Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla 4 osób też stytknie ;)

Policzta to sobie waszmośpanowie ;)

Co ma huczyć,gdzie i czemu ? Reku nie będzie w eksponowanym miejscu w domu,będzie z dala od miejsc uczęszczanych a przepływ 200m3/h w kanałach przy lunie jest taki sam jak przy brinku czy jangazie ;)

Ale praca wentyli na 30% wydajności różni się sporo w dB o tej na 80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Ale praca wentyli na 30% wydajności różni się sporo w dB o tej na 80%

Racja,różni się ale czym dokładnie ? I jaki to ma wpływ na wentylację w domu ?

Reku jest zamknięty z dala od pomieszczeń mieszkalnych.

 

Ja nie piszę,że Luna jest naj,ale Luna jest najtańszym sposobem na WM z rekuperacją i to bardzo dobrą rekuperacją :)

Między innymi też dla tych,którzy zastanawiają się nad sensem ekonomicznym WM ;)

Pokazuję,że nie musi być to drogie.

Przy konieczności większej wentylacji także istnieją tanie i dobre reku.

Przykładowo Optimal400(EBM-y) z wydajnością 400m3/h i ceną 4tys.zł ale po jaką cholerę w domu asbe tak duży reku ?

Bartosz,Brink,jangaz,Nicol to są drogie rekuperatory...

 

Sie ma kasę-się kupuję,sie nie ma kasy-trzeba rozważać inne opcje,nie koniecznie gorsze ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja,różni się ale czym dokładnie ? I jaki to ma wpływ na wentylację w domu ?

Reku jest zamknięty z dala od pomieszczeń mieszkalnych.

taka jest teoria, w czasie kiedy liczyłem moje WM, robiłem projekt, siedziałem na wątku o WM i tam ludzie poradzili mi żebym przeniósł centralę z pierwotnej lokalizacji - nad sypialnią, na drugą stronę strychu - nad salon. Bo przy dużych wydajnościach będziesz słyszał pracę. całe szczęście że sie ich posłuchałem, doceniłem to dopiero latem, kiedy w nocy intensywnie wietrzyłem dom, w salonie to nie problem że coś słychac ale w sypialni by mnie to irytowało. Dodam tylko że możesz u mnie na strychu drzeć się wniebogłosy i w salonie tego nie uszły szych. Praca WM to inne częstotliwości i inne wibracje. tak to jest w praktyce.

no a w jej przypadku - parterówka, strych to najlepsze miejsce na centralę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM a WM+reku to duża różnica zimą nierzadko ponad 25oC różnicy między temp nawiewana a zewnętrzną, cena również.

 

Ta propozycja to zły pomysł: bo jeśli rozłoży kanały i nie będzie wiedziała czy z nich skorzystać, wybuduje komin, a jak z nich skorzysta okaże się że kasa poszła w błoto a mogła w rekuperację. Nie wiem ile masz jeszcze czasu na decyzję co to wentylacji, ale nie radzę dawać dwóch opcji bo szkoda pieniędzy.

 

Wydaje mi się , że Liwko pisząc o kanałach wentylacyjnych nie miał na myśli kominów wentylacyjnych, tylko te rury do WM.

Do tej pory nie miałam przyjemności znaleźć się w domu, gdzie jest taka wentylacja, więc nie wiem jak to działa i jaki daje komfort. Wszystko wskazuje jednak na to, że warto ją mieć, skoro tak chwalicie, zwłaszcza, że reku czy GWC można sobie zawsze dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że Liwko pisząc o kanałach wentylacyjnych nie miał na myśli kominów wentylacyjnych, tylko te rury do WM.

Do tej pory nie miałam przyjemności znaleźć się w domu, gdzie jest taka wentylacja, więc nie wiem jak to działa i jaki daje komfort. Wszystko wskazuje jednak na to, że warto ją mieć, skoro tak chwalicie, zwłaszcza, że reku czy GWC można sobie zawsze dołożyć.

 

Dobrze ci się wydaje. Później albo reku, albo tani wentylatorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My to wiemy.

My czyli Ci co źle życzą inwestorowi i nie potwierdzają z góry założonej tezy asbe że to wszystko się nie opłaca ekonomicznie.

 

To czym jest WM bez reku pani Joanno ?

 

No tak na chłopski rozum jest wentylacją wymuszoną mechanicznie a nie grawitacyjnie. Grawitacyjna wymaga kanałów wentylacyjnych, które zwykle znajdują się w kominach wentylacyjnych, zaś mechaniczna to chyba system kanałów rozprowadzonych w budynku, którymi w wyniku wymuszenia obiegu powietrza następuje jego wymiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dobra idę odrabiać lekcje :)

Ale wkuwać będę tylko teorię.

