Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liwko, Pro-Staś i inni dogrzewający kominkiem - walczę z materią ogrzewania/dogrzewania w domu energooszczędnym, rzućcie okiem proszę i wypowiedzcie się(chociaż jak to u Was rozwiązaliście i jakie efekty :) )

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?189452-jak-czym-ogrz%C4%87-dom/page2

 

edit: właśnie co z tymi oknami? jak miałeś zrobione na początku, a jak teraz

Edytowane przez greyhawk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś podsumowania miesiąca?

 

Na dogrzewanie CO za październik: 240 kWh (plan 210 kWh) - pow. użytkowa 110 m2.

Licząc to wg udziału w zużyciu rocznym, szacunek sezonu na dziś to: 32 kWh/m2*rok.

Średnia temperatura wewn. w miesiącu X mierzona (niestety) tylko raz na dzień: 21,9*

 

Na razie jestem zadowolony, bo z OZC wychodził dom 2,8-litrowy.

 

Ile czasu zajmuje Ci dogrzewanie ? jaka temperatura zasilania ? i czy zadowolony jestes z akumulacji płyty ?

 

Własnie wylałem płyte z tym że na 20 cm eps 200 , pózniej przyjdzie podłogówka wodna+piec elektryczny tak jak u Ciebie. I nie ukrywam , ze pół roku czekałem na twoje wyniki i doświadczenia z wodnego c.o na prąd , ponieważ jestes tutaj pierwszym który wybudował dom o niskim zapotrzebowaniu i wodnym c.o na prąd.

 

Kibicuje i pozdrawiam !

Edytowane przez aDw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro-Staś

ok, ale jak dogrzewasz? szyba przekazuję ciepło czy jakoś inaczej? Liwko, a jak u Ciebie?tak samo tylko, że szamot dłużej trzyma?jaśko jak u Ciebie?

Wiem, że to gdzieś było, ale dawno pewnie gdzieś zakopane - ile, z zastosowaniem Waszych rozwiązań ogranicza to koszty? tak pi razy oko, 20,30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aDw, sterowaniem kotła Kospel zajmuje się termostat Insbud IB-Tron 3100HT. Teraz mam ustawione w godz. 01.45-05.45 (4h) 22* z histerezą 0,2*.

 

Na zasilaniu 35* - zupełnie nie wiem czy to OK, czy dać mniej czy więcej. Zauważyłem jedną sprawę: kocioł po osiągnięciu 35* wyłącza grzałki. Temperatura spada, spada, przy 33* załącza grzałki, jednak temperatura spada jeszcze do 30* i dopiero się podnosi. Można więc uznać, że średnia temp. zasialania przy ustawieniu na 35*, to jednak ok. 32,5*.

Do zrobienia jeszcze regulacja podłogówki + odpowietrzenie.

 

Co do akumulacji. Mieszkamy miesiąc. Obserwuję, że ściany, podłoga muszą osiągnąć jakiś constans, który trwa długo. Chyba za wcześnie by ocenić akumulacyjność płyty i ścian - poczekajmy do mrozów. Na razie wahań temperatury w ciągu doby w zasadzie nie ma. Wyjątkiem jest oczywiście dogrzewające słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro-Staś

ok, ale jak dogrzewasz? szyba przekazuję ciepło czy jakoś inaczej? Liwko, a jak u Ciebie?tak samo tylko, że szamot dłużej trzyma?jaśko jak u Ciebie?

Wiem, że to gdzieś było, ale dawno pewnie gdzieś zakopane - ile, z zastosowaniem Waszych rozwiązań ogranicza to koszty? tak pi razy oko, 20,30%?

 

Wiele razy o tym pisałem, że kominek sprawuje się u mnie świetnie w okresach przejściowych. Ciepło przekazywane jest przez cały wkład. Mam dom z antresolą, więc wystarczy pootwierać podczas palenia drzwi i ciepło rozchodzi się po całym domu. Co do zysków, to twierdzę, że przy moim paleniu (trzeci sezon będę spalał 2m3 drewna), równają się ze stratami komina jako mostka ciepła. W moim przypadku zdecydowanie jest to gadżet, tyle że, tak jak pisałem świetnie się spisuje w okresach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko

 

Mam szamot w środku i trochę trzyma ciepło.

Ale mam szczelny wkład i dopóki żarzy się drewno nie mogę odciąć powietrza.

Więc zostawiam na noc.

A rano to już pozamiatane.

 

 

Aż tak szczelny? Chyba nawet przepisy na to nie zezwalają. Żar potrzebuje już niewiele tego powietrza, spróbuj pozamykać, zostaw tylko otwarte doprowadzenie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem Ci odpowiedzieć ile ciepła do domu pochodzi z kominka.

