Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja się boję że nie zdążę - zaczynają się przymrozki a jeszcze nie ma wylewek :evil: że o tynkach nie wspomnę. Nie ma też warunków z elektrowni i jadę na prądzie budowlanym (zeta za kawuhę), jak przyjdzie mi odpalać podłogówkę to popłynę z kaską że hej... :-?

 

prąd budowlany będziesz miał dopóki nie zgłosisz budynku do odbioru nawet jak będziesz miał docelowe przyłącze. dopiero potem idziesz z papierami do energetyki i zmieniają ci taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już jest całe ogrzewanie założone, podłączone i działa! Kominek z płaszczem wodnym, kocioł elektryczny Kospel i zasobnik 220 litrów. Kocioł był odpalany na razie na próbę. W kominku dzisiaj paliłem spokojnie przez 2 godziny, temperatura wody w płaszczu ok. 50 st., w tym czasie w domu zrobiło się ciepło, a woda w zasobniku podgrzała się do 40 st. Generalnie - jestem bardzo zadowolony!

Czy kominek ogrzewa też podłogówkę? Jak to się dzieje? Jest jakieś urządzenie do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietam o wszystkich i pozdrawiam :wink:

 

ludzie a po co wam kominek do elektryki???? ja zakladam elektryke po to zeby miec wygode i rozsadne rachunki a nie po to by bylo max tanio :roll:

jesli ma byc tanio to trzeba zainstalowac CO na tzw "smieciucha" piec ktory spali wszystko ktory jest i tak bardziej komfortowy od kominka i i i i nie pozostawia okopconych scian w domu :) a odstepy pomiedzy dokladaniem sa znacznie dluzsze niz przy uzyciu kominka

 

koszt opalu do kominka tez nie jest bez znaczenia bo nie mozna palic kazdym rodzajem drewna ! a tzw "kominkowcow" przybywa :-? co za tym idzie? ceny!

 

czy ktos liczy koszty corocznego remontu w domu ktory ma kominek???

nooooo chyba ze lubicie "syfek"

 

dodam jeszcze jeden przykladowy argument przeciw

 

wracam z imprezy sylwestrowej i temp w domku niska bo nie mial kto napalic w kominku a elektryczne ogrzewanie jest malo wydajne bo bylo instalowane jako dodatek do kominka

temp okolo +10 :cry:

 

a moj znajomy ma tylko kominek, 2 latka temu wyjechal w gory a jego szwagier ktory opiekowal sie domem nie zdazyl napalic jednego dnia w konsekwencji rury pekly zalalo caly dom podlogi i wykladziny do wymiany a do tego stechlizna w calej chacie :roll:

 

"najlepsze interesy robi sie na slomianych inwestycjach..., mis sobie zgnije...a my...." :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prąd budowlany będziesz miał dopóki nie zgłosisz budynku do odbioru nawet jak będziesz miał docelowe przyłącze. dopiero potem idziesz z papierami do energetyki i zmieniają ci taryfę.

 

Nieprawda! Przyłącze docelowe można mieć, jak jest instalacja elektryczna w budynku. Ja w ogóle nie miałem przyłącza budowlanego, stan surowy budowałem na agregacie. Przyłącze docelowe miałem jeszcze przed tynkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kominek ogrzewa też podłogówkę? Jak to się dzieje? Jest jakieś urządzenie do tego?

 

Dokładnie tak jest. Instalacja jest na rozdzielaczach, na powrocie z podłogówki jest zamontowany jakiś zawór, wygląda jak termostatyczny, ale nie jest termostatyczny. W domu mam od niego instrukcję, to sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie a po co wam kominek do elektryki????

 

Większość osób, tu na forum, łączy elektrykę z kominkiem. Ja też tak zrobiłem. Uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Wolę kominek niż "śmieciucha".

 

Co do sylwestra czy wyjazdu. Po to jest właśnie elektryka. Jak wyjadę na 2 tygodnie, to nastawię sobie sterownik na 15 stopni i grzanie tylko w nocnej taryfie. Na dzień przed przyjazdem ustawię sobie na 22 stopnie też w nocnej taryfie. Przyjeżdżam i mam ciepło w domu. W sylwestra to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie sprawe ze kominek obniza koszty ogrzania ale ceny drewna, instalacji, remontow nie sa bez znaczenia wiec zwrot inwestycji nastapi w ciagu okolo 10 lat lub wiecej

a za 10lat czesc z "kominkowcow" bedzie miala dosc palenia w kominku (podobnie jak niegdys ludzie palenia w piecu) tym bardziej ze jest do dyspozycji "elektryka"

z wiekiem idzie zmeczenie kominek bedzie odpalany sporadycznie :( wtedy uzytkownik powie sobie po co mi to bylo kto mi odda zdrowie: przewiane nerki, gardlo, obolaly kark, plecy itp nie potrzeba wychodzic z domu na mroz aby bylo cieplo w domu :)

