Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Marcinie, Jasiek

 

niebawem elektryk wchodzi mi do domu robić całą instalację , czy możecie coś podpowiedzieć , napisać na co zwrócić uwagę w kontekście kabli grzewczych ? będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia , uwagi

 

dziękuję

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Marcinie, Jasiek

 

niebawem elektryk wchodzi mi do domu robić całą instalację , czy możecie coś podpowiedzieć , napisać na co zwrócić uwagę w kontekście kabli grzewczych ? będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia , uwagi

 

dziękuję

Konrad

1. Każde pomieszczenie osobny obwód grzewczy

2. Generalnie zasilanie przewodem 3x2,5 choć do mocy 1kW spokojnie możesz dać 3x1,5mm

3. dla własniej wiedzy polecam w rozdzielni zainstalować trzy podliczniki 1 fazowe takiej małe jak "eska"

4. równomiernie rozłóż obciążenia na fazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję - przekaże elektrykowi - 1x będzie robił dom z ogrzewaniem el. - chciałbym wyeliminować do 0 błędy - nie chciałbym by uczył się na mnie ... choć to pewnie nieuniknione

 

jeśli ktoś by chciał coś jeszcze dodać - piszcie śmiało - przyda się wszystkim

 

Konrad

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Każde pomieszczenie osobny obwód grzewczy

2. Generalnie zasilanie przewodem 3x2,5 choć do mocy 1kW spokojnie możesz dać 3x1,5mm

3. dla własniej wiedzy polecam w rozdzielni zainstalować trzy podliczniki 1 fazowe takiej małe jak "eska"

4. równomiernie rozłóż obciążenia na fazy

5. nie zapomnij o rurkach na czujniki temp. w podłodze

6. strefa nie ogrzewana pod szafkami w kuchni, pod wanną itp. ma się zacząć pod... a nie przed..., tj. pierwszy kabel na krawędzi zabudowy lub lekko pod, inaczej będziesz miał taki wkur...chłodny pasek przed zabudowami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz rozwinąć punkt 5 lub wskazać post w którym była o tym mowa?

 

 

-----

Konrad

sterownik elektrycznego ogrzewania podłogowego powinien mieć czujnik temp.podłogi, ta rurka jest potrzebna do włożenia tego czujnika i ew. jego wymiany w razie uszkodzenia

rurkę instalujesz w bruździe, jeden koniec ma być w puszce sterownika a drugi zaślepiony w wylewce ( tak z 50-70cm od ściany, pomiędzy dwoma sąsiednimi kablami grzejnymi )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście ważna zasada że odbiorniki 1fazowe zasila się z różnicówek 1fazowych, a nie 3fazowych.

No i jeszcze dużo by napisał ale ...

A możesz uzasadnić dlaczego? Dlaczego nie można zastyosować jednej 3-fazowej różnicówki na wszYstkie obwody ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem - znow ;)

 

A mianowicie elektryknie spojrzal sobie jak sie montuje sterowania do podlogowkie i puszki osadzoe ale zle - mowi ze nawet jak wykujemy to nie da sie tak idalnie osadzic jej by sterowania byly idealnie rowno - jak to u Was wyglada??Jak mocowaliscie te sterowania?

 

masz jakiegoś "Gienia lepioszkę" ... a nie fachowca ;)

 

wmnich mam pytanko...

jak działa ogrzewanie u ciebie w domu?

...i prośbę...

zanim zaczniesz udzielać fachowych porad na temat tego typu ogrzewania pomieszkaj przynajmniej jeden sezon grzewczy, twoja wiedza opiera się na informacjach zasłyszanych i na tym co zobaczysz u siebie na budowie...

pierwszy pełny sezon grzewczy pokaże czy twoja teoria = praktyka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem - znow ;)

 

A mianowicie elektryknie spojrzal sobie jak sie montuje sterowania do podlogowkie i puszki osadzoe ale zle - mowi ze nawet jak wykujemy to nie da sie tak idalnie osadzic jej by sterowania byly idealnie rowno - jak to u Was wyglada??Jak mocowaliscie te sterowania?

 

jakiej marki wstawisz sterowniki?

 

wstaw puszki głębsze od tych standardowych - wejdzie spokojnie 3 x 2,5mm i jeszcze miejsce na schowanie dolarów na czarną godzinę zostanie (albo na pierwszą fakturę) :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz uzasadnić dlaczego? Dlaczego nie można zastyosować jednej 3-fazowej różnicówki na wszYstkie obwody ogrzewania?

 

Tu masz odpowiedz.

 

http://w726.wrzuta.pl/plik/9I08IwrCa1N/3faz_w_obw_1fazowych

 

 

http://www.wrzuta.pl/images_2/pliki.gif

 

Ale nie chodzi tylko o ogrzewanie, ale również o odbiorniki 1fazowe zasilanie z różnicówki 3faz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz odpowiedz.

Ale nie chodzi tylko o ogrzewanie, ale również o odbiorniki 1fazowe zasilanie z różnicówki 3faz.

