Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

i ja sie po dłuższej przerwie przywitam

 

pisałem chyba i tu (a napewno w dziennku)

załozyłem 10KW paneli

wczoraj zmienili mi licznik

 

i teraz pytanie

 

musze wrocic (przeprosic się z) do PGE

bede podpuisywal na dniach nowa umowe

 

przy panelach ktora taryfa najlepiej sie sprawdza i dlaczego ??

 

minaleo wiele lat ... jakos nie chce mi sie samemu studiowac tematu

troche postanowwilem pojsc na latwizne

 

bede wdzieczny za odpowiedzi

R&K ??

A mówiłem X lat temu,myślcie ludzie :D

Coby Ci odświeżyć pamięć, po 9 latach z pompą ciepła, nie mam zamiaru pakować PV do domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

R&K ??

A mówiłem X lat temu,myślcie ludzie :D

Coby Ci odświeżyć pamięć, po 9 latach z pompą ciepła, nie mam zamiaru pakować PV do domu ;)

 

Masz porządnie ocieplony dom parterowy to i zużycie niewielkie, natomiast wielu już dziś pomimo wysokiego COP swojej pompy mają znaczący udział kosztów grzania w wydatkach za utrzymaniu budynku. Problem będzie skokowo narastał więc jeśli tylko kogoś stać dobrze jest minimalizować ilość energii potrzebnej z zewnątrz.

 

Oczywiście przy kablach potrzeba jej w teorii 3 razy więcej, ale tylko w teorii. Zgodnie z ustaleniami forumowymi czym lepiej ocieplony dom tym wkład zysków bytowych w utrzymanie temperatury rośnie, a więc COP pompy dotyczy nie 100% skonsumowanej energii cieplnej tylko mniej. Ile mniej? W każdym domu inaczej, a a w takim pasywnym 2 godziny słońca zastępują system CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja sie po dłuższej przerwie przywitam

 

pisałem chyba i tu (a napewno w dziennku)

załozyłem 10KW paneli

wczoraj zmienili mi licznik

 

i teraz pytanie

 

musze wrocic (przeprosic się z) do PGE

bede podpuisywal na dniach nowa umowe

 

przy panelach ktora taryfa najlepiej sie sprawdza i dlaczego ??

 

minaleo wiele lat ... jakos nie chce mi sie samemu studiowac tematu

troche postanowwilem pojsc na latwizne

 

bede wdzieczny za odpowiedzi

 

Przychylam sie do tego ci napisał gawel. Nie wiem jak detalach wyglądają ceny w PGE, ale i tak pewnie G12w będzie najkorzystniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, chciałem się podzielić moimi rozwiązaniami działającymi już 3 sezon grzewczy. Do tych rozwiązań skłoniły mnie posty na wątku dotyczącym głównie bufora ciepła pomysłu Adama. Miało być oszczędnie bezawaryjnie i bezobsługowo.

Co zrobiłem - ocieplenie to podstawa u mnie wychodzi dom ok. 3 litrowy. Jak do tego dojdziemy to już kwestia indywidualna. Ja wybrałem dużą bezwładność - czyli beton i silikaty - ocieplenie to styropian i wełna na dachu. Ogrzewanie to 3 grzałki w buforze 3x2kw w sumie 18kw. Działają dwie jedna w zapasie. Jestem na taryfie G12AS. Bufor 850 litrów ocieplony 20cm wełny, dom 200m2 ale dużo pustek i bardzo wysoki parter dlatego kubatura prawie 600m3. W całym domu jest podłogówka. Bufor z dwoma wężownicami przewymiarowanymi miedzianymi do CWU i solarów /na dachu dwa solary ok. 5m2/ Solary dają ciepłą wodę od kwietnia do października. Zużycie prądu w zależności od zimy od 9000 do 12000 kwh /12000 ostatnia zima/. W tym jest wszystko trzy komputery, alarm, płyta indukcyjna i cała reszta. Na ogrzewanie wychodzi od 6000 do 9000kwh wszystko w taniej taryfie. Jeden sterownik w domu w centralnej części, ze względu na dużą bezwładność budynku ustawiona jedna temperatura 20 stopni, histereza 0,2 stopnia. Grzałki ustawione na osobnym sterowniku załączenie 22.30 praca do osiągnięcia temperatury w buforze 65 stopni (przy dużych mrozach -20 jak w zeszłym roku włączyłem trzecią grzałkę i temp. na 80 stopni) nie dłużej niż do 5.30 /czujnik w środkowej części bufora/. Na podłogówce ustawione 28 stopni.

