Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kropi - Rozumiem, że trzeba odpowiednio dobrać moc, ale czy kilka czy kilkanaście godzin będzie się ładował to ogromna różnica. Bo kilkunastu godzin na dobę to nie będę miał nawet tańszego prądu (tylko 10 godzin na dobę). A dotrwanie mozliwości grzejnych pieca do wieczora jest dość istotne.

No to tak na szybko - patrzym,y sobie w parametry pieców AEG

I mamy, że taki piec o mocy 2,0 KW może zmagazynować maksymalnie 16 KWh energii, a ponieważ możnma założyć sprawność grzejników elektrycznych na jakieś circa 100% ;) to wychodzi nam w przybliżeniu 8 godzin na naładowanie.

Podobne pomiary możemy wykonać dla wszyskich innych akupiecy wszystkich innych producentów.

 

Powodzenia! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dostałem wycenę akupiecy z Inproela, wyszło w sumie 9000 z montażem gdyby robić wszystko w piecach, z pogodynką itd. Połowę zaoszczędzimy robiąc piece tylko na dole a na pięterku konwektory.

 

Pytanie: czy jest sens inwestować w pogodynkę (wychodzi kilka ładnych stówek, tak pod 1kPLN) jeśli będziemy grzać także kominkiem? Jak rozumiem te dodatkowe czujniki informują piec do jakiego poziomu ma się naładować w zależności od temp. zewnętrznej... Nie odpowiedzieli natomiast co do projektu samej instalacji - jednak chyba będę musiał sam to zrobić :(

I drugie pytanie: Czy ktoś ma piece z tej firmy i jest zadowolony lub nie? Zakładając, że biorę 2 piecyki (jeden 6KW i jeden 1,5) różnica wyniesie ok. tysiąca złotych między Inproelem a AEG, warto dopłacać?

 

I jeszcze - mając taki plan parteru, w którym miejscu najkorzystniej umieścić piec w salonie tak aby w miarę równomiernie nagrzewał całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jest już kwiecień. Sezon grzewczy jeszcze się nie skończył, ale takie wstępne podsumowanie sezonu grzewczego można zrobić.

Od 23 września do 31 marca zużyłem 9984 kWh energii. Z tego 6324 kWh poszło na ogrzewanie domu (grzejniki i podłogówka), na CWU i na gotowanie 2079 kWh, a a światło itp. poszło: 1701 kWh.

W poszczególnych miesiącach samo ogrzewanie domu wyglądało następująco:

Październik - 451 kWh – średnio 14,5 kWh dziennie

Listopad - 759 kWh – 25 kWh dziennie

Grudzień - 1305 kWh – 42 kWh dziennie

Styczeń - 1643 kWh – 53 kWh dziennie

Luty - 1177 kWh – 42 kWh dziennie

Marzec - 989 kWh – 32 kWh dziennie

 

Za prąd w tym okresie zapłaciłem 3589 zł, a z tego za ogrzewanie+ciepła woda+gotowanie 2964 zł. A samo ogrzewanie 2221 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych miejscach piszecie, że u was kWh kosztuje 40 gr.

A ja (Energia Pro, oddział wrocławski)... taryfa C11: 26,45gr (0.137+0.1275) - tak jest na stronach Energia Pro

(dla C12a: 29,2 gr w szczycie, 16,56 gr poza).

 

Czy ja co� �le liczę, czy mam tak tanio? To stawiam piece eletryczne!!

 

Dodaj stawkę systemową, abonament i 22% VAT

:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych miejscach piszecie, że u was kWh kosztuje 40 gr.

A ja (Energia Pro, oddział wrocławski)... taryfa C11: 26,45gr (0.137+0.1275) - tak jest na stronach Energia Pro

(dla C12a: 29,2 gr w szczycie, 16,56 gr poza).

 

Czy ja co� �le liczę, czy mam tak tanio? To stawiam piece eletryczne!!

Jak dodasz to o czym pisze NJerzy to wyjdzie ci

c11 - 0.376614 zł/kWh

c12 - 0.410164 i 0.255956 zł/kWh

No i taryfa c11 jest dla podmiotów gospodarczych a dla domów mieszkalnych to g11 i g12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych miejscach piszecie, że u was kWh kosztuje 40 gr.

A ja (Energia Pro, oddział wrocławski)... taryfa C11: 26,45gr (0.137+0.1275) - tak jest na stronach Energia Pro

(dla C12a: 29,2 gr w szczycie, 16,56 gr poza).

 

Czy ja co� �le liczę, czy mam tak tanio? To stawiam piece eletryczne!!