 

ok jasne tak może się zdarzyć jak padnie N, pytanie czy coś takiego wogóle się zdarza, w jakich przypadkach ? może na badziewnych różnicówkach np z chin coś takiego jest możliwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam problem - znow ;)

 

A mianowicie elektryknie spojrzal sobie jak sie montuje sterowania do podlogowkie i puszki osadzoe ale zle - mowi ze nawet jak wykujemy to nie da sie tak idalnie osadzic jej by sterowania byly idealnie rowno - jak to u Was wyglada??Jak mocowaliscie te sterowania?

15cm poziomica i po sprawie, nie widzę w tym większej filozofii i problemu - sam to robiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja do zasilania dalam wszedzie 3x1,5kw (tak kazal gosc od podlogowk) - wez pod uwage ze to wszystko, czyli kable od podlogowki, peszel i zasilanie musza sie zmiescic w jednej puszce - zbyt grube kable beda problemem.

2. Ale ja mowie o cenach, jakie maja profesjonalisci ktoryz moga sie podbic i dac gwarancje (w instrukcji i gwarancji kabli wyraznie jest napisane ze musza byc polozone przez goscia z odpowiednimi papierami (po ich szkoleniu) a tacy sobie licza.

 

3.PUnkt - 50 zl - 8 punktow 400 zl. Kabli nie mozesz dobrac na styk, wiec tak nie licz, projektujac dom nie wiesz dokladnie jak bedzie w uzytkowaniu, wiec zawsze zamontujesz na wszelki wypadek wiecej.

Ad1. podstawowa zasada to wszedzie dawać puszki głebokie i wtedy nie ma problemu. Obiążenie jest wyznacznikiem doboru przewodu, a nie to czy jest mu wygodnie.

Ad.2 jeśli twój monter miał problem z punktem 1, to wątpię w jego profesjonalizm, a papierów ze szkoleń to ja w czasie studiów też sporo nazbierałem i wiem że to nie wyznacznik.

Ad.3 Kable MOGE dobrac i je dobralem tyle że bałem się dać taką mał moc o czym wcześniej nie raz już wspominałem.

 

PS. niestety Jasiek ma trochę racji, czasami za dużo teoretyzujesz, no i niestety czytanie twoich postów to droga przez mękę - długie jak potom sienkiewicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz odpowiedz.

 

http://w726.wrzuta.pl/plik/9I08IwrCa1N/3faz_w_obw_1fazowych

 

 

http://www.wrzuta.pl/images_2/pliki.gif

 

Ale nie chodzi tylko o ogrzewanie, ale również o odbiorniki 1fazowe zasilanie z różnicówki 3faz.

 

Oczywiście masz rację, ale mając w domu (nie licząc łazienek, kuchni gdzie oczywwiście mam osobne 1-fazowe różnicówki) około 15-20 obwodów gniazd wtykowych, do tego 5 obwodów oświetlenia, zamontowałbyś do każdego 1-fazową różnicówkę?

Czy jedną zbiorczą za wyłącznikiem głównym? Do tego 9x grzewanie i każde na osobnej różnicówce? Teorię znam bo mam wykształcenie w trym kierunku, ale teoria to nie wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok jasne tak może się zdarzyć jak padnie N, pytanie czy coś takiego wogóle się zdarza, w jakich przypadkach ? może na badziewnych różnicówkach np z chin coś takiego jest możliwe ;)

Tak, ale praktycznie tylko na etapie budowy i kiedy to rozdzielnia jest niewykończona i po części w rozsypce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no elektryk spoko jest, kazdemu cos zdazy sie zmascic i on nie pomyslal poprostu ze moze byc inne mocowanie. A ja mam problem teraz (tzn on naprawi ale trzeba cos wymyslec)

I ogrzewanie mowisz- no chodzi rewelacyjnie, zuzylam juz 350 kw ;) Ale przyznam, ze nie bardzo rozumie do czego bijesz?? Nie uwazam, ze udzielam porad na tematy zwiazane z czyms, o czym nie mam pojecia i teoretyzuje. Mi ogrzewanie kladl fachowiec (nie ten elektryk, gosc ktory zajmuje sie glownie podlogowkami a od punktu liczy sobie 100zl -zreszta jest wymieniony na stronie devi nawet) i wszystkie rady byly zgapione z mojej podlogowki i powtorzone to, co ten gosc mi powiedzial na co ja mam zwracac uwage itd. Jezeli napisalam cos, co nie jest prawda, to prosze powiedz mi, bo sama jestem ciekawa jaki blad popelniam (polelnilam?) Nie pisze przeciez jak sterowac podloga, bo tego jeszcze nie wiem - pisze Zielonej ze ja bede miala grzejnik bo tak bedzie. Nie rozumie w czym problem?

 

wszyscy fachowcy są spoko..., tylko dlaczego ciągle jakieś błędy i nieudolność

ogrzewanie chodzi rewelacyjnie..., jakim sposobem skoro nie masz podpiętych sterowników, brakuje docieplenia i zużyłaś dopiero 350 kwh (znaczy że w domu jest zimno;) )

jakim sposobem nie można zmieścić przewodów w puszce?, wystarczy małym przecinakiem wybić dno i trochę pustaka pod spodem puszki...

powtarzasz to co usłyszysz..., to nie jest praktyka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...