Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Piszac o klimatyzatorze mialem na mysli klasyczny klimatyzator typu split ktory stanowi swego rodzaju mala pompe ciepla, uzyskujac sprawnosc 3x w stosunku do zuzywanej energii. Jest prawda, ze jego sprawnosc spada kiedy roznica temperatur wenatrz-zewnatrz rosnie ale wiekszosc klimatyzatorow utrzymuje wysoka sprawnosc przy roznicy 20C czyli do okolo 0C na dworze, pozniej sprawnosc ta spada ale niektore takie klimatyzatory moga dzialac do -25C na zewnatrz, w najgorszym wypadku uzyskujac sprawnosc 1x (100%) choc w praktyce nieco wiecej. Tez chcialbym zobaczyc wykres funkcji sprawnosci klimatyzatora w funkcji grzania w zaleznosci od roznicy temperatur, niestety nie udalo mi sie czegos takiego znalezc. W kazdym razie obecnie, w okresie przejsciowym gdy temp. na zewnatrz >0 grzanie klimatyzatorem wyglada wyjatkowo korzystnie.

Oj, coś mi to pachnie... kreatywnym marketingiem :lol: Mógłbyś przybliżyć zasadę tego cudownego rozmnożenia energii?

A - gadaj gdzie masz prąd po 7 gr/kWh, ja się tam przeprowadzam ;-)

- ok, zakumałem że te 7 gr to 1/3 z 21 i wynika z cudownego rozmnożenia ;-) , pardą.

 

Zasada rozmonozenia energii jest prosta - klimatyzator to po prostu swego rodzaju pompa ciepla, tak samo jak pompa ciepla pobierajac 1kW pradu dostarcza wiecej kW ciepla. Do Agi - tak, sprawdzilem dzialanie klimatyzatora w funkcji grzania i daje naprawde dobre efekty. A kupilem go po to by miec chlodek w upalne lato nie interesujac sie tym, ze przy okazji to bardzo wydajne zrodlo ciepla. O wydajnosci moze opowiedziec kazdy producent klimatyzatorow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zasada rozmonozenia energii jest prosta - klimatyzator to po prostu swego rodzaju pompa ciepla, tak samo jak pompa ciepla pobierajac 1kW pradu dostarcza wiecej kW ciepla. Do Agi - tak, sprawdzilem dzialanie klimatyzatora w funkcji grzania i daje naprawde dobre efekty. A kupilem go po to by miec chlodek w upalne lato nie interesujac sie tym, ze przy okazji to bardzo wydajne zrodlo ciepla. O wydajnosci moze opowiedziec kazdy producent klimatyzatorow.

Zrozumiałam, że sam używasz. Czy taki klimatyzator masz osobno w każdym pomieszczeniu czy jeden ogrzewa ci w tej chwili cały dom?

Jaki był koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zasada rozmonozenia energii jest prosta - klimatyzator to po prostu swego rodzaju pompa ciepla, tak samo jak pompa ciepla pobierajac 1kW pradu dostarcza wiecej kW ciepla. Do Agi - tak, sprawdzilem dzialanie klimatyzatora w funkcji grzania i daje naprawde dobre efekty. A kupilem go po to by miec chlodek w upalne lato nie interesujac sie tym, ze przy okazji to bardzo wydajne zrodlo ciepla. O wydajnosci moze opowiedziec kazdy producent klimatyzatorow.

OK z tym że gdy "dolne źródło ciepła" ma temp. -25 stopni jakoś nie mogę sobie wyobrazić tej 300% sprawności... ale może dam się przekonać tylko proszę o źródło 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłby się ktoś wypowiedzieć czy robić tą podłogówkę na dole czy piec akumulacyjny Due Heat (największy). Zależy mi by była duża sprawność i oszczędność. Wiecej jest powyżej.

 

W tym tygodniu bede robiłwylewki i nie wiem czy robić z matami/kablami grzejnymi czy elektryk ma zrobił podłączenia pod piece.

 

DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga - uzywam obecnie w salonie gdzie mam klimatyzator, ogrzewa wlasciwie salon, kuchnie, przedpokoj, mam zamiar kupic drugi klimatyzator na pietro. Obecnie na gorze mam sterowane na nocna taryfe grzejniki elektryczne, czasami dogrzewam jeszcze kominkiem jak sa mrozy gdy mroz bedzie duzy wlacze jeszcze CO na propan. Obecnie klimatyzator i male grzejniczki w II taryfie wystarczaja.

