Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kiedyś ci zapobiegliwi, którzy sie martwili o to, co będzie za 10 lat, to budowali wielkie domy z wielkimi piecami na węgiel, bo "dodatkowe pokoje zawsze mogą sie przyszłości przydać - dla dziecie, teściów itd."

świat sie zmienia w takim tempie, że cokolwiek nie próbowalibysmy przewidzieć, i tak nam sie nie uda.

teraz chce kable to robię, nie mam zamiaru się zmuszać do czegokolwiek "bo nie wiadomo co będzie za 10 lat"

pewnie, że nie wiadomo, może będą jakieś promienniki, może tak jak unia chce domy będa musiały produkować energię, a może będzie mnie stac tylko na chrust z lasu zbierany nocą..., nie wiem, i nikt z was nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ProStaś

Masz już PC do CWU, dałeś za nią chyba coś koło 6tyś. Gdybyś miał podłogówkę wodną, za niewiele większe pieniądze, dla tak oszczędnego domu, miałbyś już PC i do CWU i do CO. Nie musiał byś dokładać tylu pieniędzy.

A teraz, żeby nie było. Wtedy kiedy ty się budowałeś to te PC były droższe i nie powinniśmy się tu zajmować twoim ani moim przykładem. Dzisiaj, tak jak napisałem, dobrą drogę, moim zdaniem (i tu się możemy pospierać) wybrał Arturo72. Pewnie za 10 lat i ta jego droga będzie się wydawała niedorzeczna, ale dzisiaj wybrał bym podobną z jego projektem domu.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może będzie mnie stac tylko na chrust z lasu zbierany nocą..., nie wiem, i nikt z was nie wie.

...skoro stać Cię jeszcze na prąd to czy wydłużyłaś czas ładowania płyty w łazience, czy są jakieś efekty? Powiedz coś o swojej wentylacji - to ważne przy utrzymaniu wyższej temp w łazience.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tym miesiącu jeszcze mnie stać, nie wiem co będzie w nastepnym.....ale spodziewam sie podwyżki w pracy więc wydłużyłam wczoraj czas ładowania płyty w łazience - grzała sie od 10 do 6, rano o 6.30 podłoga była cieplutka, a temperatura wynosiła 23,5 st, z ty, że drzwi były otwarte cała noc, a reszta domu grzała sie tylko od 5 do 6 (1 godzinę ) i była tam temp.21,5. potem nie wiem, bo poszłam do pracy. włączy sie jeszcze od 13 do 15.

temp. zewnetrzna u nas to było -5 od wieczora do 9 rano, teraz jest około 0

temperature mierzą zwykłe programatorki zawieszone na wysokości ok 1,4m, nie mam pomiaru temp. podłogi

dzisiaj jeszcze zobaczę, jak będzie po południu, a wieczorem zamkne drzwi do łazienki

grzanie łazienki 10 godz. dziennie kosztuje u mnie 1,5 zł/doba

gdybym w salonie właczyła ogrzewanie na 10 godzin, to chyba bysmy sie upiekli, tam 2 godziny wystarczają przy temp. w okolicach 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tym miesiącu jeszcze mnie stać, nie wiem co będzie w nastepnym.....ale spodziewam sie podwyżki w pracy więc wydłużyłam wczoraj czas ładowania płyty w łazience - grzała sie od 10 do 6, rano o 6.30 podłoga była cieplutka, a temperatura wynosiła 23,5 st, z ty, że drzwi były otwarte cała noc, a reszta domu grzała sie tylko od 5 do 6 (1 godzinę ) i była tam temp.21,5. potem nie wiem, bo poszłam do pracy. włączy sie jeszcze od 13 do 15.

temp. zewnetrzna u nas to było -5 od wieczora do 9 rano, teraz jest około 0

temperature mierzą zwykłe programatorki zawieszone na wysokości ok 1,4m, nie mam pomiaru temp. podłogi

dzisiaj jeszcze zobaczę, jak będzie po południu, a wieczorem zamkne drzwi do łazienki

grzanie łazienki 10 godz. dziennie kosztuje u mnie 1,5 zł/doba

gdybym w salonie właczyła ogrzewanie na 10 godzin, to chyba bysmy sie upiekli, tam 2 godziny wystarczają przy temp. w okolicach 0

