Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A od kiedy to akumulacyjność ma wpływ na litrowość domu? Czy to nie nadinterpretacja?

 

przez całe lato pewnie z litr załaduje;)

a tak na poważnie...

moim zdaniem sama wylewka jako akumulator wystarczy do stabilizacji temperatury, przy mniejszej akumulacji budynek jest bardziej sterowalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sa dwie szkoly (jak to zwykle w zyciu) - Otwocka i Falenicka, jedna z nich mowi zeby przegrody zewnetrzne (sciany) nie byly z materialu akumulujacego cieplo bo sa narazone na najwieksze straty -sporo ciepla traca przez besposrednie sasiedztwo z odbiornikiem ciepla.

Ja mam wlasnie wg tej "szkoly" zbudowany dom a cieplo kumuluja sciany dzialowe,stropy i sama wylewka -choc niestety nie jest zbyt gruba "dzieki" bledom moich poprzednich "majstrow" z poprzednim kierbudem na czele.

Nie widze problemu dlaczego nie mozna spokojnie wieszac na scianach z BK? Przeciez BK jest wytrzymaly na sciskanie-to jest zaleta betonow ogolnie, wystarczy odpowiedni kolek i wieszasz co chcesz.

Prawda jest taka ze latem najbardziej nagrzewaja sie wylewki i sciany dzialowe a nie sciany zewnetrzne -one nie sa tak "naswietlone" a izolacja nie pozwala na nagrzewanie sie owych scian od zewnatrz - jakie moga byc faktyczne zyski to juz kazdy musi sobie sam "wydedukowac". To sa spostrzezenia zaobserwowane podczas mieszkania juz w moim nowym domu. Oczywiscie wszystko zalezy od usytuowania okien wzgledme scian zewnetrznych -np. okno w rogu - slonce pod pewnym katem moze dogrzewac sciane zewnetrzna (od srodka) przez jakis czas itp.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do akumulacyjności to ja własnie sobie tak zaplanowałem że ściany zewnętrzne z BK najlepiej izoluja a ściany działowe i nośne wewnetrzne z sylikatów.

Dla porównania obecna klitka w bloku ma ścianki działowe z KG i w słoneczny dzień jedna ścianka gdy była zielona nagrzewała się do 28 st przy zewnętrznej -8 lecz KG nic nie akumuluje. W dzień gdy świeci słońce niemuszę odkręcać kaloryfera lecz gdy słońce zachodzi momentalnie ściana ma temp pokoju. Mam nadzieje że sylikat będzie trzymał to ciepło. No i w miejscach tam gdzie słoneczko świeci, Jakaś czarnobiała fototapeta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszku zmienię temat.

Zauważyliście jak co roku, mniej więcej o tej porze, pęcznieją tematy związane z eko groszkiem. Na dzisiaj na, mniej więcej, 9 rano, jest tych tematów na pierwszej stronie "ogrzewania" - jak naliczyłem 10.

 

Ciekawe o czym traktują, bo w lecie to jest tyle pozytywnych opinii o tym ogrzewaniu ....

 

pzdr

 

Aż mnie korci...:D

 

A tak na poważnie, to wczoraj też myślałem, że się uduszę dymem z kominów. Najgorsze jest to, że mają pociągnięty od wielu lat gaz pod nosem:( Czy ci ludzie nie rozumieją, że problem nie dotyczy tylko ich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie co do węgla to ludzie żle do tego podchodzą tak mi się wydaje. Do samochodów np już myślenie jest znacznie lepsze. Bo niema znaczenia ile kosztóje jeden jull energii lecz ile pali. Wolał bym jeżdzić samochodem który pali 3 litry benzyny za 5,3 zł niz zasilany gazem za 2,8 zł który spala 10 litrów. Z domem jest podobnie lecz mało kto zwraca na to uwagę, jeżeli patrząc na oguł ludzi budujących. A tak apropo cen to w Niedziele sprawdziłem rachunek za gaz u rodziców i ze wszystkimi opłatami przesyłowymi jakościowymi etc koszt 1 m3 gazu wynosi : 2,74 zł zakładając 100% sprawności kotła która nie występuje to koszt jednej kilowatogodziny. to 30 groszy brutto. gdzie taryfa nocna za prąd wynosi 29 groszy. Gdzie tu logika opłacalności gazu:o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej.K, oprócz taryfy nocnej, jest też dzienna. Nie można porównywać ceny za kWh prądu tylko w tańszej taryfie z ceną kWh gazu, węgla itp.

 

Boje w tym temacie prowadzi regularnie kbab z Liwko :-)

 

Dopiero średnia ważona cen za kWh z taniej i drogiej taryfy daje rzeczywistą cenę, która zawsze będzie większa niż w taniej taryfie.

