w tanią strefę. Czyli, np przy przejściu ze śmieciucha, albo w nowym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również rozumiem, że zrozumienie taryfy nie jest proste. Ale zamiast linkować będę tak miły i Ci wytłumaczę:

1. G12as - ponad zużycie z okresu poprzedniego 0,1494 (0,1215)

2. Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0210

3. Stawka jakościowa 0,0125

 

Razem 0,1215 + 0,0210 + 0,0125 = 0,155 netto = 0,19 brutto.

 

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o taryfach, a skoro chce o nich rozmawiać, to mieć powinien, wie, że G12as ma sens wyłącznie gdy CO+CWU możemy "upchnąć" w tanią strefę. Czyli, np przy przejściu ze śmieciucha, albo w nowym budynku.

 

 

Faktycznie mój bład, ale spieszyłem sie i zle dodałem parametry. Dlaczego bierzesz pod uwage tylko zuzycie ponad, jezeli ktos wczesniej grzał i przygotował cwu prądem to zakres ponad będzie bardzo mały. Tak w zasadzie to tylko nowi lub ci którzy wczesniej nie grzali pradem moga miec jakas korzysc z tej taryfy. Czyli jej dostepnosc i sens wykorzystania jest ograniczony. To czy komus sie opłaci przejsc ze smieciuchu przy zachowaniu komfortu w czasie gdy mamy az 14 godz. w porze dziennej bez zadnego okienka popołudniowego jest mocno wątpliwe, taki dom raczej ma duze straty a kumulacja ciepła w II taryfie wymagałaby zastoswowania bufora o znacznej pojemnosci z grzalkami o mocy powyzej 12 kW. Akumulacja w zasobniku cwu tylko w II taryfie wymagałaby zastoswowania zasobnika o ponadstandardowej pojemnosci z grzalkami o wiekszej mocy. Gdy dodamy moc grzałek bufora i zasobnika okaze sie ze trzeba wystąpic o zwiekszenie mocy przyłaczeniowej a to znowu kolejne koszty. Dodatkowo zuzycie bytowe to ok 90% a moze i ponad w czasie I taryfy. Dla takich załozen faktycznie taryfa G12as jest lepsza od G11, ale czy jest lepsza od G12w?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również rozumiem, że zrozumienie taryfy nie jest proste. Ale zamiast linkować będę tak miły i Ci wytłumaczę:

1. G12as - ponad zużycie z okresu poprzedniego 0,1494 (0,1215)

2. Składnik zmienny stawki sieciowej 0,0210

3. Stawka jakościowa 0,0125

 

Razem 0,1215 + 0,0210 + 0,0125 = 0,155 netto = 0,19 brutto.

 

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o taryfach, a skoro chce o nich rozmawiać, to mieć powinien, wie, że G12as ma sens wyłącznie gdy CO+CWU możemy "upchnąć" w tanią strefę. Czyli, np przy przejściu ze śmieciucha, albo w nowym budynku.

 

Dziękuję dokładnie tak ja to rozumiem, czyli to kolejny pisowki wynalazek dzięlący społeczeństwo na bogate i złe i biedne i dobre. Czyli jak ja od zawsze ogrzewam dom pradem to żeby skorzystać z taryfy muszę :

1) postawić szklarnię i grzać ją prądem

lub

2) otworzyć okno w domu na noc

 

lub 1)oraz 2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mój bład, ale spieszyłem sie i zle dodałem parametry. Dlaczego bierzesz pod uwage tylko zuzycie ponad, jezeli ktos wczesniej grzał i przygotował cwu prądem to zakres ponad będzie bardzo mały. Tak w zasadzie to tylko nowi lub ci którzy wczesniej nie grzali pradem moga miec jakas korzysc z tej taryfy. Czyli jej dostepnosc i sens wykorzystania jest ograniczony.

 

Dlatego, że nigdzie indziej nie ma ona sensu. Nie proponowałbym nikomu ogrzewania po 56gr/kWh. Natomiast są przypadki gdzie będzie lepszym wyborem od G12w

 

To czy komus sie opłaci przejsc ze smieciuchu przy zachowaniu komfortu w czasie gdy mamy az 14 godz. w porze dziennej bez zadnego okienka popołudniowego jest mocno wątpliwe, taki dom raczej ma duze straty a kumulacja ciepła w II taryfie wymagałaby zastoswowania bufora o znacznej pojemnosci z grzalkami o mocy powyzej 12 kW. Akumulacja w zasobniku cwu tylko w II taryfie wymagałaby zastoswowania zasobnika o ponadstandardowej pojemnosci z grzalkami o wiekszej mocy. Gdy dodamy moc grzałek bufora i zasobnika okaze sie ze trzeba wystąpic o zwiekszenie mocy przyłaczeniowej a to znowu kolejne koszty.

