Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A teraz wracając do tematu. Mamy za sobą dwie mroźne zimy. Liczymy kWh/m2. Magazynujemy ciepło w taniej taryfie by oddać je w drogiej. Ciekawi mnie ile % tej energii zużywamy niepotrzebnie z uwagi na zyski słoneczne czy bytowe następnego dnia. Załóżmy, że mamy super nowoczesną pogodynkę, która przewidzi takie sytuacje. Ciekawi mnie ile to może być procent w stosunku rocznym. 5-10%?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgoda, on zna się na tym lepiej. Ale jak ktoś potrafi obsłużyć OZC, to też potrafi to obliczyć i uzasadnić. Z całym szacunkiem dla tych co wiedzą więcej...

Jak budowałem swój dom to OZC nie było, ale już wtedy dokładnie policzyłem, że 5,6kW wystarczy do ogrzania mojego domu i tak wyszło, chociaż jak pisałem o koszcie ogrzewania swojego domu w 2006/7r to zostałem trolem.

A teraz wracając do tematu. Mamy za sobą dwie mroźne zimy. Liczymy kWh/m2. Magazynujemy ciepło w taniej taryfie by oddać je w drogiej. Ciekawi mnie ile % tej energii zużywamy niepotrzebnie z uwagi na zyski słoneczne czy bytowe następnego dnia. Załóżmy, że mamy super nowoczesną pogodynkę, która przewidzi takie sytuacje. Ciekawi mnie ile to może być procent w stosunku rocznym. 5-10%?

"OLIMPIE FORUM" - ale o co chodzi??? Znajdź takiego co potrafi Ci przewidzieć długość sezonu grzewczego i jego średnią temperaturę - bo głównie to zadecyduje o koszcie ogrzewania. Zyski słoneczne czy bytowe będą policzone w stracie domu - one aż tak bardzo się nie zmienią, chyba że sami je sobie zmienimy np śpiąc przy otwartym oknie.

A to za ile ?

11990zł

http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-300-m3-h-3-kw-nowosc-i1960799817.html

ale są ponad 30k, już kiedyś wklejałem

http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-restor-p1-najlepszy-i1972897753.html

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz wracając do tematu. Mamy za sobą dwie mroźne zimy. Liczymy kWh/m2. Magazynujemy ciepło w taniej taryfie by oddać je w drogiej. Ciekawi mnie ile % tej energii zużywamy niepotrzebnie z uwagi na zyski słoneczne czy bytowe następnego dnia. Załóżmy, że mamy super nowoczesną pogodynkę, która przewidzi takie sytuacje. Ciekawi mnie ile to może być procent w stosunku rocznym. 5-10%?

Im dom ma większą akumulacyjność, tym oszczędność z tytułu takiego sterowania będzie mniejsza, ale pewnie w przyszłości takich rozwiązań także się doczekamy. Już dzisiaj "inteligentne" sterowniki starają się nauczyć charakterystyki cieplnej ogrzewanego obiektu i na tej podstawie regulują ogrzewanie.

Dodanie do ich funkcji prognozy pogody z pewnością pozwoli na dalsze, chociaż niewielkie oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dom ma większą akumulacyjność, tym oszczędność z tytułu takiego sterowania będzie mniejsza, ale pewnie w przyszłości takich rozwiązań także się doczekamy. Już dzisiaj "inteligentne" sterowniki starają się nauczyć charakterystyki cieplnej ogrzewanego obiektu i na tej podstawie regulują ogrzewanie.

Dodanie do ich funkcji prognozy pogody z pewnością pozwoli na dalsze, chociaż niewielkie oszczędności.

 

Szacunkowo ktoś to wyliczył? Czysta ciekawość, choć ci co mają np. ogrzewanie nadmuchowe w domu z niską akumulacyjnością zużywają zapewne mniej tych kWh. Pomińmy to że my korzystamy z tańszej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale można by zastosować do wentylacji kanały z płyty climaver-u i hałas nie był by już problemem. Kanały z rur spiro są tanie ale niestety to jest już przestarzały materiał. Warto zainwestować w climaver.

