Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oczywiście, że więcej, ale rozłoży to w czasie i wyda gotówkę którą ma np. zarobioną w Angli na zmywaku bez wiedzy US:) Gość za dużo nie napisał

Jaka jest różnica w czasie przy remoncie i budowie domu, bo ja nie widze? Jesli dobrze pamietam on budynek musi zaadoptować do mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wolniej reaguje - ciepło zawsze idzie ku górze i w tym przypadku musi znacznie więcej nagrzać zanim "wejdzie" do domu

 

przynajmniej na rozruchu będzie miał trudniej - później już nie powinno to mieć znaczenia

Co wy z tym ciepłem, które zawsze idzie ku górze?

Pisałem o tym już tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4963415&viewfull=1#post4963415 .

Ciepło w posadzce rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, to powtórka z fizyki:

 

Sposoby rozchodzenia się ciepła

Ciepło jest jednym ze sposobów przekazywania energii między układami makroskopowymi pozostającymi we wzajemnym kontakcie. Jednostką ciepła w układzie SI jest dżul (J)

W procesach obróbki termicznej surowcom spożywczym dostarczana jest pewna ilość ciepła, która wywołuje wzrost drgania cząsteczek.

Ciepło zawsze przenosi się od ciała o wyższej temp. do ciała o niższej temp.

Ilość ciepła przejmowanego od ciała o wyższej temp. przez ciała o niższej temp. obliczamy ze wzoru:

Q= m*c (t1-t2)

 

Q- ilość ciepła w kJ

m- masa ciała w kg

c- ciepło właściwe w kJ/kg*K

t1-t2- różnica temp. w OK

 

Przewodzenie ciepła- polega na przekazywaniu ruchu drgającego cząsteczek o wyższej temp. cząsteczkom o niższej temp. sąsiadującym ze sobą. Przewodzenie zachodzi przede wszystkim w ciałach stałych.

Ilość ciepła w procesie przewodzenia obliczamy ze wzoru Fouriera

Q=λ/l*S*(t1-t2)*τ

Q- ilość ciepła w J

λ- współczynnik przewodzenia ciepła w kJ/(m*h*OK)

l- grubość ściany w m

S- powierzchnia ściany w m2

t1-t2- różnica temp. w OK.

τ- czas wymiany w h

 

Największy współczynnik przewodzenia posiadają metale stal – 58W/m*OK;

miedź – 349W/m*OK, produkty żywnościowe 0,35-0,55W/m*OK; woda – 0,62W/m*OK;

materiały izolacyjne – 0,05-0,08W/m*OK

 

Unoszenie ciepła-(konwekcja) zachodzi w wyniku ruchu czynnika ciekłego lub gazowego wywołaną różnicą temperatur poszczególnych cząstek. Przykładem konwekcji jest przekazywanie ciepła z ogrzanej ścianki naczynia płynowi znajdującemu się wewnątrz.

Ilość ciepła w procesie konwekcji obliczamy ze wzoru Newtona

Q=α*S*(t1-t2)*τ

 

Q- ilość ciepła w J

α- współczynnik przejmowania ciepła w W/m*OK

S- powierzchnia ośrodka ogrzewającego w m2

t1-t2- różnica temp. w OK.

τ- czas w s

Wartości α dla powietrza 10-20W/m*OK.; para wodna 9300-18600W/m*OK.

 

Promieniowanie ciepła jest następstwem przekształcenia się energii cieplnej w energię promienistą w postaci fal elektromagnetycznych, które pochłonięte przez ciało znów przekształcają się w energię cieplną. Energia ta najlepiej jest absorbowana przez ciała czarne i szorstkie, ciała białe odbijają ją, a przezroczyste przepuszczają

Ilość ciepła wypromieniowanego obliczmy ze wzoru

 

Q=C*S*(T/100)4*τ

 

Q- ilość ciepła w kJ

S- powierzchnia ciała wypromieniowującego w m2

T- temp. ciała w OK.

τ- czas wypromieniowania w h

C- współczynnik promieniowania w kJ/(m2*h*K4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy z tym ciepłem, które zawsze idzie ku górze?

Pisałem o tym już tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4963415&viewfull=1#post4963415 .

Ciepło w posadzce rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach.

 

widzę ze HenoK odgrzał jakiegoś kotleta ... tj jakąś stara moja wypowiedz

czepiając się słówek - OK niepotrzebnie napisałem tam "ZAWSZE" - mój błąd - reszta się zgadza i jest poprawna!

