Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wątek strasznie się rozjechał w stronę melancholijno-depresyjną ponawiam mój post :

 

"Proszę o podzielenie się uwagami praktycznymi dotyczącymi sterowników Devireg 550 vs Auraton 3000.Plusy i minusy każdego ewentualnie może jakieś inne pomysły."

 

wiem że jest parę osób które chcą podbić statystykę wypowiedzi więc zapraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spokojnie asbe.

Wentylacja mechaniczna czy to z rekuperatorem, czy bez, z GWC czy bez to komfort i to jest bezsprzeczne.

 

Zrób tak. Pociągnij kanały wentylacyjne, te wlotowe i wylotowe a do czasu zamieszkania się zastanowisz czy kupisz rekuperator czy zwyczajne wentylatory.

WM a WM+reku to duża różnica zimą nierzadko ponad 25oC różnicy między temp nawiewana a zewnętrzną, cena również.

 

Ta propozycja to zły pomysł: bo jeśli rozłoży kanały i nie będzie wiedziała czy z nich skorzystać, wybuduje komin, a jak z nich skorzysta okaże się że kasa poszła w błoto a mogła w rekuperację. Nie wiem ile masz jeszcze czasu na decyzję co to wentylacji, ale nie radzę dawać dwóch opcji bo szkoda pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podzielenie się uwagami praktycznymi dotyczącymi sterowników Devireg 550 vs Auraton 3000.Plusy i minusy każdego ewentualnie może jakieś inne pomysły.

Może byc ciężko bo chyba nie ma osoby co ma oba. Z tego co ja się orientowałem to funkcje są praktycznie te same, ale Auraton pokazuje temp zadaną i temp aktualna w pomieszczeniu, a devi tylko zadaną. Devi podobno jest solidniej wykonany (lepszy plastik, estetyczniejszy), no ale 2x droższy.

 

Tak na marginesie to ja teraz zrobiłbym sterowanie DEVI LINK, znajomy ma ale akurat nie do kabli, w bloku sobie zrobił, regulatory na grzejnikach czujki w pokojach i dotykowy panel w salonie, pieruńsko drogie, ale bardzo, ładne i takie gadżeciarskie, a ja lubię gadżety:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM a WM+reku to duża różnica zimą nierzadko ponad 25oC różnicy między temp nawiewana a zewnętrzną, cena również.

 

Ta propozycja to zły pomysł: bo jeśli rozłoży kanały i nie będzie wiedziała czy z nich skorzystać, wybuduje komin, a jak z nich skorzysta okaże się że kasa poszła w błoto a mogła w rekuperację. Nie wiem ile masz jeszcze czasu na decyzję co to wentylacji, ale nie radzę dawać dwóch opcji bo szkoda pieniędzy.

 

A po co komin? Niech zrobi kanały WM i zadecyduje czy daje zwykłe wentylatory (powietrze dostarczane o takiej samej temperaturze, tyle że sterowalne), czy rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
więc się mocno zaczęłam zastanawiać, zwłaszcza, że ktoś z fm mi powiedział, że zyski moje będą na poziomie 270 zł rocznie. Dla mnie rachunek był prosty i odpuściłam. Teraz się zastanawiam ponownie, bo to chyba jednak nie musi tyle kosztować. Chyba na początek zrobię sama WM bez reku i GWC.

Pierwsza sprawa to opcja WM bez reku jak Piczman bodajże zauważył jest najgorsza z możliwych,bo droga i za wiele nam nie daje.

Druga sprawa,orientacyjny zysk na WM z reku a WG to ok.2000-3000kWh tj przy grzaniu prądem wynosi ok.700-900zł oszczędności rocznie dlatego WM z reku jest dla grzejących prądem tak ważna.

Trzecia sprawa,oprócz drogich rekuperatorów oferowanych przez instalatorów istnieją również tanie reku,nie oferowane bo wiadomo,że im niższa oferta tym mniejszy zarobek ;)

Nawet najtańszy reku będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż WG czy WM bez reku a jeśli chcemy oszczędnie oszczędzać to warto.

Teraz uważaj :)

Rekuperator Luna to koszt 1,3tys.zł,dla Twojego domu będzie ok,kanały giętkie typu termoflex dla Twojego domu to koszt ok.1tys.zł+anemostaty ok.0,5tys.zł czyli za bebechy płacimy ok.3tys.zł,pozostaje robocizna.Rozłożenie kanałów u ciebie z uwagi na nieużytkowe poddasze będzie dziecinnie proste,podszkol się na temat rozkładania i dobierania przepływów na forum i zleć to miejscowemu Panu Zenkowi lub sąsiadowi wg Twojego projektu,nie powinien wziąć więcej niż 500zł.

