Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobra rada: stroń od znajomych. Bo jak zrobia cos nie po twojej mysli to głupio będzie ci zwrócić im uwagę, jeszcze bardziej niezręcznie będzie "opier...". Dwa razy się zastanów nim wpuścisz do domu znajomego.

 

No dokładnie Święte Słowa. Znajomy robił dach znajomemu. Normalnie góralski:) Ugiął się przed końcem roboty. Miało być tanio i sprawnie. Z 10 lat już nie gadają ze sobą:) Oczywiście obca "firma" poprawiała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to ta Pani. Zwykle tego nie robie ale czytając posta poniżej aż mnie coś zabolało w mózgu i doszedłem że to znak:

Mam pompę Nibe 1245 12 kW, odwierty w skale granitowej 2x120m, 340 m2 ogrzewania podłogowego. Mam rekuperator Aeris 550. Dach ocieplony 20 cm pianką poliuretanową zamkniętokomórkową, ściany jednowarstwowe z Ytonga energo 48 cm, na posadzce 15 cm styropianu, okna passivline (U na poziomie 0,8-0,9).

Firma Andretech instalowała mi całą instalację ogrzewania (odwierty 25000, kotłownia 37000, podłogówka 28000) i instalację wodnokanalizacyjną (5000).

Co do kosztów to jak na razie utrzymuję w domu temperaturę 18,5 stopnia i w okresie 07.10-16.12 kosztowało mnie to poniżej 312 zł (tyle wyszło za cały prąd w II taryfie).

 

W poprzednim poście piasała że jest zadowolona. No jak się wydało 90 tys to juz można być tylko zadowolonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zapotrzebowanie na ~5kW i przyzwoity grunt to wystarczy DZ na ~200m2. Metr od plotu polozysz i nic widac nie bedzie :> Pol metra od i tak pewnie tujki posadzisz ;)

Takie DZ to recznie wykopiesz - moj sasiad w litej glinie wykopal w tydzien 80mb rowu na glebokosc 1,5mb (pod wode) golymi rekami z uzyciem jednej sztychowki :-)

 

Czy to nie zbytnie upraszczanie? Ja mam działkę 750m2 czyli większą od Arturo działka ma coś tam 23x32m. Metr od płotu daje powierzchnię 106m2 dwa metry 204m2. Ale czyż nie jest tak że dla wykorzystania taniej taryfy skoro musimy dostarczyć w nocy energii na całą dobę to chwilowa (nocna) szczytowa wydajność pompy musi wynieść 10kW? Wtedy potrzeba ryć działkę na ponad 4m. O ile kolega zacytowany podał właściwą powierzchnię do takiego zapotrzebowania. Druga sprawa jak nie ma gliny a piach? Chyba trzeba wykopać głębiej a może nie, nie wiem nie znam się. Pewnie położenie DZ to nie jest wielki koszt ale jeżeli ktoś nie jest jak sąsiad cyklopem i wynajmie koparkę i kogoś do pomocy w układaniu rurek plus sam koszt rurek to pewnie 4 tysiaki będzie mało. No to co zostaje do posadzenia chociażby drzew, czy wkopania małego baseniku (a chciałbym latem mieć) to niewiele. Nie mówiąc już o tym, że jak się nam zachce coś zaplanować na działce później to jednak możliwości są ograniczone (sosny chyba nie można nad DZ posadzić?) ...

DZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim poście piasała że jest zadowolona. No jak się wydało 90 tys to juz można być tylko zadowolonym.

 

To to pikuś.

 

Pisałem już kilka razy ale przypomnę ,,,

Mój znajomy wybudował dom, ocieplił go "dychą" styro i wydał 70 tyś na kominek z płaszczem, instalację gazową + grzejniki + elektryczne podłogowe w kilku pomieszczeniach .

Rok po zamieszkaniu musiał postawić wiatę na drewno za 10 tyś żeby móc składować drewno do kominka który jest teraz głównym źródłem ciepła .

 

Teraz ma kotłownie w salonie, zimne płytki w łazienkach i kuchni ( bo za drogo to grzać) i wydał 80 tyś !

