Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jeden z wariantów jaki wyliczył mi asolt mowi o

 

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 4491 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 173 m2 (pow użytkowa 148 / skosy na poddaszu)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 25,9 kWh/(m2·rok)

 

kable dobierał Marcin - sam ma u siebie , wie jak w praktyce powinno to wyglądać - u niego jest OK

 

Marcin ma większą moc w kablach ode mnie...

w okresach przejściowych jest troszkę problematyczne ładowanie podłogi(pisaliśmy nie dawno o tym w tym wątku )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

napisz coś więcej Jasiek

czym może się przejawiać ten problem ??

 

od tego mamy forum i fajnie ze od samej wyceny o którą pytał bitter przeszliśmy do analizy choćby mojego przypadku - sam się na tym aż tak jeszcze nie znam - wyznaczyłem sobie cel , realizuję go konsekwentnie - wszystkiego uczę się małymi krokami ....

 

pewnie Marcin jutro też wrzuci swoje 3 grosze i jakoś uzasadni ten dobór i podejmie polemikę z tym co napiszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pełna świadomość tego że jesienią dom będzie wolniej reagował ... u mnie posadzka to płyta zel-bet 24 cm + kilka cm wylewka z kablami (zupełne minimum) + płytki - czyli znacznie więcej niż ma Marcina .. będzie znacznie dłużej się nagrzewać i trudniej będzie nią sterować ale też będzie znacznie większym akumulatorem

 

cały mój dom będzie dość dobrze trzymał temperaturę z sezonu letniego i jesiennego- dzięki czemu mam nadzieję że w miarę płynnie będziemy przechodzić do sezonu grzewczego

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz coś więcej Jasiek

czym może się przejawiać ten problem ??

 

od tego mamy forum i fajnie ze od samej wyceny o którą pytał bitter przeszliśmy do analizy choćby mojego przypadku - sam się na tym aż tak jeszcze nie znam - wyznaczyłem sobie cel , realizuję go konsekwentnie - wszystkiego uczę się małymi krokami ....

 

pewnie Marcin jutro też wrzuci swoje 3 grosze i jakoś uzasadni ten dobór i podejmie polemikę z tym co napiszesz...

 

ogrzewanie kablami działa trochę inaczej niż wodna podłogówka

tu po załączeniu masz pełną moc i zero po wyłączeniu

za duża moc powoduje że ładujesz zbyt dużo energii zanim zacznie reagować sterownik, co skutkuje bujaniem temperatury...

im bardziej zaizolowany budynek tym bardziej to widać...

mniejsza moc powoduje dłuższe odcinki pracy i energia ma czas rozejść sie po budynku, w twoim przypadku wystarczy max 5000w na cały dom

masz bardzo dużo pętli z tego co widzę, czy nie można tego jakoś po grupować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pełna świadomość tego że jesienią dom będzie wolniej reagował ... u mnie posadzka to płyta zel-bet 24 cm + kilka cm wylewka z kablami (zupełne minimum) + płytki - czyli znacznie więcej niż ma Marcina .. będzie znacznie dłużej się nagrzewać i trudniej będzie nią sterować ale też będzie znacznie większym akumulatorem

 

cały mój dom będzie dość dobrze trzymał temperaturę z sezonu letniego i jesiennego- dzięki czemu mam nadzieję że w miarę płynnie będziemy przechodzić do sezonu grzewczego

 

być może Jasiek ma racje a być może nie - zależy, ile cm wylewki masz nad kablami; jeśli się okaże, ze z terakotą z 15cm, to istnieje ryzyko, ze przy tak ocieplonym domu będziesz korzystał z lutowych kWh w maju :)

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może Jasiek ma racje a być może nie - zależy, ile cm wylewki masz nad kablami; jeśli się okaże, ze z terakotą z 15cm, to istnieje ryzyko, ze przy tak ocieplonym domu będziesz korzystał z lutowych kWh w maju :)

 

o to się nie martw;)

max doba przesunięcia...

jeżeli budynek potrzebuje 30 kwh na dobę (więcej nie przewiduję ) to wystarczy trzy razy po dwie godziny załadować go po te dziesięć kwh...

przy mniejszej mocy rozejdzie się to "po kościach" i temperatura będzie stabilna...

oczywiście sterowniki z sondami w podłodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 to jakaś abstrakcja - max 5 z terakotą

 

pętli mam tyle ile pomieszczeń z tym że salon z kuchnią będzie miał nie 2 a 3 pętle

jest 1 sterownik centralny w Devi do sterowania wszystkimi pętlami - mój elektryk Dandi - miał przez weekend zbadać temat - mam obawy oto jak działają w nim czujniki temperatury - podłogowy i powietrza - tańsza jednostka sterująca wraz z kablami do poszczególnych pomieszczeń i czujnikami może kosztowo zrównać się ze sterownikami dedykowanymi dla każdego z pomieszczeń z osobna

 

myślisz Jasiek że jest sens to grupować ?? wstępnie myślę zakupić raczej te tańsze sterowniki o ktorych pisał kiedyś coulignon

Marcin pisał np że u niego w pomieszczeniach południowych ogrzewanie nie załącza się w okresie przejściowym a w północnych już pracuje

 

myślicie Panowie że jest sens grupować np 2 pokoje północne ze sobą ? -inwestycyjna oszczędność pozorna max 250 zł przy tańszym sterowniku + kabel do rozdzielni z osobnym podlicznikiem

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 to jakaś abstrakcja

 

nie abstrakcja tylko zgodnie ze sztuką w wariancie akumulacyjnym;

 

ten centralny sterownik - tzw Master jest po to, by nie biegać i nie przestawiać w każdym pomieszczeniu tylko robić to np w sypialni.

