Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy dam radę prądem?

Odpowiedz sobie na pytanie: ile planujesz wydać na CO na rok - tzn. ile akceptujesz?

Zrób OZC obowiązkowo.

 

Zwrot PCi po 5 latach, wg mnie, bardzo dobry i szedłbym tą drogą. Pamiętaj też o CWU - przy PCi masz ją 2,5 razy taniej.

 

A kolegę orko prosiłbym o przeczytanie: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=5136637&viewfull=1#post5136637

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do grzyba i grubości styropianu. Co za różnica czy damy 0,5cm styropianu czy 30cm? 0,5cm przecież też nam nie przepuści powietrza:) Można dom folią owinąć a efekt będzie ten sam.

Co do WM. WM kosztuje niemal tyle samo co grawitacyjna!!! Dopiero centralka jak i ewentualny GWC przedraża sprawę, i nad tym się tylko powinno skupić!

 

A nie jest to tak, że centralka bez GWC jest bez sensu? Przecież podobno nie bardzo pracuje przy mrozach, a wtedy przecież są największe straty ciepła. Czy ktoś z Was policzył dla swojego domu jakie są realne zyski z reku i reku z GWC? Może podacie takie zestawienie - ile zainwestowaliście, a ile rocznie macie zysku z tej instalacji. Nie pytam złośliwie, dlatego proszę nie napadajcie na mnie zaraz z tekstami typu "postaw sobie dom na pustakach żużlowych" itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to tak, że centralka bez GWC jest bez sensu? Przecież podobno nie bardzo pracuje przy mrozach, a wtedy przecież są największe straty ciepła. Czy ktoś z Was policzył dla swojego domu jakie są realne zyski z reku i reku z GWC? Może podacie takie zestawienie - ile zainwestowaliście, a ile rocznie macie zysku z tej instalacji. Nie pytam złośliwie, dlatego proszę nie napadajcie na mnie zaraz z tekstami typu "postaw sobie dom na pustakach żużlowych" itp.

 

Mam rekuperator i nie mam GWC. Dwa sezony bez problemów. Gdy centralka przymarza, na chwilę wyłącza się wentylator nawiewny, powietrze wywiewane go odmraża. W rzeczywistości nie wiem czy, i kiedy to miało miejsce. Nie wiem nawet ile razy i czy w ogóle to się zdarzyło. Nie odczułem tego ani razu.

Opłacalność rekuperatora zależy też od tego czym grzejesz. U mnie przy PC jest nieopłacalny, ale w życiu bym z niego nie zrezygnował;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rekuperator i nie mam GWC. Dwa sezony bez problemów. Gdy centralka przymarza, na chwilę wyłącza się wentylator nawiewny, powietrze wywiewane go odmraża. W rzeczywistości nie wiem czy, i kiedy to miało miejsce. Nie wiem nawet ile razy i czy w ogóle to się zdarzyło. Nie odczułem tego ani razu.

Opłacalność rekuperatora zależy też od tego czym grzejesz. U mnie przy PC jest nieopłacalny, ale w życiu bym z niego nie zrezygnował;)

 

Rozumiem, chodzi o komfort życia (czyste, świeże powietrze). Z tego powodu na pewno warto. Może w takim razie zacząć od samej WM? A powiedz jak to jest z tym kominkiem, bo podobno są jakieś cofki itp. O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, radosna ta Twoja twórczość, tylko zastanawiam się po co. Może Ty malux20 bajkopisarzem jesteś? A nie, sorry, to z dobrego serca! To może idź dalej - to kiedy sprzedam, komu i za ile? - zawsze warto wiedzieć.

 

 

słuchaj asbe - wskoczyłeś tu żeby robić pyskówę ?

to co ty cytujesz to nie są moje słowa a je mi przypisujesz to co ja mam odpisać ci

sprawdz kto to napisał a nie rób zamieszania.

masz wątpliwości z og. elektr -to zrozumiałe każdy z nas tu ma/miał

 

tak przy okazji jeśli ci mówi 1 ,2 i wkońcu następna i następna osoba jak się przygotować do g.elektr to co oni wszyscy są debilami ,złośliwcami?

to jak sprawdzisz -kto to napisał?

 

dla jasności wciskasz mi słowa które napisał piotrmak -

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj asbe - wskoczyłeś tu żeby robić pyskówę ?

to co ty cytujesz to nie są moje słowa a je mi przypisujesz to co ja mam odpisać ci

sprawdz kto to napisał a nie rób zamieszania.

masz wątpliwości z og. elektr -to zrozumiałe każdy z nas tu ma/miał

 

tak przy okazji jeśli ci mówi 1 ,2 i wkońcu następna i następna osoba jak się przygotować do g.elektr to co oni wszyscy są debilami ,złośliwcami?

