Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

LIWKO, my to wszystko juz wiemy, że mieszkasz i idealnym domu, co ma wszędzie okna - na wszystko i na wszystkich. Co ma idealny rozkład pomieszczeń, masz najtańszą pompę która jednoczęsnie jest idealna. twoje zużycie CWU jest duże, ale nie znaczy że nie idealne:-) No i co najważniejsze nic bys nie zmienił, no bo po co skoro jest to idealne.

Więc jak by nie było jesteś ewenementem, bo praktycznie każdy z forumowiczów z czasem dochodzi że coś jednak w domu by zmienił, a czasami nawet więcej niż coś.

PS. sorry że ze mnie taki zły człowiek:-)

 

Znowu oj. Jakbyś polatał trochę po watkach, to opisuję jeszcze i wady i błędy tego mojego domu:)

Awantura zaczęła się od tego, że stanąłem w obronie HenoKa. Wszystko jednak wyglądało dość spokojnie. Była normalna dyskusja, do puki nie pojawił się taki jeden gość, a później drugi. Od tego momentu zaczęła się zwykła naparzanka. Zapewne za chwilę znowu się zacznie:). I tak jest za każdym razem, gdy wpadasz i zaczynasz mnie od razu gównem obrzucać. Proponuje duży wdech przed napisaniem kolejnych swoich określeń na czyjś temat.

Bardzo uprzejmie pana

pozdrawiam

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znowu oj. Jakbyś polatał trochę po watkach, to opisuję jeszcze i wady i błędy tego mojego domu:)

Awantura zaczęła się od tego, że stanąłem w obronie HenoKa. Wszystko jednak wyglądało dość spokojnie. Była normalna dyskusja, do puki nie pojawił się taki jeden gość, a później drugi. Od tego momentu zaczęła się zwykła naparzanka. Zapewne za chwilę znowu się zacznie:). I tak jest za każdym razem, gdy wpadasz i zaczynasz mnie od razu gównem obrzucać. Proponuje duży wdech przed napisaniem kolejnych swoich określeń na czyjś temat.

Bardzo uprzejmie pana

pozdrawiam

:)

hehehe,

ja HenoKa nie atakowałem, tylko brałem czynniejszy udział w dyskusji.

Nic się nie zacznie bo to było żartem, dzisiaj mam dobry humor.

No i to nie było gówno, tylko niskoenergetyczny nawóz pochodzenia naturalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tyle bojler napewno nie bierze bo średnia dzienna bez PC u mnie na m-c listopad to 10,7 kW/h za wszystko. CWU, światło, indukcja itd.

 

Wiesz, ty palisz niemal codziennie w kozie, gdzie przy G11 to się po prostu opłaca a twoja to lubi. Ja muszę to tak policzyć, bo u mnie palenie w kominku w okresie grzewczym zdarza niezmiernie rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, ale teraz to jest około 500zł, o czym była ostatnio mowa w wątku "domy 3l pasywne itd", wiec jak juz mówiłem teraz dostęp do ciepłych materiałów jest tańszy więc nie opłaca się "oszczędzać" na takich materiałach, nawet jak montuje się PCi.

Rok temu za 6 okien dachowych 4Look winterproof zapłaciłem ponad 8 tys zł, teraz są jeszcze droższe. Okna w rozmiarze 65x98. Ogólnie wszystkie materiały drożeją, firmy ratują się w ten sposób z powodu niższej sprzedaży, ale do czego to zmierza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc waszym tokiem rozumowania (Cetery i mu podobnych) należy wybudować dom 3-5 litrowy i... grzać go prądem, bo kiedy taka PC się zwróci...

Zakładacie wzrost cen prądu. Zgoda. Jak życie pokazuje będzie to około 7% rocznie. (300% za dwa lata żadna gospodarka świata by nie wytrzymała, wtedy nam wszystkim potrzebne by były tylko kominki i chrust z lasu). Jeżeli wzrost cen będzie rak postępował (nie wierzę w to) to za 17 lat osiągniemy 300%. Przez ten czas rachunki będę miał mniejsze od waszych. Wystarczy, że macie je o złotówkę większe a przez ten czas będą się coraz bardziej rozjeżdżały. Mija 17 lat. Ja wymieniam pompę ciepła na albo wydajniejszą, albo na inne nieznane nam dzisiaj źródło ciepła.

