Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wadą większości kominków i piecy kominkowych jest ich zbyt duża moc jak również wada lub inaczej mówiąc zła technologia wykonania paleniska i dostarczenia do niego powietrza. Przy 5 KW mocy kominka potrzeba dostarczyć co najmniej 30m3/h powietrza do komory spalania. Większość kominków nie posiada całkowitego oddzielenia komory spalania od wnętrza budynku, co przy wentylacji mechanicznej daje podciśnienie w szczelnych budynkach, w mniej szczelnych uczucie chłodu pomimo rozpalonego kominka.

 

a istnieja wkłady szczelne , które nie ciągną z wnętrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperaj tutaj

http://www.nordpeis.pl/

Szczególnie polecam katalog w impressum

 

Liwko masz u mnie piwko ;-) Nigdy nie myślałem aby kupić piec wolnostojący a ten producent po prostu mnie oszołomił. Niestety nie jestem aż tak rozrzutny żeby wydać 8 tys na piecyk ale robi wrażenie. Natomiast wkłady - bomba. Dopiero otworzyłem tę stronę i nie zgłębiłem jej jeszcze ale już mi szczena opadła.

 

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 5 KW mocy kominka potrzeba dostarczyć co najmniej 30m3/h powietrza do komory spalania.

Jeśli do spalenia 1 kg drewna potrzeba 10m3 powietrza to do spalenia 1,7kg (tyle spala taki kominek na godz grzejąc z nominalną mocą przy sprawności 70%) potrzeba 17m3/h powietrza.

Moc kominka można ograniczyć wykładając jego wnętrze szamotem lub wermikulitem, taki zabieg poprawi proces spalania drewna - sporo na ten temat w dziale "Kominki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda palenie w kominku z dużą szybą w domu o niskiej akumulacyjności!

W moim domu wygląda to inaczej, ale ja mam od wewnątrz ceramikę obłożoną tynkiem cementowo wapiennym, betonowy strop i małą kozę z niedużą szybką.

Temperatura rośnie do 25oC tylko w pobliżu kozy im dalej tym chłodniej. W skali całego domu jest to nie więcej niż 1oC.

Jeśli na poddaszu chcę zachować niższą temperaturę to wystarczy, że zamknę drzwi.

Palę np wieczorem 3 kostki brykietu o łącznej wadze 2.4kg a ogrzewanie włączy się dopiero rano.

wiemy, wiemy..

twój dom to jest naj... pod każdym względem;)

 

u orko

41 kwh: 110m2 domu = 0,37 kwh / 1m2

 

u mnie...

68 kwh : 154m2 domu = 0,44 kwh / 1m2

 

0,44 : 0,37 = 1,19

 

masz normalnie 20% wydajniejszy budynek...

pewnie to zasługa akumulacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział elektryczny, a wy od kilku dni o kominkach... :)

Na kominkach się nie znam, pewnie macie dużo racji w tym wszystkim co piszecie, ale... jeśli ktoś twierdzi że w kominku dużej mocy nie da się palić, tak aby domu nie przegrzać, to się grubo myli. Moc kominka niewiele ma tu do rzeczy. Trzeba się po prostu nauczyć palić.

Przy 1..2kg przesuszonych zapałkach, układanych jedno na drugim, po 30 minutach mamy tylko popiół i 30st. w domu. W moim 14kW po szybkim uzyskaniu żaru z takich zapałek idą "grubsze" klocki w jednym kawałku i mam spokój na co najmniej 3..4h - w domu przyjemnie ciepło, a nie gorąco. Odpowiednio dokładamy, regulujemy powietrze i szyber i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od jakiegos czasu sledze forum muratora, glownie grupe drewnianego szkieletu, ale ostatnio nikt tam juz nie zaglada.

Na wiosne z mężem ruszamy z budową domu szkieletowego z podaszem użykowym 128 m2 pow. uzytkowej i garaz nieogrzewany 60 m2 dostawiony do budynku. Zgłębiamy temat ogrzewania. Mamy znajomych, którzy mają dom szkieletowy ogrzewany jedynie grzejnikami elektrycznymi konwekcyjnymi i zwykłym kominkiem. Płacą za prąd (ogrzewanie, gotowanie, podgrzewanie wody) za cały rok 3000 zł przy rodzinie 6 osobowej.

 

Też myslimy o takim rozwiązaniu oraz o ogrzewaniu wody przepływowym podgrzewaczem wody. Na dole chcemy miec kominet typu koza z cegłą szamotową. Dom ma być dobrze ocieplony. Myslimy o rekuperatorze.

 

Zdecydowanie się na taką formę ogrzewania to decyzja już nieodwracalna, bo nie da się w łatwy sposób zmienić źródła ogrzewania, stąd chciałam zasięgnąć języka zanim podejmę tak trudną decyzję.

Widzę, że wiekszosc z Was posiada ogrzewanie podłogowe, a ja nie lubię tej formy ogrzewania.

 

Czy ktos z forum mógłby cos doradzić, czy to dobre rozwiązanie? W mediach straszą wzrostami cen energii przez pakiet klimatyczny. Nie wiem co o tym mysleć.