 

 

to jak sprawdzisz -kto to napisał?

 

dla jasności wciskasz mi słowa które napisał piotrmak -

 

BARDZO CIĘ PRZEPRASZAM malux20. To faktycznie piotrmak napisał.

Nie wpadłam tu, żeby robić pyskówkę. Jak mi ktoś mówi jak się przygotować do ogrzewania el, to jestem bardzo wdzięczna. Przyznasz jednak, że wpis kolegi piotrmak nie ma z tym nic wspólnego. Na marginesie - jak byś to nazwał - moja propozycja to: 1) złośliwość; 2) szyderstwo. Debilem zaś nikogo nie nazwałam.

Jeszcze raz przepraszam. Ty raczyłeś mnie "wesprzeć" kilka postów wcześniej, stąd pewnie ta pomyłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to tak, że centralka bez GWC jest bez sensu? Przecież podobno nie bardzo pracuje przy mrozach, a wtedy przecież są największe straty ciepła.

To zalezy jaki masz wymiennik, jeśli zwykły mały krzyżowy, to tak właśnie będzie. Ale przy przeciwpradowych, o sporych gabarytach taki problem nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu pewnie zaczyna się problem. Pewna firma z mojej okolicy krzyknęła mi za WM z Bartoszem (podobno z jakąś nagrzewnicą, co to zapobiega przemarzaniu) 20 tys i to bez GWC, więc się mocno zaczęłam zastanawiać, zwłaszcza, że ktoś z fm mi powiedział, że zyski moje będą na poziomie 270 zł rocznie. Dla mnie rachunek był prosty i odpuściłam. Teraz się zastanawiam ponownie, bo to chyba jednak nie musi tyle kosztować. Chyba na początek zrobię sama WM bez reku i GWC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bez GWC nie wyobrażam sobie poprawnego działania systemu wentylacji.

Alternatywa musi być, choć by nagrzewnica elektryczna lub chłodnica freonowa .

Ale o tym zacznie się pisać za 5 lat jak się trochę centrale pomęczą .

Co masz na myśli zaczną się męczyć? zbyt duże dT na wymienniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na początek zrobię sama WM bez reku i GWC.

Naprawdę, masz mały domek, w którym ułożenie WM to pryszcz - bo parterówka. Koszty bedą dużżżżo mniejsze niż tego 20tyś. Może do złych firm oferte złożyłaś. bartosz do najtańszych nie należy, wprost przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli zaczną się męczyć? zbyt duże dT na wymienniku?

 

Bardziej chodzi o pracę cykliczną w mrozy.

Fakt że podczas takiej zimy jak teraz nie ma problemu ale w 2 poprzednich sezonach centrale mogły tak pracować kilka miesięcy non stop .

To że czegoś nie widać to nie znaczy że nie istnieje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o pracę cykliczną w mrozy.

Fakt że podczas takiej zimy jak teraz nie ma problemu ale w 2 poprzednich sezonach centrale mogły tak pracować kilka miesięcy non stop .

To że czegoś nie widać to nie znaczy że nie istnieje .

Ale praca cykliczna -tryb zimowy- jest widoczna na sterowniku, specjalnie się przyjrzę przy najbliższych mega mrozach, jesli takie nastąpią. Ponadto żeby taki tryb się włączył nawiew musi spaść<14oC, a o to trzeba się naprawdę postarać, bynajmniej w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bez GWC nie wyobrażam sobie poprawnego działania systemu wentylacji.

Alternatywa musi być, choć by nagrzewnica elektryczna lub chłodnica freonowa .

 

Ale o tym zacznie się pisać za 5 lat jak się trochę centrale pomęczą .

 

Piczman, powiem delikatnie, jesteś nieobiektywny;)

Dwie mroźne zimy bez GWC i żadnych skutków ubocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa to prostota WM, co tam ma się zepsuć? Wymiennik to tylko blacha, silniki EBM? U mnie w pracy mamy kilka z tej firmy i nawet nie zaczęły głośniej pracować, po 13 latach. Nie wiem jaka u siebie mam temp na wyrzutni z WM, ale dzisiaj sprawdziłem w pracy i za wymiennikiem (rotorowy) przy temp. zewn 3,5, na wyrzutni jest 8.

 

Po edycji:

Jesli GGWC, poprawiło by u mnie wilgotność w domu i była by mozliwość instalacji to kto wie czy za rok dwa nie dorzucę. Piczman ile takie cacko orientacyjnie może kosztować, możesz od na prv.

Edytowane przez Lobo_M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...