Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wirek. Nie znam taniego, skutecznego, bezobsługowego systemu wentylacji niemechanicznej. Jeśli chcesz mieć świeże powietrze to musiał będziesz o to się starać. Uchylać, otwierać okna, ale przy okazji nie dopuszczać do wyziębienia. Ogrzewanie prądem 150m3 powietrza co godzinę daje kwotę trochę ponad 1000 zł rocznie (w taniej taryfie 20 gr/kWh).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • jasiek71

    3293

  • Pyxis

    3126

  • Liwko

    2430

  • Lobo_M

    2212

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

...

piec elterm 11kw zalaczony na max (prawie caly sezon)

 

...ł[/b]

 

Ja w ww sprawie. Jakie wrażenia z używania tego kotła. Pytam bo stoję przed wyborem Eltrem czy Kospel. Na temat tego ostatniego trochę opinii forumowiczów jest, natomiast Eltrem jakoś rzadko występuje.

Jakie plusy i minusy ma ten kocioł? Aha a jaki masz przydział mocy i zabezpieczenia?

 

ja kupiłem AEG

 

A jakie spostrzeżenia, uwagi? Jaki kocioł? Z zasobnikiem czy bez?

 

kocioł 12KW - bez zasobnika - na razie wygrzewam podłogówke więc uwag nie mam :-) - już zamówiłem prawie kospela ale znalazłem AEG ze sterownikiem za 2100 zł brutto - a że mam dużo sprzętu AEG i sie nie psuje to wybrałem AEG - 3 lata gwarancji też mnie przekonało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie spostrzeżenia, uwagi? Jaki kocioł? Z zasobnikiem czy bez?

 

kocioł 12KW - bez zasobnika - na razie wygrzewam podłogówke więc uwag nie mam :-) - już zamówiłem prawie kospela ale znalazłem AEG ze sterownikiem za 2100 zł brutto - a że mam dużo sprzętu AEG i sie nie psuje to wybrałem AEG - 3 lata gwarancji też mnie przekonało

 

A masz jakiegoś linka do tego modelu, albo inny namiar 3W? Bo w necie jakoś nie trafiłem. Przyznaję, że nie bardzo miałem czas żeby znaleźć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kupiłem taniej niż na allegro prawie 200 zł

w zestawie jest programator tygodniowy pokojowy - jakby ktoś chciał to moge przesłać pdfy z instrukcją obsługi kotła i programatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kupiłem taniej niż na allegro prawie 200 zł

w zestawie jest programator tygodniowy pokojowy - jakby ktoś chciał to moge przesłać pdfy z instrukcją obsługi kotła i programatora

 

To ja chętnie. W celach poglądowo-hobbistycznych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kupiłem taniej niż na allegro prawie 200 zł

w zestawie jest programator tygodniowy pokojowy - jakby ktoś chciał to moge przesłać pdfy z instrukcją obsługi kotła i programatora

 

To ja chętnie. W celach poglądowo-hobbistycznych ;)

 

to prosze adres @ na pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wirek. Nie znam taniego, skutecznego, bezobsługowego systemu wentylacji niemechanicznej. Jeśli chcesz mieć świeże powietrze to musiał będziesz o to się starać. Uchylać, otwierać okna, ale przy okazji nie dopuszczać do wyziębienia. Ogrzewanie prądem 150m3 powietrza co godzinę daje kwotę trochę ponad 1000 zł rocznie (w taniej taryfie 20 gr/kWh).

W pełni zgadzam się ze zdaniem Jeziera.

Jeżeli chcemy oszczędzać energię, a w przypadku energi elektrycznej jest to po prostu przymus ekonomiczny, to powinniśmy zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej na korzyść wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Dobrze, że tę zależność zaczynają dostrzegać również architekci, a nie tylko inwestorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam, to opalanie węglem czy drewnem wychodzi zdecydowanie najtaniej. ja spaliłem trochę drewna i tonę węgla przez zimę. minus to że trzeba się każdego dnia świnić przy piecu c.o. Prąd jest zdecydowanie za drogi. Wydawanie 3000 czy 4000 zł za okres grzewczy to dla mnie marnotrastwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam, to opalanie węglem czy drewnem wychodzi zdecydowanie najtaniej. ja spaliłem trochę drewna i tonę węgla przez zimę. minus to że trzeba się każdego dnia świnić przy piecu c.o. Prąd jest zdecydowanie za drogi. Wydawanie 3000 czy 4000 zł za okres grzewczy to dla mnie marnotrastwo.

 

 

Moi rodzice ogrzewają dom (120m2) węglem - wychodzi tona na miesiąc w sezonie grzewczym a nie palą w cyklu ciągłym.

Sąsiad pali w cyklu ciągłym piecem z podajnikiem - ok. 1.5 tony na miesiąc.

Fakt że w obu przypadkach podrzewana jest też woda użytkowa.

Przemnóż razy cenę węgla (mieszkam na Śląsku a już trzeba liczyć 400zł/tonę) i jeszcze raz odpowiedz sobie czy jest tanio :o . Do tego jeszcze brud, pył, skaładowanie opału i popiół.

Żyjemy w czasach gdy naszą pracę przy obsłudze kotłe też należy przemnożyć przez założoną sobie wartość pieniężną.