ładowanie płyty podłogowej przy otwartych drzwiach w pomieszczeniu w którym ma być wyższa temp o kilka stopni jest poważnym błędem, bo niestety zamiast ogrzewać nią tylko łazienkę ogrzewasz całe mieszkanie, taki pomieszczenie musi być izolowane tj zamknięte drzwi. Oczywiście mowa była o dodatkowym czasie ładowania płyty tylko w łazience, najlepiej byłoby odpowiednio zaprogramować system. Drzwi koniecznie zamykaj. Wentylację masz grawitacyjną czy WM? Koszt ogrzewania łazienki będzie tylko początkowo wyższy, po osiągnięciu przez płytę odpowiedniej temperatury sterownik będzie włączał prąd na krócej niż 10h/dobę - będzie taniej. Przegrzanie domu jest możliwe tylko przy zadaniu wyższej temperatury na tych "zwykłych programatorkach zawieszonych na wysokości ok 1,4m" - to one decydują jak długo grzać płytę.

Dodam, że skoro przy otwartych drzwiach miałaś różnicę 2 stC to system spokojnie da radę i nie czytaj doradców, którzy proponują Ci kuć podłogę i dokładać kabla.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda.

 

Popatrz jednak, że wiele osób (i nie mam tu na myśli instalatorów, czy osoby zawodowo się zajmujących ogrzewaniem, budownictwem etc) musi samemu dojść do wiedzy umożliwiającej założenie PC za rozsądne pieniądze.

 

Kupno od pierwszej z brzegu firmy kończy się wycenami od 50 kPLN wzwyż.

Zobacz jak wiele osób samemu kupuje rurki, rozdzielacze, zdobywa wiedzę o DZ, samemu organizuje koparkę, samemu rozkłada GZ i DZ, samemu projektuje i projekt ten "wystawia" pod ocenę na forum.

Ale to wymaga czasu. A jak jest presja czasu - a kredyt i jego koszty zawsze stanowią presję, mniejszą lub większą - to nie jest łatwo.

 

pzdr

 

A widzisz, to dokładnie podobnie jak z budową domu wysoce energooszczędnego. Potrzebna jest wiedza, czas i umiejętności. Jeżeli tego nie zdobędziemy to potrzebne nam będą w obu przypadkach... pieniądze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, to dokładnie podobnie jak z budową domu wysoce energooszczędnego. Potrzebna jest wiedza, czas i umiejętności. Jeżeli tego nie zdobędziemy to potrzebne nam będą w obu przypadkach... pieniądze;)

 

Uwierz mi kasa nie wystarczy. Na prawdę. To nie znaczy ze jej nie wydasz ale to będzie za mało :) Bo jest za mało wiedzy na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no jak weźmiesz ekipę od domów pasywnych, to z 3-5-cio litrowym sobie bez problemu poradzą:)

 

hehe wolne żarty - ekipy od pasywniaków, to chyba w Polsce ekipy incydentalne. reszta ekip to "tradycyjne" ekipy które dziwnie reagują na innowacyjne pomysły :)

tylko słychać "po co", "tak się nie robi", "ja tak nie robię", "za dużo czasu na tym schodzi", "tak to ja na chleb nie zarobie", "to sie zakruje albo to sie straci", "szkoda kasy" i wiele wiele innych powiedzonek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważania nad alternatywą w postaci tańszych pomp ciepła w pszyszłości i rozłożeniem do podłogówki kabli i rurek na zapas, nie ma sensu. Pompy o których się mówi powietrzne ledwo radzą sobie z cwu(kolega ma dał 6tyś narzeka ,że nie daje rady obsłużyć 4 osób). Te z nawiertami jak stanieją powiedzmy 20tyś to i tak lepszym(tańszym) rozwiązaniem jest wyprowadzenie rurek(zaślepienie ich) na etapie budowy, pod grzejniki i do kotłowni podpinamy piec na bele co. A większość wybiera elektryczność bo tania instalacja. Ja to rozwiązanie zastosuje, choć przy moim domu prąd musi się opłacać 6m na 9m z poddaszem i rurki bedą gdy zajdzie konieczność podpięcia pieca zagazowującego na drewno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, to dokładnie podobnie jak z budową domu wysoce energooszczędnego. Potrzebna jest wiedza, czas i umiejętności. Jeżeli tego nie zdobędziemy to potrzebne nam będą w obu przypadkach... pieniądze;)

 

Tutaj moze byc prosciej: bierzesz firme odpowiedzialna za przegrody i umawiasz sie na badanie kamera termowizyjna, kazdy wiekszy babol wyjdzie i kolesie wiedza, ze nie ugraja nic na lenistwie (no ale 100 gwarancji nie daje :) ).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się...