 

Dziękuję za fachowe doradztwo. Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie martw sie .

zawsze będzie można wyjść na ulice i obalać rządy

doizoluj chałupę na maxa[co w twoim przypadku nie będzie problemem].

może jakieś grzejniki kumulujące ciepło w tańszej taryfie i rozładowujące sie w dzień/?

 

może taniej wyjdzie wodę ładować w 2 taryfie? [bojler]

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od jakiegos czasu sledze forum muratora, glownie grupe drewnianego szkieletu, ale ostatnio nikt tam juz nie zaglada.

Na wiosne z mężem ruszamy z budową domu szkieletowego z podaszem użykowym 128 m2 pow. uzytkowej i garaz nieogrzewany 60 m2 dostawiony do budynku. Zgłębiamy temat ogrzewania. Mamy znajomych, którzy mają dom szkieletowy ogrzewany jedynie grzejnikami elektrycznymi konwekcyjnymi i zwykłym kominkiem. Płacą za prąd (ogrzewanie, gotowanie, podgrzewanie wody) za cały rok 3000 zł przy rodzinie 6 osobowej.

O

 

Też myslimy o takim rozwiązaniu oraz o ogrzewaniu wody przepływowym podgrzewaczem wody. Na dole chcemy miec kominet typu koza z cegłą szamotową. Dom ma być dobrze ocieplony. Myslimy o rekuperatorze.

 

Zdecydowanie się na taką formę ogrzewania to decyzja już nieodwracalna, bo nie da się w łatwy sposób zmienić źródła ogrzewania, stąd chciałam zasięgnąć języka zanim podejmę tak trudną decyzję.

Widzę, że wiekszosc z Was posiada ogrzewanie podłogowe, a ja nie lubię tej formy ogrzewania.

 

Czy ktos z forum mógłby cos doradzić, czy to dobre rozwiązanie? W mediach straszą wzrostami cen energii przez pakiet klimatyczny. Nie wiem co o tym mysleć.

 

Dziękuję za fachowe doradztwo. Ewa

Ogrzewanie podłogowe to najlepsza rzecz jaka może być w nowoczesnym, praktycznym i przytulnym domu. Takie ogrzewanie pozwala na oczczędność energii, poprzez jej akumulację i racjonalne wykorzystanie.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od jakiegos czasu sledze forum muratora, glownie grupe drewnianego szkieletu, ale ostatnio nikt tam juz nie zaglada.

Na wiosne z mężem ruszamy z budową domu szkieletowego z podaszem użykowym 128 m2 pow. uzytkowej i garaz nieogrzewany 60 m2 dostawiony do budynku. Zgłębiamy temat ogrzewania. Mamy znajomych, którzy mają dom szkieletowy ogrzewany jedynie grzejnikami elektrycznymi konwekcyjnymi i zwykłym kominkiem. Płacą za prąd (ogrzewanie, gotowanie, podgrzewanie wody) za cały rok 3000 zł przy rodzinie 6 osobowej.

 

Też myslimy o takim rozwiązaniu oraz o ogrzewaniu wody przepływowym podgrzewaczem wody. Na dole chcemy miec kominet typu koza z cegłą szamotową. Dom ma być dobrze ocieplony. Myslimy o rekuperatorze.

 

Zdecydowanie się na taką formę ogrzewania to decyzja już nieodwracalna, bo nie da się w łatwy sposób zmienić źródła ogrzewania, stąd chciałam zasięgnąć języka zanim podejmę tak trudną decyzję.

Widzę, że wiekszosc z Was posiada ogrzewanie podłogowe, a ja nie lubię tej formy ogrzewania.

 

Czy ktos z forum mógłby cos doradzić, czy to dobre rozwiązanie? W mediach straszą wzrostami cen energii przez pakiet klimatyczny. Nie wiem co o tym mysleć.

 

Dziękuję za fachowe doradztwo. Ewa

 

Jak wzrosnie cena energii to najpierw wzrosna ceny paliw kopalnych (juz sie to dzieje) wiec cena pradu do ceny wegla procentowo bedzie podobna jak teraz.

Nikt tez nie wycenia czasu jaki czlowiek spedza przy obsludze piecow, kominkow itd. nawet jak ogrzewanie i woda u. mialy by mnie kosztowac 5tys rocznie (planowane zuzycie 2,5-3tys zl rocznie) to i tak przy pradzie zostane, bo niemam czasu, ani ochoty palic w piecu.:)

 

No i koszt inwestycji - moje elektryczne + bojler=7tys zl, badz tradycyjne za ok 25tys zł (piec + podłogowka + cwu+ robocizna)

Edytowane przez Tomi78__
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewiczka_73, zrób najpierw OZC. Nie żebym był naganiaczem, bo nic z tego nie mam, ale OZC robisz raz - mieszkasz później przez wiele lat i albo jesteś zadowolona z podjętych decyzji albo wściekła lub co gorsza decyzje te prowadzą do innych (np. sprzedaż domu z powodu kłopotów finansowych z energetyką).

 

Jak zrobisz OZC, będziesz wiedziała z dużym prawdopodobieństwem ile zapłacisz za CO biorąc pod uwagę różne nośniki energii.

 

Ja mam wg OZC dom 2,8-litrowy. W praktyce na razie jest 3,2-litrowy. Daje to ok. 1.200 zł/rok za CO w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...