Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Ja jeszcze nie grzeje prądem ,ale mam na niego ochote 8) bo gazu z "rury" nie mam . Zbieram jednak informacje o kosztach . Dziś rozmawiałem z ludźmi którzy mają w domku o powierzchni 150 mkw wszystko na prąd (podłogówka elektryczna nie wodna i elektryczny bojler ) . Nie oszczędzają bo jak sami twierdzą nie będą marznąć we własnym domu . Nie palą w kominku (czasami w zwykłym) dla przyjemności . Za ostatni rok zapłacili za prąd 6 tyś zł . Czy to dużo ?? Myślę że sporo ,ale mając kominek z płaszczem wodnym sądzę że można zejść do akceptowalnego poziomu 3-4 tyś zł .

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale drewno ma tą przewagę, że trzaska i pachnie. Będziemy mieli u siebie DGP, ale pewnie codziennie to mi się też nie będzie chciało palić. Tym bardziej jeżeli miałoby to być 6000 rocznie w przypadku prądu. Załóżmy, że jest to całkowity koszt zużycia energii elektrycznej rocznie. Przez 6 cieplejszych miesięcy rachunki miesięczne średnio mogą opiewac po 200 złociszy (6 x 200 = 1200), a przez 6 miesięcy grzanych średnio 800 zł (6x800=4800) - jak dla mnie do zaakceptowania. A jeżeli chodzi o koszt zakupu to mam już dokładne dane. Za 3 piece akumulacyjne duoheat, 4 przyzwoite konwektory ze sterownikami 24 godzinnymi, 2 regulatory ładowania pieców, 2 maty z programatorami, 3 grzejniki drabinki, podgrzewacz pojemnościowy 15l, podgrzewacz pojemnościowy 200 l i dokumentację techniczno - instalacyjną zapłacę (zgodnie z zawartą umową) 12 tysięcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale drewno ma tą przewagę, że trzaska i pachnie. Będziemy mieli u siebie DGP, ale pewnie codziennie to mi się też nie będzie chciało palić. Tym bardziej jeżeli miałoby to być 6000 rocznie w przypadku prądu. Załóżmy, że jest to całkowity koszt zużycia energii elektrycznej rocznie. Przez 6 cieplejszych miesięcy rachunki miesięczne średnio mogą opiewac po 200 złociszy (6 x 200 = 1200), a przez 6 miesięcy grzanych średnio 800 zł (6x800=4800) - jak dla mnie do zaakceptowania. A jeżeli chodzi o koszt zakupu to mam już dokładne dane. Za 3 piece akumulacyjne duoheat, 4 przyzwoite konwektory ze sterownikami 24 godzinnymi, 2 regulatory ładowania pieców, 2 maty z programatorami, 3 grzejniki drabinki, podgrzewacz pojemnościowy 15l, podgrzewacz pojemnościowy 200 l i dokumentację techniczno - instalacyjną zapłacę (zgodnie z zawartą umową)

12 tysięcy.

 

Witam

 

To jednak spore koszty początkowe . Ja myślę o elektrycznym kotle wodnym . Instalacje i tak trzeba wykonać . W moim przypadku mam już na dole podłogówkę wodną a na górze grzejniki tradycyjne . Do tej instalacji kupuje kocioł np. Kospela za 2-3 tyś zł i to jest koniec inwestycji . 10 tyś zostaje w kieszeni ,czyli średnio 2 lata grzania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darzek Rz napisał

To jednak spore koszty początkowe . Ja myślę o elektrycznym kotle wodnym . Instalacje i tak trzeba wykonać . W moim przypadku mam już na dole podłogówkę wodną a na górze grzejniki tradycyjne . Do tej instalacji kupuje kocioł np. Kospela za 2-3 tyś zł i to jest koniec inwestycji . 10 tyś zostaje w kieszeni ,czyli średnio 2 lata grzania .

