Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no to teraz jest pytanie - czy w przedsionku zrobić izolację od płyty i grzać tylko w określonych godzinach - np rano 7-9 i 17-21

czy zrobić jak w całym domu - grzanie nocą ??

 

np w łazience pod prysznicem hydraulik poleca mi mate izolowaną dzięki czemu płytki bardzo szybko łapią temperaturę od ciepłej wody ...

 

ja nie wiem jaka funkcję to pomieszczenie ma mieć, czy jego ściany sa odizolowane od reszty domu? 7-9 17-21 to jest droga tarfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka byłaby odległość w pomieszczeniu między kablami jak bys je rozłozył równomiernie? jaka dł kabla jaka powierzchnia?

 

na dzień dzisiejszy to wziął bym najsłabsze z metra i długością dopasował najbliżej do zapotrzebowania w danym pomieszczeniu, ułożył równomiernie to co wyszło nie ważne czy co10 , 20 czy 25cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie wiem jaka funkcję to pomieszczenie ma mieć, czy jego ściany sa odizolowane od reszty domu? 7-9 17-21 to jest droga tarfa

 

w zasadzie tymi pytaniami odpowiedziałeś mi na pytanie

położę kable i będę grzał / akumulacja = pomieszczenie tylko do zdjęcia wierzchniej garderoby - do dziś nie mogę zdzierżyć jak przychodzę do znajomych (mieszkają w kamienicy parter = wejście, mieszkanie na +1, + poddasze) i muszę rozebrać się w tym zimnym pomieszczeniu ...

taniej wyjdzie grzać w nocy niż te kilka h w drogiej taryfie

 

pomieszczenie nie jest odizolowane od reszty - przedsionek izolowany od zewnątrz 30 cm 031 styro + bardzo duże okna Uw=0,6-0,7 w warstwie ocieplenia

jakieś lepsze drzwi wewnętrzne z uszczelką między pomieszczeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzień dzisiejszy to wziął bym najsłabsze z metra i długością dopasował najbliżej do zapotrzebowania w danym pomieszczeniu, ułożył równomiernie to co wyszło nie ważne czy co10 , 20 czy 25cm

 

 

czyli jakby wyglądał rozkład kabli dla moich pomieszczeń wg Ciebie ?? jeśli to nie problem - proszę podaj twoją wersję - znajdziemy może jakiś złoty środek ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jakby wyglądał rozkład kabli dla moich pomieszczeń wg Ciebie ?? jeśli to nie problem - proszę podaj twoją wersję - znajdziemy może jakiś złoty środek ...

 

nie znam (nie pamiętam ?? )rozkładu i wielkości twoich pomieszczeń więc trudno mi tak jednoznacznie...

ale...

w środę będę jechał z Krakowa do siebie przez Rzeszów więc mógłbym zboczyć deczko do ciebie na jakieś "bicie piany":)

 

jeżeli to nie problem:D

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz, Hydraulik to ZŁO, elektryk przy nim to pikuś, był to jeden z powodów dla którego zdecydowałem się na ogrzewanie elektryczne kablem

 

Oj oj ja tam tak nie uważam. ;-) Patrząc na ostatnie dwie strony odstręcza mnie od tych kabli jak cholera. Ile, jakie, jeden ma za dużo, drugi za mało. Marcin proponuje lodowate podłogi w korytarzach ;-) Jak wspomniał sam Marcin wodna ma tę zaletę, że jak dasz dasz za rzadko rurki to wpuścisz bardziej gorącą wodę i już. Liwko odpowiedział mi, że przy całkowicie niskotemperaturowej instalacji nie potrzeba mieszacza więc moja wycena spada o tysiaka. Czyli 7 tys za materiały do podłogówki wodnej w 100m2 domu. Kable - never ;-) Ale może za 10 lat zmienię zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w kamienicy i dlatego sąsiadów potraktuje jako dobre ocieplenie:D jezeli chlodne powietrze jest doprowadzane do pokoju i tam sie podgrzewa do np. 20 st. to jeśli powietrze jest wyciągane w kuchni i WC to trafia tam cieple powietrze. u mnie w kuchni jest kratka wentylacyjna i rzadko tam grzejemy. poza tym w kuchni sie "siedzi" najczesciej przy gotowaniu i jest cieplej a z WC korzysta sie krótko a przy kąpieli leci duzo gorącej wody. podsumowujac... do niektórych pomieszczeń trafia już podgrzane powietrze i wystarczy przy duzych mrozach troche je dogrzac i nie ma co szaleć z mocami przy dobrym ociepleniu, co najwyzej lekko podgrzac podloge dla komfortu po kapaniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pełna świadomość tego że jesienią dom będzie wolniej reagował ... u mnie posadzka to płyta zel-bet 24 cm + kilka cm wylewka z kablami (zupełne minimum) + płytki - czyli znacznie więcej niż ma Marcina .. będzie znacznie dłużej się nagrzewać i trudniej będzie nią sterować ale też będzie znacznie większym akumulatorem

 

odnosząc sie do tego zastanawiam się czy jest sens w ogóle dzielić na strefy dół domu, ta betonowa płyta będzie działała jak wielki amortyzator...

moim zdaniem całą część dolną domu zrobić równomiernie kablami i wysterować z jednego sterownika np. w holu...

dzielenie tego na strefy jest przerostem formy nad treścią...

ale to jest tylko moje zdanie, może inni się wypowiedzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj ja tam tak nie uważam. ;-) Patrząc na ostatnie dwie strony odstręcza mnie od tych kabli jak cholera. Ile, jakie, jeden ma za dużo, drugi za mało. Marcin proponuje lodowate podłogi w korytarzach ;-) Jak wspomniał sam Marcin wodna ma tę zaletę, że jak dasz dasz za rzadko rurki to wpuścisz bardziej gorącą wodę i już. Liwko odpowiedział mi, że przy całkowicie niskotemperaturowej instalacji nie potrzeba mieszacza więc moja wycena spada o tysiaka. Czyli 7 tys za materiały do podłogówki wodnej w 100m2 domu. Kable - never ;-) Ale może za 10 lat zmienię zdanie.