 

Tak spokojnie się zrobiło.... Liwko - pisałes to na poważnie? Bo jeśli tak to musisz koszt swojej PC doliczyć do rachunków za prąd w ciagu tych 17 lat. No bo tyle faktycznie będzie Cię kosztowało ogrzewanie jak staniesz po 17 sezonach grzewczych nad wypatroszoną z pompy kotłownią.

Pomogę:

zakładając że pompa kosztowała Cię 25 tys zł (za każdym razem kosztuje Cię inaczej ale przyjmijmy taki koszt) a rachunek roczny za prąd wynosi 1200 zł to faktyczny koszt ogzrewania w Twoim przypadku wynosi 2670 zł/rok

To jeśli kupiłeś pompę za gotówke. Bo jeśli nie daj Bóg na kredyt (skromne oprocentowanie 4%) to płacisz 3200 zł/rocznie

 

Ło Matko! To więcej niż ja - prądozerca sote!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak spokojnie się zrobiło....

 

jakby co, to tylko słówko - jestem i czekam przyczajony.

 

Tak spokojnie się zrobiło.... - pisałes to na poważnie? Bo jeśli tak to musisz koszt swojej PC doliczyć do rachunków za prąd w ciagu tych 17 lat. No bo tyle faktycznie będzie Cię kosztowało ogrzewanie jak staniesz po 17 sezonach grzewczych nad wypatroszoną z pompy kotłownią.

 

ostatni strzał w stopę z nieplanowaniem czasu życia produktu strzelił sobie Mercedes z modelem bodajze W124 czy jakos tak (uwielbianym przez taksiarzy do dziś).

 

od tego czasu każdy producent ów czas planuje i zapewniam Cię, że nie jest to 17 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ostatni strzał w stopę z nieplanowaniem czasu życia produktu strzelił sobie Mercedes z modelem bodajze W124 czy jakos tak (uwielbianym przez taksiarzy do dziś).

 

od tego czasu każdy producent ów czas planuje i zapewniam Cię, że nie jest to 17 lat.

 

he he...

coś w tym jest...

mam podobne spostrzeżenia, przetrwać gwarancję i do kosza bo naprawa tyle co nowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja chce właśnie naokoło tego wyłazu zrobić konstrukcję z OSB, proste drzwiczki z zawiasem i całośc oblozyć grubo wełną. Na pewno będzie taniej niż niż całe połacie obkładać wełną.W wersji prostszej ułożyć stertę wełny w miejscu gdzie jest wyłąz. Dodatkowo na wyłaz pod drabinke składaną poupychałem wełny(zmieściło się coś koło 5cm) Na strych wchodze 1-2 razy na rok - mam tam tylko switch z netu i wentylator z DGP(praktycznie nieużywany) - więc wchodzę tam tylko wtedy jak net padnie - no i przez ostatni rok byłem, bo switch padł i to wszystko

 

Ja będę wchodził częściej bo chce tam zrobić graciarnię. Z pom. gosp. nie da rady wejść bo będzie nisko ze względu na skosy. Muszę zrobić wejście z korytarza prowadzącego do pokoi. Czy ten Twój pomysł to to, żeby zrobić nad tym wejściem taką nadbudówkę (coś jak budka strażnika przy szlabanie ;-)))) ) i zrobić normalne pionowe drzwi na strych. Obłożyć drzwi i nadbudówkę wełną ... Drzwi można też z OSB ... hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jeśli tak to musisz koszt swojej PC doliczyć do rachunków za prąd w ciagu tych 17 lat. No bo tyle faktycznie będzie Cię kosztowało ogrzewanie jak staniesz po 17 sezonach grzewczych nad wypatroszoną z pompy kotłownią.

