Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja uważam że koszt ogrzania szieletowego i murowanego nie różni się zbytnio, ważne jest jak oba są ocieplone. Ja mam szkieletowy, średnio ocieplony (przy kolegach z tego wątku to nawet marnie ocieplony). Zużycie za zeszły sezon masz w stopce. Gdybym cały czas grzał pompą PCI to zużyłbym pewnie ok 3000kW/h prądu. licząc średni COP 2,5 daje nam to 7500kW/h co przy mojej cenie g11 daje 4100zł na samo ogrzewanie +1800 na utrzymanie domu co daje razem 5900. także ci twoi znajomi mają naprawdę albo bardzo dobrze ocieplony dom, albo mają niską temperaturę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że koszt ogrzania szieletowego i murowanego nie różni się zbytnio, ważne jest jak oba są ocieplone. Ja mam szkieletowy, średnio ocieplony (przy kolegach z tego wątku to nawet marnie ocieplony). Zużycie za zeszły sezon masz w stopce. Gdybym cały czas grzał pompą PCI to zużyłbym pewnie ok 3000kW/h prądu. licząc średni COP 2,5 daje nam to 7500kW/h co przy mojej cenie g11 daje 4100zł na samo ogrzewanie +1800 na utrzymanie domu co daje razem 5900. także ci twoi znajomi mają naprawdę albo bardzo dobrze ocieplony dom, albo mają niską temperaturę

 

albo ... nikogo nie oskarżając (świadomie bądź nieświadomie) po prostu licznik liczy 1/3 lub 2/3 faktycznie zużytej energii innej opcji niema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo ... nikogo nie oskarżając (świadomie bądź nieświadomie) po prostu licznik liczy 1/3 lub 2/3 faktycznie zużytej energii innej opcji niema

 

U mnie na wiosce głośno było w latach osiemdziesiątych, jeszcze jak liczniki były w domach, jak przy rutynowej wymianie legalizacyjnej licznika dalej grało radio w kuchni:) Wchodzą do kuchni a tam jeszcze pralka prała i lodówka chodziła na jednym lewym gniazdku. Dlaczego głośno o tym było? Bo kobita nic o tym nie wiedziała i zaczęła się jeszcze awanturować, że to nie możliwe. Była Milicja i ogólny dym na wiosce. Durny chłop mógł chociaż babę wtajemniczyć. Wystarczyło przecież radio i pralkę wyłączyć. A i jeszcze to, że był to sołtys:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dzisiaj nic trudnego pociągnąć kabelek przed licznikiem, albo i PE wodociągową.

Żałuję ze nie zakombinowałem.

Miałem możliwość choćby do grzałki w buforze , ehhh ,,,

 

patrzcie i uczcie się, gdzie energii szukać (a nie jakieś tam OZC)

 

http://www.ilawa.policja.gov.pl/sztab/?id_category=498&el_id=8600

 

4300 pln to w calodobowej jakies 6kkWh - Cetera grzałby dwa sezony... ja z jaśkiem tylko jeden :p a i to przy ciepłej zimie

Edytowane przez kszh.uint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dzisiaj nic trudnego pociągnąć kabelek przed licznikiem, albo i PE wodociągową.

Żałuję ze nie zakombinowałem.

Miałem możliwość choćby do grzałki w buforze , ehhh ,,,

 

Ale też i dużo łatwiej dzisiaj wykryć prąd "w ścianie" niż kiedyś. W latach 80 to musieli mieć konkretny cynk i 100% pewność żeby kuć

Znam osobiście tego co złapali i tego co złapał. Chcieli wziąść:) ale babsko się darło w niebogłosy, a komórek to nie było coby szybko do chłopa zadzwonić. Więc zrobili pokazówkę. Kiedyś też od czasu do czasu musieli kogoś złapać. Mieli limit pewnie na kwartał wyrobiony:P

Edytowane przez piotrmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam jak to w młodosci było

jak jechał gazik z ormowcami to się wykręcało żarówki i bimbrowniki zatykalo[u nas na ulicy to była taka przechodnia aparatura]

jaka wtedy następowała akumulacja - następnie dokonywano rozbioru zakumulowanej mocy

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz ze domu szkieletowe nie mając bezwładnosci cieplnej osiągają temperaturę komfortową juz po 15 minutach grzania. Może to tajemnica niskich rachunków.

 

W przypadku żarówek i bojlerów też to działa ? Bo ja blisko 3000 pln wydaje na prąd nie grzewczy. Oni na całość. Gratuluje wyniku i jakby tu powidzieć..... Nie polecam aż takiej dyscypliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam rachunki. Nie są żadnymi brudasami. Ogrzewają kominkiem tylko dla klimatu w weekendy. Jak wybudowali dom (nadmieniam szkieletowy dobrze ocieplony) przez pierwsze dwie zimy nie mieli w ogole grzejnikow elektrycznych - grzali tylko kominkiem z rozprowadzeniem ciepla. PO dwoch latach mieli dosyc bałaganu i pracy i kupili zwykłe grzejniki i zaczęli normalnie grzać. Mają 2 dzieci i mieszkają z nimi dziadkowie.

 

Nie wiem czy wiesz ze domu szkieletowe nie mając bezwładnosci cieplnej osiągają temperaturę komfortową juz po 15 minutach grzania. Może to tajemnica niskich rachunków.

Ok, policzmy

6 osób rocznie potrzebuje trochę cwu, powinno się przyjąć 1000kWh/osobę rocznie, ale załóżmy że oszczędzają ciepłą wodę i zużywają na nią 4000kWh/rok, nie podałaś wielkości domu, jak również systemu wentylacyjnego ale możemy przyjąć na podgrzanie powietrza zużyją 3000kWh/rok, jeśli dom dobrze docieplony to na ogrzewanie zużyją kolejne 4000kWh/rok, pozostaje na "żarówki" - tu przyjmijmy dla 6 osób kolejne 3000kWh, w sumie zużycie wypada na 14000kWh/rok. Przy G-11 za 3000zł można kupić 5500 do 6000kWh, zatem na czymś mają spore oszczędności, albo korzystają dodatkowo z innych nośników energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...