 

tj płyta z podłogówką zamieszczoną w dolnej części płyty znacznie wolniej reaguję - chodziło oto że zanim ciepło przejdzie przez płytę i zacznie być oddawane do pomieszczenia (na górze względem płyty) potrzebuje więcej czasu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem

nieprecyzyjnie to ująłem

chodziło o drogę i KIERUNEK jakie ciepło musi pokonać od źródła do pomieszczenia - w takim kontekście była ta rozmowa wtedy

 

a HenoK chyba mnie musi nie lubić albo nadrabiał lekturę z ostatnich 2-3 miesięcy - bo ta wypowiedz była XX stron temu ... nawet odnaleźć jej nie mogę

... po co odgrzewać takie stare kotlety .... nie wiem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to działa w praktyce? Jeżeli zatopię rurki: styropian "szalunkowy", rurki, zbrojenie i na to beton, cała płyta będzie grzała. wolniej się nagrzewa, wolniej traci ciepło, większa akumulacyjność. drugi wariant: styro, szalunek, beton, styropian pod rurki i wylewkę (aldechydrową? lepiej przewodzi?) na to kafelki?

Jaki sposób jest lepszy? napiszecie pewnie(słusznie), że inny po prostu, w zależności od tego co chcemy osiągnąć. zrobi ktoś króciutkie zestawienie w zależności od tego czym grzejemy? jak wychodzi to na rachunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to działa w praktyce? Jeżeli zatopię rurki: styropian "szalunkowy", rurki, zbrojenie i na to beton, cała płyta będzie grzała. wolniej się nagrzewa, wolniej traci ciepło, większa akumulacyjność. drugi wariant: styro, szalunek, beton, styropian pod rurki i wylewkę (aldechydrową? lepiej przewodzi?) na to kafelki?

Jaki sposób jest lepszy? napiszecie pewnie(słusznie), że inny po prostu, w zależności od tego co chcemy osiągnąć. zrobi ktoś króciutkie zestawienie w zależności od tego czym grzejemy? jak wychodzi to na rachunkach?

 

A po co ten drugi styropian? Nie masz na co kasy wydawać? Napisz jeszcze czy robisz płyte czy fundament, czy będziesz miał chudziaka itd . Im dokładniej tym dokładniejsza odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

planuję płytę z wodną podłogówką, jeszcze nie wiem czy będę grzał, pewnie PC albo buforem. Drugi styropian stąd, że takie projekty pojawiały się w tym wątku, tj. płyta lekka ciepła izolowana od dołu, następnie mury dach itd, a przy wykończeniówce znowu styro, folia do układania rurek i wylewka. chudziak pomijam bo rozumiem, że pełni podobną rolę jak podsypka. widziałem dzienniki gdzie na płycie już w pomieszczeniach tylko folia rurki i wylewka. trochę się naczytałem tu różnych patentów stąd pytanie.

 

doprecyzuję. można grzać :

płytę fundamentową - oszczędza się np. na posadzkach, wylewkach, materiałach itd

lub

grzać posadzkę/wylewkę na płycie.

jakie są wady i zalety obu rozwiązań, zwłaszcza w kontekście wyboru ogrzewania i kasy.

Edytowane przez greyhawk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc może coś podpowiesz?:)

Wydaje mi się, że też polecę w akumulacyjność - mniejsze rachunki(ale czy na pewno?) ściany z gazobetonu strop nie drewniany, parter z poddaszem.

tylko jakoś nie mogę wyobrazić sobie, że taki klocek wielki cały będzie się grzał. ciepło będzie przechodzić po całości, nie tylko tam gdzie kable przecież.

to masa energii. dobrze myślę, że na początku będzie jej więcej, ale podtrzymanie temperatury będzie tańsze i w rezultacie rachunki mniejsze? problemem mogą być tylko okresy przejściowe z racji powolnego nagrzewania, ale będę miał kominek(nie wiem jeszcze jaki, czy z płaszczem wodnym czy z rozprowadzeniem itd.) i sporą przeszkloną przestrzeń od południa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akumulować ma płyta, przecież jak się da 20-30 cm styro na ściane z gazobetonu to to raczej nie ucieknie, nie? jest po prostu najtańszy. zresztą w wielu miejscach jest napisane(na forum też), że odmiana 400 dobrze akumuluje.co proponujesz w zamian? silkaty? beton komórkowy? dla mnie wygląda to tak samo więc mogło mi się pokiełbasić po prostu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw - gazobeton=beton komórkowy

tak, zaspany jestem potwornie, od 5 rano w robocie:p

ok ponawiam pytanie, podłogówka w płycie czy w posadzce na płycie?

jeżeli w płycie to czemu nie na zbrojeniu a pod?(tak jest u większości z tego co widziałem tu)

logicznie było by dać nad zbrojeniem chyba, bliżej podłogi, chyba, że wypłynie, połamie sie od chodzenia etc.

ew. zalać betonem zbrojenie, poukładać rurki i zalać wylewką aldrechydową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...