Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

np.

komputer 300 W 24 godz = 300 x 24 / 1000 = 7,2

oświetlenie 5 x 60 W 6 godz = 300 x 6 /1000= 1,8

 

Lista jest dobrze posortowana ... ciekawostka że komputer tak sporo prądu zżera :)

Komputer ma zasilacz o mocy maksymalnej 300W, co nie znaczy że taką moc pobiera przez cały czas gdy pracuje.

Praktycznie jego moc nie przekracza średnio 100 - 150W .

 

300W to zasilacze z najniższej półki. Do tego dochodza monitory, drukarki skanery, głośniki itp. Nie chcę się licytować w pobieranej mocy przez komputer ... bardzie chce wskazać że niepozorne urzadzenia włączone na stałe ... zużywają sumarycznie dużo prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wiem już że zbiornik cwu atlantic koszt ok 2000-2500

 

:o ktoś chce cię oskubać

 

ceny z cennika na najlepszy model atlantica

 

VMARS 150 litrów 979 zł netto

VSRS 200 litrów 1287 zł netto

VSRS 300 litrów 1599 zł netto

 

od tych cen można coś jeszcze utargować 10-15% a ponadto można z 7% vatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem już że zbiornik cwu atlantic koszt ok 2000-2500

 

:o ktoś chce cię oskubać

 

ceny z cennika na najlepszy model atlantica

 

VMARS 150 litrów 979 zł netto

VSRS 200 litrów 1287 zł netto

VSRS 300 litrów 1599 zł netto

 

od tych cen można coś jeszcze utargować 10-15% a ponadto można z 7% vatem

VSRS 300 litrów - 1951,00 zł

 

 

takie ceny znalazłam w necie.. ale przyjełam ciutke wyższa...

a możecei mi napisac ile płaciliscie za grzejniki i czym je sterujecie? bo rpóbuję oszacować ceny.. tzn próbuje przewidizeć ile będize kosztowało mnie wyposażenie domu w grzejniki i bojler..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin dużo zależy od tego jakie to są ogrzewacze. Są elektroniczne i hydrauliczne. Elektroniczne podają wodę nawet co do 0,5 stopnia.

Inną sprawą jest to, że pisałem o miejscowym podgrzewaniu wody. Jeden ogrzewacz do jednego ujęcia. Wtedy jest komfort.

Czekać na ciepłą wodę trzeba byłoby tylko gdyby ogrzewacz był oddalony.

Co do kosztu to się zgadzam nie jest to rozwiązanie najtańsze z możliwych.

Ja mam elektroniczne przepływowe ogrzewacze wody, po jednym na każdą łazienke 24kW i jeden do kuchni 18kW. Wszystkie zamontowane w szafce przy umywalce. I mały teścik "szukając komfortu...." :D

Czas oczekiwania na gorącą wodę:

- umywalki przy ogrzewaczach - mniej niż 3 sek

- wanna oddalona o (dlugość rur) jakies 4 m - ok 6-8 sek

- prysznic oddalony o 5m - ok 10 sek

 

Dla tych co mają bojlery myśle, że da jakieś porównanie. Zgadzam się z Jezierem i Marcinem, że koszt takiego rozwiązania jest większy... 18kW kosztowała mnie 924 zł, 24kW cos w granicach 1100 zł. Najcześciej korzysta sie z umywalek, wiec tam czas oczekiwania musi byc najkrotszy... i tu ogrzewacze są super. Wanna, prysznic... tam 6-10 sekund oczekiwania nie jest duzym "obniżeniem komfortu" :lol: Ale jak czytam o dodatkowych cyrkulacjach, zastanawianiu się czy jak są goście to wystarczy ciepłej wody itd... to już wiem, że chyba źle nie wybrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

W naszym domu wszystko mamy na prąd.

Bojler mamy taki 300l, ....

 

Może ten bojler? Może kuchenka z płytą ceramiczną? A do tego pompa na wodę?

 

 

Poza tym nasz dom stoi na otwartej przestrzeni, są tutaj tylko 4 domy, poza miastem w pobliżu lasu i stawów - temperatura jest tu z reguły o 2 stopnie niższa niż w mieście 2 km dale.

 

No myslę i myślę i nie wiem co może nas tak pożerać.

Karina

 

 

Witam

Bojler na pewno zrzera mase produ - u nas na potrzeby samej lazienki tylko C11 80l - wychodzi jakies 140zeta /m-c; w kuchni oddzielny maly zasobnik chyba 2 litry.