Widzę : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169172-M%C3%B3j-komfort-owy-drewniany&p=4398243&viewfull=1#post4398243 , że takie kanały masz zastosowane częściowo u siebie. Jak się sprawdzają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem funduszy na płyty climaver, ale dziś trochę żałuję że ich nie dałem. U mnie climaver jest tylko przy jednostce wew, jako kanał zbiorczy wlotu i wylotu, ale nawet te kawałki już mocno wyciszyły pracę jednostki. Miałem okazje być w domu z ogrzewaniem nadmuchowym z płyt climaver i jest to naprawdę super sprawa, hałas praktycznie wogóle się nie rozchodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tego szerzej komentował. Wyjaśnij może tylko, dlaczego usunąłeś ze swojej stopki dane o swoim domu? Czyżbyś się ich wstydził? :

 

Nie wstydzę się. jakbym się wstydził, to bym go nie zamieszczał i nie podawał zuzycia. Od wczoraj mam nowy. I pamiętaj: to, że czegoś nie widziałeś / nadal nie widzisz, to nie znaczy, ze tego nie ma.

 

komentuje ale z własnej woli, nie wymuszonej przez kol. żytko

 

Kolejny raz się pytam jak można namawiać ludzi do oszczędzania na izolacyjności domu, tylko z tego powodu że mają PCI? Co z tego że mają dobre warunki gruntowe.

Takich domów - standardowo ocieplonych, budowanych niedawno 5 max 10 lat temu stoją całe osiedla a ludzie w nich teraz marzną, żeby płacić ludzkie rachunki.

jak można w dobie XXI wieku, łatwego dostepu do dobrych i juz nie drogich izolacji, odwodzić od niech ludzi. Niech ten ktoś nie buduje płotu kutego z klinkieru a dołoży w izolację.

 

nic nie wymuszam - to wolny kraj; ciekaw byłem Twojego zdania, bo parę postów wyżej sugerowałeś słusznie - bodajże z Arturo - budowanie termosów; HenoK sugeruje odwrotne podejście (jak się dalej okazało zataił kluczowe info) a wasz entuzjazm w wygłaszaniu waszego zdania jakby mniejszy - czyżby lęk przed OLIMPEM?

 

Stopka żytko:

 

Opowiedź jest jedna. żytko ma dom 7-litrowy (wynika tak z podawanego przez niego zużycia prądu). Inwestycja w PCi w takim domu ma sens ekonomiczny (jeśli ktoś chce, zaraz przeprowadzę dowód matematyczny). Niestety pod posadzką są kable, a nie rurki. Układ niereformowalny.

 

otóż układ jak najbardziej reformowalny. nie zamierzam patrzeć do emerytury (czyli przez następne 30lat) na tę samą terakotę - choć jest całkiem ładna :) masz prawo o tym nie wiedzieć - ale należę do osób, które notorycznie coś przestawiaja, meblują, zmieniają - nie lubię mnotonii, dlatego max co 7 lat robię rewolucję.

 

Stopka żytko:

 

Co gorsza, sprzedać taki dom za 'normalne' pieniądze - mission impossible... Co innego gdyby był mocno energooszczędny, a on tylko zahacza o granicę energooszczędności.

 

Zapędziłes się troszeczkę. Pomimo tego, ze mam działkę 10a, to zapewniam Cię, że jest ona warta porównywalnie lub więcej, niż mój dom. To dowodzi jednego - jak będę chciał sprzedać dom, to wbrew pozorom działka będzie grała pierwsze skrzypce.

 

prawda, kable tak ale nie w takim domu

 

Pisałem już x razy - powtórzę. Nie onanizuję się przy liczniku. Stać mnie a ma być ciepło i wygodnie wtedy, kiedy ja chcę a nie wtedy, by zużyć jak najmniej w taniej taryfie.

 

twój wniosek nietrafny, policz sobie U dla ściany bez izolacji i nawet z niewielką izolacją (np 5cm), zobaczysz ze różnica jest duża

ale za to napewno jeśli ktoś idzie w kierunku PC do CO i CWU może zmniejszyć koszty izolacji - jak w danym przypadku to się kalkuluje

tak samo postępują ogrzewający prądem, dobrze izolując dom rezygnują np z komina, kotłowni, czasami kominka.. redukując koszty gdzie indziej

 

jak dla mnie to naturalna sprawa, kwestia zrobienia sobie własnego bilansu tech-ekono i wyboru rozwiązania które komuś będzie odpowiadać :)

 

przejaskrawiłem, jakbyś nie zrozumiał; z drugim akapitem się zgadzam, dlatego mam kable

 

Własnie - to nie każdy potrafi, a już o obliczeniu strat przez stolarkę, jej osadzenie, płytę czy strop - to dla amatorów jest raczej niemożliwe. HenoK jest fachowcem i nie ma z tym problemów, potrafi dokładnie policzyć ile rocznie kWh zaoszczędzi wprowadzając zmiany w izolacji termicznej, potrafi to uzasadnić w ponoszonych kosztach zarówno inwestycyjnych jak i eksploatacyjnych - z całym szacunkiem dla reszty która w tym temacie ma mierne pojęcie.

