Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wykladziny dywanowe zupelnie odpadaja, bo nienawidze odkurzac a trzepac to juz wogole nie ma kto i ja bym musiala to robic.

A na reszcie domu co masz?

Ma ktos zwykle panele? Dzieje sie cos z nimi?

I ile sie traci na panelach zamonotwanych zamiast plytek?

to bryknij sobie płytki w całym domu:cool:

ja mam na całym dole ale przestaja sie nam podobać, salon mógłby byc w panelach

pod panelami bedzie nieco wyższa temperatura, bo panele mają wiekszy opór cieplny

trzeba tylko odpowiednio ustawić sterowniki, oczywiście czym wieksza temp. podłogi tym wyższe straty przez izolacje do gruntu:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No ale jestem w stanie jakos policzyc jakie to beda straty?

Ja mam tylko 15 cm styro na zaklad, ale dosc szczelnie kladzione wszystko bylo - pilnowalam - nawet pianke dawalam w szpray, wiec moze by tych strat az takich nie bylo. Tylko ze 4 stopnie straty to cholenrie duzo mi sie wydaje.. I z jednej strony nie chcialabym plytek na calym domu, a z drugiej boje sie wysokich rachunkow.

tych strat to raptem kilka procent, bez paniki

zrób część w płytkach, część w panelach, w sypialni daj wykładzinę dywanową i nie będzie źle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że panele czy deska barlinecka nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe to mit. Jaka może być strata jak pod ogrzewaniem masz 15cm superizolacyjnego styropianu a na górze 7mm panela? Ja w poprzednim domu miałem deskę barlinecką 15mm i ciepło było aż miło. Wczesniej nie chciałem płytek w salonie ale teraz zaczyna mi się podobać ten pomysł. Jasiek dlaczego przestają się Wam podobać płytki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekopałem mega ilość wątków na tym forum i powoli kończę ten wątek od podstaw. Aktualnie sprawa wygląda tak: co kilka dni odkrywam nową technologie i zmieniam założenia. wniosek-jeszcze troszkę muszę poczytać, żeby się na coś zdecydować(odnośnie ogrzewania) wniosek 2-każde ogrzewanie jest ok w zależności od potrzeb, warunków, upodobań i, to co dla mnie ważne, tego jaki mamy (swój własny, wymarzony, światopoglądowy etc.) dom. Wiem przynajmniej tyle, że w zależności od tego jak ten dom będzie zbudowany mamy wachlarz rozwiązań do rozważenia. W tej chwili materiały izolujące są stosunkowo tanie, więc i procent kasowy w kosztach całej budowy jest niewielki(kto jak chce może postawić cudzysłów) .warto ocieplać, nawet na wyrost, byle mądrze. Więc aktualnie tak będę budował. jaki wachlarz mam zatem pod ręką? to pytanie pierwsze. drugie bardziej konkretne: podajecie cenę za prąd jak z oferty, z normalnych rachunków. czy jednostka za kilowat, jej realny koszt, nie wzrasta, kiedy potrzebujecie 3 faz? rozumiem, że ogrzewanie elektryczne, czy to wodne, czy kablowe, czy to kondensacja czy PC takiego wymaga. nie wzrasta wtedy koszt jednostki? to tak rozruchowo, poczytam, doczytam, pytań będzie więcej:) na razie skłaniam się do PC/ogrzewanie elektryczne z wodną podłogówka, oba przy niezłej izolacji. niby wąski zakres ale ponad 200 stron w tym wątku świadczy, że wcale nie aż tak:)

abstrahując, choć jedynie trochę, dowaliłbym jeszcze kominek bo być musi. kto ma żonę/kobietę wie o co chodzi:) poza tym drewno mam za free na lata a i ja sam lubię. spraw kominkowych też jest parę, ale o tym potem. Proszę o kilka luźnych komentarzy. przeczytam, znowu poczytam i popytam dalej:) pozdrawiam

 

 

ps. sporo osób twierdzi,że po wybudowaniu domu murowanego potrzebuje on 1-4(!) sezonów grzewczych na wygrzanie murów, podczas których nie wolno mieszkać.wtf?

Edytowane przez greyhawk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem fajne termosataty do podłogówki - Marcin chyba Ty szukałeś takich co wyświtlają bierzącą temp i zadaną a nie wyglądają jak kupa: http://thermoplus.pl/katalog/termostaty/termostaty-pokojowe/tc610.html

Tego akurat używam do sterowania bojlerem (ma zakres do 90StC) ale jest napawdę przyjazny. I dość estetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem fajne termosataty do podłogówki - Marcin chyba Ty szukałeś takich co wyświtlają bierzącą temp i zadaną a nie wyglądają jak kupa: http://thermoplus.pl/katalog/termostaty/termostaty-pokojowe/tc610.html

Tego akurat używam do sterowania bojlerem (ma zakres do 90StC) ale jest napawdę przyjazny. I dość estetyczny.