Poza tym plyta grzewcza - masz 3 dzieciakow to pewnie sporo gotujesz? U moich rodzicow przy raczej oszczednym gotowanu wychodzi ok 70zeta/m-c

 

Tak na marginesie - wazne jest ustawienie domu/pomieszczen wzgledem stron swiata.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubertus,

 

jak masz przydział mocy ? Z Twojego postu wynika, że co najmniej 18 + 2 (?? liczba mnoga łazienki wskazuje na powyżej dwóch) x 24, czyli 66kW na samą wodę. Czy masz jakieś priorytety ?

 

Andrzej

 

Też mnie to zaintrygowało 24 kW w łazience i 18 kW w kuchni to minimum 45 kW + zapasik mocy przyłączeniowej. Chyba, że jest jakiś system uniemożliwiający jednoczesne włączenie się 2 podgrzewaczy. Ale jaki tu wtedy komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przegladalem ten temat kilka dni temu, i nie pamietam czy ktos z wypowiadajacych sie tutaj ogrzewa pradem dom w technice szkieletu drewnianego? Jesli tak to prosze o przytoczenie danych - jaki system, jakie zuzycie pradu

 

z gory dziekuje i pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubertus,

 

jak masz przydział mocy ? Z Twojego postu wynika, że co najmniej 18 + 2 (?? liczba mnoga łazienki wskazuje na powyżej dwóch) x 24, czyli 66kW na samą wodę. Czy masz jakieś priorytety ?

 

Andrzej

 

Też mnie to zaintrygowało 24 kW w łazience i 18 kW w kuchni to minimum 45 kW + zapasik mocy przyłączeniowej. Chyba, że jest jakiś system uniemożliwiający jednoczesne włączenie się 2 podgrzewaczy. Ale jaki tu wtedy komfort?

 

 

Tiaaaa wiedziałem, że takie pytanie padnie :D :D :D

Przyłącze 16kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 40A... tak mam napisane w umowie. Mój elektryk dołożył jeszcze w domu przed skrzynka bezpiecznik D25, który pierwszy wywala jak jest za duzy pobór prądu.... to żeby nie wzywać elektryków do głównej skrzynki, która jest zaplombowana... tak mi to wyjaśnił. A teraz o tym komforcie :D

Oczywiste jest ze przy tym przydziale mocy nie jest możliwe włączenie dwóch podgrzewaczy po 24kW (wszystkich mam 3 szt 2x24kW i 1x18kW). Od razu wylatuje ten D25. Natomiast nie ma żadnego problemu przy włączonym jednym podgrzewaczu i innych urządzeniach jak płyta elektyryczna w kuchni, konwektory, maty grzejne w łazienkach itd... przetestowane tej zimy. Mieszkamy pierwszy rok w naszym nowym domku i kwestie włączenia dwóch lub trzech podgrzewaczy wystąpily może ze 3-4 razy (czyli wywalenia zabezpieczenia).. wiec w tej chwili nie jest to żaden problem. Pewnie jak najmłodsi domownicy podrosną takie przypadki zaczną zdarzać się cześciej. Jeżeli tak będzie zmienie na taki przydział mocy+zabezpieczenia, aby wystarczyło (tylko wtedy ktoś z Forum pewnie będzie musiał mnie oświecić ile to powinno być :D :D ). Moja dygresja do komfortu odnosiła się do czasu oczekiwania na ciepła wodę o której wspominał Jezier - 20". Mieszkając w bloku ciepła woda była prawie natychmiast. Ja jak pisałem w umywalkach mam po 3".... więc nie jest to jak zapewne przy dodatkowej cyrkulacji od już, ale jest to znaczeni lepiej niż 15, czy więcej sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

chciałbym podzielić się swoją koncepcją na co i cwu. I proszę Was o radę , wnioski i opinie . Tam gdzie się będę budował nie ma jeszcze gazu, a nawet jakbybył to chyba nie chciałbym mieć go w domu .

Chcę wybudować domek bardzo ciepły (energooszczędny) o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. (silka 18 + 20 lub 22 cm wełny).

Załóżenia mam takie:

1. żonka pragnie mieć ogrzewanie podłogowe, a więc odpadaja piece akumulacyjne i konwektory.

2. W domku będzie mieszkać 5 os.

 

Do CO chcę zastosować piec elektryczny kospel-a. Ogrzewanie będzie podłogowego w całym domu (niskotemperaturowe - wodne) ok 170 m2 pow. grzewczej.