Oczywiście mam też rekuperator plus GGWC. W lipcu w tym roku zamontowane solary 10kw.

Uwagi: Trzeba pamiętać o zmianie czasu :) sterownik od grzałek sam się nie przestawia, druga sprawa to solary w lecie przy dłuższej nieobecności /ponad tydzień/ ktoś musi spuścić ciepłą wodę z bufora. Odnośnie solarów - trzeba mieć UPSa w razie braku prądu w okresie letnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem musisz wrócić i pozostać na 15 lat w terytorialnym osd.

 

Jeżeli chodzi o taryfę to polecam g12w obejmuje g12w oraz wszystkie weekendy i święta państwowe to ponad 120dni /rok.

 

W PGE jest bilansowanie międzyfazowe i międzystrefowe. Nic ci nie przepadnie. Naturalnie masz zawsze przewagę taryfy I. Natomiast odwrotnie w nocy i weekendy kiedy zużycie jest większe masz stawkę tańsza. Gdybys musiał dokupic to zawsze taniej.

 

I mnie prąd jest po 74gr I oraz 38gr II . Średnia cena z faktury za 1 kWh 49 groszy. G11 jest gorsza. Jeśli planujesz pc to nawet ze względu na awarie i użycie grzałek warto

 

Tarfe można zmienić za darmo co 12 miesięcy

Pamiętaj o okr rozl albo rok albo 6muesiecy zaden inny

Sugerowałbym jednak stosować nowy cennik wchodzący od nowego roku. Tj. 0.9464 zł w I i 0.50 zł dla PGE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o okresy rozliczeniowe przy PV i taryfy a ty wyjeżdżasz z cennikiem żalisz się czy chwalisz? Przy Pv dobranych właściwie w ogóle nie płacisz za prąd więc może być i po 5 zł . Co innego ceny towarów i uslog ale przy wysokich cenach producenci nie beda mieli wyboru albo pv albo urząd pracy i bezrobocie.

Gawle, weź już nie pier...

PV zapewne gratis dają.

Nie dają gratis.

A ja raz,że kładę laske na PV a dwa, że zbytnio nie interesuje mnie cena prądu bo i tak dzięki COP mam 1kWh tańszą trzykrotnie ;)

 

Odsyłając do historii, "kablarze" w obecnej Polsce pisowskiej będą mieli jednak ciepło,chyba, że podepna pod kable własne bąki :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gawle, weź już nie pier...

PV zapewne gratis dają.

Nie dają gratis.

A ja raz,że kładę laske na PV a dwa, że zbytnio nie interesuje mnie cena prądu bo i tak dzięki COP mam 1kWh tańszą trzykrotnie ;)

 

Odsyłając do historii, "kablarze" w obecnej Polsce pisowskiej będą mieli jednak ciepło,chyba, że podepna pod kable własne bąki :D

 

Tak jak pisze gaweł mam 4,55kWp za ok 12k wystarcza to aby nie płacić za drogi prąd i część taniego. Płacę za ok 3000-4000 kWh taniego prądu.

Czas zwrotu instalacji bez uwzględniania podwyżek ok5,2roku po podwyżkach znacząco przyspieszy NIESTETY. Taka instalacja po okresie spłaty będzie dawała olbrzymi zwrot % do końca swojego "życia ". Zarobi na siebie kilka razy uwzględniają cwzrost kosztów energii. Trudno to powiedzieć o instalacji ok 10kWp zapakowanej pod korek a nawet na górkę.

 

Tania energia za ok 40gr to ciągle tania energia cena bez tych ich Tarcz

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj chyba te 40 gr to bez przesyłu albo tauron u mnie tak różowo nie jest 51 po podwyżce.

 

Tyle wychodzi w eneii ok 40gr i ok 95gr po podwyżkach z pełnym watem. Dokładnie policzę jak w marcu dostanę future.

 

Jeszcze potrzeba podwyżki o ok 35% aby zrównać się z g11 sprzed lat

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile to szczęście kosztowało?