 

Dodaj stawkę systemową, abonament i 22% VAT

:-(

stawka stala oplaty przesylowej 0,0442 czyli w sumie 30,87 gr a z VAT to 37,66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, rzeczywiœcie. Jak przewidujecie wzrost cen energii w perspektywie kilkunastu lat (w porównaniu z gazem, olejem)?

 

Wydaje się, że ponieważ przesył jest najtańszy oraz, że sposobów produkcji więcej i uniezależnione od miejsca - ceny pršdu powinny być bardziej stabilne. Można jš kupić przecież nie tylko w Rosji, ale i wyprodukować z własnego węgla, czy kupić w Niemczech, czy w Norwegii.

 

Odnoœnie taryfy. Jest w niej coœ o opłacie za nadwyżkę energii biernej.... czy jeœli zamówię dużo, a odbieram mało, to coœ płacę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest sens inwestować w pogodynkę (wychodzi kilka ładnych stówek, tak pod 1kPLN) jeśli będziemy grzać także kominkiem? Jak rozumiem te dodatkowe czujniki informują piec do jakiego poziomu ma się naładować w zależności od temp. zewnętrznej... Nie odpowiedzieli natomiast co do projektu samej instalacji - jednak chyba będę musiał sam to zrobić :(

I drugie pytanie: Czy ktoś ma piece z tej firmy i jest zadowolony lub nie? Zakładając, że biorę 2 piecyki (jeden 6KW i jeden 1,5) różnica wyniesie ok. tysiąca złotych między Inproelem a AEG, warto dopłacać?

 

1. Jak będziesz kominkiem ogrzewał tylko salon to można zrobić pogodówkę na wszystkie pozostałe pomieszczenia a w salonie dać statyka bez pogodówki + konwektor.

Jeżeli chcesz robić DGP to może być problem ze sterowaniem. Ja bym nie dawał wtedy pogodówki.

 

2. Ja mam jednego inproela i jestem zadowolony, żadnych problemów. Po czterech latach wygląda jak nowy.

I jeszcze jedno:

W piecach akkumulacyjnych moim zdaniem nie ma co przepałacać za elektroniczne termostaty ładowania. Bo czy ci się naładuje 0,25 kWh mniej czy więcę to żadna różnica, więc jak bedziesz porównywał oferty to zwróć na to uwagę.

 

Natomiast do sterowania rozładowaniem wystarczą najprostsze elektroniczne termostaty pokojowe z indywidualnym programem tygodniowym. Lepiej zastosować taki programator za 150 zł do każdego pieca osobno niż jeden centralny. Gwarantuję że się opłaci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest już kwiecień. Sezon grzewczy jeszcze się nie skończył, ale takie wstępne podsumowanie sezonu grzewczego można zrobić.

Od 23 września do 31 marca zużyłem 9984 kWh energii. Z tego 6324 kWh poszło na ogrzewanie domu (grzejniki i podłogówka), na CWU i na gotowanie 2079 kWh, a a światło itp. poszło: 1701 kWh.

W poszczególnych miesiącach samo ogrzewanie domu wyglądało następująco:

Październik - 451 kWh – średnio 14,5 kWh dziennie

Listopad - 759 kWh – 25 kWh dziennie

Grudzień - 1305 kWh – 42 kWh dziennie

Styczeń - 1643 kWh – 53 kWh dziennie

Luty - 1177 kWh – 42 kWh dziennie

Marzec - 989 kWh – 32 kWh dziennie

 

Za prąd w tym okresie zapłaciłem 3589 zł, a z tego za ogrzewanie+ciepła woda+gotowanie 2964 zł. A samo ogrzewanie 2221 zł.

Do tej kwoty muszę jeszcze dodać po 8,55 zł miesięcznie abonamentu. Razem więc wydałem w ciągu tych sześciu miesięcy 3640,3 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest sens inwestować w pogodynkę (wychodzi kilka ładnych stówek, tak pod 1kPLN) jeśli będziemy grzać także kominkiem? Jak rozumiem te dodatkowe czujniki informują piec do jakiego poziomu ma się naładować w zależności od temp. zewnętrznej... Nie odpowiedzieli natomiast co do projektu samej instalacji - jednak chyba będę musiał sam to zrobić :(

I drugie pytanie: Czy ktoś ma piece z tej firmy i jest zadowolony lub nie? Zakładając, że biorę 2 piecyki (jeden 6KW i jeden 1,5) różnica wyniesie ok. tysiąca złotych między Inproelem a AEG, warto dopłacać?

 

1. Jak będziesz kominkiem ogrzewał tylko salon to można zrobić pogodówkę na wszystkie pozostałe pomieszczenia a w salonie dać statyka bez pogodówki + konwektor.