 

Ale do tego trzeba położyć dodatkowy kabel łączący wszystkie termostaty w sieć;

 

moim zdaniem grupowanie to krok wstecz - odpowiedziałeś sobie sam w ostatnim zdaniu;

doprecyzuję: grupowanie pomieszczeń: nie; grupowanie termostatów - jeden sterujący: tak - to moje zdanie

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zaizolowany dom to też "problem" przy doborze kabli, bo co z tego że wystarczy 5kW, skoro jest też takie coś jak max rozstaw kabli i on nie powinien być większy niż 20cm, przez co w wielu pomieszczeniach u R&K mimo że kabel jest 10W/mb spowodował przewymiarowanie mocowe. Np. w salonie 2x a w korytarzu 3x. druga sprawa jest taka że to co aktualnie dostała R&K to pierwszy szkic i ja np. całkowicie nie ogrzewałbym korytarzy (więc już -1,4kW).

 

Spójrzcie na to tak, jeśli weźmiemy pod uwagę 160m2 (170m2 - zabudowy), to przy minimalnym rozstawie 20cm daje nam moc 8kW. No ale nie wszędzie 10W/mb wystarczy (np łazienka) tam wg zapotrzebowania musi być kable 18W/mb.

 

Symbol ΦHL Moc wymagana Kabel Odstęp

W [W] [W/MB]/[W]

PG 470 1128 10W/2000W 20,85

SALON 905 2171 10W/2000W 18,75

WIATR 539 1294 18W/500W 11,65

KUCHNIA 308 739 18W/400W 19,67

KORYTARZ 129 310

LAZIENKA 360 865 18W/395W 12,61

POKOJ1 268 643 10W/600W 20,29

KORYTARZ2 101 242

POKOJ2 225 540 10W/500W 18,32

LAZIENK2 483 1158 18W/1075W 14,5

POKOJ3 199 478 10W/500W 20,4

 

Wycinając kable z korytarzy i pomniejszając w pomieszczeniach to co się da wychodzi moc 7900W. Dalej można zrobić to tylko w taki sposób że dać krótsze kable przez co nie pokrywać całej powierzchni pomieszczeń ale do tego musi być świadomy instalator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale mi to bieganie nie przeszkadza

ile razy w sezonie będę coś regulował ?? może na początku - gdy będę się uczył całego układu , reakcji etc

 

ogólnie układ ma być niecentralny - tyle że teoretycznie wolałbym sterownik w którym wybieram pokój, programuje temperaturę, czas itp - tylko może się okazać że od strony $ gra nie warta świeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 to jakaś abstrakcja - max 5 z terakotą

 

pętli mam tyle ile pomieszczeń z tym że salon z kuchnią będzie miał nie 2 a 3 pętle

jest 1 sterownik centralny w Devi do sterowania wszystkimi pętlami - mój elektryk Dandi - miał przez weekend zbadać temat - mam obawy oto jak działają w nim czujniki temperatury - podłogowy i powietrza - tańsza jednostka sterująca wraz z kablami do poszczególnych pomieszczeń i czujnikami może kosztowo zrównać się ze sterownikami dedykowanymi dla każdego z pomieszczeń z osobna

 

myślisz Jasiek że jest sens to grupować ?? wstępnie myślę zakupić raczej te tańsze sterowniki o ktorych pisał kiedyś coulignon

Marcin pisał np że u niego w pokojach w pomieszczeniach południowych ogrzewanie nie załącza się w okresie przejściowym a w północnych już pracuje

 

myślicie Panowie że jest sens grupować np 2 pokoje północne ze sobą ? -inwestycyjna oszczędność pozorna max 250 zł przy tańszym sterowniku + kabel do rozdzielni z osobnym podlicznikiem

 

napisz jakie pomieszczenia chcesz podgrzewać , bo mam wrażenie że każdą najmniejszą klitkę...

jakoś dużo tych pętli, ja u siebie mam siedem i może przez to takie spostrzeżenie

w żadnym wypadku nie łącz oddzielnych pomieszczeń pod jeden sterownik, jeżeli jedno pomieszczenie ma dwie pętle tak samo rozłożone i takiej samej mocy to bez problemu...

 

sterowniki aby miały możliwość ustawienia tygodniowego i sondę w podłogę, szkoda pakować kasy w jakieś wymyślne wynalazki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - a jak ma się rozstaw kabli w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym do tego co pisał kiedyś Piczman tylko że przy ogrzewaniu wodnym podłogowym

z tego co pamiętam udowodnił on że rozstaw nie ma większego znaczenia??

