Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
na innym wątku czytałem że ktoś się zastanawiał nad połączeniem równolegle 2 sztuk Luny w większym domu ,ciekawy pomysł ....

Zresztą ten sposób polecany przez życzliwych instalatorów przy konieczności większej wydajności :)

Komplikowanie sobie sprawy za kilkaset zł różnicy ,,,

Ogólnie nie polecam do domu jednorodzinnego.

No właśnie ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to może ja rzucę parę cyferek ;)

Dom ok.120m2 wybudowny zgodnie z normą i WG posiada zapotrzebowanie ok.90kWh/m2/rok to jest 10800kWh za sezon grzewczy a to przy grzaniu prądem jedynie w II taryfie kosztuje nas 3560zł + cwu ok.3tys.kWh :)

To tak,żeby rzuciło się w oko ;)

To może i ja parę cyferek, żeby rzuciło się w oczy:

Dom 300m^2 ogrzewany węglem. Na sezon idzie 4tony węgla. Sprawność pieca jakieś 80%, czyli 4000*7kwh*0,8/300=74 kwh/m^2 rocznie

Wentylacja oczywiście grawitacyjna. 5cm styropianu w ścianie i może 30 cm wełny w dachu. Zero problemów z wilgocią.

Jak widać dom typowy z lat 80. Wniosek na WG potrzeba znacznie mniej niż 90 kwh/m^2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dom 300m^2 ogrzewany węglem. Na sezon idzie 4tony węgla. Sprawność pieca jakieś 80%, czyli 4000*7kwh*0,8/300=74 kwh/m^2 rocznie

Wentylacja oczywiście grawitacyjna. 5cm styropianu w ścianie i może 30 cm wełny w dachu. Zero problemów z wilgocią.

Jak widać dom typowy z lat 80. Wniosek na WG potrzeba znacznie mniej niż 90 kwh/m^2 rocznie.

Nie doczytałeś cytatu "a to przy grzaniu prądem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Komplikowanie sobie sprawy za kilkaset zł różnicy ,,,

 

2xLuna z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym i wydajnością 400m3/h to koszt 2,6tys.zł

Ile kosztuje podobny jangaz ? Strzelam ok.6tys.zł ;)

Pomyliłem się ?

No ładne mi kilkaset zł różnicy :)

Oczywiście pisałem o życzliwych instalatorach :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko się zgadza. Od samego początku wiedziałam, że to jest fajna opcja ten odzysk ciepła, tylko wszystko zależy jakim kosztem. Jak mam na odzyskanie wydać więcej kasy niż ten odzysk jest wart, to po cholerę? To tak w skrócie. Ale nie będę się rozwijać, bo zaraz znów mnie ktoś usadzi.

Wam łatwo mówić (np. Arturo72), bo wszystko zrobicie sobie sami - wtedy to ma sens, ale ja wszystko muszę zamówić, bo mi nikt za darmo nie zrobi, a wtedy ten sens robi się wątpliwy.Nie zmienia to faktu, że WM z reku byłoby super mieć. To już wiem.

 

koszty wentylacji nie są wcale takie olbrzymie, mam wycenę na mój domek 120m2 za 11.400zł z rekuperatorem brink renowent hr (mieszkam 10km od łodzi)

u ciebie powinno wyjść o wiele taniej bo masz domek parterowy a nie tak jak ja z użytkowym poddaszem. W cenę wliczone jest dosłownie wszystko czyli montaż i materiały oraz ustawienie przepływów w poszczególnych pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wam łatwo mówić (np. Arturo72), bo wszystko zrobicie sobie sami - wtedy to ma sens, ale ja wszystko muszę zamówić, bo mi nikt za darmo nie zrobi, a wtedy ten sens robi się wątpliwy.Nie zmienia to faktu, że WM z reku byłoby super mieć. To już wiem.

asbe,ja robię sam ale napisałem Ci,że spokojnie możesz wiedzieć wszystko na temat WM z forum,"nauczyć" się na jakiej zasadze to działa i ile czego potrzebujesz,żeby jakiś "bartoszozarobca" nie dymał Cię na kasę ;)

Jeśli nie masz czasu to rzuć temat projektu do życzliwego znawcy,instalatora WM na forum to będziesz miała czarno na białym,paru takich jest ;)

Nie życzliwi instalatorzy bazują na Twojej niewiedzy i wciskają Ci kity z cenami z kosmosu.

