Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak się jeszcze raz zastanowiłem nad tym co napisałeś i powiem tak. W pierwszym sezonie grzewczym miałem największe zużycie. Niby normalka bo to pierwszy sezon ale. Po badaniu termowizyjnym okazało się, że mam spore mostki do usunięcia, ale komfort był super. W drugim sezonie, po usunięciu tych mostków, zużycie już spadło, ale i komfort też nieco. Przed trzecim sezonem wywaliłem wyciąg a wstawiłem pochłaniacz nad kuchenką i podłączyłem kominek na sztywno do rury doprowadzającej powietrze. Zużycie jak i komfort znowu w dół. Ewidentnie zmniejszając zapotrzebowanie wydłużamy okres przejściowy, w którym jest najmniej komfortowo przy porównywalnych temperaturach w okresie mrozów. Obiecuję sobie, że to już jest ostatni sezon eksperymentów, w następnym grzeję ile wlezie nie patrząc na licznik. Może nawet w kominku częściej rozpalę.

Ja ogrzewanie włączam stopniowo, na początku nastawy są symboliczne, więc nie grzeje, a powoduje odczucie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

J

- korytarze również bym zasilił ze względu na komfort

- łazienka j.w.

 

Co do trudności położenia podłogówki wodnej to bez przesady, wystarczy nie robić tego w butach z kolcami .

Fakt, jak zimno to trochę sztywna rurka, ale fi 16 jest dość elastyczna .

Poza tym jak czytam o problemie sterowania kablami i kosztach to myślę że sens podłogówki wodnej ma poziom wysoki nawet w 3-litrowcach !

Po co korytarze, w domach z dobrze zaizolowana posadzką nie odczujesz różnicy temp w korytarzu, tym bardziej w domach 3itrowych gdzie temp posadzki w pomiesczeniach grzanych ma +1oC temp w pomiesczeniu, co innego w domach 5-7 litrowychgdzie trzeba grzać w nocy do 25-29oC żeby w dzień mieć ciepło.

 

Ale gdzie jest ta trudnośc w sterowaniu kablami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiałem się bowiem pary z gotowania - doświadczenia z mieszkania gdzie przy każdym gotowaniu okno musiało być otwarte, także przy -15 *C na zewnątrz - po prostu para nie miała gdzie ujść (mimo pochłaniacza, który był).

W kolejnym sezonie grzewczym, zobaczysz że para to produkt deficytowy przy WM i każdy z hęcią by ją przygarnął:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co korytarze, w domach z dobrze zaizolowana posadzką nie odczujesz różnicy temp w korytarzu, tym bardziej w domach 3itrowych gdzie temp posadzki w pomiesczeniach grzanych ma +1oC temp w pomiesczeniu, co innego w domach 5-7 litrowychgdzie trzeba grzać w nocy do 25-29oC żeby w dzień mieć ciepło.

 

 

Nie wiem jak przy kablach, ale przy wodnej podłogówka to bufor, który najlepiej zasilać jak najniższą temperaturą. Taki bufor musi mieć swoją pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka zasilana jest u mnie przy tych zewnętrznych temperaturach zbyt niską temperaturą. Jeżeli podczas mrozów 21 stopni jest komfortowe, to teraz nie za bardzo.

No to coś nie rozumiem, mam dom lepiej zaizolowany, grzeje jak w sezonie grzewczym, tyle że mniej zużywam. Komfort jest dobry, jedyne co może byc niepokojace to że wilgotnośc jest mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to coś nie rozumiem, mam dom lepiej zaizolowany, grzeje jak w sezonie grzewczym, tyle że mniej zużywam. Komfort jest dobry, jedyne co może byc niepokojace to że wilgotnośc jest mała.

 

Wykorzystuję tanią taryfę w 100%. Przy takich zewnętrznych temperaturach, podłogówka zasilana jest wodą o temp. 31-32st. Podczas mrozów, będzie to 35-36 stopni. Podłoga zostanie podgrzana do wyższej temperatury by utrzymać w domu tą samą temperaturę jaką mam dzisiaj. Skoro podłoga będzie cieplejsza to i komfort odczuwania temperatury wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kolejnym sezonie grzewczym, zobaczysz że para to produkt deficytowy przy WM i każdy z hęcią by ją przygarnął:-)

Może tak się okazać, co wtedy oznaczać będzie, że cała zabawa z podłączeniem okapu do reku była zonkiem, do tego płatnym.

Na razie u mnie 47% wilgotności (1. sezon) - wentylowane non-stop 100 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wygląda na to że mój problem został rozwiązany - jak rozumiem powinienem zsumować długości obwodów i położyć je jako całość z wyłączeniem ewentualnie łazienek i przedsionka ?

 

dopiero przed chwilą oglądałem twoje rzuty (sprawdzałem po południu ale nie było )

źle to rozumujesz...

góra , każde nie zależne i bez korytarzyka

dól masz bardzo dużo pomieszczeń o różnym przeznaczeniu ,można się pokusić co najwyżej salon z częścią kuchenną...

 

korytarze na dole to tylko wąskie przesmyki, bez sensu w nich kable...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co korytarze, w domach z dobrze zaizolowana posadzką nie odczujesz różnicy temp w korytarzu, tym bardziej w domach 3itrowych gdzie temp posadzki w pomiesczeniach grzanych ma +1oC temp w pomiesczeniu, co innego w domach 5-7 litrowychgdzie trzeba grzać w nocy do 25-29oC żeby w dzień mieć ciepło.

 

jako posiadacz domu 7-10 litrowego podpowiem: do 29 grzeją Ci, co chcą wykorzystać tylko tanią taryfę;

ekonomiczniej jest w nocy zagrzać do 23 a podtrzymać w droższej - tak, jak to opisuje jasiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nosie mam taką temperaturę odczuwalną.... komfortowo to ja się czuje, jak mogę po domu chodzić w krótkim rekawie, dla mnie( tam gdzie podlogówka) ma być 23 st a w pomieszczeniach z grzejnikami 22st no i gdzie tu jest ta róznica na korzyść podłogówki???

 

Czytaliście podobne herezje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...