Jeżeli chcesz robić DGP to może być problem ze sterowaniem. Ja bym nie dawał wtedy pogodówki.

 

2. Ja mam jednego inproela i jestem zadowolony, żadnych problemów. Po czterech latach wygląda jak nowy.

I jeszcze jedno:

W piecach akkumulacyjnych moim zdaniem nie ma co przepałacać za elektroniczne termostaty ładowania. Bo czy ci się naładuje 0,25 kWh mniej czy więcę to żadna różnica, więc jak bedziesz porównywał oferty to zwróć na to uwagę.

 

Natomiast do sterowania rozładowaniem wystarczą najprostsze elektroniczne termostaty pokojowe z indywidualnym programem tygodniowym. Lepiej zastosować taki programator za 150 zł do każdego pieca osobno niż jeden centralny. Gwarantuję że się opłaci :D

O dzięki ci, właśnie tak to sobie kombinowałem - faktycznie, kurcze blade - trxeba się znać na wszystkim - w "projektach" przesłanych mi przez obie firmy pełno jest rzeczy wg mnie niepotrzebnych, jak pogodynki czy wypasione elektroniczne sterowniki - po przeanalizowaniu na chłodno wyada mi mniej-więcej tak, że w salonie dam jeden większy (taniej) albo dwa mniejsze (ładniej i chyba równomierniej) akupiece z indywidualnym sterowaniem a wszędzie indziej po konwektorze typu Noirot plus podłogówkę w kuchni i łazienkach - i chwatit. Z proponowanych 9-10 tysięcy zjadę do 4-6 za całość, najwyżej jak będzie coś nie halo to dokuipę sobie akupiecyki na następny rok - albo zasycę piec na holzgas :lol: a akupiecyk wyekspediuję do garażu...

Skoro Inproel mówisz że w porządku to pewnie się na nie zdecyduję, choć przy 3 sztukach może im się nie opłacać ze Śląska przybywać... ;-)

W każdym razie DZIĘKI za pomoc! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem ciekaw reakcji otoczenia na wieść, że będziecie grzać prądem. Ja dopiero zaczynam budowę, ale do prądu jestem przekonany na 100 %. Jednak każdy komu o tym mówię robi taką minę jakby ducha zobaczył. Śmiać mi się chce, bo zasadniczo nikt nie zauważa, że jeszcze trochę a nie będzie tańszych i droższych nośników energii. Wszystkie niestety będą tylko drogie. I w tym momencie decyduje koszt inwestycyjny (chociaż ja na wszelki wypadek postawię w domu komin).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to już za sobą reakcja politowanie i niedowierzanie, no i oczywiscie DROGO o Jezu :o . Ta ostatnia reakcja dotyczy zwłaszcza mieszkańców bloków, którzy na prawde płacą o wiele za dużo, na ich miejscu przeszedł bym na prąd. Mam zastosowałem grzeję trzeci sezon jeszcze jestem wypłacalny jest bardzo dobrze. Ale reakcja zwolenników nnych źródel ciepła w domach jest z tego wszystkiego najlepsza :D . Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem ciekaw reakcji otoczenia na wieść, że będziecie grzać prądem. Ja dopiero zaczynam budowę, ale do prądu jestem przekonany na 100 %. Jednak każdy komu o tym mówię robi taką minę jakby ducha zobaczył. Śmiać mi się chce, bo zasadniczo nikt nie zauważa, że jeszcze trochę a nie będzie tańszych i droższych nośników energii. Wszystkie niestety będą tylko drogie. I w tym momencie decyduje koszt inwestycyjny (chociaż ja na wszelki wypadek postawię w domu komin).

Też zostawiamy komin ze starego projektu (pozostałość po kotłowni olejowej - brr... :-? ) - w razie czego przejdę na drewno... alternatywę warto mieć ;)

 

Nie no faktycznie - wszyscy robią gały o takie: :o , łącznie z panienką w banku, która do końca miała wątpliwości, czy takie "ogrzewanie" można w ogóle zaliczyć jako "centralne" :lol: - musiałem ją przekonywać, że naprawdę nie planuję porozstawiać farelek i słoneczek w całej chałupie (coć de fakto w warstwie funkcjonalnej niewiele się to różni ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem ciekaw reakcji otoczenia na wieść, że będziecie grzać prądem. Ja dopiero zaczynam budowę, ale do prądu jestem przekonany na 100 %. Jednak każdy komu o tym mówię robi taką minę jakby ducha zobaczył. Śmiać mi się chce, bo zasadniczo nikt nie zauważa, że jeszcze trochę a nie będzie tańszych i droższych nośników energii. Wszystkie niestety będą tylko drogie. I w tym momencie decyduje koszt inwestycyjny (chociaż ja na wszelki wypadek postawię w domu komin).