Do tego myślę podpiąć zbiornik buforowy ok 500l. aby piec załączał się wyłącznie w II taryfie.

CWU chciałbym uzyskać z paneli solarnych + zbiornik płaszczowy ACV z wężownicą do solarów. CWU w zimie wspomagana byłaby przez kocioł kospela - ten od podłogówki. Kospel ma taki fajny kocioł z możliwością przłączania się z co na cwu. Również cwu grzana byłaby w nocy i między 13-15 (II taryfa).

Do tego wszystkiego chciałbym połączyć, sprzężyć oba te systemy ze sobą aby w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w zbiorniku CWU solary przełączałyby się na zbiornik buforowy od podłogówki ten 500l. Dzięki temu nadwyżki energetyczne z kolektorów latem i w okresach przejściowych (wiosna, jesień) - zasilałyby ten zbiornik buforowy i mógłbym mieć np. ciepłą podłogę w łazience przez cały rok i nie miałbym problemów z nadprodukcją ciepła przez kolektory latem. W zimie kolektory te wspomagałyby dodatkowo co (w słoneczne dni).

Czy jest to rozsądne? I czy będzie to system energooszczędny, myślę, że tak .

Wieczorkami zamierzam oczywiście dodatkowo palić w kominku (raczej dekoracyjnie ale rozprowadzenie grawitacyjne zrobię zawsze to odciąży mój piecyk .

Będę miał centralkę wentylacyjna z rekuperatorek - to też pozwoli trochę zaoszczędzić a i świeże powietrze zawsze będzie .

Napiszcie proszę czy ma to ręce i nogi i czy nie bedzie to za bardzo skomplikowane to połączenie solarów i tego zbiornika buforowego

Dzieki za opinie.

Pa, pa

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak sobie czytam ten temat, ale nie potrafię dojść do tego ile ja musiałbym płacić za prąd gdybym chciał nim ogrzać mieszkanie. Może ktoś mógłby mi pomóc?

Mam do ogrzania 200m3, mieszkam na I-szym piętrze, pode mną sąsiedzi nade mną strych ale mam sufit podwieszany, na którym jest 15cm wełny. Ściany szczytowe również są ocieplone, okna nowe K=1,1.

Zastanawiam się nad piecami akumulacyjnymi (wiadomo II-ga taryfa), ale nie potrafię przewidzieć kosztów jakie będę ponosił za prąd.

Bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak sobie czytam ten temat, ale nie potrafię dojść do tego ile ja musiałbym płacić za prąd gdybym chciał nim ogrzać mieszkanie. Może ktoś mógłby mi pomóc?

Mam do ogrzania 200m3, mieszkam na I-szym piętrze, pode mną sąsiedzi nade mną strych ale mam sufit podwieszany, na którym jest 15cm wełny. Ściany szczytowe również są ocieplone, okna nowe K=1,1.

Zastanawiam się nad piecami akumulacyjnymi (wiadomo II-ga taryfa), ale nie potrafię przewidzieć kosztów jakie będę ponosił za prąd.

Bardzo proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.

Na podstawie tylko takich danych nikt Ci nie odpowie precyzyjnie.

Policz (albo zleć komuś policzenie) zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego mieszkania. Możesz skorzystać z darmowego oprogramowania, np. pobranego ze strony : http://www.sankom.pl/download.htm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym podzielić się swoją koncepcją na co i cwu. I proszę Was o radę , wnioski i opinie . Tam gdzie się będę budował nie ma jeszcze gazu, a nawet jakbybył to chyba nie chciałbym mieć go w domu .

Chcę wybudować domek bardzo ciepły (energooszczędny) o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. (silka 18 + 20 lub 22 cm wełny).

Załóżenia mam takie:

1. żonka pragnie mieć ogrzewanie podłogowe, a więc odpadaja piece akumulacyjne i konwektory.

2. W domku będzie mieszkać 5 os.

 

Do CO chcę zastosować piec elektryczny kospel-a. Ogrzewanie będzie podłogowego w całym domu (niskotemperaturowe - wodne) ok 170 m2 pow. grzewczej.

Do tego myślę podpiąć zbiornik buforowy ok 500l. aby piec załączał się wyłącznie w II taryfie.

CWU chciałbym uzyskać z paneli solarnych + zbiornik płaszczowy ACV z wężownicą do solarów. CWU w zimie wspomagana byłaby przez kocioł kospela - ten od podłogówki. Kospel ma taki fajny kocioł z możliwością przłączania się z co na cwu. Również cwu grzana byłaby w nocy i między 13-15 (II taryfa).