 

przesadzasz...

zainstaluj ok. 60-70w/m2 równomiernie w całym domu a resztę zostaw sterownikom

w łazience zainstaluj dodatkowo drabinkę na suszenie ręczników i taki dopalacz w razie "W"

ot i cała filozofia...

ale to jest po MOJEMU, reszta zrobi jak zechce :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosząc sie do tego zastanawiam się czy jest sens w ogóle dzielić na strefy dół domu, ta betonowa płyta będzie działała jak wielki amortyzator...

moim zdaniem całą część dolną domu zrobić równomiernie kablami i wysterować z jednego sterownika np. w holu...

dzielenie tego na strefy jest przerostem formy nad treścią...

ale to jest tylko moje zdanie, może inni się wypowiedzą ?

 

Myślę to to jest najlepsze rozwiazanie. Ponieważ płyta jest pod całym budynkiem i nie ma izolacji termicznej między poszczególnymi pomieszczeniami bedzie następywał przepływ ciepła pomiedzy nimi. Sterowanie pomieszczeń z osobna moze nie przynieść pożądanych efektów. Ja bym rozłozył kable równomiernie,

zgodnie z wyliczonymi mocami. Trzeba sie zastanowić nad lokalizacją czujnika temp powietrza, ale to chyba wyjdzie w uzytkowaniu. Nalezy przygotować kilka

lokalizacji alternatywnych (rurki i puszki) i eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj oj ja tam tak nie uważam. ;-) Patrząc na ostatnie dwie strony odstręcza mnie od tych kabli jak cholera. Ile, jakie, jeden ma za dużo, drugi za mało. Marcin proponuje lodowate podłogi w korytarzach ;-) Jak wspomniał sam Marcin wodna ma tę zaletę, że jak dasz dasz za rzadko rurki to wpuścisz bardziej gorącą wodę i już. Liwko odpowiedział mi, że przy całkowicie niskotemperaturowej instalacji nie potrzeba mieszacza więc moja wycena spada o tysiaka. Czyli 7 tys za materiały do podłogówki wodnej w 100m2 domu. Kable - never ;-) Ale może za 10 lat zmienię zdanie.

 

Wiesz każdy mechanik ma własny planik, ty mówisz że kable są złe, ja mówię że jako totalny laik byłem wstanie położyć kable własnoręcznie 12h pracy i po krzyku, natomiast nie byłbym wstanie położyć podłogówki wodnej ponieważ jedna nieszczelność = totalna dupa + kucie.

 

Ale to tylko moja subiektywna wypowiedz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę to to jest najlepsze rozwiazanie. Ponieważ płyta jest pod całym budynkiem i nie ma izolacji termicznej między poszczególnymi pomieszczeniami bedzie następywał przepływ ciepła pomiedzy nimi. Sterowanie pomieszczeń z osobna moze nie przynieść pożądanych efektów. Ja bym rozłozył kable równomiernie,

zgodnie z wyliczonymi mocami. Trzeba sie zastanowić nad lokalizacją czujnika temp powietrza, ale to chyba wyjdzie w uzytkowaniu. Nalezy przygotować kilka

lokalizacji alternatywnych (rurki i puszki) i eksperymentować.

 

a jak się do tego mają zyski słoneczne w pomieszczeniach od południa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast nie byłbym wstanie położyć podłogówki wodnej ponieważ jedna nieszczelność = totalna dupa + kucie.

Prawdopodobnie kable kładzie się podobnie do rurek pex. Rurki są szczelne, pętle w całości wychodzą przy rozdzielaczu, nie ma przecież łączeń w pętlach. Nie wiem - może jakiś bardzo ciężki spadający przedmiot jest w stanie zagiąć rurkę pex, ale równie dobrze może on uszkodzić kabel grzejny.

 

Mi podłogówkę w płycie (na dolnym zbrojeniu) robiła firma. Zapłaciłem nie za położenie, ale za gwarancję działania. Wykonawca brał odpowiedzialność za szczelność podłogówki. W międzyczasie kapnął się, że na nim spoczywa ten ciężar, i po samym położeniu rurek (przed zalaniem betonem), próbował wcisnąć mi protokół odbioru podłogówki. Podpisałem jednak dopiero po zalaniu betonem płyty i pozytywnej próbie szczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się do tego mają zyski słoneczne w pomieszczeniach od południa ??

 

Dlatego trzeba sie zastanowic nad lokalizacją czujnika, albo dopuszczamy wzrost temp w pomieszczeniach poludniowych albo regulator wyłaczy ogrzewanie i zachowamy w miare stałą temp w tych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...