Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie tylko ;)

 

Gdzie budujesz ?

Będe w okolicy konina u @maluxa20 za tydzień, wpadnij :D

 

Za daleko. Kolega się buduje w północnej Wielkopolsce. Ten co miał mu zakładać w ch... wali, i trzeba szybko znaleźć innego. Konstrukcja bardziej skomplikowana niż u mnie, więc się za to nie biorę. Wiadomo, kolega, i niech tak zostanie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to pikuś.

 

Pisałem już kilka razy ale przypomnę ,,,

Mój znajomy wybudował dom, ocieplił go "dychą" styro i wydał 70 tyś na kominek z płaszczem, instalację gazową + grzejniki + elektryczne podłogowe w kilku pomieszczeniach .

Rok po zamieszkaniu musiał postawić wiatę na drewno za 10 tyś żeby móc składować drewno do kominka który jest teraz głównym źródłem ciepła .

 

Teraz ma kotłownie w salonie, zimne płytki w łazienkach i kuchni ( bo za drogo to grzać) i wydał 80 tyś !

Domek ok. 170 m2 z poddaszem ,,,

 

Zapytam dyskretnie czy zapytałeś go czy ma świadomość tego co uczynił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest zalecane sadzenie niczego z duzym systemem korzeniowym. Nie wiem jakie korzenie ma sosna - trzebaby spytac ogrodnika ;)

 

Sosna ma tzw. korzeń palowy. Tyle co nad ziemią to i sosny prawie pod ziemią ;-) U mnie grunt taki dziwny, piach ale wysokie wody gruntowe - na metrze już wodę można zobaczyć więc nie wiem czy to 25 czy 10W/m. Ale nawet przy 25 to daje 200m dla mocy 5kW. Czyli działka na dwa metry skopana (rozumiem, że to jedna rurka "fi jakieśtam" idzie? Niby nic ale jakoś to sadzenie drzew mnie niepokoi, że nie będzie można. Choć powiem, że korci korci aby spróbować. Tyle, że przy pompie o jakiej pisze Arturo da się pracować nawet przy mocno ujemych temperaturach więc nie wiem czy jest sens kopać. Dla COP o kilkanaście procent lepszego? Bo pamiętajcie, że latem DZ takiej pompy ma i ze 30stopni na plusie co jest niebagatelne przy grzaniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosna ma tzw. korzeń palowy. Tyle co nad ziemią to i sosny prawie pod ziemią ;-) U mnie grunt taki dziwny, piach ale wysokie wody gruntowe - na metrze już wodę można zobaczyć więc nie wiem czy to 25 czy 10W/m. Ale nawet przy 25 to daje 200m dla mocy 5kW. Czyli działka na dwa metry skopana (rozumiem, że to jedna rurka "fi jakieśtam" idzie?

 

Jedna rurka (fi32 lub 40) co metr, jak nie planujesz wiekszych drzewek czy tujek przy plocie to moze byc pierwsza rurka 0,5m od plotu, a kolejna 1,5m od plotu. Jak jednak planujesz tujki 0,5mb od plotu to lepiej zaczac metr od (a druga rurka - dwa metry od). Jak jestes pewien ze ta woda tam jest przez caly rok i jest to potwierdzone przez geologa to masz farta bo do kalkulacji mozesz przyjac nawet 35-40W/mb, choc ja bym mimo wszystko przyjal te 25W/mb - lepiej miec zapas na wszelki wypadek :) Nie uwazam ze COP jest kilkanascie procent lepszy - ja narazie od poczatku sezonu (polowa listopada) jade na COPie 4-4,5, zasilanie mam 8-5stC, przy srednich temperaturach na zewnatrz w okolicy -5stC do +5stC. Jaki COP bedzie miala powietrzna w takich temperaturach ?

 

Na lato tez nie ma co patrzec bo raz ze temperatury 30stC to rzadkosc, a dwa ze ogolnie grzanie CWU w lato to tylko bardzo niewielka czesc potrzebnych w ciagu calego roku kWh :)

 

Niby nic ale jakoś to sadzenie drzew mnie niepokoi, że nie będzie można. Choć powiem, że korci korci aby spróbować. Tyle, że przy pompie o jakiej pisze Arturo da się pracować nawet przy mocno ujemych temperaturach więc nie wiem czy jest sens kopać. Dla COP o kilkanaście procent lepszego? Bo pamiętajcie, że latem DZ takiej pompy ma i ze 30stopni na plusie co jest niebagatelne przy grzaniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadkobierca ofkors ;) Ktos musi nam ten PKB nakrecac ;)

 

... czyli teściowa kręci całą gospodarką... bosh, co za czasy :p

 

 

- - - - - - - - - - - - -

 

na koniec przeczytane gdzieś na muratorowym forum:

 

W regonalnej w artykule ,,Podwyżki po cichu" pan xxx (prezez ZWiK) tak min. uzasadnił podwyżki wody iścieków, cyt. ,,Mieszkańcy zaczęli oszczędzać i spółka to odczuła". Takie podejście zapwene mają PGNiG, ENEA, ZUZ (oczyszczanie i odbiór odpadów. Wniosek im więcej oszczędzamy tym mniej zużywamy np. kubików wody ale cena kubika rośnie o inflację, wzrost zarobków i o niedobór wpłat wynikłych z mniejszego zużycia wody, ciepła itp.