 

Zresztą problem jest też inny z węglem - nawet w dobrze ocieplonym domu piec aby potrzymywać ogień/żar musi ciągle spalać paliwo - nie możemy go zdusić, czy wygasić bo robimy sobie niepotrzebny problem - usunąć popiół, rozpalić na nowo, itd; więc mimo niskiego zapotrzebowania energetycznego nie uda nam się oszczędzić na paliwie jakim jest węgiel.

Na gazie tak a na prądzie najłatwiej - trzymam się jednego, ale bardzo prawdziwego (co potwierdza rzeczywistość) załóżenia - gaz importujemy, a jego ceny stale rosną, dostawy mimo różnych umów nie dokońca są zagwarantowane; prąd jest w naszym kraju wytwarzany z najtańszego jak na razie surowca, a że jego odbiorcą jest praktycznie każdy = cena nie może zmieniać się tak jak w przypadku innych nośników.

 

Prądem można, co już na tym wątku udowodniono, ogrzewać ekonomicznie, ale trzeba to robić z głową.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam, to opalanie węglem czy drewnem wychodzi zdecydowanie najtaniej. ja spaliłem trochę drewna i tonę węgla przez zimę. minus to że trzeba się każdego dnia świnić przy piecu c.o. Prąd jest zdecydowanie za drogi. Wydawanie 3000 czy 4000 zł za okres grzewczy to dla mnie marnotrastwo.

Tego, że koszt zakupu drewna czy węgla do ogrzewania jest niższy od kosztu zakupu energii elektrycznej nikt nie neguje.

Proporcje zmieniają się nieco, gdy do tego doliczymy jeszcze pracę niezbędną przy ogrzewaniem paliwami stałym.

 

Amatorzy "palacze" nie biorą tylko jednej rzeczy pod uwagę - dymu wydobywajacego się z komina.

Pół biedy jeśli jest to samotny dom w znacznej odległosci od innych - natura sobie z takim sąsiedztwem poradzi. Gorzej jeżeli na pomysł palenia drewna, czy węgla wpadną prawie wszyscy sąsiedzi w dosyć gęstej zabudowie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wirek. Nie znam taniego, skutecznego, bezobsługowego systemu wentylacji niemechanicznej. Jeśli chcesz mieć świeże powietrze to musiał będziesz o to się starać. Uchylać, otwierać okna, ale przy okazji nie dopuszczać do wyziębienia. Ogrzewanie prądem 150m3 powietrza co godzinę daje kwotę trochę ponad 1000 zł rocznie (w taniej taryfie 20 gr/kWh).

W pełni zgadzam się ze zdaniem Jeziera.

Jeżeli chcemy oszczędzać energię, a w przypadku energi elektrycznej jest to po prostu przymus ekonomiczny, to powinniśmy zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej na korzyść wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

 

Dobrze, że tę zależność zaczynają dostrzegać również architekci, a nie tylko inwestorzy.

Rekuperacja jest ok ! ale ma swoje wady , tak jak DPG z turbiną w stosunku do grawitacyjnego.Sądzę że uzyskam dobre powietrze przy minimalnej wymianie i stratach energii jeśli: podam świeże powietrze z GWC i ukierunkuje jego przepływ, sufity będą paroprzepuszczalne a wentylacja wymuszona i regulowana turbo wentylatorm na kominie. Moje wyliczenia to 2500 kWh strat na wymianie powietrza w sezonie ale to tylko 2m3 drewna spalonego w dobrej kozie i bez rekuperacij mam tą możliwość.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne dane dotyczące kończącego się sezonu grzewczego.

Za ogrzewanie zapłaciłem:

październik - 19,16 zł

listopad - 220,85 zł

grudzień - 334,38 zł

styczeń - 281,78 zł

luty - 277,82 zł

marzec - 157,44 zł

kwiecień - 57,89 zł

Razem - 1 349,33 zł

9,74 zł za każdy 1 m2 powierzchni użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet lepiej niż 3 litrowy.

W kWh wygląda to tak:

październik - 54 kWh

listopad - 616 kWh

grudzień - 898 kWh

styczeń - 754 kWh

luty - 766 kWh

marzec - 446 kWh

kwiecień - 169 kWh

Razem - 3703 kWh

26,74 kWh za każdy 1 m2 powierzchni użytkowej, a więc 2,674 litrowy dom.

Średnio 1 kWh kosztuje mnie 0,3644 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja jest ok ! ale ma swoje wady , tak jak DPG z turbiną w stosunku do grawitacyjnego.Sądzę że uzyskam dobre powietrze przy minimalnej wymianie i stratach energii jeśli: podam świeże powietrze z GWC i ukierunkuje jego przepływ, sufity będą paroprzepuszczalne a wentylacja wymuszona i regulowana turbo wentylatorm na kominie. Moje wyliczenia to 2500 kWh strat na wymianie powietrza w sezonie ale to tylko 2m3 drewna spalonego w dobrej kozie i bez rekuperacij mam tą możliwość.Pozdrawiam.

Główna wada wentylacji z rekuperatorem jest taka sama jak każdej wentylacji mechanicznej - jej brak przy braku energii elektrycznej.

Jednak w takiej sytuacji większość urządzeń w domu przestanie działać.

Nawet kominek z płaszczem wodnym, czy Twój turbo wentylator w kominie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...