Kropi - nie napisalem ze przy -25C bedzie 300% sprawnosci, bedzie zapewne kolo 100%, ale przy 0C te 300% chyba mozna wycisnac, tak naprawde trzebaby zobaczyc wykresy, jak ktos ma moze by podrzucil, sam jestem zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłby się ktoś wypowiedzieć czy robić tą podłogówkę na dole czy piec akumulacyjny Due Heat (największy). Zależy mi by była duża sprawność i oszczędność. Wiecej jest powyżej.

 

W tym tygodniu bede robiłwylewki i nie wiem czy robić z matami/kablami grzejnymi czy elektryk ma zrobił podłączenia pod piece.

 

DZIĘKUJĘ

Też miałem ten dylemat i montuję kable, a podejście pod piece i tak zostawiam, tak na wszelki wypadek. A nuż się przyda, teraz to koszt kilkunastu metrów kabla, jeść nie woła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropi - nie napisalem ze przy -25C bedzie 300% sprawnosci, bedzie zapewne kolo 100%, ale przy 0C te 300% chyba mozna wycisnac, tak naprawde trzebaby zobaczyc wykresy, jak ktos ma moze by podrzucil, sam jestem zainteresowany.

Pytanie jest dosyć konkretne bo jeśli jest w tym ziarno prawdy to zamiast ciągnąć siłę pod ewentualne akupiece może należałoby raczej pomyśleć o 3x2,5 pod splita? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropi - nie sadze zeby klimatyzatory mogly byc dobrym rozwiazaniem CO, pisze raczej tu o uzupelnieniu systemu ogrzewania (innego) zwlaszcza w okresie przejsciowym. Przy duzych mrozach gdy sprawnosc klimatyzatorow spada moglby byc deficyt mocy grzewczej wiec odradzam myslenie o ogrzewaniu tylko za pomoca klimatyzacji. Ale jako dogrzewanie, zwlaszcza w okresie jesien i wiosna to jest to bardzo interesujaca propozycja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ogrzewanie "główne" będzie kominek z podłogówką a w sypialniach konwektory, natomiast zostawiłem podejścia pod akupiece jako zabezpieczenie, gdyby ten system z jakichś powodów się nie chciał sprawdzić. Taka klimatyzacja byłaby męcząca jako główne źródło ciepła także z uwagi na efekty dźwiękowe, jakoś lubię ciszę i nawet DGP robię bez turbiny :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytałam sie dobrze w ten watek i nasuwa mi sie myśl, ze może lepiej nie inwestowac w piece akumulacyjne tylko zrobić zwykłe konwektory . W takim przypadku przejscie z pieca elektrycznego c.o. na samodzielne grzejniki jest najtańsze i minimalizuje sie dodatkowo straty ciepła .

Ewentualnie częśc piecy i część konwektorów- tylko gdzie dać grzejniki a gdzie piece?

Mam

salon 25 m2

kuchnia 20 m2 z ogrzewaniem podłogowym ( a raczej podgrzewana podłoga)

2 małe pokoje po 8 m2 - jeden dziecinny - ciepły , drugi gabinet (zimniejszy ze scianą szczytowa )

sypialnia - najchłodniejszy pokój 20 m2 , jednak w styczniu bede miala 2gie dziecko i pewnie wiekszosc czasu maluch bedzie przebywal w sypialni, wiec musi byc tam cieplo

 

Witam

to może ja też wtrące swoje 3 grosze:)

mam obecnie mieszkanie dwupoziomowe 50m2pu w skosach więc po podłodze 66m2. W budynku nie ma gazu wszystko mamy na prąd - gotowanie obiadków, ciepła woda z bojlera i ogrzewanie, nadto piec kominkowy w którym prawie codziennie w okresie grzewczym przepalamy.

Jako ogrzewanie elektryczne zainstalowane były konwektory wg mnie mają zasadniczy minus - żrą prąd przez cały czas nie patrząc na taryfę :) . Zamieniłem je na piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem w pokoju dziennym z aneksem kuchennym i u córci w pokoju, w naszej sypialni pozostawiłem konwektor włączany jedynie na noc.