 

w koncowym efekcie kominek moze nie zwrocic sie nigdy:cry:

 

oczywiscie wszystko z :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram jest nastroj :D

 

w ostatnich 5 latach prad wylaczyli u mnie moze 4x w tym 3x okolo 1godz i 1x 6godz nie ma co gdybac o przerwach w doplywie pradu to nie lata 80-te jesli nawet to dom jest ocieplony a spadek temp nie bedzie bardzo duzy do tego kilka herbatek i jest O.K. swieczki tez sa czasem super :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ostatnich 5 latach prad wylaczyli u mnie moze 4x w tym 3x okolo 1godz i 1x 6godz nie ma co gdybac o przerwach w doplywie pradu to nie lata 80-te jesli nawet to dom jest ocieplony a spadek temp nie bedzie bardzo duzy do tego kilka herbatek i jest O.K. swieczki tez sa czasem super :wink:

 

A u mnie ostatniej zimy była śnieżyca i pozrywało trochę linii energetycznych. W niektórych wsiach ludzie nie mieli prądu przez 3 dni :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ja sie np wlasnie tego boje

klimat zaczyna szalec i wedlug mnie coraz czesciej moze dochodzic do uszkodzien lini energetycznych u mnie zeszlej zimu pradu nie bylo 20h

ale gdzie indziej nawet tydzien bo potrzaskaly izolatory i musieli wszystkie wymienic

agregat ? no tak rozumiem sam mam zamiar kupic ale agregat + ogrzewanie domu pradem ? hmm to jaki to musi byc agregat i ile bedzie palil

agregat + piec na paliwo stale lub pompa ciepla to ok by wystarczy niewielki

niewiem ja jakis tak mam ze staram sie przewidziec najgorszy scenariusz

i zabezpieczyc sie przed nim

 

jakis czas temu na discowery byl program o pewnym miasteczku w USA

gdzie przy bardzo wysokiej wilgotnosci powietrza nastapilo gwaltowne ochlodzenie lod zaczol narastac na liniach i pozrywal prawie wszystkie

siedzieli przy - ilus tam w domach gdzie wszystko na prad i patrzyli jak zaladza im sie od wewnatrz sciana :lol:

niepamietam ile niebylo pradu tam ale sporo

wybaczcie ale mnie taki scenariusz nie pociaga

ja mam zrobione wszstko tak ze nawet bez pradu przy - 30C na dwoze w domu moge miec 25C i to calym nie tylko przy kominku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agregat ? no tak rozumiem sam mam zamiar kupic ale agregat + ogrzewanie domu pradem ? hmm to jaki to musi byc agregat i ile bedzie palil

 

Takie rozwiązanie nie ma zupełnie sensu. Ja mam agregat 2 kW i nie zamierzam go używać do zasilania kotła C.O. tylko do sterownika kominkai pomp obiegowych. W takim układzie można komfortowo mieszkać przy braku prądu nawet przez tydzień czy dwa - zasilając z agregatu także oświetlenie i zdobycze cywilizacji (komputer, radio, TV).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojjjjjjjjjjj mnie to raczej nie czeka bo mieszkam na osiedlu zabudowanym i nigdy takich problemow nie bylo.

 

aaaaaa raz byly jaja okolo 20lat temu mialem jeszcze 4 linki z pradem do domu i spadla na nie antena tv (maszt przerdzewial) 3 dni pradu nie mialem nikt nie mial pojecia co sie stalo a byly wtety jakies dni wolne wiec nie bylo wesolo :lol:

 

ale raz na 20 lat jest O.K. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojjjjjjjjjjj mnie to raczej nie czeka bo mieszkam na osiedlu zabudowanym i nigdy takich problemow nie bylo.

 

No tak, ale do tego osiedla prąd jest dostarczany jakąś linią. Na pewno na wielokilometrowym odcinku jest to linia napowietrzna. Wystarczy, że w zimie spadnie na nią drzewo i już jest problem.

 

Oczywiście nie można popadać w paranoję, takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak się zdarzają. Warto więc mieć jakiś "plan awaryjny", żeby nie zostać z ręką w nocniku, jak przy 25-stopniowym mrozie zabraknie prądu, a pogotowie energetyczne powie: "mamy bardzo dużo zgłoszeń, prosimy o cierpliwość, postaramy się naprawić w ciągu 2-3 dni" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś się boi, że "kiedyś w przyszłości" zabraknie prądu na dłużej, to proponuję:

 

1) Zrobić przełącznik sieć - agregat w rozdzielnicy i przewidzieć miejsce na taki agregat na działce

2) Utrzymywać aktualne telefony do wypożyczalni sprzętu budowlanego

3) "kiedyś w przyszłości" skorzystać z p.1 oraz p.2

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...