 

Grzejesz prądem tylko w taniej taryfie, ale zużywasz go też w drogiej. Kwota do zapłaty/suma kWh = cena rzeczywista za kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem:D

 

Andrzej.K, oprócz taryfy nocnej, jest też dzienna. Nie można porównywać ceny za kWh prądu tylko w tańszej taryfie z ceną kWh gazu, węgla itp.

 

Boje w tym temacie prowadzi regularnie kbab z Liwko :-)

 

Dopiero średnia ważona cen za kWh z taniej i drogiej taryfy daje rzeczywistą cenę, która zawsze będzie większa niż w taniej taryfie.

 

Grzejesz prądem tylko w taniej taryfie, ale zużywasz go też w drogiej. Kwota do zapłaty/suma kWh = cena rzeczywista za kWh

 

Dokładnie. Jeżeli chcemy liczyć dla całego domu, to dzielimy fakturę przez kWh. Natomiast jeżeli chcemy rozdzielić ogrzewanie i resztę, musimy mieć podlicznik. Liczymy osobno wynik podlicznika (z wszystkimi stałymi i zmiennymi z faktury) i osobno resztę domu. Suma tych wyników będzie identyczna jak zliczona dla całości gospodarstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak apropo cen to w Niedziele sprawdziłem rachunek za gaz u rodziców i ze wszystkimi opłatami przesyłowymi jakościowymi etc koszt 1 m3 gazu wynosi : 2,74 zł

A podaj koszt z faktur zimowych - też tak dla porównania.

Może tam znajdziesz

Gdzie tu logika opłacalności gazu:o
Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcemy liczyć dla całego domu, to dzielimy fakturę przez kWh. Natomiast jeżeli chcemy rozdzielić ogrzewanie i resztę, musimy mieć podlicznik. Liczymy osobno wynik podlicznika (z wszystkimi stałymi i zmiennymi z faktury) i osobno resztę domu. Suma tych wyników będzie identyczna jak zliczona dla całości gospodarstwa.

Ok, przypomnij wg jakiej stawki liczysz energię dla domu i ogrzewania, czy dla domu również stosujesz tańszą i droższą, wg ilu różnych stawek rozliczasz koszt zużytej energii? Wiem, już wspominałeś że jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane. Ja za to zawsze prąd rozliczam tylko wg 1 stawki - policzonej z faktury i nie mam z tym problemów dla domu, cwu czy co - aż tak nie komplikuję sobie życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przypomnij wg jakiej stawki liczysz energię dla domu i ogrzewania, czy dla domu również stosujesz tańszą i droższą, wg ilu różnych stawek rozliczasz koszt zużytej energii? Wiem, już wspominałeś że jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane. Ja za to zawsze prąd rozliczam tylko wg 1 stawki - policzonej z faktury i nie mam z tym problemów dla domu, cwu czy co - aż tak nie komplikuję sobie życia.

 

Jeżeli mam rachunek za całość, to liczę osobno ile mnie kosztowała tania taryfa a ile droga. Stawki 0,3 i 0,68.

Mam podlicznik, więc wiem ile kWh i w jakiej taryfie muszę odjąć od rachunku. Pozostają mi kWh w taniej i drogiej taryfie na resztę domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej - informuje ze wczoraj podpieli nam prad i wczoraj uruchomilismy ogrzewanie podlogowe - jupi...;)

 

Tylko: narazie nie mamy podpietych sterowan no bo przeciez kurzu tyle ze zniszczy je, wiec narazie zalaczamy recznie. No i narazie mozemy tylko wygrzewac podloge - na ile godzin mam ja zalaczyc by osiagnela temperature - w sumie nie wiem do wygrzewania to chyba niewiele wyzsza niz 20 stopni (mowie o temperaturze podlogi)?? Bo narazie po raz trzeci zalaczam po 1,5 godziny mniej wiecej - ciepla nie odczuwam, kw ida tak ze masakra i nie wiem czy wlasnie nie za krotko idzie ale boje sie tez przegrzac ja by nie spekala.

 

i kolejne pytanie odnosnie ukladania welny jezeli tu tez moge - skopiuje z innego watku:

Polozylismy 10 cm welny miedzy krokwiami, na to folia poszla a teraz kladziemy 20 cm welny na stelaz i 5 cm bedzie w druga strone pomiedzy profile dawane.

