Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Jak wcześniej pisałem od 27.09 do 27.10 poszło mi 130 kWh (po 0,3 zł) na ogrzewanie i 54 kWh na CWU.

O drewnie i kominku nie mam już siły pisać.

 

A ile u Ciebie ??

 

Od początku sezonu grzewczego do dzisiaj, poszło mi 412kWh w taniej i 26 w drogiej taryfie. Temperatury w domu w okolicach 22,5 stopnia. Z tego jakieś 80-90kWh na CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

najbardziej podrożała PB i ON ale jakoś nie widzę mini samochodów i rowerów tylko SUV-y z 3.0 pod maską co z tego że ON skoro i tak średnio dychę wyżłopie;)

tak jest z całą tą ekologią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezsens. Ogzrewanie elektryczne ma tylko dwie zalety:

1. niki koszt inwestycyjny.

2. Niecentralność

Inyych zalet nie ma. To co Ty proponujesz jest pozbyciem się jedynych pozytywnych cech tego rodzaju ogzrewania. W takim wypadku od razu dopiąć do tego PC.

 

Jaki niski koszt inwestycyjny? Kosztuje tyle samo co rurki i kociołek.

Centralność w wypadku wodnej podłogówki to zaleta. Woda przeniesie mi troszkę energii z pomieszczeń nasłonecznionych do tych nienasłonecznionych, kabelki już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki niski koszt inwestycyjny? Kosztuje tyle samo co rurki i kociołek.

Centralność w wypadku wodnej podłogówki to zaleta. Woda przeniesie mi troszkę energii z pomieszczeń nasłonecznionych do tych nienasłonecznionych, kabelki już nie.

 

To troszke to moze byc za malo zeby decydowac na korzysc danego systemu. Poza tym to troche nie uczciwe zarzucac systemowi niecentralnemu ze nie przenosi ciepla pomiedzy pomieszczeniami ;P

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może przypomnę od czego zaczęło się bicie piany.

 

 

 

Przypomniałem tylko Marcinowi, że PC prócz CO daje mam tanią CWU, więc przy wielodzietnej rodzinie, nawet w tym przypadku może to być opłacalne.

No ale jak Marcin wyliczył 1600zł rocznie to żadna oszczędność i różnica w nakładach na PC (ja nie widzę żadnej różnicy) nigdy się nie zwróci.

Tyle i tylko tyle.

 

Kładźcie rurki, zawsze będziecie mieli pole manewru. Inaczej możecie się obudzić z ręką w nocniku.

 

Liwko jestem z tobą ;)

bo sam tak planuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki niski koszt inwestycyjny? Kosztuje tyle samo co rurki i kociołek.

Centralność w wypadku wodnej podłogówki to zaleta. Woda przeniesie mi troszkę energii z pomieszczeń nasłonecznionych do tych nienasłonecznionych, kabelki już nie.

czy ty w ogóle wiesz o jakich ilościach energii mówisz ?

centralność to też wada;)

jak zaświeci słoneczko to kabel poprzez sterownik natychmiast przestanie pobierać energię a woda stopniowo ( bezwładność podłogówki )zacznie zmniejszać oddawanie energii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jak zaświeci słoneczko to kabel poprzez sterownik natychmiast przestanie pobierać energię

-a podłoga wychłodzi się za parę godzin jak słoneczka już nie będzie :)

A zanim dogrzeje to minie także kilka godzin.

 

a woda stopniowo ( bezwładność podłogówki )zacznie zmniejszać oddawanie energii...

No i o to chodzi,wg wielkich na forum podłoga nie odda tyle ciepła ile ma w sobie zakumulowane.tzw samoregulacyjność podłogówki :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przyznam że nie czytałem całego wątku, bo jest zbyt długi, a i widać niezłe jest tutaj boksowanie.

Co do cen prądu:

 

Do 2030 r. nastąpi wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, w stosunku do roku 2009, o ok. 43 proc., zaś produkcja energii elektrycznej wzrośnie o ok. 38 proc

Ceny energii elektrycznej do 2030 roku wzrosną do 380 zł/MWh ze 195 zł/MWh w 2009 roku - napisała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister gospodarki, Hanna Trojanowska.

"Prognozowane ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym znacząco wzrosną: ze 194,8 zł/MWh w 2009 r. do ok. 380 zł/MWh w roku 2030 (...). Zasadniczy wzrost cen nastąpi w latach 2013-2022 - głównie ze względu na rosnący udział kosztu uprawnień do emisji CO2 w kosztach wytwarzania. Po roku 2022 ceny energii się stabilizują, na co główny wpływ będą miały nowe źródła niskoemisyjne - elektrownie jądrowe" - napisała Trojanowska w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

Trojanowska oceniła, że w perspektywie 2030 r. nastąpi wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, w stosunku do roku 2009, o ok. 43 proc., zaś produkcja energii elektrycznej wzrośnie o ok. 38 proc.

 

Podane prognozy uzyskano na podstawie wykonanej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki w 2011 r. "Aktualizacji prognozy zapotrzebowania na energię i paliwa do roku 2030". Analizę wykonała Agencja Rynku Energii.

