Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liwko, łamanie regulaminu zgłoszone do moderatora.

 

Lepiej byłoby gdybyś ograniczył swoją słabo jakościową aktywność, szczególnie w tym wątku.

 

Aha, czyli ja łamię regulamin a Marcin już nie nazywając właścicieli PC ciemnogrodem???

Przepraszam, czyżbyś mnie wyganiał??? Piszę prawdę, a widać co niektórych prawda w oczy kole.

Od iluś postów zajmujecie się moją osobą a nie tematem który poruszam. Ja jestem sam, was jest kilku. Mam się zamknąć bo panowie grzejący prądem tak sobie zażyczyli. Jesteście żałośni, ale nie liczcie na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli ja łamię regulamin a Marcin już nie nazywając właścicieli PC ciemnogrodem???

Przepraszam, czyżbyś mnie wyganiał??? Piszę prawdę, a widać co niektórych prawda w oczy kole.

Od iluś postów zajmujecie się moją osobą a nie tematem który poruszam. Ja jestem sam, was jest kilku. Mam się zamknąć bo panowie grzejący prądem tak sobie zażyczyli. Jesteście żałośni, ale nie liczcie na to.

 

Liwko daj ta wycene instalacji przez firme i bedziesz mial status honorowego czlonka elektrycznych :) Jakbys podal rzeczyste wyliczenia nikt by sie nie czepial. Jakos tak jest, ze ogromna wiekszosc instalacji z pompa nie miesci sie nawet w 30 tys. Przecietny inwestor nie bedzie kladl rurek w ziemi i tyle. Z wieloma juz rozmawialem takimi, co planuja budowe, maja 2,3 dzieci, duzo pracy i nie beda nic robic samemu i tyle. Stac ich na to. CO do kabli to na nie decyduja sie osoby, co sa juz dosc mocno wtajemniczeni w zagadnienia energooszczednosci, ale oni nie musza nic robic samemu zeby wszystkim udowadniac, ze system kosztowal tyle i tyle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję HenoKa. Zanim znowu na mnie naskoczycie to powiem, że budowlanemu laikowi bardzo się ta odpowiedź spodobała:)

Ja nie szukam zadymy!!!!!!!!!!

 

Naprawdę chcesz pompę ciepła ?

Proszę bardzo : http://www.fuego.pl/4713_ULRICH_HITPump_WASSER_HPW.html

Tu jest po 2999zł, na Aledrogo po 3550zł z kosztami dostawy.

Można ją podłączyć bezpośrednio do podgrzewacza ciepłej wody (bojlera).

Potrzebny byłby fundament, trochę rur, kształtek - koszt podłączenia ~1000zł.

W Twoich warunkach mogłaby pracować przez ~10 miesięcy w roku ze średnim COP=2,5.

Można ją oczywiście wykorzystać też do ogrzewania domu. Okres kiedy mogłaby pracować to długość sezonu grzewczego (w Twoim przypadku 180-190dni) minus ~2miesiące.

Aby ją wykorzystać zarówno do CO, jak i CWU potrzeba trochę więcej zachodu (ale oczywiście zysk też będzie z tego większy). Trzeba by bojler elektryczny wymienić na podgrzewacz z wężownicą lub z płaszczem wodnym. Wskazany byłby nieco większy niż masz obecnie, np. taki : http://allegro.pl/wymiennik-dwuplaszczowy-nierdzewny-140l-nowosc-i1964129382.html i zawór przełączający trójdrogowy.

Koszt wzrósłby więc do ok. 6500zł (ale można od tego odliczyć sprzedany, prawie nowy bojler elektryczny.

 

Jeżeli chodzi o pompy glikolowe, to niestety większość dostawców oferuje jednostki powyżej 5kW. Taka PCi kiepsko współpracuje z energooszczędną instalacją.

Ale jest taka pompka : http://abatronic.pl/pompa_ciepla_woda_woda.html

Jej moc w zupełności wystarczy, aby obsłużyć podgrzewanie ciepłej wody i centralne ogrzewanie w Twoim domu.

Sprawa pozostałych urządzeń w kotłowni wyglądałaby podobnie jak poprzednio - podgrzewacz dwupłaszczowy + zawór przełączający.

Do tego doszłoby dolne źródło najprościej 200m rury PE 40mm lub 2x100m PE 32mm. Koszt DZ na gotowo 4-5 tys. zł.

