Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Forum ma pomagać i podpowiadać to odpowiedz pytającym co zrobisz jak za rok cena kWh będzie po 1zł ? Liczę na Twoje doświadczenie.

Ja odpowiem co ja bym zrobił...

odkąd zacząłem budowę w 2001 roku słyszę to samo...

jak ktoś chce kable to niech zakłada, chce piec na węgiel - proszę bardzo...

jak się tak bardzo boisz podwyżek to buduj pasywniaka bo reszta nośników energii też podrożeje

jesteśmy w temacie o ogrzewaniu elektrycznym, więc bez sensu jest tutaj odradzanie takiego sposobu ogrzewania, raczej skupmy się jak zrobić to bardziej efektywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piec Elterm 12kW-2,7tys.zł+600mb rurki Wavin=1,7tys.zł+rozdzielacz 0,7tys.zł+robocizna za ułożenie rurek 1,5tys.zł+podłączenie w jedną całość 0,5tys.zł+Euroster 2026 0,15tys.zł=7250zł

"Znawco" tematu,zakwestionuj moje wyliczenie :)

powiedz co ja mam tutaj zakwestionować?

normalna cena,działać będzie, jak-to się okaże...

na pewno będzie mniej ekonomiczne od kabli..., wiem wiem jest furtka do jakiegoś innego pieca;)

tylko może od razu zamontuj ten inny... bo tak będziesz o te 2,7 tys. w plecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek - te 2k7pln to nie jest majątek przy budowie domu;

 

mnie zastanawia bardziej, po co ten auraton i w ktorym pomieszczeniu go umiescisz, skoro i tak pewnie wyregulujesz system na rozdzielaczu... nie boisz sie, ze gdzies będzie za zimno a gdzies za gorąco? dla mnie przy swoim rozwiązaniu pozbawiasz się największej zalety elektryki - czyli nie-co; rozumiem, ze koszta grzania sa priorytetem w stosunku do sterowalnosci - tylko że to wygląda tak: centralny piec - centralny sterownik - kupa betonu do akumulacji a sterowanie masz albo całością (auraton) albo niecentralnie rozdzielaczem - ale w tym drugim przypadku co na to piec?

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek - te 2k7pln to nie jest majątek przy budowie domu;

 

mnie zastanawia bardziej, po co ten auraton i w ktorym pomieszczeniu go umiescisz, skoro i tak pewnie wyregulujesz system na rozdzielaczu... nie boisz sie, ze gdzies będzie za zimno a gdzies za gorąco? dla mnie przy swoim rozwiązaniu pozbawiasz się największej zalety elektryki - czyli nie-co; rozumiem, ze koszta grzania sa priorytetem w stosunku do sterowalnosci - tylko że to wygląda tak: centralny piec - centralny sterownik - kupa betonu do akumulacji a sterowanie masz albo całością (auraton) albo niecentralnie rozdzielaczem - ale w tym drugim przypadku co na to piec?

da się wysterować i zadziała ale będzie mniej ekonomiczne niż kable i nie- CO, przykład masz żywcem z komputerem w moim domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie. Mam pytanie odnośnie sterowalności ogrzewania elektrycznego. Tak sobię myślę, czy nie najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o sterowalność, a dokładniej o szybka reakcję na zadaną zmianę temperatury, nie są przypadkiem piece akumulacyjne dynamiczne. Taki piec kumuluję ciepło z drugiej taryfy i oddaje natychmiast, jeśli zachodzi potrzeba dogrzania pomieszczenia w zależności od zadanej na sterowniku temperatury. Podczas kolejnej "taniej" taryfy pobiera tylko tyle kwh ile zostało "wydane" z pieca. Cały czas się zastanawiam nad systemem ogrzewania i mam juz w głowie taki bajzel, że sam nie wiem na co się zdecydować hehe.

 

Pozdrawiam!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O niecentralnym ogrzewaniu możemy mówić jeśli piec,kable będą grzały niezależnie od pory dnia.W tym wątku nie ma żadnej osoby,która tak grzeje,i która nie wykorzystuje akumulacji,także nie mówy o tej zalecie grzania prądem.Akumulacja i niecentralne ogrzewanie wykluczają się nawzajem...

Centralny sterownik ma jedynie nie dopuścić do przegrzania domu,oczywiście na rozdzielaczu reguluję pętle,podłogówka jest wyliczona do każdego pomieszczenia zależnie od zapotrzebowania.

Piec zamiast kabli jest tylko jako alternatywa na przyszłość,tym sposobem nie zamykam sobie drogi do PCi,nie koniecznie z uwagi na cenę prądu w przyszłości ale z uwagi na cenę PCi w przyszłosci :)

 

Właśnie ja miałem być jednym z pierwszych który zrobi właśnie nie co :)

Przy odpowiednim ociepleniu to może się udać. Wtedy olewamy 2 taryfę :)

I uważam ze to właśnie jest największa zaleta kabli elektrycznych, grzanie na drugiej taryfie to juz taki substytut grzania, w moim mniemaniu niczym sie nie różniący od podłogówki wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszcie tak więcej to jeszcze trochę to poniżej 3500 nikogo nie znajdziesz...

za dwa klocki to ja mogę komuś wyliczyć ułożyć podłączyć i uruchomić...