No to może ja rzucę parę cyferek ;)

Dom ok.120m2 wybudowny zgodnie z normą i WG posiada zapotrzebowanie ok.90kWh/m2/rok to jest 10800kWh za sezon grzewczy a to przy grzaniu prądem jedynie w II taryfie kosztuje nas 3560zł + cwu ok.3tys.kWh :)

To tak,żeby rzuciło się w oko ;)

No tak na chłopski rozum jest wentylacją wymuszoną mechanicznie a nie grawitacyjnie. Grawitacyjna wymaga kanałów wentylacyjnych, które zwykle znajdują się w kominach wentylacyjnych, zaś mechaniczna to chyba system kanałów rozprowadzonych w budynku, którymi w wyniku wymuszenia obiegu powietrza następuje jego wymiana.

Dokładnie tak,ale te wentylatorki o których mówił Liwko też kosztują,zamiast nich możesz mieć ok.80% odzysk ciepła czyli oszczędność ok.2000-3000kWh za 1,3tys.zł :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak na chłopski rozum jest wentylacją wymuszoną mechanicznie a nie grawitacyjnie. Grawitacyjna wymaga kanałów wentylacyjnych, które zwykle znajdują się w kominach wentylacyjnych, zaś mechaniczna to chyba system kanałów rozprowadzonych w budynku, którymi w wyniku wymuszenia obiegu powietrza następuje jego wymiana.

 

I w dodatku nad WM masz kontrolę. Zwiększasz, zmniejszasz, wyłączasz. Nad grawitacyjną już takiej nie masz. Nawet same wyłączanie mechanicznej bez reku, podczas nieobecności w domu to już są jakieś oszczędności;)

Nad rekuperacją masz jeszcze czas się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały to jedno i jest to stała część WM bez reku, WM z reku i WM z reku i GWC .

 

Co się zmienia ?

 

Kupując centralę wentylacyjną czyli izolowane pudełko fabrycznie wyposażone w wentylatory i elektronikę sterującą jej pracą musimy kupić też rekuperator ( wymiennik powietrze-powietrze ) !!!

Oczywiście jest opcja "WM bez reku" czyli kanały + czerpnia i wyrzutnia z wbudowanymi wentylatorami kanałowymi !!!

Drogie nie są, można od tego zacząć, potem odbierać rachunki i poprawiać to co się zbudowało .

 

Można też od razu, bez przyszłych przeróbek i cieszyć się że pieniądze zostały wydane odpowiednio .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały to jedno i jest to stała część WM bez reku, WM z reku i WM z reku i GWC .

 

Co się zmienia ?

 

Kupując centralę wentylacyjną czyli izolowane pudełko fabrycznie wyposażone w wentylatory i elektronikę sterującą jej pracą musimy kupić też rekuperator ( wymiennik powietrze-powietrze ) !!!

Oczywiście jest opcja "WM bez reku" czyli kanały + czerpnia i wyrzutnia z wbudowanymi wentylatorami kanałowymi !!!

Drogie nie są, można od tego zacząć, potem odbierać rachunki i poprawiać to co się zbudowało .

 

Można też od razu, bez przyszłych przeróbek i cieszyć się że pieniądze zostały wydane odpowiednio .

 

No i wszystko się zgadza. Od samego początku wiedziałam, że to jest fajna opcja ten odzysk ciepła, tylko wszystko zależy jakim kosztem. Jak mam na odzyskanie wydać więcej kasy niż ten odzysk jest wart, to po cholerę? To tak w skrócie. Ale nie będę się rozwijać, bo zaraz znów mnie ktoś usadzi.

Wam łatwo mówić (np. Arturo72), bo wszystko zrobicie sobie sami - wtedy to ma sens, ale ja wszystko muszę zamówić, bo mi nikt za darmo nie zrobi, a wtedy ten sens robi się wątpliwy.Nie zmienia to faktu, że WM z reku byłoby super mieć. To już wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na innym wątku czytałem że ktoś się zastanawiał nad połączeniem równolegle 2 sztuk Luny w większym domu ,ciekawy pomysł ....

 

Komplikowanie sobie sprawy za kilkaset zł różnicy ,,,

 

Luna jest ok, pewnie wentylatory do niej są tak gówniane jak w moim Economicu .

Dobre do kamienic, bloków i budynków z osobnymi mieszkaniami .

 

Ogólnie nie polecam do domu jednorodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą cholerą jest Twój KOMFORT .

 

Komfort to świeże powietrze. To będę miała i bez reku. Reku jest potrzebne, aby odzyskać ciepło z powietrza wydmuchiwanego. Odzyskiwanie ciepła ma na celu zmniejszenie kosztów na ogrzewanie. Jeżeli koszty związane z tym odzyskiem są wyższe od wartości odzyskanej, to po cholerę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...