Całość w 15 tys. zł z pewnością by się zmieściła.

Taka PCi pracowałaby już przez cały rok ze średnim COP 3,0, w min. 80% w 2 taryfie (średni koszt energii możesz przyjąć 0,40zł/kWh).

 

To jak? Robimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję HenoKa. Zanim znowu na mnie naskoczycie to powiem, że budowlanemu laikowi bardzo się ta odpowiedź spodobała:)

Ja nie szukam zadymy!!!!!!!!!!

Robimy! Rozumiem że cena zawiera materiały+robociznę, od A do Z razem z podłogówką? 2012-2013 daje dwa domy po 165m2 jeden parterówka drugi pietrowy zapraszam do pracy.

Henok, nie musisz się reklamowac Liwko załatwia Ci klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko proponujesz pompę powietrzną 3,5kW? Ta pompa ma pewnie 3,5kW do jakiś +10 stopni na dworze. Potem będzie tylko gorzej. Przecież dla dobrze ocieplonego domu CO+CWU o powierzchni ok 100m trzeba pewnie mieć zapas mocy co najmniej 4,5kW jak nic. Poza tym wydajność pompy przy temperaturze 45 -50 stopni CWU też znacznie spadnie. Sam się zastanawiałem nad pompą, ale jak mam sam robić DZ, kiedy na oczy tego w życiu nie widziałem to choć majsterklepka jestem wolałbym nie ryzykować wrzucenia pieniędzy w błoto (a raczej pod ziemię). Dobrze prawią inni. Jeżeli mamy porównywać systemy to proszę posługujmy się wycenami profesjonalnych firm. Bo to że ktoś umie sam zrobić to fajnie ale ilu inwestorów umie? A ta robocizna to za darmo jest? Przecież to poświęcony czas i WIEDZA, którą też należy wycenić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość inwestorów to nawet nie potrafi ustawić pieca bez serwisu, bez względu czy jest to gazowy czy PC:) A tu się proponuje kopanie DZ i wpinanie sprężarki "tymi ręcami". Przykład parę postów wyżej. Bufor, PC, solary i wszystko za 10 tysięcy

Nie wiem z czym masz problem ja podaje swój przykład mnie to będzie kosztować 10 tysia

ale ja mam o tym jakieś pojęcie mam czym i mam gdzie

Jak nie wiesz jak to płacisz 40 tysia i instalator jest zadowolony hurtownie i paru pośredników

nikogo nie zmuszam do robienia samemu było pytanie to odpowiedziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałeś swój rekuperator i podgrzewacz ciepłej wody ogrzewany dachem, "temi rencami robiony".

Z tego co pamiętam, pisałeś że całość zmontowałeś w kilka godzin.

Myślę, że znalazłbyś sporo chętnych do wykonania tego typu instalacji.

Czemu nie wykonujesz tego typu instalacji u innych? Myślę, że znalazłbyś sporo chętnych na rekuperator za 1/4 ceny gotowych rozwiązań, czy na podgrzewanie wody z COP=10.

HenoK rozwiązania "tymi ręcami"...są dobre dla pasjonatów takich jak ja i paru innych...

ludzie wierzą w kolorowe broszurki i firmy instalacyjne, boją się instalacji typu "projekt autorski dedykowany"...

ja mogę wklejać zdjęcia robić opisy, ba...nawet całe manuale...

przeciętny inwestor i tak wybierze firmę która mu to zainstaluje i odpowiednio "ostrzyże"...

 

jest wiele sposobów na pozyskiwanie energii i wcale nie musi to być PC, za ułamek kwoty z instalacji pompy ciepła można zrobić system tak samo sprawny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podobnej zasadzie można napisać, że za ułamek kwoty, za którą sprzedawane są markowe PCi, można wykonać własną, o wcale nie gorszych parametrach. Przykłady znajdziesz chociażby na forum elektrody.

Tylko ilu znajdzie się chętnych do tego, żeby zdobyć potrzebną do tego wiedzę i poświęcić czas na eksperymenty?