 

Jedź i połóź:) Pamiętaj tylko po ile paliwo i nie zapomnij wystawić faktury Vat!!! bo klient potrzebuje np. do banku Porównywanie prywatnej roboty do szarej strefy a legalnej firmy ma się nijak. Zawsze będą duże różnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedź i połóź:) Pamiętaj tylko po ile paliwo i nie zapomnij wystawić faktury Vat!!! bo klient potrzebuje np. do banku Porównywanie prywatnej roboty do szarej strefy a legalnej firmy ma się nijak. Zawsze będą duże różnice

 

Nie jest z tym tak prosto. Wiekszosc ekip (u mnie byl tylko 1 wyjatek od tej reguly) wycenia wszystko "netto" pomimo, ze maja dzialalnosc i moga wystawiac faktury. Przy ustalaniu szczegulow konczy sie tym, ze : "Jak Pan chce fakture/umowe to musimy doliczyc vat". Nie wiem jak to rozumiec, skoro godza sie w swojej wycenie netto przyjac robote, czyli zakladam, ze im sie oplaca, bo koszty i tak musza poniesc, to jak czlowiek cche uczciwie to musi placic ekstra.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kabli i ogrzewania podłogowego jest obszerny artykuł w najnowszym numerze muratora. O ile dobrze zrozumiałem te lepsze kable rozszerzają się tworząc większą powierzchnię grzania. Ogólnie bardziej opisana jest wodna podłogówka ale chyba wiadomo dlaczego, promocja pomp, pieców kondensacyjnych. Gdyby była większa świadomość,że w małym, dobrze ocieplonym domu energi elektr. wychodzi tanio i wygodnie to kto by korzystał z gazu i pompował kasę w pompy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kabli i ogrzewania podłogowego jest obszerny artykuł w najnowszym numerze muratora. O ile dobrze zrozumiałem te lepsze kable rozszerzają się tworząc większą powierzchnię grzania. Ogólnie bardziej opisana jest wodna podłogówka ale chyba wiadomo dlaczego, promocja pomp, pieców kondensacyjnych. Gdyby była większa świadomość,że w małym, dobrze ocieplonym domu energi elektr. wychodzi tanio i wygodnie to kto by korzystał z gazu i pompował kasę w pompy.

 

No wlasnie to jest chyba najwieksza "wada" kabli, ze jedynym, komu na nich zalezy jest ich producent, chodz on z reguly zarabia tez na innych produktach. Ani zadnemu instalatorowi, ani zadnemu lobby ta "instalacja" nie jest po drodze. Za to jak juz ktos jest swiadomy niektorych zagadnien, to sam dojdzie co mu sie bardziej oplaca, i moze bardziej inwestowac w energie "pierwotna" domu niz w instalacje. Polecam artykuly Pana Ludomiła :) To jest bardzo istotny argument przy inwestycji w izolacje przegrod, obnizamy ilosc energii niezbednej do grzania, ale dzieki temu tez wiekszego znaczenia nabieraja zyski bytowe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralny sterownik ma jedynie nie dopuścić do przegrzania domu,oczywiście na rozdzielaczu reguluję pętle,podłogówka jest wyliczona do każdego pomieszczenia zależnie od zapotrzebowania.

 

rozumiem, jak sobie to wszystko zaplanowales i ma to sens; ciekawi mnie jednak, jak np w pralni czy pom. gospodarczym bedziesz chcial ustalic temp. 15stC,m to czy przy dlawieniu w ten sposob przeplywow na rozdzielaczy nie bedziesz w sumie musial zastosowac pompki rzędu 100W?

 

i drugie pytanie: czy masz upatrzone miejsce na sterownik i czy jest ono reprezentacyjne w temperaturę zarówno dla pokojów dajmy na to po stronie PN i PD? Kolega ma gazowe, sterownik jest na parterze w salonie i jak nadymi kominkiem, to sterownik gasi piec a na pietrze w pokoju syna robi sie 19stC... masz jakis pomysl na to, by tego uniknąć?