Domek ok. 170 m2 z poddaszem ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie zbytnie upraszczanie? Ja mam działkę 750m2 czyli większą od Arturo działka ma coś tam 23x32m. Metr od płotu daje powierzchnię 106m2 dwa metry 204m2. Ale czyż nie jest tak że dla wykorzystania taniej taryfy skoro musimy dostarczyć w nocy energii na całą dobę to chwilowa (nocna) szczytowa wydajność pompy musi wynieść 10kW?

 

Pompe dobiera sie "na styk", wtedy ma najwyzszy COP. Nie ma sensu przewymiarowywac, nawet jak bedzie (a bedzie) wychodzila w "droga" taryfe. Droga taryfa to u mnie 0,58 pln - z COPem 4, 1kWh kosztuje tylko 0,145 pln wiec i tak jest o polowe taniej niz pradem w II taryfie :) Mozna leciutko przewymiarowac ale to zwieksza koszty inwestycyjne - zarowno dolnego zrodla jak i samej pompy.

 

Wtedy potrzeba ryć działkę na ponad 4m. O ile kolega zacytowany podał właściwą powierzchnię do takiego zapotrzebowania.

 

Dobry grunt = bezpiecznie zaloz 25W/mb.

 

Druga sprawa jak nie ma gliny a piach? Chyba trzeba wykopać głębiej a może nie, nie wiem nie znam się.

 

Wtedy licz 10W/mb i raczej juz poziomy Ci na dzialke nie wejdzie bo bedzie go trzeba ~500mb (na ~500m2).

 

Pewnie położenie DZ to nie jest wielki koszt ale jeżeli ktoś nie jest jak sąsiad cyklopem i wynajmie koparkę i kogoś do pomocy w układaniu rurek plus sam koszt rurek to pewnie 4 tysiaki będzie mało. No to co zostaje do posadzenia chociażby drzew, czy wkopania małego baseniku (a chciałbym latem mieć) to niewiele.

 

Jak zajmiesz 2mb od plotu to w niczym to chyba nie przeszkodzi ? :)

 

Nie mówiąc już o tym, że jak się nam zachce coś zaplanować na działce później to jednak możliwości są ograniczone (sosny chyba nie można nad DZ posadzić?) ...

 

Nie jest zalecane sadzenie niczego z duzym systemem korzeniowym. Nie wiem jakie korzenie ma sosna - trzebaby spytac ogrodnika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz montuje? Narazie to Ty masz oferte na papierze :) Sprawdz dodatkowe warunki, czy to z VAT i gwarancja wogole. O tym jak to bedzie dzialac pogadamy po pierwszym sezonie ;)

 

chciałbym tylko zaznaczyć że ja akurat nie mam oferty na papierze

mam pompę już u siebie w domu.

cena za s10 atl/futji z 300 litrowym zasbnikem i całkowitym montażem zmieszczę pewnie w 16-17 brutto

byłbym głupkiem jeśliby twierdziłbym że gruntówki nie są lepsze od powietrzn.

tylko ta cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ucałuj w moim imieniu ewelinę u jan-gaza

tak po jej głosie coś czuję że nie zrobisz tego z obrzydzeniem.

 

dobra dobra sugerujesz że do jan-gaza mam już zamawiać wiatę do drewna byczą

 

liwko ja to jestem z okolic lichenia a ty gdzie się zadekowałeś

 

 

żeby nie dostać po łbie

najważniejsze tak stawiać dom żeby można było grzać prądem bez wielkich wyrzeczeń

i do tego wodną podłogówkę żeby mieć pole manewru

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman, nie maż jakiegoś przedstawicielstwa na Wielkopolskę? Mam 220m2 do zrobienia:D

 

A co masz tam do zrobienia?

Pytam bo wątek o ogrzewaniu prądem a było o podłogówce wodnej, teraz o wentylacji a wcześniej pewnie o innych poza tematem sprawach ;P

 

Co do Eweliny to potwierdzam Twoje przypuszczenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...