Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy można podpiąć pompkę pod czujniki ruchu w kuchni i łazienkach? Często korzystamy z kuchni nie odkręcając ciepłej wody, ale to i tak powodowałoby dużo rzadsze włączanie cyrkulacji niż np. timer. Może jeszcze włączyć w to termostaty takie jak załączają pompkę co po osiągnięciu zadanej temperatury na piecu. Można je zamontować przy każdej baterii. Impuls szedłby z czujki ruchu, ale gdyby temperatura wody przy baterii była większa od np. 30 stopni termostat i tak nie włączyłby cyrkulacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak użyć kabli grzewczych samoregulujących podłączonych do zegara ? Oczywiście najlepiej działałoby przy miedzianych lub stalowych rurach. Koszt instalacji może być spory, o ile pamiętam tego typu kable są drogie.

 

Jezier, pytanie do Ciebie. Przymierzam się do budowy, ogrzewanie elektryczne jest prawie pewne, wodę chciałem grzać w zasobniku 300 litrów w nocnej taryfie. A Ty piszesz, że podgrzewacze przepływowe są tańsze. Robiłeś jakieś oszacowania ?

 

 

Andrzej[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zasobniki to kolejne straty ciepła :-? Ale przepływowe do takiej pracy są tylko o mocy od 18 kW. :roll:

 

To prawda ale wydaje mi się, że nieporównywalnie mniejsze niz w wyniku dzialania cyrkulacji ciepłej wody. Efekt ciepłej wody "natychmiast" taki sam...

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier, pytanie do Ciebie. Przymierzam się do budowy, ogrzewanie elektryczne jest prawie pewne, wodę chciałem grzać w zasobniku 300 litrów w nocnej taryfie. A Ty piszesz, że podgrzewacze przepływowe są tańsze. Robiłeś jakieś oszacowania?

Obecnie na ogrzewanie CWU zużywam ok 11 kWh energii (jak dobrze nastawię zegar to taniego prądu tylko). Straty przesyłowe i magazynowe to jakieś 30%. Wychodzi więc, że wylewam codziennie ze 220 litrów wody ogrzanej do 40 stopni. Część tej wody można zaoszczędzić bo marnuje się na dostosowanie odpowiedniej temp. w wylewce :-? Niech to będzie 20%.

A więc obecnie za ciepłą wodę płacę:

11 kWh*0,26 zł+0,22 m3*10 zł=6,06 zł

Mając ogrzewacze przepływowe miejscowe szacuję, że płaciłbym:

6,16 kWh*0,45+0,176*10=4,53 zł

To i tak są szacunki ostrożne.

Aby mieć ogrzewanie przepływowe potrzebne są niestety duże zabezpieczenia bezpiecznikowe. Pod umywalką mogę zamontować ogrzewacz o niewielkiej mocy, ale przy wannie potrzebny byłby mocny. A każdy zamówiony kW umownej mocy przyłączeniowej sporo kosztuje. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier ja nie mam Twojego przekonania. Weź pod uwagę również ilość potrzebnych ogrzewaczy = koszt oraz komfort użytkowania - temperatura wody z przepływowego spada wraz z wielkością strumienia wody (np. szybkość napełniania wanny). Miałem okazję uzytkować przepływowe i niestety widzę ich duży dyskomfort (może były za słabe). W tej chwili faktycznie trochę po pierwszym odkręceniu trzeba czekac na wodę ciepłą, ale z moich obserwacji wynika, że zwykle są okresy kiedy częściej sie odkreca (poranne i wieczorne mycie, popołudniowe zmywanie po obiedzie itp) co wydatnie zmniejsza czas oczekiwania na ciepłą wodę.

 

A tak przy okazji to przy przepływowym tez chwilę trwa zani uzyskasz stabilną temperaturę i pożądany strumień więc tez trochę wody (prądu) tracisz. Wyjściem byłyby baterie z termostatem, ale tu wpadamy w jeszcze większy koszt.

 

Mimo wszystko nie stosowałbym przepływowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin dużo zależy od tego jakie to są ogrzewacze. Są elektroniczne i hydrauliczne. Elektroniczne podają wodę nawet co do 0,5 stopnia.

Inną sprawą jest to, że pisałem o miejscowym podgrzewaniu wody. Jeden ogrzewacz do jednego ujęcia. Wtedy jest komfort.

Czekać na ciepłą wodę trzeba byłoby tylko gdyby ogrzewacz był oddalony.

Co do kosztu to się zgadzam nie jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A każdy zamówiony kW umownej mocy przyłączeniowej sporo kosztuje. :roll:

 

czy umowna moc przylaczeniowa ma wplyw na wielkosc rachunkow podczas eksploatacji,

czy tylko placi sie za ilosc kw podczas podpisywania z zakladem en. umowy o przylaczenie?