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kabli i ogrzewania podłogowego jest obszerny artykuł w najnowszym numerze muratora. O ile dobrze zrozumiałem te lepsze kable rozszerzają się tworząc większą powierzchnię grzania. Ogólnie bardziej opisana jest wodna podłogówka ale chyba wiadomo dlaczego, promocja pomp, pieców kondensacyjnych. Gdyby była większa świadomość,że w małym, dobrze ocieplonym domu energi elektr. wychodzi tanio i wygodnie to kto by korzystał z gazu i pompował kasę w pompy.

to rozszerzanie się - a raczej kurczenie - tyczy się kabli samoregulujących (zimno - kabel się kurczy - większa powierzchnia grzejna; cieplej - rozszerza się - mniejsza powierzchnia styku czegoś tam - po szczegóły odsyłam do google; mam metrowy odcinek w domu, więc wiem, jak to działa - nie potrzeba nawet termostatu, jak siędobrze dobierze moc do pomieszczenia;) nie czytałem artykułu, ale jeśli ktoś tak pisze o tych zwykłych kablach, to znaczy, ze nie ma o tym zielonego pojęcia;

 

co do wodnej podłogówki - obejrzyj, kto zamieszcza reklamy stronę przed, w trakcie i po artykule, a wiele Ci się rozjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma gazowe, sterownik jest na parterze w salonie i jak nadymi kominkiem, to sterownik gasi piec a na pietrze w pokoju syna robi sie 19stC... masz jakis pomysl na to, by tego uniknąć?

Najlepiej dodać sterownik i pompkę do rozdzielacza na piętrze. Też tak miałem - wyregulowałem na razie zaworami na pętlach (dół prawnie zamknięty) - tak też się da, ale w planie mam jak w/w.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

jesteśmy w temacie o ogrzewaniu elektrycznym, więc bez sensu jest tutaj odradzanie takiego sposobu ogrzewania, raczej skupmy się jak zrobić to bardziej efektywnie

Swięta prawda!!! Tutaj doradzamy jak i ODRADZAMY (co ostatnio miało miejsce) ogrzewanie elektryczne. radzimy jak to zrobić i jak do tego dostosować dom.

Jeśli ktoś chce ludziom doradzać inne ogrzewanie niech zmieni temat!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O niecentralnym ogrzewaniu możemy mówić jeśli piec,kable będą grzały niezależnie od pory dnia.W tym wątku nie ma żadnej osoby,która tak grzeje,i która nie wykorzystuje akumulacji,także nie mówy o tej zalecie grzania prądem.Akumulacja i niecentralne ogrzewanie wykluczają się nawzajem...

Mylisz się cały pażdzienik i praktycznie większość listopada to spore zyski od słońca, i wtedy niecentralność sterowania to komfort i duuuuuuze oszczednosci, jak swieci slonce to ogrzewanie nie zalaczy sie miedzy 13-15, w zeszłym roku uważałem że to nic nie da, ale wtedy byłem teoretykiem, teraz wiem że to bardzo zużo daje i jestem praktykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralny sterownik ma jedynie nie dopuścić do przegrzania domu,oczywiście na rozdzielaczu reguluję pętle,podłogówka jest wyliczona do każdego pomieszczenia zależnie od zapotrzebowania.

Tak ale tylko w domach standardowych!!! Sam się przekonasz jak w domu niskoenergetycznym (czy jak go tam zwał), duże znaczenie mają zyski bytowe i od słońca wtedy zobaczysz że przegrzewanie pomieszczeń jest denerwujące i bezsensowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiałą ułańską szarżą pokonaliśmy i ten punkt oporu.

 

Marcinie poszło Ci w zeszłym roku 4200 kWh. Wylicz proszę na co byś zamienił - ten kanał jakim są kable grzejne - mając wodną podłogówkę ??

Moje wyliczenia na 6500 kWh nie pomogły.

 

Spróbuj Ty.....

 

Pozdrawiam.

Jerdyne co bym zmienił to zmniejszył zapotrzeboawnie domu na ciepło, zastanawiam się czy nie kupić na tablica.pl wełny ludzie często sprzedają jak im p-o budowie zostaje nie rozumiem jak może izolacji zostać :) ) jest 50-60% ceny i chciałbym zejsć do poziomu 3000kWh. Już teraz widzę że w tym roku zużyje mniej niż w zeszłym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedź i połóź:) Pamiętaj tylko po ile paliwo i nie zapomnij wystawić faktury Vat!!! bo klient potrzebuje np. do banku Porównywanie prywatnej roboty do szarej strefy a legalnej firmy ma się nijak. Zawsze będą duże różnice

 

To samo tyczy sie wodnej podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozszerzanie się - a raczej kurczenie - tyczy się kabli samoregulujących (zimno - kabel się kurczy - większa powierzchnia grzejna; cieplej - rozszerza się - mniejsza powierzchnia styku czegoś tam - po szczegóły odsyłam do google; mam metrowy odcinek w domu, więc wiem, jak to działa - nie potrzeba nawet termostatu, jak siędobrze dobierze moc do pomieszczenia;) nie czytałem artykułu, ale jeśli ktoś tak pisze o tych zwykłych kablach, to znaczy, ze nie ma o tym zielonego pojęcia;

 

co do wodnej podłogówki - obejrzyj, kto zamieszcza reklamy stronę przed, w trakcie i po artykule, a wiele Ci się rozjaśni.

Tylko ze kable samoregulujace sa koszmarnie drogie, na dom wyjdzie pewnie jak za PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...