Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z całym szacunkiem Marcinie, ale gdyby Twoje wykształcenie i umiejętności były z branży hydraulicznej, to czy nie zdecydowałbyś się na wodną? Takie niskie koszty Twojej podłogówki wzięły się chyba z tego, że nie miałeś kosztów robocizny.

ja mam wszystko na kablach a z zawodu jestem hydraulikiem;)

instalacja na kablach jest najmniej skomplikowaną instalacją ogrzewania podłogowego...

komfortu użytkowania domu z taką instalacją nie ma nawet co porównywać do jakiejkolwiek innej...

odnośnie skomplikowania i możliwości spiep... to naprawdę trzeba się postarać żeby to błędnie policzyć i zepsuć przy montażu ...

mogę ją zamontować w ciemno w domu bez żadnych wyliczeń i na pewno będzie poprawnie działała;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a DZ? z robocizną?

 

no złapałeś mnie faktycznie podłączenie hydrualiczne i chłodnicze 1 tyś złdo tych 15.[pompa 8kw]

Marcin ile ci wychodzi za rok grzania co i cwu?

z tego co pamiętam to w 2 mieścisz się.

no to ja przy pompi muszę zapłacić 1 tyś żeby to rozsądnie wyglądalo-coś wątpię.

ale co tu pisać -jak się czyta o ludziach z gruntówkami za 55 tyś plus 12 za podłogówkę w domkach 130 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym mierzysz ? Jak mierzysz ? Co to jest rezystancja,ile powinna wynosić ?

I Ty uważsz,że jest to prostsze od ułożenia rurek ???

henok napisał, miernikiem za 20zł nawet chińskim, ustawiasz go na [ohmy], znaczek jak grecka litera "omega" dotykasz do dwóch końców kabla grzejnego i ma pokazać tyle co jest napisane na pudełku od kabla.

myslę że dziecko 14 letnie zrozumie. o tym uczą na fizyce w gimnazjum, o hydraulice juz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Takim urządzeniem. Przyszedł elektryk i zmierzył.

Miałem to w cenie za cały dom. Każdy elektryk ma, bez względu na to co u Ciebie robi. No chyba, że nie korzystasz z usług elektryka.

 

PS. Rozumiem, że próby szczelności to się z miską i zegarkiem w ręku robi ???

No właśnie,próba szczelności a próba poprawnie zamontowanych kabli to jest podobny koszt.

Ja bym się nie podjąl ani jednego ani drugiego ale rozłożyć rurki owszem ;)

 

Pytam się jeszcze raz,w czym jest różnica między rozłożeniem rurek a kabli,skoro do końcowego podłączania jednego i drugiego wzywamy fachowców ???

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok

położenie kabla, a potem na opakowaniu masz podana rezystancję, mieszysz ja i widzisz że nie jest uszkodzony, podłączenie jest tak samo banalne jak gniazda, nawet łatwiejsze bo jest to łopatologicznie opisane na sterowniku i w instrukcji, dużo trudniejsze jest podłączenie sprzętów RTV (telewizor+satelit+amplitune i głosniki) a jakoś nikt do tego specjalisty nie woła, a s-kę załączysz po podłączeniu, więc pracujesz beznapięciowo.

kable w rurki - żart, inaczej trudno to potraktować.

Kable w rurkach, to rzeczywiście był żart :) (ktoś mi wcześniej zarzucał, że za poważny jestem ;) ).

Natomiast w ten sposób podchodząc, to wykonanie całej instalacji w domu jest banalnie proste (wystarczy podłączyć według schematu). I rzeczywiście takie jest, ale dla elektryka (dla mnie też). Jednak większość inwestorów instalacji elektrycznych woli się nie tykać, podobnie jak hydraulicznej.

Wmawianie inwestorom (przeciętnym), że podłączenie kabli grzewczych jest taką "bułką z masłem", to narażanie ich na wielokrotnie wyższe koszty. Jaki elektryk z uprawnieniami będzie chciał się pod taką instalacją podpisać? O ile badanie instalacji szczelności instalacji ogrzewania wodnego nie jest wymagane, to badanie instalacji elektrycznej jest obowiązkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dziwne jest że jak dojdzie co do czego to nikt nie korzysta z ofert tych najtańszych firm. Może dlatego że skoro najtańsza to i jakość idzie w parze z ceną, może nie maja klientów, a dlaczego ich nie mają bo słaba jakość? Dlatego n-ty raz piszę podawajcie koszty poniesione a nie domniemane.

 

no ja akurat musiałem czekać kilka TYGODNI ZA CHŁOPAKAMI BO TROCHĘ roboty mają.

a jeśli chodzi o cenę nie zawsze jest tak jak tanio to kiepsko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowiedz co wchodzi w ten koszt instalacji.

