Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co da zrobiona od wewnątrz? Rozkład temperatur w pokojach? Zewnętrzna przy np. -10 da dosyć wyraźny obraz, ale od wewnątrz przy +23? Pierwsze słyszę, ale widać człowiek uczy się całe życie:)

 

Zaufaj mi. Jeżeli masz jakiś mostek (najczęściej w narożnikach) to pokaże ci różnicę temperatur. Tak było w moim przypadku. Kilka mostków znalazłem w miejscach, w których ich bym się nie spodziewał. Z zewnątrz nie było ich widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zaufaj mi. Jeżeli masz jakiś mostek (najczęściej w narożnikach) to pokaże ci różnicę temperatur. Tak było w moim przypadku. Kilka mostków znalazłem w miejscach, w których ich bym się nie spodziewał. Z zewnątrz nie było ich widać.

 

Nizsza temp. w naroznikach to niekoniecznie musi byc mostek, tu juz ktos kto bada powinien odpowiednio sie przylozyc i okreslic co widac.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co da zrobiona od wewnątrz? Rozkład temperatur w pokojach? Zewnętrzna przy np. -10 da dosyć wyraźny obraz, ale od wewnątrz przy +23? Pierwsze słyszę, ale widać człowiek uczy się całe życie:)

jak najbardziej od wewnątrz!!! szczególnie nieszczelności montażu okien. Niektóre punkty które od zewnatrz się rozmywają bo sa przykryte przez podbitkę, dach itd, bardzo łatwo jest zlokalizować poprzez termowizję od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie sezonu grzewczego CO do tej pory.

 

IX 31 kWh

X 242 kWh

XI 443 kWh

------------------

suma na dogrzewanie: 716 kWh (wszystko w II taryfie po 0,33 zł/kWh)

 

Ogrzewanie 'czystym' prądem - jak w stopce. Brak kominka, PCi.

 

Wg OZC dom 2,8-litrowy, wyniki od początku sezonu wskazują na 3,1 litra, co może dać 3.400 kWh/sezon.

 

Średnia temp. wewnętrzna (mierzona raz na dzień): 21,9 *C. Na zewnątrz w listopadzie, wydaje mi się, że zdecydowanie cieplej i więcej słońca niż rok temu.

 

Do tej pory udaje się utrzymać całkowity rozkład zużycia prądu (CO, CWU oraz bytowe) I i II taryfy na poziomie 16/84% w taryfie G12W, co daje średnią cenę 0,39 zł/kWh (I 0,69 zł/kWh, II 0,33 zł/kWh).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie sezonu grzewczego CO do tej pory.

 

IX 31 kWh

X 242 kWh

XI 443 kWh

------------------

suma na dogrzewanie: 716 kWh (wszystko w II taryfie po 0,33 zł/kWh)

 

Ogrzewanie 'czystym' prądem - jak w stopce. Brak kominka, PCi.

 

Wg OZC dom 2,8-litrowy, wyniki od początku sezonu wskazują na 3,1 litra, co może dać 3.400 kWh/sezon.

Bardzo ładny wynik, gratuluje krajanowi!

jak liczysz tą aktualną "litrowość"? Przyznaj że spadł kamień z serca po pierwszych miesiącach kiedy to praktyka zaczęła pokrywać się z teorią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc i ja podsumuję listopad:

520kWh en. el. + 0,084m3 (0,12mp) drewna.

Zobaczymy jak bedzie dalej, myślę że jakbym nie przekombinował ze sterowniem w salonie to z 50-70kWh mniej by wyszło. No ale grudzień zweryfikuje moje podejrzenia.

u

 

u mnie 995,61 kwh nie palone w kominku

w październiku było 916,7 kwh ale tu trochę przyczyniła się awaria wentylacji (pewnie ze 200 kwh wydmuchało )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, dzięki.

Kamień spadł z serca, bo gdy wygrzewałem płytę w lutym br., to byłem pełen obaw. Przy wygrzewaniu przez 44 dni nabiło 2.400 kWh, średnio na dzień 54 kWh :(

Choć wątpiłem, to teraz widzę, że praktyka pokrywa się prawie z teorią OZC. I 'prawie' akurat w tym przypadku nie robi dużej różnicy :)

 

Litrowość liczę na podstawie rozkładu zużycia z sezonie wg OZC. Było to tak:

IX 1,0%

X 6,8%

XI 13,4%

XII 18,2%

I 21,2%

II 16,6%

III 12,9%

IV 7,5%

V 2,4%

Zatem od IX do XI jest 21,2%. 716 kWh/21,2%=3.377 kWh/sezon. I dalej: 3.377/110 m2=30,7 kWh/m2*rok

 

U Ciebie widzę to tak:

drewna 0,084m3 = 42 kg Dalej: 42*4 kWh=168 kWh

520+168=688 kWh

688/13,4%=5.134 kWh

5.134/152 m2=33,7 kWh/m2*rok

 

Jest to na razie szacunek, ale coś daje do myślenia. Jakby nie liczyć, domy 3-litrowe, czego również gratuluję ziomalowi (choć jesteś bogatszy o 1 sezon grzewczy i zdjęcia w prasie :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, dzięki.

