Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Od 21 do 6 rano. W tym około 1h na CWU. Muszę nagrzać wszędzie podłogę, by do wieczora było ciepło w każdym z pomieszczeń.

Na pewno sporo dałoby Ci jak bys miał również 2h taniej taryfy w ciągu dnia. W domach energooszczędnych nie jest to konieczne, ale już w 5-7 litrowych tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja od nowego roku zminiam taryfę na G12r, wtedy mam tanią taryfę do 7 rano, a nie 6-tej i 13-16, a nie 13-15. tak jest 7dni w tygodniu, jak dla mnie to jest lepsze niż weekendowa.

 

No niestety, trzeba się o tym przekonać tylko na własnej skórze. Na wiosnę zmienię na zwykłą G12, u mnie nie ma opcji r. Poczekam rok i znowu przeliczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno sporo dałoby Ci jak bys miał również 2h taniej taryfy w ciągu dnia. W domach energooszczędnych nie jest to konieczne, ale już w 5-7 litrowych tak.

 

Pewnie na komforcie cieplnym tak, tyle że obawiam się tej mniejszej ilości godzin taniej taryfy. W tygodniu jest to tylko 1h więcej taniej taryfy. Mniej w nocy o 1h za to w dzień dodatkowe 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w domach standardowych. U Ciebie zyski bytowe, strony świata itd nie maja takiego wpływu jak w domach energooszczędnych. W moim każde pomieszczenie to co innego, np pokój syna który jest od pd, ma tylko jedna ścianę zewnętrzną często świeci słońce, wychładza się dużo wolniej niż nasza sypiania, która jest narożna i to od strony pn-wsch. W pomieszczeniu gospodarczym temp mam 21,3oC, mimo iż tam nie chodzi ogrzewanie, jest natomiast pralka i bojler i to on grzeje. Więc jak widzisz każde pomieszczenie to po części osobny organizm, dlatego też niecentralność ogrzewania w domach energooszczędnych ma spore znaczenie na odpowiednie i ekonomiczne wykorzystanie systemu ogrzewania.

 

Ja nie mam pokoi od strony północnej. Natomiast mam po tej stronie dwie łazienki, których nie grzeją pralki:). Po tej stronie jest też gospodarcze, które ogrzewa pompa, pralka i podgrzewacz, i kuchnia (dokładnie pł-wsch)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zysków słonecznych to już wiele razy o tym dyskutowaliśmy. Są tak nieprzewidywalne, że grzejąc w nocy nie mamy pojęcia czy następnego dnia możemy na nie liczyć. Ja mam tak usytuowany dom, że zimą jak świeci słońce, przechodzi ono niemal przez cały dom aż do końca kuchni. Latem natomiast wchodzi po południu tylko jakieś 0,5m do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8kW

 

o widzisz ,tu jest problem...

masz za małą moc do potrzeb domu

ty potrzebujesz długich "stintów" żeby załadować odpowiednią ilość energii

 

mam propozycję do ciebie i Marcina (a może ktoś jeszcze się dołączy )

przez okres świąt aż do nowego roku przełączmy sterowniki żeby utrzymywały zadaną temp. na okrągło bez podziału na taryfy...

potem tu opiszemy nasze spostrzeżenia i ilości zużytej energii w poszczególnych taryfach, ile energii zużyliśmy w ogóle, ile paliliśmy w kominku itp.

ja tak zrobię, wy jak chcecie:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzisz ,tu jest problem...

masz za małą moc do potrzeb domu

ty potrzebujesz długich "stintów" żeby załadować odpowiednią ilość energii

 

mam propozycję do ciebie i Marcina (a może ktoś jeszcze się dołączy )

przez okres świąt aż do nowego roku przełączmy sterowniki żeby utrzymywały zadaną temp. na okrągło bez podziału na taryfy...

potem tu opiszemy nasze spostrzeżenia i ilości zużytej energii w poszczególnych taryfach, ile energii zużyliśmy w ogóle, ile paliliśmy w kominku itp.

ja tak zrobię, wy jak chcecie:P

Robiłem tak w zeszłym roku, kiedy to miałem taryfę budowlaną, praktycznie żadnych widocznych zmian, albo pomijalne 1-2kWh/dobę, które to trudno było stwierdzić czy akurat wynikają z tego że grzeje non stop.