 

Pytanie i problem:

Jak docinac ta welne i jak ukladac - welna ma 120cm szerokosci, jezeli bedziemy docinac po 63 cm to zostaje 57 cm odpadu. Jezeli docinamy po 60 cm to nie idzie welna zupelnie na scisk i przy wieszakach robia sie nieduze szparki (nie obejmuje ta welna tak scisle wieszaka) no i nie wiemy jak to ukladac by bylo dobrze. Czy ktos ukladal welne na profile?? Jak to rozwiazaliscie?

 

Sprawa pilna bo wczoraj zaczeli juz klasc i wlasnie wyszedl ten problem - jutro znow wchodza dalej robic wg naszych instrukcji.

Bede wdzieczna za kazda rade.

Aha - wazna informacja - dom jest parterowy bez stropu, nad stelazem jest od 30-80 cm do dachu wiec nie ma mozliwosci by wejsc na stelaz i wszystko trzeba upychac od dolu.

 

HELP

podłączcie te sterowniki do ogrzewania i nastawcie na 20* w podłodze, jak boisz sie że ci "ekipa" zniszczy to na razie nie mocujcie do ściany, tylko niech wiszą na kablach, okręćcie folią i tyle...

odnośnie wełny...

co ty masz za ekipę co nie potrafi wełny docinać, rozwiń rolkę i tnij poprzecznie na te 63cm

apropo..., profile na suficie masz co 60cm?, między nie wkładacie wełnę, a na to płyta?

miłego pękania spoin;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ja myślałem że liczyć tylko prąd na cele grzewcze bo czy jak ktoś ma gaz lub węgiel to uzywa świeczek i lamp gazowych a o radiu czy tv może tylko marzyć oczywiście każde urządzenie elektryczne oddaje ciepło. Lecz ten fakt zakładam że można pominąć choc parę kwh by się uzbierało lecz w ten sposób to każdy dogrzewa pralką piekarnikiem czy żarówką. U siebie zakładam ogrzewanie bufor + grzałka z zegarem sterującym zsynchronizowanym z zegarem sterującym z 2 taryfy. Powinienem doliczyć chyba jako dzienną taryfę złużycie pompki która tłoczy wode do podłogi Lub kaloryferów. Czyli przy założeniu gdyby pomka chodziła cały czas zużywają ok 30 do 50 W można przyjąć że z droższej taryfy zejdzie nam jakieś 12 do 15 kwh czyli dopłacimy jakieś 9 zł .Teraz jeszcze trzeba by było doliczyć rekuperator . Ale jeżeli opalamy gazem lub weglem to również trzeba to doliczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecz ten fakt zakładam że można pominąć choc parę kwh by się uzbierało lecz w ten sposób to każdy dogrzewa pralką piekarnikiem czy żarówką.

ten piekarnik czy żarówka to są zyski bytowe...

powiem inaczej każdy dom nie ważne czym ogrzewany, najpierw jest grzany zyskami bytowymi a dopiero potem innym źródłem

dla poprawnego wyliczenia trzeba by te zyski uwzględnić, można śmiało przyjąć 50% z całej energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku na cele inne niż CO i CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączcie te sterowniki do ogrzewania i nastawcie na 20* w podłodze, jak boisz sie że ci "ekipa" zniszczy to na razie nie mocujcie do ściany, tylko niech wiszą na kablach, okręćcie folią i tyle...

odnośnie wełny...

co ty masz za ekipę co nie potrafi wełny docinać, rozwiń rolkę i tnij poprzecznie na te 63cm

apropo..., profile na suficie masz co 60cm?, między nie wkładacie wełnę, a na to płyta?

miłego pękania spoin;)

 

jeszcze jedna uwaga, 10cm wełny a potem folia i znowu wełna? po co przedzielać wełnę folią ? jak ta kolejna warstwa będzie się wentylować

co do profili to fakt lepiej dać np co 40cm, pytanie moje czy na skosach warto dawać podwójny stelaż (na krzyż) ?! jeden spec tak mi doradzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a koszt robocizny - na silce muruje sie gozej wiec i cena bedzie wyzsza, wiec w ostatecznym rozliczeniu, niestety silka wyjdzie drozej i to sporo.

 

nie rozumiem skąd taka wiedza , murowanie BK czy silka jest dokładnie takie samo, tak samo na klej lub zaprawa, bloczki muruje się na wpust i pióro i jeśli ktoś muruje z silki 18 to wymiary bloczków są porównywalne - mi przy wycenie BOB Bud. inaczej wyceniał ceramikę a silke i BK tak samo ...

 

i nie rozpętujmy tu wojny BK a silka bo to temat bez końca (jak wełna czy styropian) - każdy sam analizuje przelicza i wybiera to co mu odpowiada - tak jak pisałem każdy z nas ma 1 cel - wydać na grzanie prądem jak najmniej, jest wiele dróg do 1 celu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...