Pezes ŻWiK daje przez to do zrozumienia, że kasy musi wpływać do firmy tyle co w ub. roku lub nawet więcj, bo np. dochodzi inflacja. Dlaczego tak ano dlatego, że np. na pensje idzie określona kwota, na amortyzację itd. a oszczędzając zmiejszamy srodki na min. te wydatki. Zwolnić nikogo na wskutek oszczędzania przez ludzi się nie da, tendencja jest odwrotna, pensje muszą rosnąć bo inflacja, podobnie jak energia, podatki itd. Tak więc lansowane np. przez GL wymiany żarówek, pralek itd. co podwyżka energi elektrycznej to nic innego jak robienie z ludzi głupków.

Niestety, rozrost biurokracji w tym w firmach podległych np. urzędom gmin itp. będzie powodował, że zyżywając mniej wcale nie będzie znaczyło w sumie taniej.

 

 

czyli podwyżki cen kWh to przez pompiarzy :) w ramach solidarnej polski proszę wydłuzyć czas pracy pompy wg poniższego wzoru:

 

aktualny czas pracy pompy x współczynnik COP = nowy, sprawiedliwy społecznie i uzasadniony finansowo czas pracy pompy*

 

*w przypadku, gdyby było za ciepło, proszę - nie wyłączając WM - uchylić okno; kablarze grzeją bez zmian

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwazam ze COP jest kilkanascie procent lepszy - ja narazie od poczatku sezonu (polowa listopada) jade na COPie 4-4,5, zasilanie mam 8-5stC, przy srednich temperaturach na zewnatrz w okolicy -5stC do +5stC. Jaki COP bedzie miala powietrzna w takich temperaturach ?

 

Tu nie chodzi o konkurs na najwyższy COP. Załóżmy zużycie ciepła 10 MWh rocznie, czyli:

- 4 KPLN czystym prądem,

- 1,6 KPLN chińczykiem P-W (COP 2,5),

- 1 KPLN gruntówką (COP 4).

 

Przy założeniu, że podwyżki niewiele odbiegają od kosztu pieniądza (pamiętajcie o inflacji !), dla oszczędności 600 zł / rok ile jesteś w stanie dać w sumie więcej za gruntówkę względem powietrznej? A powietrzną, w szczególności monobloka, stawiasz i masz. A co do trwałości, szczęśliwie Chińczycy własnych sprężarek nie robią, tylko wstawiają Copelanda lub podobne. Mam nadzieję, że kluczowym parametrem jest liczba startów, bo jak to się rozgrzeje, to warunki zewnętrzne powinny być obojętne. Także jeśli umiesz ograniczyć do 500 rocznie, nie powinno być źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czyli podwyżki cen kWh to przez pompiarzy :) w ramach solidarnej polski proszę wydłuzyć czas pracy pompy wg poniższego wzoru:

 

aktualny czas pracy pompy x współczynnik COP = nowy, sprawiedliwy społecznie i uzasadniony finansowo czas pracy pompy*

 

*w przypadku, gdyby było za ciepło, proszę - nie wyłączając WM - uchylić okno; kablarze grzeją bez zmian

 

Nie no, nie ten etap rozwoju, na razie pompiarze wespół z kablarzami przypieprzają gazowcom i groszkom ;) Ja w ramach solidarności z kablarzami (w końcu dostaną 4 razy bardziej w tyłek) kiedyś sobie kupię samochód na prund, a do tego czasu, to może saunę jakąś albo parę kW świecidełek świątecznych na domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do trwałości, szczęśliwie Chińczycy własnych sprężarek nie robią, tylko wstawiają Copelanda lub podobne.

 

A wedlug Ciebie sama porzadna sprezarka to juz pelen sukces? Zajrzyj na elektroda.pl do watku gdzie ludzie buduja swoje pompy (watek od kilku lat istnieje) to zobaczysz ze to nie jest takie proste :) Jakosc spawow, kontrola jakosci, jakosc uzytych pozostalych elementow (chocby grubosc rurek) - u chinczyka to jest wszystko na najnizszym poziomie zeby cene zbic. W zyciu nie kupilbym PC chinczyka bo to wytrzyma max kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...