Piszący na FM rzadko określają ilość opału do kominka w jednostkach, z których da się coś policzyć, zwykle podają: w "drapkach, szczapkach, balikach, patyczkach, gałązkach" - co niewiele mówi, ale każdy dokładnie wie ile drewna kupuje i w jakich jednostkach, zatem nie bójmy się spalania w kominkach m3, mp lub kg drewna bo na tej podstawie można policzyć "ile ciepła do domu pochodzi z kominka". Rachunek wbrew pozorom jest prosty bo najbardziej popularna jednostka mp, np spalony w miesiąc to 0,03mp/dobę (15-16kg) tj przec 70kWh/dobę (brutto)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pro-Staś

dlatego zastanawiam się nad akumulacją w postaci kominka szamotowego w wątku do którego link podałem wyżej. problem, żeby nie przegrzać za bardzo domu może uda się rozwiązać tak, aby większość ciepła traciła się na grzanie bufora z wodą. Piczman dogrzewa bufor z pieca wunglem, ja chciałbym kominkiem. czyli tak:

bufor grzany elektrycznie(jak?grzałką?jakimś piecem akumulacyjnym?kondensacyjnym?) plus dogrzewany z kominka(nie do końca wiem jak to można wykożystać też do cwu). ciepło z kominka ucieka przy okazji przez szybkę/ew. powierzchnię akumulacyjną do salonu.parę stopni cieplej to miły klimacik przed ogniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak szczelny? Chyba nawet przepisy na to nie zezwalają. Żar potrzebuje już niewiele tego powietrza, spróbuj pozamykać, zostaw tylko otwarte doprowadzenie powietrza.

Teraz tak dumam, że mój kominek to ma tylko regulacje otwarcia dolotu. O jakich innych szybrach mówicie? zamykacie na wylocie żeby omin się nie wychładzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec miesiąca a u mnie brak odczytów z liczników. Wyjechałem z domu i żonę zostawiłem w samopas:-) Przed wyjazdem ustawiłem regulatory na nowo, bo w tym sezonie chciałem potestować pracę z dwoma termostatami: temp pokojowa jako priorytet + termostat podłogowy ograniczający temp posadzki. Żona jest zadowolowa bo w końcu widzi na sterowniku wartość zadaną w oC a nie jak to było w zeszłym roku np. 4,8 - 5.0. Temp w domu taka sama ale dla kobiety to mega różnica:-) Niestety w żaden sposób nie mogłem jej namówić żeby spisała mi podliczniki, stwierdziła że 4 dni mnie nie zbawią i zrobie to jak wrócę - kobiety nas nigdy nie zrozumieją!!! No a najgorsze jest to że nie mam pojęcia co ona tam ponastawiała na tych sterownikach, następnym razem chyba wpiszę kod z blokadą rodzicielską;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staniesz sobie z woreczkiem nad kominkiem, zaraz po rozpaleniu, i nałapiesz do niego ciepełko. Potem sobie je zmierzysz i wpuścisz do domu. Wtedy Twoje wyliczenia będą miały sens.

Sporo piszesz o paleniu w kominku, ale znajdź taki post w którym podałeś ile drewna zużyłeś, bez tego sam wiesz ile Twoje doświadczenie w tym sposobie ogrzewania jest warte. Zauważ, że nawet przeciwnik kominków Liwko, jeśli "zmęczy" w tym sezonie te 2m3 drewna - to już można policzyć ile jego pc musiałaby dodatkowo dostarczyć ciepła do domu w tym czasie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak dumam, że mój kominek to ma tylko regulacje otwarcia dolotu. O jakich innych szybrach mówicie? zamykacie na wylocie żeby omin się nie wychładzał?

 

Ja mam dwie regulacje. Dolot powietrza (po rozgrzaniu się kominka należy go zamknąć by nie przegrzać wkładu, powietrze dalej dochodzi ale mniej), Druga regulacja to skierowanie płomienia na szybę. U gury na szamocie mam małe dziurki, którymi dostarczane jest tym sterowaniem powietrze. Przymykając je kieruję powietrze w te otwory i płomień nie ogrzewa już tak mocno wkładu tylko kierowany jest bardziej na szybę. Efekt płomienia fantastyczny.

 

A zapomniałem. Jeżeli zamknę całkowicie tą drugą regulację, to powietrze zostaje niemal odcięte. Żar jednak nadal będzie się długo żarzył.

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trzy sezony:D

pewnie dla takiego efektu

Ja mam dwie regulacje. Dolot powietrza (po rozgrzaniu się kominka należy go zamknąć by nie przegrzać wkładu, powietrze dalej dochodzi ale mniej), Druga regulacja to skierowanie płomienia na szybę. U gury na szamocie mam małe dziurki, którymi dostarczane jest tym sterowaniem powietrze. Przymykając je kieruję powietrze w te otwory i płomień nie ogrzewa już tak mocno wkładu tylko kierowany jest bardziej na szybę. Efekt płomienia fantastyczny.

zimą rozszczelniałbym trochę okna aby częściej przyglądać się na taki płomień - ja tak nie mam, ale w moim potrafię również palić z ciekawym efektem wizualnym.

Gratuluję ciepłego domu (bardzo małe straty w moim arkuszu) za w/w okres. U siebie jeszcze nie uruchomiłem kotła, przepalam w kominku, ale sporo jeszcze brakuje do zużycia 1mp dębiny. Kilka razy uruchomiłem klimatyzację - raczej testowanie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...