 

J - ja

N - niedowiarek (prawie kazdy kto sie dowiaduje)

 

 

J: bede grzal pradem

N: o Boze, przeciez to jest bardzo drogo! duzo taniej jest postawic butle

J: a o ile drozej to bedzie?

N: no.. ten...hmm... nie wiem, ale przeciez to jasne ze prad jest najdrozszy

J: a ogrzewales tak?

N: no ja to nie! ale znajomi moich znajomych tak grzali i STRASZNIE drogo ...

J: a jaki system ogrzewanie mieli?

N: no... hmm.... nie wiem, to znaczy pradowy

J: aha, a jak ocieplony byl budynek?

N: nie wiem, ale drogo placili za ten prad!

J: ladna dzis pogoda ;)

 

co do komina to tez zostawielm tak jak bylo w projekcie, bo i tak potrzebowalem w tym miejscu kilka kanalow wentylacyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie dialogi słyszeliśmy.

Brak konkretów, ale "wiedza" olbrzymia. A jak słyszę zdania typu:

"a znajomy znajomego ponoć tak grzeje, no i tego znajomego znajomego koszty ponoć zabijają" to ręce mi opadają. Tak to chyba właśnie legendy powstają. Ani razu nie usłyszeliśmy, że w takim przypadku ogrzewanie kosztuje "tyle", a w takim przypadku "tyle". Wszyscy mądrzy tylko w powielaniu obiegowych opinii. Wiemy, że nie będzie to tanie. Ale coś taniego i wygodnego nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji proszę o podpowiedź

Nasz dom będzie parterowy z użytkowym poddaszem o powierzhni 123 m2. Życie pędzimy bardzo ustabilizowane i łatwe do zaplanowania więc z zaprogramowaniem grzania nie będzie problemu. Tak więc zaplanowaliśmy sobie, że zainstalujemy następujące rozwiązanie:

Na parterze:

1. Kuchnia 8m2 - mata grzejna

2. Łazienka 3m2 - mata grzejna + drabinka

3. Hol otwarty na salon - aku dynamiczny ok 3 000 W

4. Pokój gościnny - konwektor

5. Pralnia - drabinka

Na poddaszu

1. Nasza sypialnia - konwektor

2. Sypialnia córki - aku statyczny ok. 1 500 W

3. Sypialnia syna - aku statyczny ok 1 500 W

4. Łazienka 7m2 - drabinka plus mata

 

Planujemy, aby zaczęło to wszystko grzać ok 5.30 rano i grzało do 7.30

Później przerwa i od 15.00 do 17.00 aku na parterze i od 15.00 do 22.00 aku na piętrze. Do tego około 16.00 jak wrócimy do domu rozpalimy sobie w kominku z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła na górny korytarz i naszą sypialnię.

 

Poradźcie proszę czy jest to w miarę sensownie wykombinowane, jakiej mocy będę potrzebował maty grzejne oraz czy w wiatrołapie - 4m2- też położyć matę.

 

Będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaplanowane bardzo dobrze :D ale coś z tymi godzinami się nie zgadza

 

akumulacyjny w holu: ładowanie cały zakres II taryfy ale w praktyce będzie ok. 4-6 godz. na dobę, o zasilaniu decyduje termostat ładowania

mata w kuchni: 4-6 i 13-15

mata w łazienkach: 4-6 i 13-15

drabinki w łazienkach: 5-6 i 19-21

akumulacyjne statyczne: tak jak aku w holu

pralnia: II taryfa + w miarę potrzeby I

konwektor w salonie: 14-15

To wszystko będzie wymagało dużo zegarów np. na listwę do skrzynki, ale się opłaci.

Zastanów się nad zamianą mat na kable grzejne, bardziej wykorzystasz akumulacyjność wylewki.

Ja w przedsionku nie mam ogrzewania i temp nie schodzi poniżej 16-17 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna rozpatrzyc ogrzewanie promiennikowe.

Zwlaszcza do szybkiego i niedlugiego dogrzania np. lazienki. Widzialem takie zastosowanie w francuskim hotelu w Warszawie gdzie w lazienkach zastosowano czasowo wlaczane promienniki. I dzialalo b.dobrze. Wlanczalo sie je np. na 10 minut i od razu bylo cieplo.

Sam mam takie rozwiazanie od kilku lat w swoim domku letniskowym. Zreszta i inne pomieszczenia tez tak ogrzewam z dobrym skutkiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...