Kamień spadł z serca, bo gdy wygrzewałem płytę w lutym br., to byłem pełen obaw. Przy wygrzewaniu przez 44 dni nabiło 2.400 kWh, średnio na dzień 54 kWh :(

Choć wątpiłem, to teraz widzę, że praktyka pokrywa się prawie z teorią OZC. I 'prawie' akurat w tym przypadku nie robi dużej różnicy :)

 

Z tym wygrzewaniem, możesz powiedzieć wiecej, czy to jakiś określony sposób się wygrzewa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje Panowie - bardzo dobre wyniki ... mam nadzieję że za rok będę mógł się pochwalić czymś podobnym ...

 

przeglądnąłem budowlany_laik Twoją stopkę - masz najbardziej zbliżone dane techniczne do moich założeń ... wiadomo inny projekt etc ...ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dowiedziałem się na sąsiadujacym forum, że znajdę tu ProStaś który pomoże mi w temacie opisanym poniżej (gdyż coś takiego posiada). Jesli ktoś z Was coś takiego już rozeznał to też proszę o info.

 

Proszę o poradę w następującej kwestii. Chciałbym podpiąć do rekuperatora z GWC pompę powietrzną do grzania wody użytkowej. Normalnie tego rodzaju pompa w lecie pobiera i wyrzuca powietrze na zewnątrz. W zimie należy korzystać z wbudowanych wężownic lub grzałki elektrycznej. Według firmy na "B" w zimie (i nie tylko) można czerpnię pompy powietrza podpiąć pod wylot powietrza z rekuperatora, a wylot z pompy wyprowadzić na zewnatrz budynku.

1. Jak rozwiązać problem okresowej pracy pompy do wody z niemal ciągłą pracą rekuperatora? (zapewnienie odpływu powietrza z rekuperatora mimo tego, że pompa do wody okresowo nie pracuje)

2. Może zimą zamiast powietrza wydmuchanego z rekuperatora użyć powietrza z GWC lub obu źródeł?

3. Jak tym rozsądnie sterować?

 

Pozdrawiam,

 

Humira

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dowiedziałem się na sąsiadujacym forum, że znajdę tu ProStaś który pomoże mi w temacie opisanym poniżej (gdyż coś takiego posiada). Jesli ktoś z Was coś takiego już rozeznał to też proszę o info.

 

Proszę o poradę w następującej kwestii. Chciałbym podpiąć do rekuperatora z GWC pompę powietrzną do grzania wody użytkowej. Normalnie tego rodzaju pompa w lecie pobiera i wyrzuca powietrze na zewnątrz. W zimie należy korzystać z wbudowanych wężownic lub grzałki elektrycznej. Według firmy na "B" w zimie (i nie tylko) można czerpnię pompy powietrza podpiąć pod wylot powietrza z rekuperatora, a wylot z pompy wyprowadzić na zewnatrz budynku.

1. Jak rozwiązać problem okresowej pracy pompy do wody z niemal ciągłą pracą rekuperatora? (zapewnienie odpływu powietrza z rekuperatora mimo tego, że pompa do wody okresowo nie pracuje)

2. Może zimą zamiast powietrza wydmuchanego z rekuperatora użyć powietrza z GWC lub obu źródeł?

3. Jak tym rozsądnie sterować?

 

Pozdrawiam,

 

Humira

 

masz już to GWC ??

jeżeli tak to jakie i jakiej wielkości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brygada RR, masz tu link do przykładowego schematu wygrzewania podłogówki: LINK

Chodzi w skrócie o pozbycie się wilgoci z płyty/jastrychu. Ja mam wszędzie kafle, ale jeśli ktoś kładzie deski, poziom wilgotności posadzki musi mieć określoną, bardzo niską, wartość - do odnalezienia w innych wątkach.

 

Ja mam rurki do ogrzewania na dolnym zbrojeniu płyty 20 cm, więc do odparowania miałem więcej wilgoci niż w przypadku tradycyjnego cieńszego jastrychu. Trwało to więc dłużej, a że akurat zbiegło się z zimą, więc i poszło sporo energii.

 

Wyznacznikiem zmniejszania temperatury zasilania podłogówki było wyraźne zmniejszenie się wilgotności względnej w domu - wytyczne mojego Kierbuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brygada RR, masz tu link do przykładowego schematu wygrzewania podłogówki: LINK

Chodzi w skrócie o pozbycie się wilgoci z płyty/jastrychu. Ja mam wszędzie kafle, ale jeśli ktoś kładzie deski, poziom wilgotności posadzki musi mieć określoną, bardzo niską, wartość - do odnalezienia w innych wątkach.

 

Ja mam rurki do ogrzewania na dolnym zbrojeniu płyty 20 cm, więc do odparowania miałem więcej wilgoci niż w przypadku tradycyjnego cieńszego jastrychu. Trwało to więc dłużej, a że akurat zbiegło się z zimą, więc i poszło sporo energii.

 

Wyznacznikiem zmniejszania temperatury zasilania podłogówki było wyraźne zmniejszenie się wilgotności względnej w domu - wytyczne mojego Kierbuda.

 

Dzięki za linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos więcej niż ja, ostatnio było podobnie...

masz WM ?, u nas teraz mało chodzi bo całymi dniami nikogo nie ma

 

my odwrotnie - cały czas jesteśmy w domu + 6 mies dziecko; WM niet

 

a to tylko za CO czy sumarycznie za wszystko ?!

 

samo CO, dodatkowo dzienne zużycie na wszystko: 20kWh/dobę (tak to jeszcze nie było - muszę zobaczyc, czy nie mam wspólnika do prądu:P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...