Będziesz miała projekt to tak jak pisałem,miejscowy Pan Zenek za 500zł Ci to zrobi :)

Tzn.rozprowadzenie kanałów,instalacja rekuperatora polega na podpięciu reku do wtyczki.Najważniejszy jest projekt.

Rekuperator możesz sobie kupić jaki sobie zażyczysz,np.z allegro :)

Instalatorzy życzą sobie prowizje :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenę wliczone jest dosłownie wszystko czyli montaż i materiały oraz ustawienie przepływów w poszczególnych pokojach.

 

Zapytaj ile przepustnic Ci tam wsadzą i życzę powodzenia :)

 

@asbe

 

"Komfort to świeże powietrze"

 

NIE !

 

Wentylacja naturalna czy grawitacyjne, też daje nam świeże powietrze !

 

Ta w mechanicznej z odzyskiem jednak nieco inne ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asbe,ja robię sam ale napisałem Ci,że spokojnie możesz wiedzieć wszystko na temat WM z forum,"nauczyć" się na jakiej zasadze to działa i ile czego potrzebujesz,żeby jakiś "bartoszozarobca" nie dymał Cię na kasę ;)

Jeśli nie masz czasu to rzuć temat projektu do życzliwego znawcy,instalatora WM na forum to będziesz miała czarno na białym.

Nie życzliwi instalatorzy bazują na Twojej niewiedzy i wciskają Ci kity z cenami z kosmosu.

Będziesz miała projekt to tak jak pisałem,miejscowy Pan Zenek za 500zł Ci to zrobi :)

Tzn.rozprowadzenie kanałów,instalacja rekuperatora polega na podpięciu reku do wtyczki.Najważniejszy jest projekt.

 

Szczera prawda, ja też mialem wyceny na wentylację podchodzące pod 20.000zl a znalazłem za 11.000 , a skończy się pewnie na własnej robociźnie i wtedy wyjdzie około 7000-8000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asbe,ja robię sam ale napisałem Ci,że spokojnie możesz wiedzieć wszystko na temat WM z forum,"nauczyć" się na jakiej zasadze to działa i ile czego potrzebujesz,żeby jakiś "bartoszozarobca" nie dymał Cię na kasę ;)

Jeśli nie masz czasu to rzuć temat projektu do życzliwego znawcy,instalatora WM na forum to będziesz miała czarno na białym,paru takich jest ;)

Nie życzliwi instalatorzy bazują na Twojej niewiedzy i wciskają Ci kity z cenami z kosmosu.

Będziesz miała projekt to tak jak pisałem,miejscowy Pan Zenek za 500zł Ci to zrobi :)

Tzn.rozprowadzenie kanałów,instalacja rekuperatora polega na podpięciu reku do wtyczki.Najważniejszy jest projekt.

Rekuperator możesz sobie kupić jaki sobie zażyczysz,np.z allegro :)

Instalatorzy życzą sobie prowizje :)

 

Spróbuję to w ten sposób ogarnąć. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Spróbuję to w ten sposób ogarnąć. Dzięki.

Spoko,jestem przeciwny przepłacaniu ;)

Wszystkiego o WM dowiesz się tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-ktoś-sam-policzył

Życzliwi instalatorzy to Indiana,kangaxx.

A jeśli kanałów nie przeprowadzisz sama wg projektu to miejscowego Pana Zenka chyba znasz ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he. Z tą stopką to podobna historia jak wyzywaniem Lecha Poznań przez przeciwników od Pyrlandii. Od kiedy kibice Lecha powiesili wielką fanę na swoim sektorze z wielkim napisem Pyrlandia, odcięto od razu pępowinę przeciwnikom:D

 

Tam było: " DUMNY Z BYCIA PYRĄ". Wiem bo byłem :). A flaga PYRLANDIA była juz kilka razy!. To tak off :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort to świeże powietrze. To będę miała i bez reku. Reku jest potrzebne, aby odzyskać ciepło z powietrza wydmuchiwanego. Odzyskiwanie ciepła ma na celu zmniejszenie kosztów na ogrzewanie. Jeżeli koszty związane z tym odzyskiem są wyższe od wartości odzyskanej, to po cholerę?