Moim zdaniem jest tak dlatego że mam limit temp posadzki prze co nawet jak wejdzie tania taryfa to nie grzeje do oporu. Małe straty ciepła to i mała temp posadzki przez co małe dT w czasie doby a co za tym idzie praktycznie brak wahań temp pomiesczeń w czasie doby. To jest własnie zaleta domów energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem tak w zeszłym roku, kiedy to miałem taryfę budowlaną, praktycznie żadnych widocznych zmian, albo pomijalne 1-2kWh/dobę, które to trudno było stwierdzić czy akurat wynikają z tego że grzeje non stop.

Moim zdaniem jest tak dlatego że mam limit temp posadzki prze co nawet jak wejdzie tania taryfa to nie grzeje do oporu. Małe straty ciepła to i mała temp posadzki przez co małe dT w czasie doby a co za tym idzie praktycznie brak wahań temp pomiesczeń w czasie doby. To jest własnie zaleta domów energooszczędnych.

ty to wiesz ...

ja to wiem ...

ale było by odniesienie typu

zwykły dom z kablami...

zwykły dom z PC ...

nisko energetyczny dom z kablami ...

mielibyśmy odniesienie różnych kombinacji w tym samym czasie (znając życie u mnie będzie najzimniej na zewnątrz:P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsunąłeś mi pomysł. Na trzy dni (os soboty do poniedziałku) ustawie PC jak dla taryfy G11. Spisze oba liczniki i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

najlepiej na jeden dzień...;)

 

przełącz w sobotę rano (wigilia) do niedzieli (Nowy Rok ), im dłuższy okres tym dokładniejsza średnia...

nie bój się nie zbiedniejesz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsunąłeś mi pomysł. Na trzy dni (os soboty do poniedziałku) ustawie PC jak dla taryfy G11. Spisze oba liczniki i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Do czego potrzebujesz taką kombinację, taniej nie będzie. Twój dom zużywa w grudniu 18kWh/dobę tj 0,75kW, co przy średniej różnicy temperatur wew/zew 20* daje stratę 37,5W/K. Ta wyjściowa pozwoli policzyć całą resztę. Oczywiście z wiadomych względów (różne podejście do kosztu kWh) nie podejmę się liczenia o ile więcej zapłacisz.

masz za małą moc do potrzeb domu

Moc wcale nie jest za mała, 8kW - wystarczy na jego potrzeby.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego potrzebujesz taką kombinację, taniej nie będzie. Twój dom zużywa w grudniu 18kWh/dobę tj 0,75kW, co przy średniej różnicy temperatur wew/zew 20* daje stratę 37,5W/K. Ta wyjściowa pozwoli policzyć całą resztę. Oczywiście z wiadomych względów (różne podejście do kosztu kWh) nie podejmę się liczenia o ile więcej zapłacisz.

 

Moc wcale nie jest za mała, 8kW - wystarczy na jego potrzeby.

 

ma być komfortowo...

 

8kw przy grzaniu bez rygoru na taryfy jest wystarczający...

w jego przypadku zaczyna brakować czasu w taniej...

przy mocniejszej pompie mógłby przebić nad ranem z 1* więcej i ze znośną temp. wytrzymać do wieczora...