 

Jednak u nas sytuacja wygląda inaczej. Wszystko powstaje od podstaw, więc choćbyśmy chcieli wykorzystać istniejące C.O. to nie możemy. Gdybym był w Twojej sytuacji, to też pewnie bym próbował innych rozwiązań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujaco wyglada ogrzewanie domu klimatyzatorem. Mozna kupic klimatyzator, ktory bedzie grzal nawet przy -25C na zewnatrz a taki klimatyzator daje mocy cieplnej ok. 3x tyle ile pobiera pradu, tak wiec cena ciepla dzieki klimatyzatorowi wynosi ok. 1/3 ceny pradu co jest bardzo interesujaca propozycja. Dodatkowo w lecie ma sie zapewnione chlodzenie :) Ja w tej chwili dogrzewam klimatyzatorem w taryfire nocnej (1/3 to ok. 7gr/kWh) co daje mi koszt ciepla na poziomie drewna z kominka a lepiej niz z wegla i gazu. Oczywiscie trzeba uwzglednic koszt klimatyzatora ale piece akumulacyjne rowniez kosztuja duzo a w lecie chlodzic sie nimi nie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujaco wyglada ogrzewanie domu klimatyzatorem. Mozna kupic klimatyzator, ktory bedzie grzal nawet przy -25C na zewnatrz a taki klimatyzator daje mocy cieplnej ok. 3x tyle ile pobiera pradu, tak wiec cena ciepla dzieki klimatyzatorowi wynosi ok. 1/3 ceny pradu co jest bardzo interesujaca propozycja. Dodatkowo w lecie ma sie zapewnione chlodzenie :) Ja w tej chwili dogrzewam klimatyzatorem w taryfire nocnej (1/3 to ok. 7gr/kWh) co daje mi koszt ciepla na poziomie drewna z kominka a lepiej niz z wegla i gazu. Oczywiscie trzeba uwzglednic koszt klimatyzatora ale piece akumulacyjne rowniez kosztuja duzo a w lecie chlodzic sie nimi nie da.

Z zasady działania klimatyzatora wynika, że taką sprawność (3x) mozna uzyskać jedynie przy nieznacznej różnicy pomiędzy temperaturą powietrza zewnętrznego i temperaturą w pomieszczeniu. Dla temperatur pokojowych (od 18 do 23 st. C) temperatury zewnętrzne nie mogą spadać ponizej zera. Przyniższych temeraturach zewnętrznych (-25 st. C) klimatyzator będzie działał, ale jego sprawność spadnie do 1x.

Klimatyzator jest więc dobrym rozwiązaniem do dogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym, jednak w okresie niższych temperatur należy zapewnić dodatkowe źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujaco wyglada ogrzewanie domu klimatyzatorem. Mozna kupic klimatyzator, ktory bedzie grzal nawet przy -25C na zewnatrz a taki klimatyzator daje mocy cieplnej ok. 3x tyle ile pobiera pradu, tak wiec cena ciepla dzieki klimatyzatorowi wynosi ok. 1/3 ceny pradu co jest bardzo interesujaca propozycja. Dodatkowo w lecie ma sie zapewnione chlodzenie :) Ja w tej chwili dogrzewam klimatyzatorem w taryfire nocnej (1/3 to ok. 7gr/kWh) co daje mi koszt ciepla na poziomie drewna z kominka a lepiej niz z wegla i gazu. Oczywiscie trzeba uwzglednic koszt klimatyzatora ale piece akumulacyjne rowniez kosztuja duzo a w lecie chlodzic sie nimi nie da.

Poproszę o więcej szczegółów, firma typ itp.itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuję dom ogrzewać prądem (więcej tutaj: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=83743&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=)

 

Jednak, dziś po wstępnycch pomiarach pojawił się problem:-( Na parterze nie mogę dać wylewki (beton+styropian) wyższej niż 17cm :-((( Powodem tego problemu są już zamówione drzwi balkonowe, których nie mogę ani przesunąć do góry, anie nie mogę już zmienić wymiaru.