Do tego wszystkiego chciałbym połączyć, sprzężyć oba te systemy ze sobą aby w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w zbiorniku CWU solary przełączałyby się na zbiornik buforowy od podłogówki ten 500l. Dzięki temu nadwyżki energetyczne z kolektorów latem i w okresach przejściowych (wiosna, jesień) - zasilałyby ten zbiornik buforowy i mógłbym mieć np. ciepłą podłogę w łazience przez cały rok i nie miałbym problemów z nadprodukcją ciepła przez kolektory latem. W zimie kolektory te wspomagałyby dodatkowo co (w słoneczne dni).

Czy jest to rozsądne? I czy będzie to system energooszczędny, myślę, że tak .

Wieczorkami zamierzam oczywiście dodatkowo palić w kominku (raczej dekoracyjnie ale rozprowadzenie grawitacyjne zrobię zawsze to odciąży mój piecyk .

Będę miał centralkę wentylacyjna z rekuperatorek - to też pozwoli trochę zaoszczędzić a i świeże powietrze zawsze będzie .

Napiszcie proszę czy ma to ręce i nogi i czy nie bedzie to za bardzo skomplikowane to połączenie solarów i tego zbiornika buforowego

Dzieki za opinie.

Pa, pa

Arek

 

Koncepcja wydaje się sensowna, jednak "diabeł tkwi w szczegółach..." .

Zrób obliczenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody.

Nie koniecznie grzanie całości w II taryfie musi okazać się najtańsze - może taniej wyjdzie grzanie również w I taryfie przy najwiekszym zapotrzebowaniu na ciepło ? Weź pod uwagę to, że w przypadku grzania tylko w II taryfie musisz mieć przyłacze energetyczne o dużo większych parametrach, większy kocioł i odpowiedniej wielkości bufor.

Połączenie bufora z solarami jest również zasadne.

Podstawą jest dobry projekt poparty obliczeniami.

Bardzo istotna jest sprawa sterowania całością - przy takich powiązaniach trudno będzie znaleźć gotowe rozwiązanie, konieczny będzie indywidualny sterownik lub komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tylko takich danych nikt Ci nie odpowie precyzyjnie.

Policz (albo zleć komuś policzenie) zapotrzebowanie na ciepło dla Twojego mieszkania. Możesz skorzystać z darmowego oprogramowania, np. pobranego ze strony : http://www.sankom.pl/download.htm .

 

A jakie jeszcze dane są potrzebne? Nie da się w przybliżeniu policzyć zakładając, że na każdy metr sześcienny potrzebuję 40W?

Którym programem z podanej strony mogę obliczyć dokładne zapotrzebowanie na ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie jeszcze dane są potrzebne? Nie da się w przybliżeniu policzyć zakładając, że na każdy metr sześcienny potrzebuję 40W?

Którym programem z podanej strony mogę obliczyć dokładne zapotrzebowanie na ciepło?

OZC 3.0 - możesz użyć wersji firmowych - są one darmowe. Każda z nich pozwala na obliczenie zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach oraz dla całego mieszkania.

Proponuję zacząć od pobrania instrujcji obsługi programu (ok. 4MB) :

http://www.sankom.pl/download/free/doc/ozc.pdf

Przy pomocy programu policzysz wszystkie istotne parametry cieplne domu i oczywiście znając cenę energii elektrycznej także koszt ogrzewania.

Oczywiście, żeby to policzyć, musisz wiedzieć coś o ścianach, stropach, oknach, drzwiach, wentylacji, itp.

Jeżeli masz na ten temat blade pojęcie to lepiej zleć policzenie tego fachowcowi.

Zobacz też moją wypowiedź w wątku http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1259543#1259543

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

z jednej strony fajnie jakby rzeczywiście tutaj ktoś coś napisał, było to ulubione forum do którego do dziś zaglądam czy moze ktos cos napisal

 

ale nic nie ma

 

z drugiej jednak strony

niech lepiej nikt nic nie pisze

ja już podłogi zalane, jest strop i ściany, kotłowni nie ma (tylko zapasowy komin na czarną godzinę, choć też troszkę nie taki jak chciałem)

 

będę miał elektryczne i nie ma odwrotu

 

za rok a w zasadzie półtora napiszę jak na tym wyszedłem

 

będzie dobrze :D

a może powinienem zapytać

będzie dobrze?

 

pzodrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...