Ze co że drogo ;)

- trzy grzałki - nie wiem z 1000-1200zł

- bufor czarna stal - 5000-6000zł na zamówienie - dużo miedzi w środku, dostałem dotację 5000zł na solary z buforem /solary plus montaż z grupą pompową ok. 6000zł - kupiłem 2 x firmy Watt która padła i miałem za pół ceny/

- podłogówka w całym domu - robiłem sam - czyli 2 krążki po 600m /bardzo gęsto układałem 10-15cm/ + dobry kołowrotek do tego - wydałem na niego z 400zł - czas 2 tygodnie + folia i obrzeża + wypożyczenie maszynki do cięcia styropianu - to co zostało z ocieplenia pociąłem na 2cm plastry i poszło pod pętle jeszcze klipsy do rurek + dwa rozdzielacze 2x12

- rekuperacja - z 5000zł za reku + cała reszta skrzynki rozprężne, peszle - może drugie 5000zł - robocizna własna - 3 tygodnie pracy pewnie - miałem magika z forum muratora który za parę puntów chciał 20000zł - ja zrobiłem w każdym pomieszczeniu za ułamek tej ceny

- GGWC - praca koparki 1 dzień + materiał czyli 200m rurki PE - ułożenie własne - może z 1000zł by wyszło plus 500zł grupa pompowa + 1200zł wymiennik

- obecnie fotowoltaika - 10kW - ok. 30000zł minus dopłata 3000zł

- do tego sterowniki - każdy po 100-200zł mam cztery

Zlicz razem to ci wyjdzie i dodaj nie wyceniony materiał

Edytowane przez adam_bo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło ok 45 tys a i fotowoltaika w dobrej cenie. Tragedii nie ma jestem na tak. Z tym ze jestem przeciwnikiem ogrzewań wodnych. Zrezygnowałem z takiego rozwiązania 18 lat temu i jak na razie nie znalazłem uzasadnienia dla instalacji wodnej. Gdybym 18 lat temu założył gaz i wodne co zamiast ogzrewania elektrycznymi atlanticami to porównójąc koszty eksploatacyjne i iwestycyjne gaz i wodne co jeszcze były droższe niż ogzrewanie elektryczne. Obecnie podstawą ogrzewania jest klimatyzator grzejniki sa uzupelniające nie zawsze i mam PV więc nawet gdyby gaz nie zdrożał to jest nie do przyjecia.

 

Gdybym się budował to prawdopodobnie zrobiłbym ogzrewanie klimą ale z wymiennikiem kanałowym

Instalacja wodna ma uzasadnienie jeżeli komuś zależy na dywersyfikacji. Mam możliwość podłączenia czegokolwiek do bufora - pompy pow-woda, kominka z płaszczem itp. Solary dają mi jak to sobie kiedyś liczyłem ok. 3000-4000kwh zakumulowanych w buforze i darmowej ciepłej wody od kwietnia do października. Po dołożeniu jeszcze 5kw fotowoltaiki płacę jedynie za zimną wodę i śmieci. Kiedyś nie było fotowoltaiki w takich cenach obecnie brałbym pod uwagę kable, zwiększyłbym na maksa ocieplenie, , betonowy strop i grzanie wyłącznie nocą ale na niskich temperaturach i maksymalnie długo tak żeby nie przegrzewać ale zakumulować ciepło w podłodze. Buforem wtedy byłby beton a nie woda. Kable kładzione oczywiście bez izolacji na stropie. No i oczywiście silikaty (jeżeli ktoś był w domu z silikatów to wie o czym piszę - jest zupełnie inny komfort przebywania silikaty regulują świetnie wilgotność mam zawsze w okolicach 45%) Jedyny problem to fakt że na fotowoltaikę za chwilę będzie za późno - nie będzie bilansowania a magazyny energii to może za 20 lat będą opłacalne. Jeżeli ktoś myśli o garażu poza bryłą budynku lub odizolowanego od bryły to proponuję porządnie ocieplić fundamenty po zewnętrznej stronie minimum na 1m głębokości grubość ocieplenia jak dla ścian, PODŁOGA BEZ OCIEPLENIA - tak zrobiłem w garażu temperatura zawsze jest powyżej zera przy minus 12 miałem plus 3-4. przy -20 temperatura w okolicy zera stopni. W lecie oczywiście chłodniej niż w domu.

Edytowane przez adam_bo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...