 

Witam. Ja generalnie odnoszę wrażenie, że oczekujesz aż ktoś Ci potwierdzi, że " tak - nie musisz mieć żadnej wentylacji mechanicznej z rekuperacją; Pani - kiedy to się zwróci? Po co pinondze tracić? Se Pani kratke w kominie zrobi i bydzie grało".

Ja jeszcze nie mam wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ale na moim etapie planowania i projektowania domu oraz instalacji itp. etc., to jedyna rzecz, która BĘDZIE na 100% i jest NIEZMIENNA w moich planach, to właśnie wentylacja mechaniczna. I to nie tylko z powodu oszczędności, to dla mnie przede wszystkim KOMFORT - ja mam zamiar mieć świeże powietrze CAŁY czas w domu nie chodząc od okna do okna i otwierając je jak moja mama, bo " trzeba dom przewietrzyć". NIE! Dom będzie wietrzony cały czas. I do tego oszczędnie ( odzysk ciepła ).

 

Pozdrawiam Panią serdecznie!

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy budujący współcześnie a w szczególności ogrzewający prądem mają jakiekolwiek alternatywy do wentylacji mechanicznej .

 

A wiecie czym różni się ogrzewanie prądem w II taryfie od ogrzewania paliwami stałymi ?

Ci pierwsi mają komfort i zaoszczędzony czas, Ci drudzy tylko podobne koszty ogrzewania ;)

 

Na sezon idzie 4tony węgla. Sprawność pieca jakieś 80%,

 

Większość to 50-60 % a to znacząca różnica .

Niestety prawda jest taka że oszukać siebie samego jest bardzo łatwo, wielu naciąga fakty po to by udowodnić ze warto było wydać 8 tyś na porządny kocioł ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja generalnie odnoszę wrażenie, że oczekujesz aż ktoś Ci potwierdzi, że " tak - nie musisz mieć żadnej wentylacji mechanicznej z rekuperacją; Pani - kiedy to się zwróci? Po co pinondze tracić? Se Pani kratke w kominie zrobi i bydzie grało".

Ja jeszcze nie mam wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ale na moim etapie planowania i projektowania domu oraz instalacji itp. etc., to jedyna rzecz, która BĘDZIE na 100% i jest NIEZMIENNA w moich planach, to właśnie wentylacja mechaniczna. I to nie tylko z powodu oszczędności, to dla mnie przede wszystkim KOMFORT - ja mam zamiar mieć świeże powietrze CAŁY czas w domu nie chodząc od okna do okna i otwierając je jak moja mama, bo " trzeba dom przewietrzyć". NIE! Dom będzie wietrzony cały czas. I do tego oszczędnie ( odzysk ciepła ).

 

Pozdrawiam Panią serdecznie!

 

Michał

 

Tak, tak. Wszystko się zgadza, jedynie wrażenie Cię zmyliło. Nie potrzebuję żadnego potwierdzenia i w ogóle pierwsze zdanie jest do bani.

 

I oczywiście również pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2xLuna z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym i wydajnością 400m3/h to koszt 2,6tys.zł

Ile kosztuje podobny jangaz ? Strzelam ok.6tys.zł ;)

Pomyliłem się ?

No ładne mi kilkaset zł różnicy :)

Oczywiście pisałem o życzliwych instalatorach :)

 

Teraz policz roznice w kosztach eksploatacji tego jarzgocacego duetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Teraz policz roznice w kosztach eksploatacji tego jarzgocacego duetu.

No cóż,różnica w zakupie to 3400zł,jak duża musiała by być ta różnica w eksploatacji żeby opłacalny byłby zakup droższego sprzętu ?

Adam liczę na Ciebie w liczeniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż,różnica w zakupie to 3400zł,jak duża musiała by być ta różnica w eksploatacji żeby opłacalny byłby zakup droższego sprzętu ?

Adam liczę na Ciebie w liczeniu ;)

 

Ja sie nie podejmuje liczenia ale LUNA juz sama z siebie zjada z 2-4 x wiecej pradu co moj brink. A dwie takie... Nie piszac juz o tym jaki to musi generowac halas. Ty wez wczesniej odpal taki tandem u siebie nim zaczniesz ludziom doradzac to zobaczysz ze ci "zyczliwi" instalatorzy to sa tak na polski sposob zyczliwi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...