 

Jaskiek

 

oto lista pomieszczeń

 

Pokój

Salon

Przedpokój

Kuchnia

Korytarz

Łazienka

Pokój

Korytarz

Pokój

Łazienka

Pokój

 

dom z poddaszem uzytkowym

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewne doświadczenie ze sterownikami juz mam - od wielu lat w firmie mam taki centralny sterownik do nagrzewnicy nadmuchowej w lokalu 400m2

 

z doświadczenia wiem że wystarczy 2x w roku zmienić ustawienia (jest sama wentylacja bez klimy , wiec na lato zmieniam parametry by się niepotrzebnie nie włączała, lokal jest w piwnicy , w lecie mamy przyjemny chłód i nie ma potrzeby załączania i nadmuchiwania ciepła z zewnątrz - program jest tak ustawiony by włączała się WM tylko w nocy gdy temperatura spada poniżej 21 stopni by ochłodzić lokal )

 

w domu nie będę musiał nic zmieniać - bo będzie GGWC które w lecie będzie robiło za "klime" - a sama wentylacja w domu musi działać cały rok

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 to jakaś abstrakcja - max 5 z terakotą

 

pętli mam tyle ile pomieszczeń z tym że salon z kuchnią będzie miał nie 2 a 3 pętle

jest 1 sterownik centralny w Devi do sterowania wszystkimi pętlami - mój elektryk Dandi - miał przez weekend zbadać temat - mam obawy oto jak działają w nim czujniki temperatury - podłogowy i powietrza - tańsza jednostka sterująca wraz z kablami do poszczególnych pomieszczeń i czujnikami może kosztowo zrównać się ze sterownikami dedykowanymi dla każdego z pomieszczeń z osobna

 

myślisz Jasiek że jest sens to grupować ?? wstępnie myślę zakupić raczej te tańsze sterowniki o ktorych pisał kiedyś coulignon

Marcin pisał np że u niego w pomieszczeniach południowych ogrzewanie nie załącza się w okresie przejściowym a w północnych już pracuje

 

myślicie Panowie że jest sens grupować np 2 pokoje północne ze sobą ? -inwestycyjna oszczędność pozorna max 250 zł przy tańszym sterowniku + kabel do rozdzielni z osobnym podlicznikiem

czemu napisałaś 3 pętle salon? Moim zdaniem salon z kuchnią potraktuj jako jedno pomiesczenie z dwoma pętlami i dwoma sterownikami.

Nie grupu żadnych pomieszczeń, kazde osobna pętla i sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale mi to bieganie nie przeszkadza

ile razy w sezonie będę coś regulował ?? może na początku - gdy będę się uczył całego układu , reakcji etc

 

ogólnie układ ma być niecentralny - tyle że teoretycznie wolałbym sterownik w którym wybieram pokój, programuje temperaturę, czas itp - tylko może się okazać że od strony $ gra nie warta świeczki

Takie coś to DeviLink, czujki bezprzewodowe i jeden dotykowy panel, ale to koszt 4-5 tyś jak dla twojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się czy sterownik nie będzie głupiał tam gdzie będzie świeciło słońce , dlatego rozważamy zrobienie pętli z czujnikiem podłogowym tam gdzie słońce będzie miało znaczący wpływ i 2 tam gdzie słońce nie dochodzi - i tu by się sprawdziło połączenie tej 2 pętli np z korytarzem ...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - a jak ma się rozstaw kabli w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym do tego co pisał kiedyś Piczman tylko że przy ogrzewaniu wodnym podłogowym

z tego co pamiętam udowodnił on że rozstaw nie ma większego znaczenia??

 

Jaskiek

 

oto lista pomieszczeń

 

Pokój

Salon

Przedpokój

Kuchnia

Korytarz

Łazienka

Pokój

Korytarz

Pokój

Łazienka

Pokój

 

dom z poddaszem uzytkowym

 

Marcin zdążył już ci napisać aby wywalić kable z korytarza a przynajmniej zmniejszyć ile się da i ułożyć jednym kablem np, przedpokój z korytarzem...

odnośnie odległości u mnie są od 5 do 25cm poukładane i nie ma problemu

przy mniejszej mocy to już w ogóle nie ma znaczenia że będzie rzadziej, ty będziesz miał podłogę cieplejszą od pomieszczenia o raptem 1-2*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie - a jak ma się rozstaw kabli w ogrzewaniu podłogowym elektrycznym do tego co pisał kiedyś Piczman tylko że przy ogrzewaniu wodnym podłogowym

z tego co pamiętam udowodnił on że rozstaw nie ma większego znaczenia??

A co pisał Piczman.

W wodnym, możesz dac rzadko pętle a jak nie będzie grzało to podniesiesz temp wody, a w kablach masz stałą moc i może okazac się że przy rozstawie 30cm dla kabli 10W/m2 one nie sa wtsanie rozgrzać posadzki do 24oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...