 

mam podobnego typu u siebie, trzeba sie troche na tańcować przy ustawieniu podłogówki

one mierzą promieniowanie pomieszczenia a nie temperaturę (wyświetlacz pokazuje temp. tylko czujnik w pomieszczeniu mierzy promieniowanie i podczas pracy sterownik pokazuje różne głupoty )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wmnich, skończ słuchać się niedouczonych pseudospecy w sklepach, daj panele tam gdzie masz ochote i to jakie chcesz, najlepiej 7mm, podkład taki cieniutki w rolce z małymi dziureczkami i po temacie. U mnie podłoga nigdy nie nadgrzała się do więcej niż 24oC, a czas nagrzewania to KILKA godzin. sprzedawca myślał osytuacji że bezpośrednio pod panelami masz maty grzejne. U mnie od słońca panele nagrzewają się dużo bardziej, więc skończmy wierzyć w zabobony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem fajne termosataty do podłogówki - Marcin chyba Ty szukałeś takich co wyświtlają bierzącą temp i zadaną a nie wyglądają jak kupa: http://thermoplus.pl/katalog/termostaty/termostaty-pokojowe/tc610.html

Tego akurat używam do sterowania bojlerem (ma zakres do 90StC) ale jest napawdę przyjazny. I dość estetyczny.

ładny, powiedz tylko na jaki jest skok nastawy czasu 5/1-/15min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pół godziny w przypadku tego typu. Są tam jeszcze tygodniowe i one mają co do minuty możliwośc ustawienia pięciu zdarzeń. Ten ma mozliwość ustawienia dwóch temperatur i pzrełączania sie pomiędzy nimi dowolną ilość razy co te pół godziny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem, jesli ktos to jeszcze czyta to prosze o pomoc.

To pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Mam ogrzewanie tylko elektryczne. Legalett plyty fundamentowej z 2 grzalkami łącznie 8 kW. Piec elektryczny Kospel 24 kW ze sterowaniem pogodowym, zasobnik 300l i Solary Biawar, kaloryfery z termostatami Danfoss Living (programowalne).

Zasobnik biawar z 2 wężownicami, dolna solar, górna c.o.. Mam problem z tym aby grzejniki grzały. Najpierw wyczaiłem, że zawór trójdrogowy nie puszczał c.o., Nastawiłem do ręcznie na otwarty i puscił. Potem przyszły temp. dodatnie w dzien do plus 14st. i system się wychłodził (termostaty na 21st. temp. max. na piecu 24 st.). Temp. w pokojach spadły do 20/21 st. dałem termostaty wyżej i nic, ale grzeje tylko kaloryfer w garażu bez żadnego termostau (pomieszczenie obok). Kaloryfery odpowietrzone, piec nastawiłem na auto, pompa c.o. praca ciągła, C.O. temp. dzienna max. 27~st. przez 24 h, cwu 42 st. przez 24h, temp. zewn. 15 st.. Piec podgrzewa co. w zależnosci od temp. zewn. od 42 do 61 stopni i grzałki ciągle cos pobierają. Termostaty ustawiłem na 25st. i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja zamierzam się ogrzewać w przyszłości prundem.

Moja instalacja C.O w założeniu.

Bufor 1000 l + mały 120 l razem 3 wężownice koszt obydwóch baniek to ok. 6,5 tyś zł z grzałką 10 kw do tego zegar sterujący 80 zł tak by grzałka chodziła tylko w 2 taryfie koszt 1 kw/h brutto 0,26 zł ze wszystkimi opłatami rejon Poznań.

Na parterze podłogówka wodna. Na piętrze 3 grzejniki tradycyjne plus łazienkowa drabinka.

Jak na razie koszt podłogówki z wylaniem jastrychu to po paru rozmowach 80-100 zł za m2 .