 

pozdr.

 

W okresie budowy rachunek miesięczny zależy od mocy

 

Po zakończeniu budowy - płacisz tylko za zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy taki konwektor se nagrzeje tylko pradem z drugiej taryfy?

 

Nie konwektor ma za zadanie utrzymywać temperaturę na zadanym poziomie (jeśli ma sterownik). Włacza sie kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Uważam że każdy konwektor powinien mieć sterownik z tygodniowym planem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawiając do do zuźycia podanego przez kaka wychodzi

grudzień

dzień 1200kw x0,440908=529,0896 zł

noc 1400kw, x0,22448 = 314,272 zł

 

styczeń

dzień 1150, x0,440908=507,0442 zł

noc 1700kw x 0,22448 = 381,616 zł

843.3616 zł w grudniu

 

Obserwując te dane dochodzę do wniosku, że za dużo prądu idzie Wam w droższej taryfie. Musicie popracować nad lepszym wykorzystaniem nocnej taryfy .... czym strerujecie podłogówkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasobnik 200 litrów ze stali nierdzewnej. Przez tę stal nie kosztował 1000 zl. :wink: Wody dla 4 osób starcza a mogę go ładować tylko tańszym prądem.

Nie używam jednak cyrkulacji. Bo wieczorem miałbym wodę co najwyżej letnią. Może jakaś czasowa cyrkulacja by sie nadała, ale nie mam stałych godzin korzystania z łazienki więc ciężko to ustawić.

Z tego powodu po dłuższym nieużywaniu muszę spuścić zimną wodę - tak ze 3 litry co trawa do 20 sec.

Obecnie myślę sobie, że miejscowe ogrzewanie przepływowymi ogrzewaczami elektronicznymi byłoby lepsze. Woda ustawiona cyfrowo co do 1 stopnia i ciepła natychmiast. No i oszczędność wody. Teraz podgrzanie 1m3 wody o 30 stopni kosztuje mnie 9,1 zł, a sama woda z wywozem 10,25 zł. Przy przepływowym podgrzewaniu w drogim prądzie zaoszczędziłbym jeszcze.

:-?

 

Ja mam OSO Hotwater ze stali nierdzewnej, 300 litrów, z zaworem mieszającym i grzałką 5kW 3N za 3600. Jeszcze nie jest podlączony. Też chcę grzać w nocnej taryfie i obawiam sie używania pompki do cyrkulacji ciepłej wody. Wpadłem na pomyśł, żeby w oddalonych punktach zainstalować malutkie pojemnościowe podgrzewacze wody (kilka litrów), które zasilane byłyby ciepłą wodą z bojlera głownego. Pracowałyby wtedy jako bufory pozwalające na uzyskanie natychmiast ciepłej wody. U mnie w grę wchodzi kran w kuchni i ewentualnie prysznic w drugiej łazience. Koszt małego podgrzewacza to ok. 300 PLN

 

Bardzo dobre rozwiązanie się szykuje. Dzieki temu też możesz obniżyć temperaturę w zasobniku głównym - mniejsze straty (ale pozostaw więcej niż ok. 40 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Podłogówka jest sterowana 6 elektronicznymi sterownikami takimi do kabli devi. Mamy kominek i wydaje mi się, że on nie za dobrze współpracuje z tą podłogówką. Sterowniki są np nastawione na grzanie w tańszej taryfie a czasami się włączają w droższej nie wiadomo dlaczego.

W naszym domu wszystko mamy na prąd.

Bojler mamy taki 300l, który możemy w przyszłości podłączyć pod solary słoneczne. Nie mam pojęcia ile zuzywamy wody, bo mamy ja ze studni, więc w koszt prądu wchodzi też pompa. Myślę jednak że dużo bo nie oszczędzamy na wodzie, mamy przydomową oczyszczalnie ścieków, więc prąd to praktycznie nasz jedyny koszt w domu.

Nasza rodzina jest 5 osobowa, trójka małych dzieci.

Temperatura w zimę oscyluje wokół 20-21 stopni.

Zużycie za zeszły miesiąc kiedy już ani razu nie była włączone ogrzewanie to:

taryfa nocna - 761 - 143 zł

taryfa dzienna - 560kw - 211złMyślę że to dużo, nie wiem co u nas jest tak energochłonne.

Może ten bojler? Może kuchenka z płytą ceramiczną? A do tego pompa na wodę?

 

Dom mamy ocieplony zgodnie z projektem muratora. Ściany z porotermu plus 12cm styropianu. Dom zimą trzyma ciepło. Ja byłam całą zimę w domu i grzałam w kominku ponieważ miałam urlop macierzyński, w następną już tak nie będzie.