 

Jak więc najlepiej zagospodarować te 17cm by miec ogrzewanie podłogowe akumulacyjne? Czy dać 10cm styropianu + reszta betonu, czy może 5cm styropianu i 12cm betonu?

 

Które z tych rozwiązań będzie lepsze - ekonomiczniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszac o klimatyzatorze mialem na mysli klasyczny klimatyzator typu split ktory stanowi swego rodzaju mala pompe ciepla, uzyskujac sprawnosc 3x w stosunku do zuzywanej energii. Jest prawda, ze jego sprawnosc spada kiedy roznica temperatur wenatrz-zewnatrz rosnie ale wiekszosc klimatyzatorow utrzymuje wysoka sprawnosc przy roznicy 20C czyli do okolo 0C na dworze, pozniej sprawnosc ta spada ale niektore takie klimatyzatory moga dzialac do -25C na zewnatrz, w najgorszym wypadku uzyskujac sprawnosc 1x (100%) choc w praktyce nieco wiecej. Tez chcialbym zobaczyc wykres funkcji sprawnosci klimatyzatora w funkcji grzania w zaleznosci od roznicy temperatur, niestety nie udalo mi sie czegos takiego znalezc. W kazdym razie obecnie, w okresie przejsciowym gdy temp. na zewnatrz >0 grzanie klimatyzatorem wyglada wyjatkowo korzystnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu z 1936 r. kilka lat temu był ocieplany styropianem , mam wymienione okna , ale nadal dom jest chłodny i wilgotny. Z powodu braku gazu ogrzewam prądem - kocioł 12 KW Elterm + konwektory , 2 taryfy. W zeszłym sezonie za samo ogrzewanie płaciłam 580 PLN miesiecznie (listopad-maj) za 110 m2. Teraz okazało się , ze instalacja c.o. , która ma ponad 10 lat rozszczelniła sie i bedę musiała albo położyc nowa albo zainstalować piece akumulacyjne. Zastanawiam sie nad piecami Douheat (statyczne z promiennikami) , niestety nigdzie nie mogę znależć opinii czy są one lepsze od pieców dynamicznych. Czy ktos może mi doradzić ? czy montaż wymaga rozprowadzenia instalacji od licznika , czy tylko z puszek?

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuję dom ogrzewać prądem (więcej tutaj: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=83743&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=)

 

Jak więc najlepiej zagospodarować te 17cm by miec ogrzewanie podłogowe akumulacyjne? Czy dać 10cm styropianu + reszta betonu, czy może 5cm styropianu i 12cm betonu?

 

Które z tych rozwiązań będzie lepsze - ekonomiczniejsze?

17 cm to sporo, daj 5 cm styro, na to kable grzewcze i na to 12 cm betonu. Będzie elegancka podłogówka akumulacyjna 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszac o klimatyzatorze mialem na mysli klasyczny klimatyzator typu split ktory stanowi swego rodzaju mala pompe ciepla, uzyskujac sprawnosc 3x w stosunku do zuzywanej energii. Jest prawda, ze jego sprawnosc spada kiedy roznica temperatur wenatrz-zewnatrz rosnie ale wiekszosc klimatyzatorow utrzymuje wysoka sprawnosc przy roznicy 20C czyli do okolo 0C na dworze, pozniej sprawnosc ta spada ale niektore takie klimatyzatory moga dzialac do -25C na zewnatrz, w najgorszym wypadku uzyskujac sprawnosc 1x (100%) choc w praktyce nieco wiecej. Tez chcialbym zobaczyc wykres funkcji sprawnosci klimatyzatora w funkcji grzania w zaleznosci od roznicy temperatur, niestety nie udalo mi sie czegos takiego znalezc. W kazdym razie obecnie, w okresie przejsciowym gdy temp. na zewnatrz >0 grzanie klimatyzatorem wyglada wyjatkowo korzystnie.

Oj, coś mi to pachnie... kreatywnym marketingiem :lol: Mógłbyś przybliżyć zasadę tego cudownego rozmnożenia energii?