Jeden instalator mi powiedział żebym zrobił tak Gorąca woda np. 75c idzie do kaloryferów i powraca przez podłogę, już schłodzona. Nie wiem czy tak można ale ma to jakiś sens. Dom projektowany i zabawa w różnych programach wychodzi mi 2- 3 litrowych w zależności jaką temp pokażę na zewnątrz. Jako alternatywę będzie kominek. Tradycyjny. Bo gdy ktoś mówi że jak wyłączą prąd to nie mam ogrzewania to jakie będzie miał bez pracy pomp i elektroniki w piecu gazowym lub węglowym . Oczywiście życie mnie zweryfikuje. Ale zacząłem Myślec nad kablami grzejnymi. I chyba niemożliwym jest by pracowały tylko na 2 taryfie.

Generalnie jeżeli potrafimy zmagazynować energię np. w buforze. To za gaz wychodzi 1 kwh 0,23 zł za prąd 0,26 zakładając 100 m2 i zużycie 120kwh/m2/rok to dom będzie potrzebował 12 tyś kwh za różnicę cen zapłacimy 360 zł .W rok Jeżeli dom będzie bardziej oszczędny ta różnica będzie mniejsza.

Mam wgląd na paru znajomych którzy się budują i koszt przyłącze gazu plus komin plus piec to wydatek ok. 20 tyś. Plus np. grzejniki czy podłogówka. Więc tu koszt taki sam. Ja zamierzam wydać 6,5 tyś czyli zostaje mi 13,5 tyś w kieszenie różnica to 360 zł Czyli zaczniemy przepłacać po 37 latach. Zakładając że podwyżki są takie same dla prądu i gazu np. 10% . Zaletą prądu jest to ze niema czegoś takiego jak kaloryczność. A wydajność grzałki jest prawie 100%. Piec traci swoja wydajność z czasem użytkowania (wypala się) A teraz gdyby te 13 tyś wrzucić na lokatę 5 % - podatek realna 4% daje nam 520 zł zysku rocznie i nigdy nie będziemy przepłacać a co roku będziemy zarabiać niecałe 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też będzie u mnie grzanie prądem. Ale z tymi grzejnikami i 75st to ja bym sobie dał spokój. Jak zejść do 30st z 70? Chodzi o dokładność bo wiadomo im mniejsza temperatura w rurkach tym oszczędniej. Dla tego ja daję wszędzie podłogówkę, a nawet rezygnuję z drabinek w łazienkach. Może jakąś elektryczną dam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też będzie u mnie grzanie prądem. Ale z tymi grzejnikami i 75st to ja bym sobie dał spokój. Jak zejść do 30st z 70? Chodzi o dokładność bo wiadomo im mniejsza temperatura w rurkach tym oszczędniej. Dla tego ja daję wszędzie podłogówkę, a nawet rezygnuję z drabinek w łazienkach. Może jakąś elektryczną dam.

 

. . No też mnie to zastanawiało lecz napisze wyjaśnienia instalatora.

Z bufora wypływa woda o temp 75 st. Dochodzi do kaloryfera. i tu jakieś obliczenia dla mnie magia i kaloryfer gdzie przepływ wody wynosi x odda y ciepła i na rurkach powrotnych będzie 30 st podczas drogi do podłogi odda 0,5 st i reszta pójdzie w beton. Na ile to jest prawdziwe to nie wiem. Może ktoś się zna i podpowie.

Nie mam nic przeciwko podłogówce w sypialni . Lecz tutaj ma znaczenie koszt wykończenia. Na parter spodziewam się wydać na gotowo 120 zł max za podłogę wykończoną Za piętro liczyłem bez łazienki 35 zł za m2 praca własna panele. Ale zważywszy na to że po chacie chce sobie zmontować własną solarę do tego buforka. ehh nie wiem już sam ale chyba na pięterku pozostanę w kaloryferach chociaż...

Gdy za dugo się zastanawiam to pojawia się zbyt wiele pytań.

Domek ma być energooszczędny ale też tani w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Po co ma wypływać woda 75st? wystarczy ok 30.

2. Na dodatek potem wraca woda do pieca o temp ok 30st i piec ja musi podgrzać o 45st.

A nie lepiej zrobić jak najmniejszą różnice temperatur? Dla kilku grzejników demolujesz cały układ, tak na to patrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zrobić jak najmniejszą różnice temperatur? Dla kilku grzejników demolujesz cały układ, tak na to patrze.

właśnie! jak to w końcu działa?

na innym forum trafiłem na patent z buforami na zamówienie lub "tymi ręcami" a tu trafiłem na dzieło Piczmana.

On grzeje wodę do chyba 80C węglem, w środku jest jakaś wężownica... nie znam się na tym, ale efekt mi się bardzo podoba(poza tym węglem:) ... jak to w końcu działa? w zbiorniku jest cwu a w wężownicy woda do co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...