 

Tylko, że tu G12as ma nad G12w zasadniczą przewagę:

1. (8h * 0,19 + 2h *0,56)/10h daje 26,4gr/kWh vs 36gr/kWh. Każda nadmiarowa kWh powyżej 2h wynikających z okienka jest 10gr tańsza.

2. Ww. "okienko" w dzień robimy kiedy chcemy, a nie kiedy pozwala dystrybutor.

3. Ja wolę mieć okienko do 7 rano. Ale jak kto woli.

 

Dodatkowo zuzycie bytowe to ok 90% a moze i ponad w czasie I taryfy. Dla takich załozen faktycznie taryfa G12as jest lepsza od G11, ale czy jest lepsza od G12w?

Od G12w nie ma niczego gorszego w I taryfie.

 

Dziękuję dokładnie tak ja to rozumiem, czyli to kolejny pisowki wynalazek dzięlący społeczeństwo na bogate i złe i biedne i dobre. Czyli jak ja od zawsze ogrzewam dom pradem to żeby skorzystać z taryfy muszę :

1) postawić szklarnię i grzać ją prądem

lub

2) otworzyć okno w domu na noc

 

lub 1)oraz 2)

W politykę wciągnąć się nie dam. Rozwiązanie jest dalekie od ideału. Ale widzisz lepsze przy istniejącej infrastrukturze?

Edytowane przez agb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ostatniego rachunku, średnia z faktury wyszła 30gr za kWh.

1 taryfa 171 kWh

2 taryfa 2178 kWh

Od 22 październik do 22 grudzień.

Całkowity koszt z faktury 705,52 zł, co w przeliczeniu daje 30,035 gr za kWh.

Tauron gliwicki, G12w, umowa do lipca 2020r.

 

Nieźle, czy to całkowite zużycie czy tylko na cele grzewcze i cuw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podaleś to są ceny netto samej energii.

Po dodaniu dystrybucji i obliczeniu brutto:

 

Taryfa G12 INOGY

Prąd

w dzień

6:00 - 13:00

15:00 - 22:00

0,3601 zł

w nocy

13:00 - 15:00

22:00 - 6:00

0,3188 zł

 

 

Dystrybucja

- dzienna 0,1815 zł/kWh

- nocna 0,0394 zł/kWh

 

Energia plus dystrybucja

Dzięń 0.3601+0.1815=0.5416

Noc 0.3188+0.0394=0.3582

 

cena brutto/kWh

 

Dziękuję za podliczenie ale 2 strefę mają bardzo drogą ja zużywam 75% w 2 strefie dla mnie to jest masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A umowę z którego masz, bo jeżeli kończy sie w 20r. to masz mniej więcej z tego samego okresu co moja umowa. Wartość fv jest dużo wyższa niż na moich parametrach a mam G12.

 

Podpisałem w sierpniu, mam do końca lipca 2020r.

G12w.

1 taryfa to 66gr

2 taryfa to 24,5gr.

Dodatkowo prawie 60zł opłat "extra".

Nie miałem możliwości podpisania na 3 lata, bo wcześniejsza umowa była na rok.

Taki ich wymysł.

 

Z ostatniego rachunku, średnia z faktury wyszła 30gr za kWh.

1 taryfa 171 kWh

2 taryfa 2178 kWh

Od 22 październik do 22 grudzień.

Całkowity koszt z faktury 705,52 zł, co w przeliczeniu daje 30,035 gr za kWh.

Tauron gliwicki, G12w, umowa do lipca 2020r.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisałem w sierpniu, mam do końca lipca 2020r.

G12w.

1 taryfa to 66gr

2 taryfa to 24,5gr.

Dodatkowo prawie 60zł opłat "extra".

Nie miałem możliwości podpisania na 3 lata, bo wcześniejsza umowa była na rok.

Taki ich wymysł.

 

Ja mam z 2017 na trzy lata (do 31-12-2020) i w G12 mam 0,5844 i 0,2368 a opłat 36,15 zł za miesiąc (sam podaję co miesiąc odczyt)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...