Posiadam licznik dwutaryfowy, piece grzeją się jedynie w II taryfie, wentylator rozładowuje je tylko wówczas gdy potrzeba ciepła o czym decyduje regulator temperatury, ładują się w dolnej taryfie tylko tyle ile ciepła wydmuchają.

W przyszłym roku chcę budować domek o pow użytk 110m2 w technologii drewnianej, k=0,28 i planuje ogrzewać kominkiem z rozprowadzeniem ciepła i własnie piecami akumulacyjnymi z dynamicznym rozładowaniem w pomieszczeniach użytkowanych ciągle i konwektorami w sypialniach.

Obecnie moje rachunki za prąd opiewają na kwotę 190 zł w lecie i 300 w zimie, a eliminując koszty przyłącza gazowego i instalacji wg mnie to optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem 3 piece o mocy 3kW - takie maksymalnie mogą być zasilane na 220V. z krakowskiej firmy promując lokalny biznes :)

http://www.elektrotermia.com.pl/produkty.php4?id=53#pro72

Rozmawiałem z nimi dwa tygodnie temu i dowiedziałem się że w stosunku do tych które ja posiadam w obecnie oferowanych zmieniono wentylatory i wlot powietrza który dodatkowo zabezpieczono filtrem. Teraz piec zasysa powietrze z frontu obudowy, moje zasysają z boku i od tyłu pieca co nie było najlepszym rozwiązaniem, gdyż przy jego wadze ok 170kg ciągłe odsuwanie w celu odkurzenia było uciązliwe.

Wentylatory w moich piecach pracują wystarczająco cicho, mają one 2 biegi, na pierwszym są niesłyszalne, na drugim pracują w sposób nie powodujący dyskomfortu, córa w pokoju śpi przy nim zupełnie spokojnie, a nowe są ponoć jeszcze bardziej wygłuszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a je montuje w listopadzie 7 piecow zakupie je w sklepie przy "enea" podaje link ponizej aby je pokazac bo nie maja nazwy producenta

 

http://www.eneakomfort.pl/index.php?item_id=495

 

w cenie mam transport, zamontowanie, termostat do kazdego iiiiiiiiiiiiii rabat :D

mam domek 50-cio letni wlasnie ocieplony styropian 12cm, welna 20cm, okna 5-io komorowe max koszt energii za SAMO ogrzewanie 620zł na miesiac (w sezonie grzewczym oczywiscie :) ) a srednie okolo 450-490zł

 

koszt inwestycji

1, nowa kompletna instalacja elektryczna+robota 4000zł

2, zwiekszenie mocy z 4 do 16KW niecałe 1600zł

3, piece około 8500zł razem z 2 konwektorami

i mam wszystko gleboko w d..... :)

 

wole zaplacic o 150zł wiecej miesiecznie za prad niz za gaz i miec swiety spokoj 8)

 

jesli chodzi o kuchenke elektryczna to mozna kupic najnowsza generacje ktora gotuje tylko w garnkach metalowych (alu odpada) nie pamietam nazwy ale jest ekonomiczna w uzytkowaniu :)

 

na sam koniec przedstawiam koszt ogrzewania gazowego dla mojego przypadku (ziemny)

1, przylacze okolo 3500zł bo rurka jest za ulica

2, instalacja do pieca i kuchenki okolo 1500-2000zł

3, piec okolo 5000-6000zł

4, komin z "kwasowki" z robocizna okolo 2500zł

5, grzejniki okolo 2000-2500zł

6, robocizna licze okolo 5000-7000zł

 

i tym sposobem jest okolo 22.000zł

elektryka niech bedzie tansza w instalacji o okolo 7500zł to rachunek jest prosty zwrot inwestycji (gaz) mam po okolo 10 latch w porownaniu z pradem a przez ten czas to nie wiadomo co bedzie-wojna? :D

 

w przyszlym tygodniu odpalam jeden piec na probe dam znac jak poszlo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już jest całe ogrzewanie założone, podłączone i działa! Kominek z płaszczem wodnym, kocioł elektryczny Kospel i zasobnik 220 litrów. Kocioł był odpalany na razie na próbę. W kominku dzisiaj paliłem spokojnie przez 2 godziny, temperatura wody w płaszczu ok. 50 st., w tym czasie w domu zrobiło się ciepło, a woda w zasobniku podgrzała się do 40 st. Generalnie - jestem bardzo zadowolony!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...