Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

przy tych proporcjach chodzi o to że drewno na rozbujanie daję energie w komin bardziej niż w budynek?

a druga sprawa pewnie trudno zapanować nad temperaturą?

 

wiem że to jest wątek o elektr. no ale myslę że dla wielu planujących grzac prądem [ja pompy powietrz. też do tej kategorii ]

ułatwi decyzje o ogrzewaniu.

 

 

Nie - energia idzie w budynek. Trochę mniej bo sprawność niższa. Natomiast ogień rozpałkowy "nie cieszy"- odparowuje wilgoć, trochę brudzi sie szyba, trochę smalą się szamoty. Poza tym w duzym kominku, tuż po rozpaleniu (rozgrzaniu wkładu) często trzeba zakończyć palenie bo juz jest za gorąco. W małym - dopiero zaczyna się zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja czegoś do końca nie rozumiem. Chciałbym mieć ładny duży kominek bo wizualnie fajnie wygląda. Podoba mi się kominek Lechma 190 Lux. Niestety najmniejsza moc to chyba 14kW. Przecież moc jaką odda kominek zależeć będzie ile wpakujemy drewna. Czy 3 polana rozpalone w kominku 14kW i 3 polana w kominku 3kW wypromieniują inną ilość energii? Nie. Czy w kominku 14kW nie można po prostu pakować mniej drewna? O co kaman?

 

 

 

mały kominek ładnie sie pali z jednym polanem, duży już zaczyna przygasać i trzeba dołożyć drugie...

no i zaczyna się jazda...

jak masz duże palenisko kilkoma małymi drypkami nie napalisz, w małym da sie gałązkami...

 

powodzenia z ustawianiem sterowników tak żeby było ekonomicznie i komfortowo;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne jest pojęciem względnym. To co pokazałeś na zdjęciu dla mnie akurat nie jest fajne:P

 

Oczywiście o gustach nie ma co dyskutować. Mnie się taki styl podoba Tobie nie musi ;-).

 

Aleście mi namieszali teraz kurdę ..... a już miałem wybrany kominek. Chciałem z dużą szybą, żeby tego ognia było dużo widać i dupa ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim się dopali będzie ze 26*, ogrzewanie w nocy sie nie włączy, rano będą już kompletnie "rozładowane" podłogi,temp. zacznie lecieć na "pysk" i ok.11-12:00 zacznie się włączać ogrzewanie w drogiej taryfie i będzie chodziło do ok.16:00 zanim dom osiągnie 22,5*

znaczna cześć wyjdzie w drogiej taryfie...

w ciągu tej doby kwh będzie mniej ale w zł to bez różnicy...

tak właśnie wygląda przepalanie okazjonalne w kominku:D

Tak wygląda palenie w kominku z dużą szybą w domu o niskiej akumulacyjności!

W moim domu wygląda to inaczej, ale ja mam od wewnątrz ceramikę obłożoną tynkiem cementowo wapiennym, betonowy strop i małą kozę z niedużą szybką.

Temperatura rośnie do 25oC tylko w pobliżu kozy im dalej tym chłodniej. W skali całego domu jest to nie więcej niż 1oC.

Jeśli na poddaszu chcę zachować niższą temperaturę to wystarczy, że zamknę drzwi.

Palę np wieczorem 3 kostki brykietu o łącznej wadze 2.4kg a ogrzewanie włączy się dopiero rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze dyskusje są bezcenne - to ostatnio moja ulubiona lektura (jestem krótko przed rozpoczęciem budowy).Też już myślałam, że wiem jaki kominek powinnam mieć, a tu okazuje się, że jednak nie - powinnam kupić kominek o mniejszej mocy.

Zastanawiam się tylko nad jedną kwestią. Mój kominek planowałam z DGP, po to, aby przy wysokich temperaturach zewnętrznych zimą nie włączać jak najdłużej ogrzewania (podłogowe wodne na prąd). W ten sposób radzę sobie w obecnie wynajmowanym domu - ani razu do tej pory nie włączyłam grzejników prądowych. Czy taki kominek o mniejszej mocy ogrzeje mi pomieszczenia, do których będzie dostarczać ogrzane powietrze? Jak się ma moc kominka do DGP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam. U mnie będzie prawdopodobnie zmiana kolejnego zresztą systemu grzewczego do mojego mam nadzieję, jak najprędzej wybudowanego domu. Jako, że dom będzie zaizolowany bardzo dobrze - będę starał się dojść do 2-3 litrów. O tym, że będzie na prąd to pewniak. Jednak kwestia systemu. Wstępnie były kable elektryczne, później piece akumulacyjne dynamiczne, później podłogówka wodna. Teraz zastanawiam się nad tym, by zrobić system NIECENTRALNEGO ogrzewania. Jako, że dom będzie miał bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło, to wymysliłem sobię, że może pójść w grzejniki konwektory lub jakieś fajne piece akumulacyjne dynamiczne. Myślałem również o duoheat-ach. Dzisiaj znalazłem taką stronę http://www.termoelektryka.pl/zasada.html . Czy ktoś może użytkuje taki system? No i czy może się ktoś odezwać, kto ogrzewa dom tylko konwektorami?

 

Pozdrawiam!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadą większości kominków i piecy kominkowych jest ich zbyt duża moc jak również wada lub inaczej mówiąc zła technologia wykonania paleniska i dostarczenia do niego powietrza. Przy 5 KW mocy kominka potrzeba dostarczyć co najmniej 30m3/h powietrza do komory spalania. Większość kominków nie posiada całkowitego oddzielenia komory spalania od wnętrza budynku, co przy wentylacji mechanicznej daje podciśnienie w szczelnych budynkach, w mniej szczelnych uczucie chłodu pomimo rozpalonego kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze dyskusje są bezcenne - to ostatnio moja ulubiona lektura (jestem krótko przed rozpoczęciem budowy).Też już myślałam, że wiem jaki kominek powinnam mieć, a tu okazuje się, że jednak nie - powinnam kupić kominek o mniejszej mocy.

Zastanawiam się tylko nad jedną kwestią. Mój kominek planowałam z DGP, po to, aby przy wysokich temperaturach zewnętrznych zimą nie włączać jak najdłużej ogrzewania (podłogowe wodne na prąd). W ten sposób radzę sobie w obecnie wynajmowanym domu - ani razu do tej pory nie włączyłam grzejników prądowych. Czy taki kominek o mniejszej mocy ogrzeje mi pomieszczenia, do których będzie dostarczać ogrzane powietrze? Jak się ma moc kominka do DGP?

Na pewno taki kominek da radę, wszystko zależy od zapotrzebowania Twojego domu w energię w danych warunkach termicznych. Przy mniejszej mocy kominka będziesz się dłużej cieszyć widokiem płomienia w palenisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...