Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Właśnie o to chodzi. Pojęcie STOD zostało wprowadzone bodajże tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169811-dodatkowe-ocieplenie-poddasza&p=4476668&viewfull=1#post4476668 .

Niestety muszę się przyznać, że na niewielkim fragmencie dachu STOD mam zainstalowany :(.

Muszę się tym tematem zająć jeszcze przed zimą.

ja cały czas walczę z SNNP- czyli

System Niekontrolowanego Napływu Powietrza;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przybliżę, może taki problem ma więcej osób: łazienka 4,5m2, kable 500W w wylewce 6cm plus 2cm płytki kamienne iklej. przy takiej pogodzie jak obecnie podłoga włącza się w godz. 5-6 rano i 13-15. (razem 3 godziny), co daje mi temp. 20-22 st (zalezy od ilości słońca)

ja chcę mieć wieczorem 23-25 stopni; jeżeli jednak nawet włącze ogrzewanie ręcznie w drogiej taryfie na godzinę-dwie, to i tak nie mam nigdy więcej niz 22 stopnie wieczorem. z reszta domu jest ok, ale w tej łazience schrzanilismy sprawe i co teraz.

wprawdzie kominek błyskawicznie podnosi temp. do 25-26 st, ale nie o to chodzi, żeby codziennie palić w kominku, bo wtedy jest za gorąco w reszcie domu.

jakiś promiennik na suficie?

Tak jak już inni radzili musisz zwiększyć ilość ciepła dostarczanego w łazience. Możesz to zrobić podnosząc zadaną temperaturę w okresie taniej taryfy. Dobry jest też pomysł rozpoczęcia grzania w taniej taryfie i tylko podtrzymywania zadanej temperatury w taryfie drogiej.

Jeżeli te zabiegi nie dadzą efektu, to możesz spróbować zainstalować promiennik podczerwieni włączany podczas pobytu w łazience. Podnosi on odczuwalną temperaturę w bardzo krótkim czasie (kilkanaście sekund).

U siebie też miałem zbyt niską temperaturę w łazience. Sprawę rozwiązał dodatkowy grzejnik. Ponieważ mam ogrzewanie z pompą ciepła, pracujące w większości w 2 taryfie, wykorzystałem do zasilania tego grzejnika podgrzewacz ciepłej wody - szczegóły w moim dzienniku :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już inni radzili musisz zwiększyć ilość ciepła dostarczanego w łazience. Możesz to zrobić podnosząc zadaną temperaturę w okresie taniej taryfy. Dobry jest też pomysł rozpoczęcia grzania w taniej taryfie i tylko podtrzymywania zadanej temperatury w taryfie drogiej.

 

99.9% Twoich rad jest trafne i pomocne, ale nie ta:) Oni potrzebują zwiększenia temp. w godzinach wieczornych. Grzanie w nocy na max-a zwiększy tylko straty a po południu i wieczorem znowu będą mieli 21-22 stopnie. Raczej tylko coś "szybkiego" w drogiej taryfie. Problem może rozwiązać zerwanie płytek na podłodze i dołożenie kabli, żeby wykorzystać dwie godziny popołudniowego grzania w II taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie masz racji

rozgrzewasz w taniej i podtrzymujesz w drogiej...

mam tak u siebie ustawione:yes:

 

Rozgrzewam w taniej to rozumiem, ale co znaczy podtrzymywać w drogiej? Pierzyną to przykryć? No właściwie to pierzyna w okresie drogiej taryfy nie jest potrzebna. Na noc zabierać spowrotem do sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

99.9% Twoich rad jest trafne i pomocne, ale nie ta:) Oni potrzebują zwiększenia temp. w godzinach wieczornych. Grzanie w nocy na max-a zwiększy tylko straty a po południu i wieczorem znowu będą mieli 21-22 stopnie. Raczej tylko coś "szybkiego" w drogiej taryfie. Problem może rozwiązać zerwanie płytek na podłodze i dołożenie kabli, żeby wykorzystać dwie godziny popołudniowego grzania w II taryfie

Zrywanie posadzki i dokładanie kabli to ostateczność. Prościej będzie podłączyć promiennik podczerwieni, działający w czasie tych 2 godzin. Ogrzeje on nie tylko posadzkę (wspomagając podłogówkę), ale i ściany i wyposażenie łazienki. Dodatkowo można go wyposażyć w czujkę ruchu, włączającą go podczas korzystania z łazienki, również w drogiej taryfie.

