Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zytko, policz razem z CWU, to będzie trochę inaczej;)

prosz...

 

36pln/mies (dla rownego rachunku) po 0,40pln/kWh = 90kWh x COP 3 = 270kWh

 

moj bojler 100l grzany do 65stC 3h/dobę w taniej:

 

3h dziennie x 2kW grzalka = 6kWh/24h i to x 30 dni = 180kWh x 0,4pln = 72pln

 

proporcje: 36pln / 72pln...

 

P.S. nie chce sie w dawac w dyskuss, kto jak się myje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To teraz odlicz od rachunku HenoKa za CO te 432zł różnicy;)

Jeżeli chcesz już porównywać PC z prądem, to zawsze musisz robić to z CWU.

 

masz rację - nie przeczytałem dokladnie ale zrobię to tak:

 

9000kWh - 12 x 270kWh = 5760kWh na grzanie przy COP = 1

 

przypomij powierzchnie, bo nie chce mi sie szukac a ja w miedzyczasie zacytuje slowa HenoK'a z poczatkow dziennika:

 

Wg moich szacunków roczne zużycie energii do ogrzania tego budynku i przygotowania ciepłej wody dla 4 osób nie powinno przekroczyć 4500 kWh (30 kWh/m2 rocznie), co daje koszt ok. 1800 zł.

 

cenę pominę, bo nie wiem, kiedy budowal i kiedy liczyl - tak czy tak przestrzelil sie tylko o 4500kWh /patrz wyliczenia wyżej/.

czyli zaczynajac budowe wiedział, ze gdzieś dzwonia, tylko nie wiedział, gdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam powierzchni jego domu.

Jeżeli budował dom by grzać prądem to skopał sprawę, ale jeżeli budował dom pod PC to zbudował chyba niemal idealnie.

 

właśnie o to chodzi, że zbudował nieprawdopodobnie przeciętnie pod względem energetycznym... czyli tak samo jak Ty czy ja i jak jasiek tez!

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK ma jeszcze solary, więc trudno tu jednoznacznie z CWU...

 

No to podam moje koszty CWU. Latem, gdy pompa pracuje tylko na CWU pompa zużywa kWh na 20zł miesięcznie. Zimą pewnie jest nieco większe ale nie umiem powiedzieć jakie. Przyjmuję, że rocznie płacę około 300zł, czyli 100zł na 1 osobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to chodzi, że zbudował nieprawdopodobnie przeciętnie pod względem energetycznym... czyli tak samo jak Ty czy ja i jak jasiek tez!

 

Zgadzam się. Tyle że nam wszystkim tutaj idzie o jak najmniejsze rachunki. Skoro założył sobie pompę ciepła, wiedział, że na CO będzie wydawał na tyle mało, że dokładanie kolejnych warstw ocieplenia było też nieekonomiczne. Trzeba ponieść dość spore nakłady, by zmniejszyć ten rachunek o kolejne złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podam moje koszty CWU. Latem, gdy pompa pracuje tylko na CWU pompa zużywa kWh na 20zł miesięcznie. Zimą pewnie jest nieco większe ale nie umiem powiedzieć jakie. Przyjmuję, że rocznie płacę około 300zł, czyli 100zł na 1 osobę.

 

a to moje...

średnio 2,6 kwh na dobę taniej taryfy

2,6 * 365 =949 kwh

949 * 0,32 zł = 303,68 zł

 

wszystko urządzeniem którego komponenty kosztowały ok.350 zł i jedno popołudnie pracy na garażu...

działa nawet jak nie ma prądu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak patrze na wasze podpisy to faktycznie jakoś słabo macie domy ocieplone. Może to juz zboczenie forumowe ale byłem przekonany, że mniej jak j-j mto nikt nie daje :) Dla tego u mnie w projekcie wyszło jakieś 32cm. czyli możliwe, że wystarczy zwykły piec elektryczny u mnie i nie będę się bawił z PC. Choć w przyszłości takiej alternatywy nie wykluczam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę, że dom powinno się budować pod określony system ogrzewania. Jeżeli chcemy kopcić, musimy budować kotłownie i komin. Jeżeli chcemy PC musimy tylko znaleźć dla niej miejsce. A jeżeli budujemy pod system grzania prądem, musimy zainwestować w bardzo dobre ocieplenie. To nie znaczy, że tych dwóch pierwszych przypadków nie trzeba ocieplać. Trzeba, tyle że te dwa pierwsze systemy wybaczają mniejsze ocieplenie lub ewentualne błędy lub fuszerę. No i jeszcze przy PC jest dodatkowy bonus w postaci taniej CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Tyle że nam wszystkim tutaj idzie o jak najmniejsze rachunki. Skoro założył sobie pompę ciepła, wiedział, że na CO będzie wydawał na tyle mało, że dokładanie kolejnych warstw ocieplenia było też nieekonomiczne. Trzeba ponieść dość spore nakłady, by zmniejszyć ten rachunek o kolejne złotówki.

 

to oczywiste - ale cala dyskusja wziela sie stad, ze: HenoK wyskoczyl jak filip z konopii próbując nachalnie zachwalać swój wkład w sukces energetyczny tego przedsięwzięcia. Wszystko ok - projektował, nadzorował, pilnował wykonawstwa i się udało. Nawet zarobił parę złotych i dobrze, bo za pracę godziwa zapłata się należy.

 

o co więc chodzi?

 

a o to, że skoro umiarkowanie i nienachalnie - nazwijmy to smacznie - zwrócił uwagę na jego udział w całym procesie budowlanym budowlany_laik, to HenoK stwierdził, ze odbyło się to chyba za mało dosadnie i dołozył do pieca na zasadzie "to ja, ja, mnie weźcie" wietrząc potencjalny rynek na forum.

Bardzo słuszne i niejako naturalne posunięcie, tylko zwyczajnie zabraklo cywilnej odwagi, by jasno wyartykułować mozliwość sprzedania swojej wiedzy.

 

Być moze warto umieścic w swojej stopce taką ofertę i wszystko bedzie jasne - aczkolwiek przynajmniej dla mnie tymi 8k (liczba z tego forum) postów ameryki on nie odkrywa w zadnym z nich a kombinacje alpejskie z pompami, solarami, gazem i finalnym wynikiem mnie w moim przekonaniu tylko utwierdza.

 

amen.

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma jak widać lekko 100, wiec nie miał nawet na to szans :) To tak w kwestii wyliczanek.

 

madrej głowie dość dwie słowie (ludowe)

 

albo inaczej: czytam ze zrozumieniem, moze dlatego nie zadałem kolejnego tysiaca pytań, o które wzbogaciłby sie licznik tego czy tamtego forumowego guru od rzeczy oczywistych, a na które odpowiedz została umieszczona jak nie w pytaniu (vide post o podlaczeniu auratona), to po wielokroć...

 

przyjmijmy, ze troszczę się o rozmiar baz danych forum muratora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, sam się od HenoKa wiele dowiedziałem i nauczyłem. Dzieli się na tym forum swoją wiedzą zupełnie bezpłatnie, a że do życia potrzebny jest chleb to i na niego zarabia. Zarabia na tym, na czym zna się najlepiej.

Masz rację, wyszło to trochę na samochwałki, ale nie ma co wyolbrzymiać;)

Ja apeluję do HenoKa by dalej dzielił się tu z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...