Czyli mamy WM z reku za max.3,5-4tys.zł,biorąc pod uwagę oszczedności nie ma się nad czym zastanawiać :)

Dodam,że Luna ma wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy,który ma wysoką sprawność odzysku i bypass a że jest uboga w sterowanie i "siermięznie wykonana" ?

Dlatego jest tania ale jest to cały czas rekuperator z dobrym i skutecznym wymiennikiem a w salonie przecież nie będziemy jej trzymać :)

 

GWC,najtańsza opcja to rurowy,żeby reku nie zamarzał wystarczy ok.20mb rury,koszt sybmoliczny ok.600zł,można rozłożyć go przy okazji kopania fundamentów pod dom.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja moge napisac Ci tylko tyle ze ze wzledu na cene wybrałem Auraton 3000 ok 150 zl za szt

 

żytko - dobra taktyka bedziesz miał 2x wiecej postów :o

 

żeby było uczciwie, odpowiem w tym na jeszcze 2 posty (na Twój własnie odpowiadam):

 

co do faktury: Marcin, dziękuję, who's next?

 

co do DEVIREG vs AURATON 3000 - kiedyś także miałem ten dylemat, więc wypiszę tylko minusy; plusy wypisują producenci na swoich WWW; chociaż może po plusie tez dołożę...

 

devi:

- cena;

- kuriozalne wskazania temp posadzki w formie x.x zamiast w stC;

+ jakość wykonania

+ devilink (choć drogi)

auraton:

- system ISRO (w przypadku roznicy temp dzien / noc >2stC) testuje podniesienie temp. w drogiej taryfie;

- tylko dwa zakresy temperatur

- dokładność +- 1h

+ histereza 0,25stC - rewelacja;

+ regulowana zwłoka załączenia 0 - 5 - 10 min

+ cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to opcja WM bez reku jak Piczman bodajże zauważył jest najgorsza z możliwych,bo droga i za wiele nam nie daje.

 

WM kosztuje tak samo drogo jak grawitacyjna, i daje tyle co powinna, czyli świeże powietrze. W dodatku jest dużo lepsza od grawitacyjnej bo działa zawsze i jest sterowalna.

W pozostałej części posta najzwyczajniej błądzisz, bo nie masz punktu odniesienia. Wybuduj, kup Lunę, napisz wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W pozostałej części posta najzwyczajniej błądzisz, bo nie masz punktu odniesienia. Wybuduj, kup Lunę, napisz wnioski.

Mam doświadczenia innych użytkowników Luny to raz,dwa Luny nie kupuję bo zależy mi na ładnym strowniku,chociaż temat wymiany sterownika przerabiam,jeśli się uda,będzie Luna,200m3/h dla 3 osób spokojnie wystarczy :)

Trzy reku za 7-8tys.zł nie kupię bo mija się to z celem i z moim budżetem ;)

 

Jak pisałem wcześniej Luna za 1,3tys.zł pod względem sprawności odzysku ciepła równa się mediumowi za 6tys.zł :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenia innych użytkowników Luny to raz,dwa Luny nie kupuję bo zależy mi na ładnym strowniku,chociaż temat wymiany sterownika przerabiam,jeśli się uda,będzie Luna,200m3/h dla 3 osób spokojnie wystarczy :)

Trzy reku za 7-8tys.zł nie kupię bo mija się to z celem ;)

A co zrobisz jak będzie 4-osoba. No i jak na 20 osobowej imprezie trzeba będzie zwiększyć wydajność. No i skoro nominalna to 200m3/h to jaka jest wydajność żeby nie huczało i miało odpowiednia sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zrobisz jak będzie 4-osoba. No i jak na 20 osobowej imprezie trzeba będzie zwiększyć wydajność. No i skoro nominalna to 200m3/h to jaka jest wydajność żeby nie huczało i miało odpowiednia sprawność.

 

ja większe imprezy to robię w lecie :p

przy 20 osobach w zimie, to drzwi wyjściowe są bardziej otwarte, niż zamknięte - chyba, że to impreza informatyków :p

 

http://mainhg.demotywatory.pl/uploads/1253295091_by_DarthHass_500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A co zrobisz jak będzie 4-osoba. No i jak na 20 osobowej imprezie trzeba będzie zwiększyć wydajność. No i skoro nominalna to 200m3/h to jaka jest wydajność żeby nie huczało i miało odpowiednia sprawność.

Dla 4 osób też stytknie ;)

Policzta to sobie waszmośpanowie ;)

Co ma huczyć,gdzie i czemu ? Reku nie będzie w eksponowanym miejscu w domu,będzie z dala od miejsc uczęszczanych a przepływ 200m3/h w kanałach przy lunie jest taki sam jak przy brinku czy jangazie ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...