 

mam 10,6 kw w kablach i pełną moc od razu po włączeniu, przy niskich temp. na zewnątrz nie dam rady utrzymać 21* korzystając tylko z taniej taryfy

u Liwko jest ta sama sytuacja...

u Marcina może sie zrobić co najwyżej za gorąco, on ma nadmiar mocy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam te 2h taniej taryfy w dzień i to dużo pomaga - też mam PC 8kw

bez problemu mieszczę się w taniej taryfie, jak spadnie temperatura to zacznę wyjeżdzać poza tanią...ile? - sam jestem ciekaw,

Tu rachunek nie jest aż tak skomplikowany, taka pc potrafi do systemu dostarczyć w taniej taryfie (10 godz) 80kWh energii, jeśli potrzeby będą wyższe to włączy się w droższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu rachunek nie jest aż tak skomplikowany, taka pc potrafi do systemu dostarczyć w taniej taryfie (10 godz) 80kWh energii, jeśli potrzeby będą wyższe to włączy się w droższej.

 

załaduj sobie w podłogę te 80 kwh w jedną noc i powiedz jak masz komfortowo...

u mnie takie zużycie to w ciągu doby na wszystko, ale rozbite w czasie;)

oczywiście jak będzie z -20*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca taka sama sytuacja. Dlatego, że Ty nawet grzejąc w taniej taryfie będziesz płacił z każdą godzinę grzania więcej niż on grzejąc w drogiej taryfie.

Ja mam pompę ciepła o mocy 6kW. Pobiera ona przy ogrzewaniu domu 1,6-1,8kW. Moc grzewcza także nie jest stała, bo zależy oczywiście od temperatury dolnego i górnego źródła (od 5,5 do 6,5kW). W taniej taryfie płacę 0,31857zł/kWh, w drogiej 0,647595zł/kWh (do tego dochodzą oczywiście koszty stałe - 16,72zł/miesiąc). Maksymalnie w taniej taryfie wyjdzie 10h x 1,8kW = 18kWh. Maksymalnie w taryfie drogiej będzie 14h x 1,8kW = 25,2 kWh.

Czyli przy najniższych możliwych temperaturach (lub po wychłodzeniu domu przez kilka dni) mogę się spodziewać zużycia 43,2kWh/dobę, co będzie mnie kosztowało 22,05zł/dobę. Gdybym miał ogrzewanie typowo elektrycznie, to nawet licząc moc grzewczą 5,5kW zużyłbym 132kWh/dobę. Aby wykorzystać to w ciągu 10h taniej taryfy musiałbym dysponować mocą grzewczą min. 13,2kW i za tę energię zapłaciłbym w taniej taryfie 40,05zł/dobę.

Jak widać pomimo tak małej mocy grzewczej pompy ciepła nie ma obawy o niedogrzanie pomieszczeń. Co więcej przy niskich temperaturach zewnętrznych skraca się okres przerwy w grzaniu, a więc i wahania temperatury.

Ogrzewanie pompą ciepła w takich warunkach kosztuje 55% tego, co ogrzewanie "czystą" energią elektryczną, przy wyższym komforcie (mniejsze wahania temperatury).

Oczywiście dopóki wystarcza ogrzewanie w taniej taryfie przy pompie ciepła zapłacę maks. 5,73zł/dobę (18kWh), podczas gdy przy ogrzewaniu elektrycznym zapłaciłbym 17,52zł/dobę (55kWh).

Oczywiście nie neguję tego, że instalacja grzewcza z pompą ciepła jest droższa na etapie inwestycji.

 

HenoK my nie dyskutujemy kto ile kasy ma wydać na ogrzewanie tylko chodzi o komfort korzystania z taniej taryfy...

chyba logiczne jest że jadąc na okrągło bez podziału na taryfy wyjdzie taniej w domu z PC...

albo komfort...

albo jak najtaniej ...

każdy wybierze co lubi i chce...

 

ja u siebie mam wypośrodkowane, w takich warunkach mieszczę się w taniej bez pogorszenia komfortu...

jak zacznie się robić coraz zimniej, stopniowo zacznę grzać w drogiej dla uzyskania tego samego poziomu komfortu

różnica jest tylko taka że u mnie każde pomieszczenie oddzielnie dawkuje sobie energię...

 

dom ma być dla nas ...

a nie my dla niego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...