Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jaka jest gwarancja, że normy jak i najnowsze oprogramowanie dają dobre przybliżenie dla domków jakie tu się buduje?

Weźmy np sens zastosowania takiego Audytora OZC do budowy domu 3-litrowego, że o pasywnym nie wspomnę?

 

jak pokazuje przykład budowlanego laika - to ma sens!! i sprawdze się !!!

 

miał standardowy raport z OZC - co prawda dla grzejników i pieca gazowego, lecz zapotrzebowanie podane wszystko na tacy dla kazdego z pomieszczeń; kiedyś z nudów zrobiłem sobie sam poddasze i porównałem z projektem i generalnie pokryło się, wiec reszty nie męczyłem... pozostało przeliczyć zapotrzebowanie z J na kWh i to wszystko

 

ok kupujesz projekt jak każdy inny z wyliczeniami dla domu 6,8,10 litrowego - ale pytanie czy kogoś na tym wątku (poza grzejącymi PC) takie zapotrzebowanie interesuje ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozumiem, ale nie powiesz, że 25 zamiast 20 cm ma duże znaczenia

Ma małe znaczenie. Liczą się raczej okna. Niestety na oknach najłatwiej przepłacić.

WM też jest koniecznością przy ogrzewaniu prądem. I może jeszcze pierwszy wiersz z BK400.

Najtrudniej jest uzyskać szczelność. Niejeden już na tym poległ i ma teraz 30% wilgotności w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby oba urządzenia służą do grzania, a jednak maja więcej różnić aniżeli cech wspólnych.

PS. Ja u siebie porąbałem drewno jakie miałem na 2/3 części, teraz moge mniej włożyć i mieć ładny ogień. Żona tez się cieszy bo teraz może włożyć 3 a nie dwa kawałki:-)

 

wygląda to identycznie jak kominek

można palić na dwa sposoby

albo grzejemy tradycyjnie przez powietrze wychodzące z kominka , albo po zamknięciu szybra nagrzewamy najpierw obudowę która ma trzymać cieplo z 10-12 godzin

 

najlepsze jest to że palenie kominka jest na pograniczu oplacalności w 2 taryfie

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planów i realiów to Ja po 2 latach od wprowadzenia się kupiłem stół, krzesła i miesiąc temu dopiero zamontowałem drzwi wewnętrzne .

Pierwsze pół roku nie miałem firanek na oknach itd.

I co z tego skoro mam najwyższy komfort jaki można sobie wyobrazić ?

No własnie, tyle że stół i firanki możesz kupic po czasie bez dodatkowych kosztów i konsekwencji, ale z WM i styro juz tak nie zrobisz.

Ciągle nie moge sie nadziwić dlaczego w Polsce ludzie TV 42" traktuja jako standard a WM jako zbyteczny wydatek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Liczą się raczej okna. Niestety na oknach najłatwiej przepłacić.

I na tym właśnie asbe popłynie.Niby projekt indywidualny,niby nie ma kasy na WM ale okna z drzwiami to w tym domu będą sporo kosztowały...

No ale cóż,asbe ma inny punkt widzenia,to ma wyglądać a nie oszczędzać :)

A rachunkami za ogrzewanie dziś czy za kilka lat się nie przejmuje ;)

Chociaż pole do oszczędności na stolarce jest duże i tutaj bym zrobił wszystko jak nie mam kasy ale WM musiała by być.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda to identycznie jak kominek

można palić na dwa sposoby

albo grzejemy tradycyjnie przez powietrze wychodzące z kominka , albo po zamknięciu szybra nagrzewamy najpierw obudowę która ma trzymać cieplo z 10-12 godzin

hehehe, myślałem że mówisz o elektrycznych akumulacyjnych. Nie wiem czemu tak pomyslałem:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w łazience mam ze 23 stopnie w chwilach ciepłych, w chwilach zimnych 21 - to temp powietrza. Sterownik podłogi jest niewyskalowany i pokazuje niższą temp posadzki ale delta T pokazuje wszak ok. Podłogę ładuje maxymalnie do 22 stC wg sterownika. Temp podłogi spada mi co godzinę o 1 stC aż do osiągniecia 18,5 stC - wtedy albo przestaje albo załacza się grzanie w temp dolnej ustawionej na 18 stC. Mniemam że sterownik pokazuje mi temp o 2 stopnie za niską. Tyle z moich obserwacji.

 

ok, a ładujesz pod koniec taniej taryfy czy przez cały jej okres? u mnie delta także jest 4stC ale podłoga nie spada poniżej 22stC przy temp powietrza 22stC... pomiejam, ze łazienkę mam od północy i nad pom. gospodarczym, w ktorym trzymam 15stC... pytam, bo u Ciebie zachowuje sie to jak u Cetery a ja zuzywam od was 2 x wiecej pradu;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, tyle że stół i firanki możesz kupic po czasie bez dodatkowych kosztów i konsekwencji, ale z WM i styro juz tak nie zrobisz.