A - gadaj gdzie masz prąd po 7 gr/kWh, ja się tam przeprowadzam ;-)

- ok, zakumałem że te 7 gr to 1/3 z 21 i wynika z cudownego rozmnożenia ;-) , pardą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu z 1936 r. kilka lat temu był ocieplany styropianem , mam wymienione okna , ale nadal dom jest chłodny i wilgotny. Z powodu braku gazu ogrzewam prądem - kocioł 12 KW Elterm + konwektory , 2 taryfy. W zeszłym sezonie za samo ogrzewanie płaciłam 580 PLN miesiecznie (listopad-maj) za 110 m2. Teraz okazało się , ze instalacja c.o. , która ma ponad 10 lat rozszczelniła sie i bedę musiała albo położyc nowa albo zainstalować piece akumulacyjne. Zastanawiam sie nad piecami Douheat (statyczne z promiennikami) , niestety nigdzie nie mogę znależć opinii czy są one lepsze od pieców dynamicznych. Czy ktos może mi doradzić ? czy montaż wymaga rozprowadzenia instalacji od licznika , czy tylko z puszek?

Anna

Zasilanie bezpośrednio z rozdzielni, osobno do każdego grzejnika.

Walorów użytkowych osobiście nie sprawdzałem ale słyszałem, że są bardzo fajne i jedyną ich wadą jest wysoka cena. Pan który robi u mnie podłogówkę opowiadał, że w zeszłym roku Dimplex robił promocję - dawali te piecyki za połowę ceny i jeszcze opłacali rachunki za grzanie przez cały sezon (zakładali podlicznik) a wszystko to za miesięczne raporty zużycia energii i wykresy temperatur zew i wew. W takim układzie było to bardzo opłacalne. Pan mówił że użytkownicy byli zadowoleni, zwłaszcza z opłat :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam inaczej:-)

...poradzcie co wybrać i dlaczego :-)

 

Na wstępie:

Domek zamieszkany na weekendy, wakacje, święta itp:

http://www.archon.pl/index.php?act=33&rodzaj=rzuty&sid=m400ba7a60d9ce

Ściana: gazobeton 25cm+ 10cm styropian, dach: wełna 25cm

 

Opcja 1:

parter (płytki na podłodze): salon i kuchnia piec akumulacyjny DUO HEAT 400i lub 500i (ktory wziąść?), ubikacja podłogówka + drabinka

 

piętro (wykładziny dywanowe): sypialnie DUO HEAT 300i (moze cos tańszego? ale co? moze konwertor ścienne?), łazienka podłogówka + drabinka

 

 

Opcja 2:

parter (płytki na podłodze): salon i kuchnia podłogówka akumulacyjna, ubikacja podłogówka + drabinka

 

piętro (wykładziny dywanowe): sypialnie DUO HEAT 300i (moze cos tańszego? ale co? moze konwertor ścienne?), łazienka podłogówka + drabinka

 

Którą z nich wybrać by było ciepło i ekonomicznie?

Może polecicie całkowicie inną ocję 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytałam sie dobrze w ten watek i nasuwa mi sie myśl, ze może lepiej nie inwestowac w piece akumulacyjne tylko zrobić zwykłe konwektory . W takim przypadku przejscie z pieca elektrycznego c.o. na samodzielne grzejniki jest najtańsze i minimalizuje sie dodatkowo straty ciepła .

Ewentualnie częśc piecy i część konwektorów- tylko gdzie dać grzejniki a gdzie piece?

Mam

salon 25 m2

kuchnia 20 m2 z ogrzewaniem podłogowym ( a raczej podgrzewana podłoga)

2 małe pokoje po 8 m2 - jeden dziecinny - ciepły , drugi gabinet (zimniejszy ze scianą szczytowa )

sypialnia - najchłodniejszy pokój 20 m2 , jednak w styczniu bede miala 2gie dziecko i pewnie wiekszosc czasu maluch bedzie przebywal w sypialni, wiec musi byc tam cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...