Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co w tym skomplikowanego??

tak jak leci ile rocznie za wszystko wtedy i teraz

 

Nie mam już tych rachunków, było mineło, ale przy zmianie nośnika mocno spadło:) Ja dalej nie neguję grzania prądem

Tylko dla mnie ważne jest dostępność (cena) kW energi przez 24H

Edytowane przez piotrmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz ciekły, mieszanina propan-butan żeby odparować ze stanu ciekłego potrzebuje energii cieplnej. Są tabele bardzo dokładne:) Czysty propan (z czego nie korzystasz) potrzebuje jeszcze więcej energi żeby się uwolnić. Letnie miesiące możemy pominąć, ale w zimowe wniesienie samego zmrożonego żelastwa w wadze 10-12 kg bez wagi samego gazu zabiera więcej energi niż wytworzą same żarówki energooszczędne lub diodowe. Taki "ot" na prawie wszystko prądem. Prawie robi różnicę:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w zimowe wniesienie samego zmrożonego żelastwa w wadze 10-12 kg bez wagi samego gazu zabiera więcej energi niż wytworzą same żarówki energooszczędne lub diodowe.

 

he he, a wiesz ile ja energii muszę wyzwolić żeby to przywlec do chałupy, pewnie sie wyrówna;)

żona chciała gaz więc ma:)

dom jest dla nas, a nie my dla niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do postu krzykacza imienia którego nie pomnę ja sobie cenię tę watek właśnie za to że jest urozmaicony. Czasem pyskówka ale krótka, czasem konkrety ale przede wszystkim ludzie z pasją. Gdybym tu nie trafił do dziś bym wierzył (jak 3 lata temu kiedy budowałem swój pierwszy "Wielki Wymarzony i DO Końca Życia dom") że dom tylko z cegły bo "zawsze tak budowali", że silikaty to dla świń na chlew, że okna tylko drewniane bo dają klimat, że ściany mają płuca, że podłogówki nie można pod drewno, że grzejniki lepsze a podłogówka zabija no że "wungiel" i kominki z płaszczem to najlepszy skarb jaki mógł się nam przytrafić. Niesamowite jest to, jak stereotypy łatwo wchodzą nam w głowę - Arab=terrorysta, Czarny=ułomny z bananem, Ukrainka=prostytutka, Węgiel=tanio, Prąd=drogo. Sam jestem "prądo-teoretykiem" ale dzięki tej dyskusji wiem co to znaczy dobrze ocieplić dom i po co to robić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, moze zle rozumuje, ale potrzebuje miec piec jakies 15 kw, kttory idzie cala moca przy rozruchu, a rozruch jest przy kazdym uruchomieniu podlogi, potem oczywiscie troche mniej ale i tak sporo, nie mam mozliwosci rozbicia tego na poszczegolne fazy i uruchamiania tylko tyvch podlog ktore mi sa potrzebne wiec piec zawsze idzie z taka sama moca. A nawet jak mam taki podzial to piec i tak do zagrzania np tylko lazienki zalacza sie pelna moca - mowie o zupelnie automatycznie sterowalnym systemie, nie mowie o tym ze biegam co jakis czas i przelaczam w piecu (bo wiem ze jest taka opcja by nie szedl pelna moca)

Czyli te 15 kw mam juz na poczatku, doliczzajac standardowe zuzycie domu okolo 6 kw to juz robi mi sie 211 ktore musze miec, ja mam teraz 15 czyli 6x140=940 zl roznicy na przydzial mocy.

Urządzenia o mocy 15kW (zakładając, że taka jest potrzebna, chociaż IMHO, to gruba przesada) są z reguły trójfazowe, co daje obciążenie po 5kW na każdą fazę i oczywiście można wtedy używać 5, 10 lub 15kW. Bez problemu można zainstalować przekaźnik priorytetowy ( http://www.elneo.pl/przekazniki-priorytetowe/ ) np. na fazie, gdzie mamy podłączone inne duże obciążenie (np. kuchnia indukcyjna).

Nie ma więc potrzeby zamawiania dodatkowej mocy.

U siebie mam moc zamówioną 14kW. Przez pewien czas ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody miałem elektryczne i bez problemu się w takim limicie mieściłem. Obecnie, przy pompie ciepła, nie przekraczam mocy 7kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan nie mam do nikogo pretensji tylko forum jest po to aby pisać na nim na okreslony temat a nie bzdety :)

Pomijając twoje żenujące gorzkie żale, ja za zeszły sezon, dziki sezon, bo pierwszy i eksperymentalny, zużyłem 4200kWh i około 2mp drzewa jak dobrze pamietam. Teraz idzie mniej en. el. i duuuzo mniej drzewa. w stopce mam info z czego jest dom.

PS. jak dobrze pamietam ja dopiero po 6miesiącac studiowania forum napisałem pierwszy post, przeczytałem cały ten wątek i cały o domach 3litrowych pasywnych. Nie żaliłem się nikomu jaki to świat jest niepoukładany i nie raz przechodziłem przez takie strony o jakie ty masz teraz pretensję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz racji.

kluczem jest madrze obiazyc 3 fazy a nie zawiesic wszystko na jednej; u mnie tak, jak u jaska wszystko sie odpala o 13 czy 22 - caly dom zaczyna cykac przekaznikami i nawet wiem, w ktorym termostacie zegar spieszy, bo wlacza sie pierwszy... a pozniej zaglusza to odkurzacz z wyciagiem w kuchni, bo wtedy najczesciej pieczemy frytki w piekarniku... calosc na 20kW przydzialu mocy; w kablach jest 15kW

Piszesz, że nie mam racji, ale ... mi ją przyznajesz swoją wypowiedzią. Uważasz, że 20kW mocy na do o powierzchni 140m2 to mało?

