Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:lol: Ok, następne pytanie- jak to jest z tymi kablami w wylewce?Już wiem, ze ma byc 10 cm wylewki na nich, ale co z miejscami, w których stac maja meble?Tam się nie układa, czyli tak, jak z podłogówka?I raczej sensu nie ma kładzenie na kable drewnianej albo panelowej podłogi?I jeszcze- co ze "szkodliwościa dla zdrowia" takich kabli?(promieniowanie elekrtromagnetyczne bodajże)? Sa jedno i dwustronnie zasilane- (cokolwiek to znaczy)które się nadają?Mazs w domu maty grzewcze, jak prędko nagrzewa się pomieszczenie-bo czy jest sens ładować kable pod posadzki łazienek, zamiast mat?A może ułożyc je na całej podłodze?

A ten kominek, o który mi chodzi , to kominek kumulacyjny. Już znalazłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostronnie zasilane emituja znacznie mniejsze pole elektromagnetyczne, ale sa troche grubsze i droższe.

Mam maty, ale służa do nagrzewania podłogi bardziej niż pomieszczenia. Zależy mi na tym aby podłoga w łazience miała 27-29 stopni. Trochę trwa zanim z jakiś 19 stopni podgrzeje sie do 29, ale mam tak ustawione sterowanie aby była ciepła wtedy kiedy chcę.

O podłogówce gdzie się ją układa i co na niej kładzie to musisz poszukać w tych wątkach gdzie jest głównie o wodnej. Znajdziesz więcej użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja podpowiem bo też układam elektryczną podłogówkę:

W sumie cała podłoga ma mieć ca 11 cm grubości: 5cm styro, 5cm wylewki i ok. 1 cm na panele. Kable ukłąda się na specjalnych taśmach metalowych układanych na folii która leży na styropianie. Kluczowe znaczenie ma dokładność wylewania, bąble powietrza mogą uszkodzić kabel dlatego dobrze aby spec od kabli pilnował wylewkarzy. Można układać kable w wylewce pod meblami, nie można mat które są bezpośrednio pod podłogą. Z tego co ludzie piszą można kłaść podłogę z paneli lub drena z tym że będzie się trochę wolniej nagrzewać. Osobiście myślę o panelach ale rozważam też jakieś drewno. Pożywiom-uwidim :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też podpowiem. Grubością wylewki określasz "akumulacyjność" podłogi. Jest to ważne jeśli chcesz grzać w nocnej taryfie. Ale coś za coś. Jesli jest gruba wylewka nagrzewa sie też długo. Jeśli nie zależu Ci na akumalacyjności wylewka może być dużo cieńsza, a wtedy masz prawie natychmiastowy efekt grzewczy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Jeziera: jaką grubość styropianu masz u siebie w podłodze na gruncie?

Ja chcę dać u siebie ok. 15 cm i zastanawiam się czy to dobrze, bo słyszałem tutaj na forum, że podłoga może się zapadać pod taką grubością styropianu.

 

Może ktoś ma taką grubość i większą styropianu i czy jest wszystko ok.

Oczywiście będę miał elektryczne ogrzewanie podłogowe akumulacyjne lub zwykłe - jeszcze się nie zdecydowałem.

Na podłogę chcę położyć panele albo parkiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też podpowiem. Grubością wylewki określasz "akumulacyjność" podłogi. Jest to ważne jeśli chcesz grzać w nocnej taryfie. Ale coś za coś. Jesli jest gruba wylewka nagrzewa sie też długo. Jeśli nie zależu Ci na akumalacyjności wylewka może być dużo cieńsza, a wtedy masz prawie natychmiastowy efekt grzewczy.

Pozdrawiam

A jak można obliczyć akumulacyjność wylewki, aby było akurat? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę dać u siebie ok. 15 cm i zastanawiam się czy to dobrze, bo słyszałem tutaj na forum, że podłoga może się zapadać pod taką grubością styropianu.

Może ktoś ma taką grubość i większą styropianu i czy jest wszystko ok.

 

Mam 15 cm i nigdzie się nie zapadło. Wylewka zbrojona siatką i włóknami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam agregat 2 kW i nie zamierzam go używać do zasilania kotła C.O. tylko do sterownika kominkai pomp obiegowych. W takim układzie można komfortowo mieszkać przy braku prądu nawet przez tydzień czy dwa - zasilając z agregatu także oświetlenie i zdobycze cywilizacji (komputer, radio, TV).

 

Anpi, napisz kilka słów o tym agregacie - gdzie kupiłeś i z ile. Też mi to chodzi po głowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 14 cm styropianu w podłodze. Nic niepokojącego się nie dzieje.

Akumulacyjność wylewki oblicza się wg wzoru:

ciepło właściwe wylewki*gęstość*objętość*ilość stopni o jaką będziesz podgrzewał wylewkę lub schładzał.

np.

850j/kgK*2200kg/m3*150m2*0,05m*5K=70125000J=19,5kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaz nie grzeje bezposrednio prądem (pośrednio przez PC) to pozwolę sobie to co napisałem w wątku o PC po przejsciu na taryfe G12g:

 

jestem pierwszy miesiąc - a w zasadzie miesiąc i 10 dni po zmianie taryfy z G12 na weekendową (G12g). Zużycie prądu w niskiej taryfie w stosunku do wysokiej taryfy wzrosło u mnie do 82% -rewelacja - dotąd miałem najwyżej 70% - za ten sam prąd w taryfie G11 płaciłbym 44% więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytacja moja wygląda następująco:

 

13.01.2006 odbiór budynku i przejściez C11 (ceny prądu takie same jak G11) na G12

20.10.2006 przejscie na G12g

 

faktury letnie (bez grzania - taryfa G12) wskazują że zużywam około (3faktury -średnai) 450kwh z czego D(rogi)/T(ani)= 50/50 - czyli średni koszt prądu miesięcznie 150 zł D/T=ok.100/50

 

zużycieprądu po zmianie taryfy na G12g (okres: 21.10.2006-28.11.2006 = 42 dni) - 1300 kwH (T=1063Kwh D=237kwH T/D=82 / 18) - co daje w zł ok. 340zł. czyli jak policzyłem grzanie w listopadzie kosztowało mnie 140 zł

W zeszłym roku za analogiczny okres tylko że za 50 dni zużyłem 1500kwh i fakturkę miałem na 560 zł.

Acha bedac jeszcze na taryfie G12 największy stosunek T/D miałem w styczniu i lutym i było to równo70/30

 

 

PS

Oczywiście akumuluje ciepło w podłogówce - cały dzień stała temperatura. W okresie dziennym taniej taryfy tj 14-16 pompa działa cały czas przez bite 2 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okresie letnim (czerwiec-sierpień) śrenio poszło 470 kWh na miesiąc. Z czego jakieś 55% w niskiej taryfie.

W analogicznym okresie jak u ciebie od 21 października do 28 listopada poszło 1430 kWh. 725 kWh w wysokiej i 705 w niskiej taryfie.

No i mam g12. W moim ZE nawet nie ma weekendowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - to masz 50/50 ale ty nie akumulujesz to sie nie ma co dziwic. I tak jest to opłacalne w stosunku do G11. A weekendowa faktycznie jest z nią róznie w róznych regionach - w niektórych mają jeszcze godzinę dłużej codziennie i całą sobotę i niedizelę. a w niektórych (wlkp) wogóle nie ma okresu dziennego "taniego" prądu i każą sobie dopłacać po 100 zł niezależnie od zużycia. Cóż monopol,monopol i jeszcze raz monopol.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...