Pomogę:

zakładając że pompa kosztowała Cię 25 tys zł (za każdym razem kosztuje Cię inaczej ale przyjmijmy taki koszt) a rachunek roczny za prąd wynosi 1200 zł to faktyczny koszt ogzrewania w Twoim przypadku wynosi 2670 zł/rok

To jeśli kupiłeś pompę za gotówke. Bo jeśli nie daj Bóg na kredyt (skromne oprocentowanie 4%) to płacisz 3200 zł/rocznie

No nie do końca w ten sposób.

1. Liczysz amortyzację PCi doliczając ją do rachunków za prąd. Amortyzację alternatywnego systemu (prąd) należałoby odjąć od tego.

2. Jeśli kupił za gotówkę, to też trzeba dodac koszt pieniądza, a raczej nie wykorzystanych możliwości (np. oprocentowanie lokaty).

3. Weź pod uwagę, że użytkownik PCi ma do dyspozycji różnicę między kwotami z faktur z energetyki (Twoją i jego, która jest niższa) i może tym rozporządzać (np. też lokata).

4. No i chyba najważniejsze - Twój i dom Liwko mają inne metraże i inną litrowość - porównanie nie ma sensu.

 

----------------

 

W tym wątku jest uwzględnione wszystko to, o czy piszę wyżej poza amortyzacją, ale wynikiem obliczeń jest okres zwrotu, który można właśnie porównać z planowaną amortyzacją. Jeśli PCi zacznie zarabiać netto dla właściciela po iluś tam latach, to odnieśmy to do okresu jej życia lub remontu - tylko kto oszacuje co, kiedy i za ile będzie do wymiany?

 

Można policzyć tam dom Liwko - mi się akurat wydaje, że okres zwrotu będzie u niego w porównaniu do okresu życia PCi akceptowalny.

Ale trzeba by mieć dane:

koszt PCi + DZ + zasobnika i całej reszty edit: i podłogówki! (Liwko musiałby podać),

COP,

koszt kabli i bojlera dla tego metrażu (może Marcin poda),

ceny taryf u Liwko,

procentowe zużycie w taryfach.

Edytowane przez budowlany_laik
dodana podłogówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. No i chyba najważniejsze - Twój i dom Liwko mają inne metraże i inną litrowość - porównanie nie ma sensu.

To nie tak - porównać można wszystko: ziemiankę z rekuperatorem, dom z kartonu pod mostem czy miejsce w węźle ciepłowniczym nawet do luksusowej willi - tu koszty inwestycyjne potem eksploatacyjne będą miały wyjątkowo drastyczne różnice - ufff, a ile wtedy można przyciąć na odsetkach??? Już widzę tą kasę, zamiast kupować czy budować dom zakładam lokatę na 5mln zł i mieszkam w węźle ciepłowniczym. Każdy inwestor przed podjęciem decyzji porównuje różne systemy i wybiera najbardziej odpowiedni dla siebie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab, piszę o porównaniu systemów alternatywnych. Dających dokładnie ten sam komfort, tylko za inne koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Prąd vs. PCi - jeśli inwestor ma tymi systemami tylko dostarczać ciepło, to porównanie jest jak najbardziej na miejscu.

 

To o czym Ty piszesz, to nie są alternatywne pojęcia (dom z kartonu vs. willa - komfort mieszkania deczko inny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab, piszę o porównaniu systemów alternatywnych.

Piszę dokładnie o tym samym, każdy system grzewczy ma dostarczać odpowiednią ilość kWh ciepła, najlepiej jak będzie ono najtańsze, do tego komfortowe i jak najmniej kłopotliwe w obsłudze. Zwykle wybór pada na tańsze w inwestycji, chociaż z czasem okazuje się że zaoszczędzone pieniądze na początku oddajemy z okładem już w eksploatacji systemu. Dodać należy, że nie zawsze drogie w inwestycji systemy podołają zapotrzebowaniu domu w eksploatacji - wtedy do przepłaconej inwestycji dodatkowo dokładamy do jej drogiej eksploatacji - vide źle dobrane systemy do potrzeb.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...