Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmm, ciężko powiedzieć ile wzięła dziś bo znow paliliśmy w kominku po południu. ale w dni kiedy nie palę przy takiej pogodzie jak dziś śrenio schodzi mi 17kW/h.

 

Czyli niemal podobnie co u mnie. Ale w twoim przypadku wcale tanio to nie wychodzi przy G11

A czy to jest zużycie z CWU? Jak tak to na ile osób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ergo przy wskazanych powyżej temp. zewn. miesięczny zysk z kominka to 360 kWh.

2,5 miesiąca x 360 = 900 kWh

A spaliłem wg tabel drewna = 1350 kWh. 450 kWh poszło w rozpustę termiczną.

Gdybym te brakujące 900 kWh pokrył z prądu to kosztowałoby to 279 zł. (1 kWh=0,31 zł.)

Drewno (nie licząc rozpałki, płynu do czyszczenia szyby i drewna rozpałkowego) kosztowało mnie 200 zł.

 

Ale palę, bo lubię, a do tego i ta rozpusta termiczna się przydaje.

pzdr

 

z tego wynika że tak mniej więcej sprawność palenia w twoim kominku to 66%, nie jest źle.. no ale oszczędności żadne

 

btw. też lubie palić w kominku, ogień uspokaja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wiem tylko, że ciepłe były dokładnie o 1tyś. droższe. Mam 4.

Było, ale teraz to jest około 500zł, o czym była ostatnio mowa w wątku "domy 3l pasywne itd", wiec jak juz mówiłem teraz dostęp do ciepłych materiałów jest tańszy więc nie opłaca się "oszczędzać" na takich materiałach, nawet jak montuje się PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, ale teraz to jest około 500zł, o czym była ostatnio mowa w wątku "domy 3l pasywne itd", wiec jak juz mówiłem teraz dostęp do ciepłych materiałów jest tańszy więc nie opłaca się "oszczędzać" na takich materiałach, nawet jak montuje się PCi.

 

A i ceny odwiertów spadły. Ja płaciłem 80zł/m a teraz miałbym za 60:) Dwa i pół klocka w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProStaś, jak dla mnie proste. Wiesz mniej więcej ile spalasz kg, więc wiesz też ile kWh z tego wyszło (podałeś wyżej).

Spalone kWh * sprawność kominka (przyjmij u Ciebie te 0,66) = tyle dostarczyłeś do zapotrzebowania.

 

Chodzi mi o to, że nieraz można nawet nie wpaść na to ile kWh dostarcza się z kominka. Kolega 1igor1 pisze np., że jego wynik to 1650 kWh + 4-5 m3 drewna = ok. 8000 kWh (policzone już przez sprawność kominka 0,7).

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie taki kominek ekonomiczny jak go "malują" :)

jak sie ma drewno za darmo albo pół darmo to spok, inaczej to średnio biznesowy interes ;)

Moim zdaniem, tak własnie jest. jest to ekonomiczny interes ale nie jak kupujesz drewno >170pln. mało tego jest to system pracochłonny, brudzący, niekomfortowy w domach niskoenergetycznych. Dlatego dla co poniektórych (i ja się do nich zaliczam), względy estetyczne, panujący klimat podczas palenia i święty spokój bo żona ma co chce (a to jest bezcenne) jest to element niezbędny w domu.

Weekendowa posiadówka ze znajomymi na sofach z drinkiem w ręku i płomieniem w kominku jest bardzo sympatyczne, powoduje że jest to dom, a nie mieszkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli niemal podobnie co u mnie. Ale w twoim przypadku wcale tanio to nie wychodzi przy G11

A czy to jest zużycie z CWU? Jak tak to na ile osób?[/QUOTe]PC powietrze-powietrze niestety nie grzeje wody, także to tylko na CO, CWU z bojlera elektrycznego

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że nieraz można nawet nie wpaść na to ile kWh dostarcza się z kominka. Kolega 1igor1 pisze np., że jego wynik to 1650 kWh + 4-5 m3 drewna = ok. 8000 kWh (policzone już przez sprawność kominka 0,7).

Dokładnie tak jest, ale kominkiem zawsze przegrzewam dom do 24-25st, a pompa grzeje do 22. Więc z tych 8000kW/h przyjmijmy że dla utrzymania komfortowej temperatury potrzeba było 5500kW/h. Czyli 1650+5500=7150. taki wynik mnie i tak satysfakcjonuje bo niech PC z tych 5500 weźmie przy COP=2 czyli 2750 + do tego 1650 razem wychodzi 4400kW/h prądu co jest niezłym wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzna PC niestety nie grzeje wody, także to tylko na CO, CWU z bojlera elektrycznego

 

To zmienia postać rzeczy. Ja mam takie zużycie z CWU na 3 osoby. Przy naszym trybie życia, zimą idzie na grzanie wody około 3kWh dziennie. Zakładając COP 3 grzejąc bojlerem poszło by 9. 9+17x0,58=15,08zł. U mnie wychodzi przy podobnym metrażu 5,78zł. To jest niemal trzy razy drożej!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LIWKO, my to wszystko juz wiemy, że mieszkasz i idealnym domu, co ma wszędzie okna - na wszystko i na wszystkich. Co ma idealny rozkład pomieszczeń, masz najtańszą pompę która jednoczęsnie jest idealna. twoje zużycie CWU jest duże, ale nie znaczy że nie idealne:-) No i co najważniejsze nic bys nie zmienił, no bo po co skoro jest to idealne.

Więc jak by nie było jesteś ewenementem, bo praktycznie każdy z forumowiczów z czasem dochodzi że coś jednak w domu by zmienił, a czasami nawet więcej niż coś.

PS. sorry że ze mnie taki zły człowiek:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nie pale w kozie :), zobaczymy jakie wyjdzie zużycie temperatura dziś od 1-4st. Bo faktycznie moze się okazać że tak jak u Prostasia nie opłaca mi się palić w kozie

jden dzień to może być nie miarodajne, jesli możesz to chociaż z 3-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...