Kilka miesięcy temu dobra powietrzna pompa ciepła kosztowała ok.25-35tys.zł

Dzisiaj można taką dostać za 14tys.zł,co będzie za rok,dwa ??

Twierdzisz że ta sama pompa na wiosnę kosztowała 25-30tyś a teraz jest o ok 60% tańsza? W takie cuda chyba nie uwierzę, podaj konkretny mnodel i konkretne ceny, nic nie tanieje o tyule w tak ktorkim czasie, no chyba że chleb z dnia poprzednbiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe wolne żarty - ekipy od pasywniaków, to chyba w Polsce ekipy incydentalne. reszta ekip to "tradycyjne" ekipy które dziwnie reagują na innowacyjne pomysły :)

tylko słychać "po co", "tak się nie robi", "ja tak nie robię", "za dużo czasu na tym schodzi", "tak to ja na chleb nie zarobie", "to sie zakruje albo to sie straci", "szkoda kasy" i wiele wiele innych powiedzonek :)

 

Wiem, wiem, sam to przerabiałem. Nawet kierbud jak zobaczył anemostaty na suficie, to powiedział, że to nie będzie działać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

 

Noszę się z zamiarem zamontowania w swoim domku wolno stojącym o pow 120m2 ogrzewania opartego na promiennikach podczerwieni. Z tego co mówi mi firma tym się zajmująca to koszt zamontowania całości ogrzewania do domu ( 5 pokoi ) zamyka się w kwocie ok 20tys. zł.

Pal licho koszty instalacji, ale nie mogę jakoś uwierzyć, że miesięczny koszt energii elektrycznej ma zamknąć się kwotą do 200zł. Jestem realistą i nie mogę w to uwierzyć, jeśli koszt energii wyniesie ok 500zł miesięcznie to będę bardzo zadowolony.

Czy Ktoś z szanownych Forumowiczów spotkał się z tego typu ogrzewaniem? Dodam , że dom jest wolno stojący, grubość muru to 25cm ( porotherm ) ocieplenie 10cm styropian i okna "małe" energooszczędne. Pozdrawiam i czekam na opinie.

Hasło do wyszukiwarki tych paneli to "panele first" lub "ogrzewanie podczerwienią".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Twierdzisz że ta sama pompa na wiosnę kosztowała 25-30tyś a teraz jest o ok 60% tańsza? W takie cuda chyba nie uwierzę, podaj konkretny mnodel i konkretne ceny, nic nie tanieje o tyule w tak ktorkim czasie, no chyba że chleb z dnia poprzednbiego.

Nie napisałem,że ta sama ale,że dobra pompa ;)

Atlantic Alfea S8:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-alfea-s8-atlantic-8-kw-krakow-i1834595591.html

to to samo co Fujitsu Waterstage:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-fujitsu-waterstage-8-kw-promocja-i1923849968.html

Poszukaj sobie ile Waterstage kosztowała nie tak dawno temu...podobnie jak z następna Altherma Daikin:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-altherma-do-125m2-montaz-w-cenie-i1891202561.html

 

Obserwuje ceny pomp od dłuższego czasu i widzę spadek.

A co powiesz na pompę ciepła gruntową z odwiertami za 20tys.zł ?

Mam taką ofertę :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem,że ta sama ale,że dobra pompa ;)

Atlantic Alfea S8:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-alfea-s8-atlantic-8-kw-krakow-i1834595591.html

to to samo co Fujitsu Waterstage:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-fujitsu-waterstage-8-kw-promocja-i1923849968.html

Poszukaj sobie ile Waterstage kosztowała nie tak dawno temu...

 

No to ciezko tak porownywac. Glupi telewizor potrafi byc w iinnym miejscu 100 % drozszy. Porownac mozna cene od tego smego dostawy, wtedy to jeszcze ma jakis sens. Taniec tanieja nie ulega watpliwosci, ale te 50% jest troche naciagane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...