Przykładowy model : http://www.airelec.pl/p/pl/k165/grzejnik+lazienkowy+solaris-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ustaliliśmy, że koszt podłogówki wodnej i kabelków jest porównywalny, więc po grzyba zamykać sobie furtkę na inne źródła. Przepraszam, Tu nie chodzi o to czym te nasze domy i za jaką cenę są ogrzewane. Tu chodzi o możliwość ewentualnej zmiany systemu. Z różnych powodów. I wcale nie musi to być PC.

Zgadzam się...

Kilka miesięcy temu dobra powietrzna pompa ciepła kosztowała ok.25-35tys.zł

Dzisiaj można taką dostać za 14tys.zł,co będzie za rok,dwa ?

Wpięcie takiej pompy pod wodną podłogówkę to banał a mamy ok.2,5-3 razy mniejsze rachunki za c.o i cwu,pod kable nie da się niestety tego podpiąć.

 

Dzisiaj kable i cena prądu są do przeżycia ale co będzie za 10lat ?

Nowa wylewka czy grzejniki ?

Ceny wszystkiego idą w górę, grzejników, kabli grzejnych, pieców itd tylko PCi pójdą w dół?!

Ceny PCi są zdecydowanie przeszacowane,także na pewno pójdą w dół :)

Już to widać,nawet kiedyś kosztowne odwierty zaczynają schodzić do przyziemnych cen.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgrzewam w taniej to rozumiem, ale co znaczy podtrzymywać w drogiej? Pierzyną to przykryć? No właściwie to pierzyna w okresie drogiej taryfy nie jest potrzebna. Na noc zabierać spowrotem do sypialni?

kwestia ustawienia sterownika

np. ogrzewanie załącza się o 3:00 z nastawą 30* podłoga, do godz. 6:00 osiągnie nastawioną temperaturę, do godz np. 8:00 sterownik ma nadal taką nastawę więc podtrzymuję

o godz. 13:00 ta sama sytuacja, nastawa 30* ale nie do 15:00 tylko do np.23:00

w innych godzinach (drogich) nastawa np.25*

przy takich ustawieniach podłoga nie wystygnie poniżej tych 25* więc nie ma możliwości żeby pomieszczenie sie wystudziło

u mnie obecnie przy takich ustawieniach na dobe zużywam ok.5kwh z tego ok.3 kwh w taniej, przy ustawieniu tylko w taniej taryfie dalej będziesz zużywał 5 kwh na dobę ale będzie chłodniej wtedy kiedy potrzebujesz, różnica w kosztach to raptem ok.0.65 zł na dobę ,komfort bez porównania;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo nie panikuj... jak pompka ciepla potanieje do ceny lepszej lodowki, to rozkladam rurki na istniejacych kaflach, ktore pewnie mi sie opatrzą do tego czasu, robię malutką wyleweczkę i kolejne kafle. Tracę na tym max 7cm (zakładam, ze 5cm) i cieszę się z podwójnego ogrzewania - wyjezdzam - zostawiam kable, jestem - dymam pompką ( w cenie dobrej lodówki). P.s. wysokość pomieszczeń mam 2.70, wiec miejsca jest dość... aaa - i kolektor pionowy, zeby nie demolowac działki (także potanieje). W międzyczasie Liwko też kupi sobie nową pompkę ( sprawniejszą, mniejszą cichsząi efektywniejszą - oczywiście w cenie dobrej lodówki) a starą wystawi na allegro za bezcen...

 

i jeszcze jedno - z tego właśnie powodu kable dałem w kleju - po nadlewce wskoczą idealnie w oś - więc będzie namiastka ich sterowalności. W przypadku tych, co mają już w grubej wylewce obawiam się, że sterowanie może wariować z powodu potężnej bezwładności tego układu.

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu dobra powietrzna pompa ciepła kosztowała ok.25-35tys.zł

Dzisiaj można taką dostać za 14tys.zł,co będzie za rok,dwa ?

Wpięcie takiej pompy pod wodną podłogówkę to banał a mamy ok.2,5-3 razy mniejsze rachunki za c.o i cwu,pod kable nie da się niestety tego podpiąć.

Nie wykluczone są także inne źródła energii, chociażby domowe urządzenia wykorzystujące tzw. zimną fuzję. Urządzenie takie będzie prawdopodobnie wyprodukować energię elektryczną na potrzeby domu, a także energię cieplną do jego ogrzania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
arturo nie panikuj... jak pompka ciepla potanieje do ceny lepszej lodowki, to rozkladam rurki na istniejacych kaflach, ktore pewnie mi sie opatrzą do tego czasu, robię malutką wyleweczkę i kolejne kafle. Tracę na tym max 7cm (zakładam, ze 5cm) i cieszę się z podwójnego ogrzewania - wyjezdzam - zostawiam kable, jestem - dymam pompką ( w cenie dobrej lodówki). P.s. wysokość pomieszczeń mam 2.70, wiec miejsca jest dość... aaa - i kolektor pionowy, zeby nie demolowac działki (także potanieje).