Moim zdaniem spokojnie zmieściłbyś się w znacznie mniejszej mocy.

 

Co to jest system STOD, którego nie masz ? :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej twierdzę, że wiele osób to teoretycy.

Niestety jesteś w błędzie, ten temat nie tylko śledzą właściciele domów, ale również mieszkań - i to ogrzewanych prądem (tych jest naprawdę dużo). Osobiście dokładniej zacząłem go wertować jak rachunek w mieszkaniu 100m2 za prąd przekroczył 8kzł/rok. Wtedy zmodernizowałem nieco system i teraz faktury mieszczą się w 3,5k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz ciekły, mieszanina propan-butan żeby odparować ze stanu ciekłego potrzebuje energii cieplnej. Są tabele bardzo dokładne:) Czysty propan (z czego nie korzystasz) potrzebuje jeszcze więcej energi żeby się uwolnić. Letnie miesiące możemy pominąć, ale w zimowe wniesienie samego zmrożonego żelastwa w wadze 10-12 kg bez wagi samego gazu zabiera więcej energi niż wytworzą same żarówki energooszczędne lub diodowe. Taki "ot" na prawie wszystko prądem. Prawie robi różnicę:)

Ciepło parowania przy 0st.C propan 378,58 kJ/kg, butan 383,46 kJ/kg; przy 10st.C propan 364,16kJ/kg, butan 373,43kJ/kg; przy 20st.C propan 348,55kJ/kg, butan 361,73kJ/kg.

Średnio dla mieszanki propan butan można przyjąć 370kJ/kg, czyli 0,102kWh/kg. Dla 11kg będzie to 1,12kWh.

Stal ma ciepło właściwe ~0,5kJ/(kg*K). Zamrożona butla stalowa wymaga podgrzania np. o 30K, na co potrzeba 0,05kWh.

Dla porównania - wartość opałowa propanu-butanu to ok. 45MJ/kg, czyli z butli 11kg otrzymujemy 137kWh ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałaby zadać jedno pytanie (nie jestem teorytykiem, tylko praktykiem-laikiem), jak to jest z tym przekazywaniem ciepła przez podłogę. przeczytałam gdzieś tutaj, że jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest cieplejsze niż podłoga, to nie nastepuje oddawanie ciepła przez podłogę (kable grzejne w wylewce). czy w tym momencie podłoga sie nagrzewa od powietrza? powiedzmy latem, nie działa ogrzewania, w domu mam od kilu dni 25st, czy podłoga tez ma 25st? albo zimą, gdy napale w kominku, to podłoga też zmagazynuje to ciepło? z fizyką byłam .....nie zaprzyjaźniona.

i do jakiej temperatury maksymalnie nagrzewa sie przewód grzejny? jeżeli położę maksymalną dopuszczalna moc na m2 to jakiej temperatury podłogi moge się spodziewać. ja mam chyba za małą ilośc kabla połozona w łazience i muszę coś jeszcze wymysleć, bo lubie w łazience mieć 25 stopni i sama podłogą nie mogę tyle uzyskać. co mozna dołozyc w takiej łazience? nie chce narazie kuc podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kosztów instalacji wszelkich systemów wymagajacych kotła dolicz jeszcze koszt wybudowania dodatkowych m2 domu na kotłownię; to niby parę metrów, ale one kosztuja tak samo jak każdy inny metr domu

 

Kociol to malo, w zaleznosci od paliwa trzeba tez miec miejsce na skladowanie. W tamtym roku bylem w 1 domku, swoja droga bardzo uroczym, do niego byl oddzielny duzy garaz (ok. 60 metrow) i 20 metrow na kotlownie na ekogroszek. Jakbym mial tyle pieniedzy to bym zalozyl taki system przy ktorym nie musze kiwnac palcem, no ale nie wystarczy miec pieniadze, trzeba jeszcze miec wiedze/czas/chec zeby je wydawac z glowa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skromnie sie teraz liczy 2 tys/m2 domu gotowego. więc za maleńka kotłownię 6m2 mamy 12 tys, to u mnie jest prądu na ogrzewanie na jakieś 8 lat, a gdzie reszta.....

wiekszość osób chce zainwestować teraz by zaoszczędzić w przyszłości. myślę, że to trzeba wypośrodkować, bo to nie zawsze sie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skromnie sie teraz liczy 2 tys/m2 domu gotowego. więc za maleńka kotłownię 6m2 mamy 12 tys, to u mnie jest prądu na ogrzewanie na jakieś 8 lat, a gdzie reszta.....

wiekszość osób chce zainwestować teraz by zaoszczędzić w przyszłości. myślę, że to trzeba wypośrodkować, bo to nie zawsze sie opłaca.

 

Ale o co chodzi? Przecież nikt w tym wątku nie chce palić węglem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan nie mam do nikogo pretensji tylko forum jest po to aby pisać na nim na okreslony temat a nie bzdety :)

 

Od tego to są książki, tam masz same konkrety i samą wiedzę. Zawsze możesz się na nie przestawić, sam stwierdzisz gdzie się więcej dowiesz na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...