 

"W sektorze energetycznym wciąż będą dominować paliwa węglowe" - dodała

 

Oczywiście ceny innych paliw też będą rosły. Problem w tym że my energię produkujemy z węgla co niesie za sobą duże koszty. Kolejna sprawa to że już bodajże od 2020 roku każdy nowo budowany dom będzie musiał wytwarzać energię, która będzie bilansowała zapotrzebowanie domu oraz będzie wpompowywana do sieci gdy dom jej nie będzie potrzebował.

Po pierwsze, za 20 lat węgla w naszym kraju już nie będzie ze wzgl na rabunkowe wydobycie obecnie ( każdy Ślązak to potwierdzi).

Po drugie, ceny energii elektr. ustabilizują się już za rok, ok 70-80% wyżej niż obecnie (bez uwzgl. wskaźnika hyperinflacji).

Pierwsze podwyżki juz za 1.5 mca, ok 15%.

Po trzecie, a jaka to technologia umożliwi produkcję samoistną prądu przez dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A od kiedy słońce swieci w nocy???

jak kabelki to akumulacja , jak akumulacja to II teryfa ,a jak II taryfa to raczej noc

Dokładnie.

Poza tym kable są jeśli nie droższą to taką samą kosztowo inwestycją niż wodna podłogówka.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, za 20 lat węgla w naszym kraju już nie będzie ze wzgl na rabunkowe wydobycie obecnie ( każdy Ślązak to potwierdzi).

Po drugie, ceny energii elektr. ustabilizują się już za rok, ok 70-80% wyżej niż obecnie (bez uwzgl. wskaźnika hyperinflacji).

Pierwsze podwyżki juz za 1.5 mca, ok 15%.

Po trzecie, a jaka to technologia umożliwi produkcję samoistną prądu przez dom?

 

Samoistna moze nie, natomiast sprawnosc pomp powinna sie jescze poprawiac, ich cena malec, wiec dostepnosc COP w okolicy 2.7 bedzie bardziej powszechna :)

 

Albo sie jakies geotermy pojawia, chociaz do Torunia mam za daleko :p

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjmiemy jako początek sezonu 01.10.2011 r., to do 12.11.2011 r. poszło mi ok. 330 kWh na ogrzewanie i ok. 90 kWh na CWU (to ostatnie i w taniej i w drogiej).

Temp. zadana 21 C (ażeby ją utrzymać MUSIAŁEM napalić w kominku może 3-4 razy, pozostałe rozpalenia to rozpusta termiczna).

 

Czyli niemal identycznie, ale ty masz PC do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Miałem kilka wycen na wodną podłogówkę. Wyceny oscylowały wokół 100zł./m2

Tylko proszę mi nie pisać, że chcieli mnie okraść lub że samemu można taniej.

Zgoda,kable też tyle kosztują :)

Marcinowi wyszły ok.10tys.zł i kładł sam,jakby miał doliczyć montaż przez firmę to by wyszło drożej niż wodna podłogówka :)

 

W moim przypadku same kable to ok.6-7tys.zł(Elektra)+8szt regulatorów+montaż,120m2,ok.13kW.

Wodna podłogówka-piec 2,5tys.zł+rurki 700mb 1,8tys.zł+rozdzielacz-1tys.zł+pierdoły 0,5tys.zł+montaż.

Gdzie tu widać "taniość" kabli ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy PC, od od 1.10 do dzisiaj w sumie 511kwh, z tego około 220kwh CWU, czyli na CO 291kwh (CO tylko w taniej taryfie)

Jako że CWU grzeje się tez w drogiej, to mam 79,2% zużycia w taniej taryfie. Temperatura zadana 22,5C

1 raz rozpusta klimatyczno-termincza w kominku :D

 

cieniasy....

ja od 1.10 do dzisiaj na CO i CWU 1290 kwh

 

dodam że praktycznie bez palenia w kominku bo żona raz przepaliła trzy drypki przy sobocie i ja raz trzy drypki dla testu

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda,kable też tyle kosztują :)

Marcinowi wyszły ok.10tys.zł i kładł sam,jakby miał doliczyć montaż przez firmę to by wyszło drożej niż wodna podłogówka :)

W moim przypadku same kable to ok.6tys.zł(Elektra)+8szt regulatorów+montaż,120m2,ok.13kW.

 

Marcin znacznie przewymiarował bez potrzeby, można znacznie taniej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjmiemy jako początek sezonu 01.10.2011 r., to do 12.11.2011 r. poszło mi ok. 330 kWh na ogrzewanie i ok. 90 kWh na CWU (to ostatnie i w taniej i w drogiej).

Październik + 12 dni listopada to ok. 12% zużycia w sezonie.

Twoje 330 kWh/0,12 = 2.750 kWh/sezon

2.750 kWh/142 = 19 kWh/m2*rok.

Masz dom <2-litrowy? Wydawało mi się, że 5-6-litrowy.

 

Chyba wypadałoby zatem podać ile kWh uzyskałeś z drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki niski koszt inwestycyjny? Kosztuje tyle samo co rurki i kociołek.

Centralność w wypadku wodnej podłogówki to zaleta. Woda przeniesie mi troszkę energii z pomieszczeń nasłonecznionych do tych nienasłonecznionych, kabelki już nie.

 

Tu się zgodzę, koszty czy kable czy rurki jest podobny. Powiedziałbym ze przy kablach nawet wyższy a to z tej przyczyny ze to system niecentralny ( to mi sie akurat podoba) i w każdym pokoju powinien być sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...