A jak taka malutka wyleweczka będzie rozwiązana przy oknach salonowych ? ;)

POza tym,kto bogatemu zabroni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo nie panikuj... jak pompka ciepla potanieje do ceny lepszej lodowki, to rozkladam rurki na istniejacych kaflach, ktore pewnie mi sie opatrzą do tego czasu, robię malutką wyleweczkę i kolejne kafle. Tracę na tym max 7cm (zakładam, ze 5cm) i cieszę się z podwójnego ogrzewania - wyjezdzam - zostawiam kable, jestem - dymam pompką ( w cenie dobrej lodówki). P.s. wysokość pomieszczeń mam 2.70, wiec miejsca jest dość... aaa - i kolektor pionowy, zeby nie demolowac działki (także potanieje).

 

na Alternatywach 4 lokomotywę sobie postawili...

ja sobię z sąsiadami kupie generator jednym prąd a drugim gorąca woda do centralnego:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia ustawienia sterownika

np. ogrzewanie załącza się o 3:00 z nastawą 30* podłoga, do godz. 6:00 osiągnie nastawioną temperaturę, do godz np. 8:00 sterownik ma nadal taką nastawę więc podtrzymuję

o godz. 13:00 ta sama sytuacja, nastawa 30* ale nie do 15:00 tylko do np.23:00

w innych godzinach (drogich) nastawa np.25*

przy takich ustawieniach podłoga nie wystygnie poniżej tych 25* więc nie ma możliwości żeby pomieszczenie sie wystudziło

u mnie obecnie przy takich ustawieniach na dobe zużywam ok.5kwh z tego ok.3 kwh w taniej, przy ustawieniu tylko w taniej taryfie dalej będziesz zużywał 5 kwh na dobę ale będzie chłodniej wtedy kiedy potrzebujesz, różnica w kosztach to raptem ok.0.65 zł na dobę ,komfort bez porównania;)

 

a musze sprobowac - bo tego wariantu nie praktykowalem - hmmmm... ciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo nie panikuj... jak pompka ciepla potanieje do ceny lepszej lodowki, to rozkladam rurki na istniejacych kaflach, ktore pewnie mi sie opatrzą do tego czasu, robię malutką wyleweczkę i kolejne kafle. Tracę na tym max 7cm (zakładam, ze 5cm) i cieszę się z podwójnego ogrzewania - wyjezdzam - zostawiam kable, jestem - dymam pompką ( w cenie dobrej lodówki). P.s. wysokość pomieszczeń mam 2.70, wiec miejsca jest dość... aaa - i kolektor pionowy, zeby nie demolowac działki (także potanieje). W międzyczasie Liwko też kupi sobie nową pompkę ( sprawniejszą, mniejszą cichsząi efektywniejszą - oczywiście w cenie dobrej lodówki) a starą wystawi na allegro za bezcen...

 

i jeszcze jedno - z tego właśnie powodu kable dałem w kleju - po nadlewce wskoczą idealnie w oś - więc będzie namiastka ich sterowalności. W przypadku tych, co mają już w grubej wylewce obawiam się, że sterowanie może wariować z powodu potężnej bezwładności tego układu.

 

A potem się obudzisz i przestaniesz mażyć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marzyć miałeś na myśli... a pan czym grzejesz?

 

Energią pędzoną w rurkach w podłodze. Energię przenosi mi woda. Nie zamierzam dyskutować z kimś kto chce sobie poziomy w domu podnieść o 5-7 cm. Arturo Ci już napisał o progach. Dodaj do tego schody na piętro, meble w kuchni (górne) i całą resztę. Zrobisz tak ze dwa razy a ręce będziesz mył w umywalce na kolanach.

Dodam jeszcze, na koniec, po twoich przeróbkach, mając kable i PC która w zamyśle ma być już tania, to trzeba edukację skończyć na przedszkolu żeby grzać kablami "na wyjeździe" a PC podczas obecności w domu.

Edytowane przez piotrmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energią pędzoną w rurkach w podłodze. Energię przenosi mi woda. Nie zamierzam dyskutować z kimś kto chce sobie poziomy w domu podnieść o 5-7 cm. Arturo Ci już napisał o progach. Dodaj do tego schody na piętro, meble w kuchni (górne) i całą resztę. Zrobisz tak ze dwa razy a ręce będziesz mył w umywalce na kolanach.

 

zbijałem parę razy wylewki...

jak by była taka potrzeba to w ciągu tygodnia z tuningował bym własny dom na wodne (tak przy okazji wymiany płytek i wykładzin:cool: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...