 

no właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z czym masz problem ja podaje swój przykład mnie to będzie kosztować 10 tysia

ale ja mam o tym jakieś pojęcie mam czym i mam gdzie

Jak nie wiesz jak to płacisz 40 tysia i instalator jest zadowolony hurtownie i paru pośredników

nikogo nie zmuszam do robienia samemu było pytanie to odpowiedziałem

 

Bo +- tyle to kosztuje. I teraz można porównywać z kablami jaśka czy marcina. Im zostaje jeszcze 30 tysi na opał:) Czy PC wytrzyma do zwrotu inwestycji? Ja "tymi ręcami" nie naprawię. Nie umiem:)

Dodam Ci, że mam wiedzę ( ok. 10 lat z chłodnictwem zawodowo) i mam czym. Nie takie zabawki naprawiamy na podwórzu. Tylko trzeba mieć czas. Ja go nie mam za dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. planuję cały dom ogrzewać prądem. Oczywiście bez PC :)

Mam pewien problem - niedługo ruszam z elektryką w moim domku i nie wiem jakie przewody i jakiej mocy grzejniki elektryczne zamontować w pokojach. Nie mam jeszcze OZC i nie potrafię tego wyliczyć samemu, a zaraz wchodzi mi elektryk. CZY mógłby mi ktoś podpowiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na ciepło na metr kw. w moim domu? oto link do projektu - http://www.extradom.pl/projekt-domu-frutilla-SLO1004

 

Podaje parametry i grubości ocieplenia poszczególnych przegród

 

ściany - megamax p+w plus 20cm szarego styropianu (031), kładzonego w dwóch warstwach na mijankę

 

fundamenty 15cm xps

 

dach - pianka PUR zamknietokomórkowa (022) 25cm grubości

 

podłoga 20 cm styropianu (036)

 

okna schucco corona si82 z pakietem trzyszybowym współczynnik dla calego okna to 085

 

rekuperator brink renowent hr

 

ocieplone balkony od góry 5cm, od dołu 10cm styro

 

 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, sam prowokujesz Liwko do takich wypowiedzi.

Moja propozycja dotyczyła konkretnego, energooszczędnego domu budowlanego_laika, który ma kompletną instalację ogrzewania z kotłem elektrycznym. Podłączenie do tej instalacji pompy ciepła powietrze-woda o niewielkiej mocy (podałem konkretnie o jaki model chodzi) można spokojnie wykonać w kosztach, o których napisałem. Dom budowlanego_laika jest na taką okoliczność przygotowany (zostawione są nawet przepusty przez płytę fundamentową do dolnego źródła lub podłączenia jednostki zewnętrznej PCi powietrze-woda).

Znam też doskonale jego dom i działkę, bo go projektowałem i nadzorowałem jego wykonanie.

 

Przenoszenie mojej propozycji na inne sytuacje, i oczekiwanie, że w tej cenie da się wykonać jeszcze podłogówkę, świadczy tylko o tym, że nie postarałeś się mojej wypowiedzi przeczytać ze zrozumieniem.

Bardzo dobrze to napisałeś, mój post był w 90% serio, te 10% to fakt że własnie każdy dom jest inny, druga sprawa to to że Liwko mówi o 15tyś dla standardowego domu, gdzie przecież PCi o małej mocy nie ma miejsca bytu, kolejna sprawa to toże Liwko mówi o pompach wymagających DZ a Ty jak sam wspomniałeś to PCi pow-woda.

Ja nie jestem fanatykiem kabli, może jak bym w czasie budowy jednak z Toba się skontaktował, to miałbym teraz inne ogrzewanie, Bo skoro ja za moje ogrzewanie kablami dałem 9tyś, a za 15tys mógłbym mieć wodne z PCi i nie musiałbym tego sam robić to tak bym zrobił, ale mimo wszystko dom miałbym zaizolowany na takim poziomie jak teraz. Ja jednak w czasie budowy pytająć o PCi w firmach nawet nie otarłem sie o próg 40tyś, a co dopiero 15tyś.

2012-2013 u mnie w najbliższej rodzinie będą budowane ww. domy, i jeśli ktoś im zamontuje ogrzewanie podłogowe + PCi i dadzą za to 15tyś, to ja do tego dorzucam 18-letnie Whisky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz jeśli planujesz grzejniki to kolega "couligon" (napewno przerkęciłem), ma konwektory, więc napewno ma w tej matrii sporo do powiedzenia. Warto byłoby zrobić OZC, ale po tym co napisałeś myśle że 3500kWh/rok spokojnie powinieneś osiągnąć, a może nawet lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...