Ciągle nie moge sie nadziwić dlaczego w Polsce ludzie TV 42" traktuja jako standard a WM jako zbyteczny wydatek?

 

nie tylko TV 42'' , auto bez względu na to ile pali czy lodowkę w stylu American Style etc

dom należy zbudować SSZ + izolacja + WM !! a dopiero całą resztę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalezy jeszcze asbe dodać że przy tradycyjnej wentylacji nie mozesz miec zbyt duzej izolacji na scianach - 1 wspolgra z 2

jesli przesadzisz - a takie 20 cm przy WG to juz ydaje sie byc przesada - moze skutkowac grzybem o ktorym pisal Piczman

A co ma grubość izolacji do grzyba przy WG? jaka jest różnica czy masz 10 czy 20cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, tyle że stół i firanki możesz kupic po czasie bez dodatkowych kosztów i konsekwencji, ale z WM i styro juz tak nie zrobisz.

Ciągle nie moge sie nadziwić dlaczego w Polsce ludzie TV 42" traktuja jako standard a WM jako zbyteczny wydatek?

 

ale klimatyzacji w samochodzie nie dokładałes 2 lata po zakupie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kpisz raczej!

Miał wyjść pasywny a nie wyszedł.

Fakt 2.5 litra to bardzo dobry wynik ale jeśli porównamy ten wynik do pasywnego to niestety trzeba to uznać za porażkę.

 

2,5 to był wstępny wynik

mam 18, 90 to 15 już niewiele brakuje - resztę odpuszczam.... tacy jak TY, HenioK czy J-J pisali mi że musze sie natrudzić/napocić by uzyskać 3 l - a ja pokazałem że z dużym domem , z garażem w bryle i projektem standardowym to nie problem !!! dodałbym 2 cm styropianu na ściany , lepszą wełnę na dach i lepsze drzwi do domu i miedzy garazem i miałemym 15 - tylko tu nie ma sensu już walczyc o te 3 kwh na 1m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest gwarancja, że normy jak i najnowsze oprogramowanie dają dobre przybliżenie dla domków jakie tu się buduje?

Weźmy np sens zastosowania takiego Audytora OZC do budowy domu 3-litrowego, że o pasywnym nie wspomnę?

 

Rozumiem ze dom pasywny czy energooszczedny obowiązuje jakaś inna fizyka budowli niz dla pozostałych budynków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko TV 42'' , auto bez względu na to ile pali czy lodowkę w stylu American Style etc

dom należy zbudować SSZ + izolacja + WM !! a dopiero całą resztę

 

nie wiem, w jakim wieku jestes, lecz jesli bedziemy się rozwijac w tym tempie, co ostatnio, to raczej blizsze bedzie myslenie amerykańskie, czyli 2 albo trzy domy w życiu i 5 miejsc pracy... ale że wciąż jesteśmy 50 lat do tyłu ( no moze teraz ze 30), to wciąz pokutuje myslenie, ze dom ma być zbudowany na 300 lat - jak zamek w malborku...

 

 

mój kolega zbudował wg Twojego myślenia... 2 pokoje na poddaszu zamurował i wykończy, jak zarobi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma grubość izolacji do grzyba przy WG? jaka jest różnica czy masz 10 czy 20cm?

 

 

odpowiem Ci tak

moj tata wybudował dom 25 lat temu oparty na 1 kominie do pieca i wentylacji

w niektorych pomieszczeniach nie ma zadnej wentylacji

dom praktycznie nie jest zaizolowany - brak styropianu

 

gdyby go zaizolowal dom zacząłby sie pocic w nirktoych miejscach - pojawil by sie grzyb - nie mowie ze wszedzie i zawsze - ale mam porownanie do domu terscia ktory do "starej kobyły" wstawil nowe okna i wiem co sie na scianach pojawilo w niektorych pomieszczeniach - tam tez dom nie wszedzie ma WG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, w jakim wieku jestes, lecz jesli bedziemy się rozwijac w tym tempie, co ostatnio, to raczej blizsze bedzie myslenie amerykańskie, czyli 2 albo trzy domy w życiu i 5 miejsc pracy... ale że wciąż jesteśmy 50 lat do tyłu ( no moze teraz ze 30), to wciąz pokutuje myslenie, ze dom ma być zbudowany na 300 lat - jak zamek w malborku...

 

wszytsko byloby OK gdyby nie to ze nasza gospodarka jest dobre 50 jesli nie 80 lat za USA

oczywiscie nadrabiamy straty szybciej niz inne kraje ale nie na tyle by miec 2-3 domy za zycia

nasi dziadkowie budowali domy na 100-200- lat, rodzice budowali dom na 2-3 pokolenia, my budujemy dom na max 1 pokojelnie, moj dom na płycie i parametrach 1,5-2l przyetrzyma moze 2 pokolenia , pozniej wnukowie przyjadą spychem zepchną wszystko i zbudują od nowa wg aktualnie panujących tredów

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...