 

przesadzasz. jestem jednym z tych, którzy zadali sobie trud zainstalowania i pojęcia OZC, dodatkowo w swoim projekcie także miałem załączone obliczenia i zwyczajnie sprawdziłem projektanta - wyszło nam podobnie. Nie jest to jakaś wiedza tajemna, którą posiadło tylko parę osób z tego i nie tylko forum.

 

i na koniec Liwko

 

Nie przejmuj się HenoK. Żytko skopał jeden dom, teraz w celu zmniejszenia rachunków będzie budował drugi:D. Tylko komu wciśnie swój?

 

drugi jako lokatę kapitału, bejbe...

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wstydzę się. jakbym się wstydził, to bym go nie zamieszczał i nie podawał zuzycia. Od wczoraj mam nowy. I pamiętaj: to, że czegoś nie widziałeś / nadal nie widzisz, to nie znaczy, ze tego nie ma.

Jak widzę, tego nowego także się wstydzisz :

Forumowiczu!

Jeśli na swojej działce posiadasz: "(...) wysoki poziom wody gruntowej, (...) coś w rodzaju "podziemnej rzeki", co gwarantuje (...) dużą wydajność dolnego źródła pompy ciepła" pamiętaj, że w tej sytuacji

AUTOR 8030 POSTÓW & NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA & OŚWIECONA GÓRA RANKINGU

HenoK

proponuje "(...) zastosować tańszą stolarkę okienną i mniejszą grubość ocieplenia, co z kolei pozwala na rezygnację z montażu stolarki w warstwie ocieplenia."

Żałosne :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc waszym tokiem rozumowania (Cetery i mu podobnych) należy wybudować dom 3-5 litrowy i... grzać go prądem, bo kiedy taka PC się zwróci...

Zakładacie wzrost cen prądu. Zgoda. Jak życie pokazuje będzie to około 7% rocznie. (300% za dwa lata żadna gospodarka świata by nie wytrzymała, wtedy nam wszystkim potrzebne by były tylko kominki i chrust z lasu). Jeżeli wzrost cen będzie rak postępował (nie wierzę w to) to za 17 lat osiągniemy 300%. Przez ten czas rachunki będę miał mniejsze od waszych. Wystarczy, że macie je o złotówkę większe a przez ten czas będą się coraz bardziej rozjeżdżały. Mija 17 lat. Ja wymieniam pompę ciepła na albo wydajniejszą, albo na inne nieznane nam dzisiaj źródło ciepła. (wcale te rachunki za tych 17 lat nie muszą nikogo zabijać, tak jak dzisiaj nie zabijają a są kilkukrotnie wyższe niż 20 lat temu.) Wy musicie ponieść dużo większe nakłady. Jeżeli będzie to gruntowa PC, to ci co mają wodną podłogówkę oprócz PC będą musieli zrobic odwierty (o ryciu ogródka raczej nie ma co już wtedy myśleć). Gorzej z tymi z kablami. Tak czy siak inwestycja będzie dużo większa. Zgoda, po tej inwestycji wy będziecie mieć niższe rachunki, tyle że nie wiemy czy za te 17 lat nie będą już dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba ogniwa fotowoltaniczne czy inne ustrojstwa, które tanio dostarczą nam energię do domu. Nikt dzisiaj tego nie wie. Jak na razie to przez te 17 lat to ja się będę cieszył z mniejszych rachunków. Do zobaczenia za niemal ćwierć wieku:)

Tak czy inaczej za 20 lat nasze domy będą pzestarzałymi ruderami z jeszcze bardziej przestarzałymi systemami ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się HenoK. Żytko skopał jeden dom, teraz w celu zmniejszenia rachunków będzie budował drugi:D. Tylko komu wciśnie swój?
Raczej ciężko mu będzie, dlatego ma jeszcze plan B :

ja zrobię inaczej. zeskrobię swoje marne 15cm styro i wrzucę sobie 40 - przy okazji wymienię okna. na 8 szybowe, bo już takie wtedy będą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie kończę offtop i zamieniam się w słuch

Nie to żebym coś miał przeciwko Tobie, ale zmień tą stopkę na starą - była o niebo lepsza i nie zafałszowana.

Ok, może wyjaśnię Ci jak odebrałem wypowiedź HenoKa. Powiedział, że potrafi tak dopasować dom na działce z dobrymi warunkami aby zapotrzebowanie sięgało 20kWh/m2, i to bez nadmiernego pogrubiania docieplenia, czy też dużo droższych okien o bardzo niskim U - zatem doskonałe parametry budynku przy akceptowanym koszcie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...