 

Poza tym nasz dom stoi na otwartej przestrzeni, są tutaj tylko 4 domy, poza miastem w pobliżu lasu i stawów - temperatura jest tu z reguły o 2 stopnie niższa niż w mieście 2 km dale.

 

Ilość kabli i moc została dobrana przez fachowców z devi.

 

No myslę i myślę i nie wiem co może nas tak pożerać.

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaka73

 

na 100% to bojler was wykańcza, jeżeli nie macie podłączonego go przez zegar.

300 litrów to bardzo dużo wody. Po zmieszaniu z zimną macie ponad 500 litrów wody o temp użytkowej, więc spokojnie możecie go zasilać tylko w II taryfie. Jeżeli bojler ma regulację temp i dobrą izolację to lepiej ustawić temp na ok 70 stC niż np. 45 stC bo zabezpiecza to wodę przed bakteriami legionelli i daje większy zapas wody. Ja swój bojler 150l mam ustawiony tylko na II taryfę, nie mam regulacji temp. na bojlerze i jest fabrycznie ustawiony na temp 75 stC. Wody wystarcza ale jest nas w domu 3 osoby. Pewnie brakowałoby gdyby nie baterie z redukcją ciśnienia i temp a pod prysznicem bateria termostatyczna.

 

Jeżeli chodzi o czas oczekiwania na ciepłą wodę to też odczuwam ten problem ale przecież jak bym miał piec gazowy to byłoby tak samo a cyrkulacja to wg. mnie strata pieniędzy bo musiałaby pracować prawie cały czas. Ja mam rury z tworzywa czyli o mniejszej przewodności niż miedź, zaizolowane tymi flex-ami z pianki o grubości ścianki ok. 2 cm i są puszczone w ściankach gipsowych (czyli też o mniejszych stratach niż w murowanych) i po 15 min nieużywania wody - stygnie ona znacznie, więc nie widzę sensu ładowania dodatkowej kasy w taki luksus.

Ostatnie również się zastanawiałem aby w nowym domu w najodleglejszym punkcie czyli kuchni zainstalować dodatkowy 15 lirtowy bojler który również byłby zasilany tylko w drugiej taryfie a woda dostarczana byłaby z dużego bojlera, tak jak napisał Sunao. Takie rozwiązanie wydaje mi się sensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezier, a to nie jest trochę tak, że to co tracisz na okolicznoœć wychładzania wody w zbiorniku i rurach, odzyskujesz pod postaciš podgrzania powietrza w chałupie?

 

Kiedyœ kombinowałem taki system - zbiornik centralny powiedzmy 180 l (4 os) plus podgrzewacze niewielkiej mocy przy każdym punkcie, coby grzały przez pierwsze chwile zanim nie popłynie ciepła woda z boilera oraz wtedy, gdy ciepła woda w boilerze się skończy. Potem stwierdziłem, że za tę odrobinę luksusu zapłaciłbym koszta drugiej instalacji elektrycznej (to jeszcze do przeżycia bo jednorazowo i w sumie mało boleœnie) oraz zamówionych kilowatow.

 

Stanęło ostatecznie na samym boilerze 150-180 l plus ewentualnie drugim małym, załšczanym tylko na wypadek goœci, obsługujšcym tylko dolnš łazienkę. Ten drugi mały to jeszcze do przemyœlenia.

 

Do tego baterie termostatyczne- wcale nie takie super drogie, jeœi nie musi być to Kludi to zmieszcze się w 300 zł/szt. A nie musi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Podłogówka jest sterowana 6 elektronicznymi sterownikami takimi ....

Zrób sobie taki mały bilans urządzeń:

- wypisz moce wszystkich urządzeń w domu (im więcej tym lepiej)

- koło kazdego urzadzeni a zapisz przez ile godzin na dobę chodzi (jeśli nie wiesz ... postaramy się na liscie coś podpowiedzieć)

- przemnóż te dwie wartości przez siebie

- posortuj listę od najwiekszych wartości ...

 

np.

 

komputer 300 W 24 godz = 300 x 24 / 1000 = 7,2

oświetlenie 5 x 60 W 6 godz = 300 x 6 /1000= 1,8

 

Lista jest dobrze posortowana ... ciekawostka że komputer tak sporo prądu zżera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np.

komputer 300 W 24 godz = 300 x 24 / 1000 = 7,2

oświetlenie 5 x 60 W 6 godz = 300 x 6 /1000= 1,8

 

Lista jest dobrze posortowana ... ciekawostka że komputer tak sporo prądu zżera :)

Komputer ma zasilacz o mocy maksymalnej 300W, co nie znaczy że taką moc pobiera przez cały czas gdy pracuje.

Praktycznie jego moc nie przekracza średnio 100 - 150W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...