 

Strasznie mnie męczy kolega Arturo72, słuchaj jak rozmawiałem z gościem od C.O. to nie pytałem go ile kosztuje podłączenie rurek bo mam to w d..pie tylko ile weźmie za całość, tak samo jak pytałem się ile kosztuje kompletna instalacja ogrzewania na kablach.

 

Odpowiedź: Nie Wiem

 

Wiem tylko że: 100 pln za m2 instalacji wodnej bez pieca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki elektryk z uprawnieniami będzie chciał się pod taką instalacją podpisać? O ile badanie instalacji szczelności instalacji ogrzewania wodnego nie jest wymagane, to badanie instalacji elektrycznej jest obowiązkowe.

Co obejmuje takie badanie? zwykła próba rezystancji izolacji wykonana przez elektryka daje mu 200% pewność nie uszkodzenia jej, tu jest mowa nie o całej instalacji ale o 8-10 obwodach, które to elektryka zasili (tzn podciągnie do puszek przewody zasilające, tak samo jak do gniazdek) i to do tego miejsca jest sprawdzenie pod którym sie podpisze bo to zrobił, a asam kabel grzejny jest zwykłym odbiornikiem i do tego nie jest potrzebny odbiór, tak samo jak nie jest on potrzebny do telewizora który jest podłaczony do instalacji elektrycznej czy do grzejnika konwektorowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wiem tylko że: 100 pln za m2 instalacji wodnej bez pieca

pozdrawiam

To odpowiem Ci,że rozłożenie kabli z pomierzeniem ich,podłączeniem to jest koszt 120-150zł/m2 kompleksowo od firmy z VAT :) Może być ? Uważasz dalej,że taniej kable wynoszą niż wodna podłogówka ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja miałem super jednak szczęście. Hydraulikę w całym domu, od kanalizy po podłogówkę robił mi kolega, który jest ponoć najdroższy w regionie. (instalacja w miedzi) Za całą robotę skasował 10tyś. Robi teraz u sąsiada dom niemal dwa razy większy za 15tyś. Do roboty nie miałem absolutnych zastrzeżeń. Gdyby tak swoją robotę wykonywali budowlańcy to wszystkie domy były by pasywne:D

Skoro tak na to patrzysz to u mnie robocizna za: rozłożenie kanalizy, montaż i podłączenie hydroforu i studni (50mb), montaż i podłaczenie studni, instalacja ZWU CWU, wyniosła 3200zł, dla domu 150m2 to na chłopski rozum za swoje CO zapłaciłeś 7tyś za robociznę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowiem Ci,że rozłożenie kabli z pomierzeniem ich to jest koszt 120-150zł/m2 :) Może być ? Uważasz dalej,że taniej kable wynoszą ?

dajcie spokój z tym liczeniem ...

nawet żeby kosztowało tyle samo to i tak założyłbym kable drugi raz...

albo i nie...

bo teraz to dom miał by ogrzewanie nadmuchowe z nagrzewnicą elektryczną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie szczelności instalacji hydraulicznej jest wymagane.

W moim PINB wymagają przy zakończeniu budowy :

protokoły badań i sprawdzeń:

a) przyłącza wody i kanalizacji sanitarnej,

b) przyłącza kanalizacji deszczowej,

c) przyłącza gazu,

d) przyłącza energii elektrycznej i wewnętrznej instalacji,

e) przyłącza centralnego ogrzewania,

f) drożności przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych),

Jakoś nie widzę tu sprawdzenia wewnętrznej instalacji wody i CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henok jak zwykle prezentujesz zdrowe podejście

tak przy okazji zdajecie sobie sprawę że 99% ogrzewania podł. w kraju to samowola budowlana.

kto ma w projekcie ogrzewanie podłogowe ?

akurat coś o tym wiem -łacznie z łażeniem po sądach

Ja mam, moge to potwierdzić skanem projektu w opisie którego są naniesione zmiany o ogrzewaniu.

Czy ogrzewanie elektryczne za pomocą konwektorów podłączanych do gniazda 230V to tez samowolka budowlana jak sam podłacze jest do gniazdka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odpowiem Ci,że rozłożenie kabli z pomierzeniem ich to jest koszt 120-150zł/m2 :) Może być ? Uważasz dalej,że taniej kable wynoszą ?

 

Rozumiem że mówisz o komplecie robocizna + kable + regulatory ?

Ja dostałem taką wycenę za 12 000 PLN na mój 108 m2 domek, ale powiedzieli że nigdy tego nie robili więc zrobiłem to na własną rękę.

 

Ja nie twierdzę że wodna jest gorsza mówię tylko że przeciętny człowiek taki jak ja za wodną się nie weźmie a za kable tak.

 

Ale chyba najlepiej podsumował to jasiek71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ty dalej domniemasz.

Nie domniemam,mam ofertę :)

Ja dostałem taką wycenę za 12 000 PLN na mój 108 m2 domek,

I dalej Marcin Cetera będzie uważał,że kable są tańsze od wodnej podłogówki ???

 

Słucham dalszego tłumaczenia się ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...